
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
11 липня 2018 року (12 год. 25 хв.)Справа № 808/1736/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд
у складі головуючого судді Конишевої О.В.,
за участю секретаря судового засідання Бойко К.О.,
за участю представників:
позивача – ОСОБА_1,
відповідача – ОСОБА_2,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовною заявою Приватного підприємства “Агрофірма “ОСОБА_3” (70542, Запорізька область, Оріхівський район, с. Таврійське, вул. Молодіжна, буд. 125, ЄДРПОУ 31533784)
до Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області (69063, м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 14, ЄДРПОУ 39816845)
про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно – господарського штрафу, -
ВСТАНОВИВ:
14 травня 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов Приватного підприємства «Агрофірма «ОСОБА_3» (далі – позивач) до Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області (далі – відповідач), в якому позивач просить суд визнати протиправним та скасувати постанову №037576 від 10.04.2018 про застосування адміністративно – господарського штрафу.
Ухвалою суду від 18.05.2018 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №808/1736/18 з викликом сторін на 11.06.2018.
В судовому засіданні оголошено перерву до 11.07.2018.
11.06.2018 від представника відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх. №17721), відповідно до якого відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Представник позивача в судовому засіданні, 11.07.2018, позов підтримав, в обґрунтування позовних вимог зазначив, що Відповідач розглянув справу про порушення транспортного законодавства без участі Позивача та без належного повідомлення Позивача про час і місце розгляду справи, чим позбавив Позивача права взяти участь у розгляді справи з метою свого захисту своїх прав, надання письмових доказів та пояснень щодо виявлених під час перевірки порушень, у зв’язку з чим, просив його задовольнити в повному обсязі з підстав викладених в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні, 11.07.2018, заперечував проти позову, В обґрунтування заперечень зазначив, що водієм не було надано перевіряючим заповнену тахокарту за 11.03.2018., яка повинна знаходитись у водія і надаватись для перевірки інспектуючим особам, у зв’язку з чим, просив в його задоволенні відмовити з підстав викладених у відзиві.
Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, з’ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, судом встановлено наступне
Відповідно до пункту 25 Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок № 1567) справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення.
На виконання Порядку № НОМЕР_1 «Агрофірма «ОСОБА_3», як власнику транспортного засобу, було направлено 03.04.2018 запрошення на розгляд справи та копію акта від 11.03.2018 № 043444, що підтверджується рекомендованим повідомленням №6906314695365. Позивач лист отримав 17.04.2018.
Згідно даного акту 11.03.2018 посадовими особами Чорноморського міжрегіонального управління Укртрансбезпеки Державної служби з безпеки на транспорті проведено перевірку транспортного засобу. Під час проведення перевірки 11.03.2018 водій ОСОБА_4 надав працівникам Чорноморського міжрегіонального Управлінь Укртрансбезпеки наступні документи для перевірки: посвідчення водія ВАЕ 745718, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу САК 888849, відповідно до якого транспортний засіб DAF 95.480 номерний знак НОМЕР_2 із напівпричепом марки KRONE SDC 27 номерний знак НОМЕР_3, належить ПП «Агрофірма» ОСОБА_3»; протокол перевірки та адаптації тахографа до транспортного засобу.
На розгляд справи, яка відбулась 10.04.2018 в Управлінні Укртрансбезпеки у Запорізькій області, ані позивач, ані його представник не з’явилися та будь-яких документів до відповідача не надходило.
Посадовою особою Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області було винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу від 10.04.2018 № 037576 до автомобільного перевізника згідно документів, які були наявні в матеріалах справи та направлено вказану постанову на адресу позивача (надіслано позивачу 12.02.2018, що підтверджується рекомендованим повідомленням № 6906314696574)
20 квітня 2018 року Приватним підприємством «Агрофірма «ОСОБА_3» поштою було отримано копію Постанови №037576 від 10.04.2018 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700,00 грн., винесену Управлінням Укртрансбезпеки у Запорізькій області Державної служби України з безпеки на транспорті.
В Постанові зазначені порушенням позивачем ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абз.3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 №1567 затверджено Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, яким передбачено процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб'єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень (далі за текстом - Порядок №1567).
Відповідно до абз.1 п.25 Порядку №1567 справа про порушення транспортного законодавства розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення не пізніше двох місяців з дня його виявлення.
Згідно п.26 Порядку №1567 справа про порушення транспортного законодавства розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.
Відповідно до п.27 Порядку №1567 у разі неявки уповноваженої особи суб'єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.
Відповідно до п.29 Порядку №1567 копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням.
Враховуючи, що позивач обґрунтовує свої позовні вимоги саме порушення порядку Оформлення результатів перевірки та застосування адміністративно-господарських штрафів , суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Вище наведені нормами дійсно встановлено, що відповідач повинен повідомити позивача про час і місце розгляду справи про порушення або під розписку або рекомендованим листом із повідомленням. Однак, законодавством не передбачено, за скільки днів повинен бути повідомлений позивач про розгляд справи.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідач заздалегідь 03.04.2018 направив позивачу запрошення на розгляд справи та копію акту від 11.03.2018 № 043444, які позивач отримав 17.04.2018.
Відповідно на розгляд справи, яке відбулась 10.04.2018 в Управлінні Укртрансбезпеки у Запорізькій області, ані позивач, ані його представник не з’явилися.
Однак, не своєчасне повідомлення про розгляд справи не спростовує виявленого правопорушення позивачем ст.48 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідальність за яке передбачена абз.3 ч. 1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».
В порушення ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт п.3.3. Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 385 від 24.06.2010 водієм не було надано перевіряючим заповнену тахокарту за 11.03.2018., яка повинна знаходитись у водія і надаватись для перевірки інспектуючим особам. Таким чином, вказане перевезення здійснювалось без оформлення належних документів.
Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені в Законі України «Про автомобільний транспорт».
Частиною 11 статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових/рейдових перевірок.
За приписами п. 14 Порядку № 1567 рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
За змістом пункту 15 Порядку №1567, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.
Як вбачається з матеріалів справи, підставою для висновків відповідача про порушення позивачем вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», п.3.3. Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 385 від 24.06.2010p., це відсутність на час проведення перевірки заповненої тахокарти за 11.03.2018., яка повинна знаходитись у водія і надаватись для перевірки інспектуючим особам.
Відповідно до положень ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.
Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є:
- для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання транспортного засобу на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством;
- для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.
З аналізу положень ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» слід дійти висновку, що законодавцем при визначенні документів для здійснення внутрішніх перевезень вантажів не встановлено їх вичерпний перелік, проте зазначено на необхідність наявності інших документів, передбачений законодавством.
Відповідно до пункту 4 наказу Міністерства транспорту та зв'язку України «Про затвердження Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів», 07.06.2010 № 340, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 вересня 2010 р. за № 811/18106 цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування, крім пункту 6.1 Положення, затвердженого цим наказом, який набирає чинності для:
нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 150 км, перевезення небезпечних вантажів - з 01.06.2012;
перевезення вантажів колісними транспортними засобами з повною масою понад 12 тонн, нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю від 50 до 150 км - з 01.06.2013;
перевезення вантажів колісними транспортними засобами з повною масою від 3,5 тонн до 12 тонн - з 01.06.2015.
Відповідно до пункту 5 вказаного наказу Державній службі України з безпеки на транспорті забезпечити здійснення перевірок дотримання режимів праці та відпочинку водіїв, встановлених Положенням про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів, затвердженим цим наказом
Крім того, згідно з пунктом 1.3. розділу І «Положення про робочий час і час відпочинку водіїв колісних транспортних засобів», затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 07.06.2010р. № 340, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 вересня 2010 р. за № 811/18106 (далі - Положення), вимоги цього Положення поширюються на автомобільних перевізників та водіїв, які здійснюють внутрішні перевезення пасажирів чи/та вантажів колісними транспортними засобами. Згідно пункту 6.1. розділу VI Положення автобуси, що використовуються для нерегулярних і регулярних спеціальних пасажирських перевезень, для регулярних пасажирських перевезень на міжміських автобусних маршрутах протяжністю понад 50 км, вантажні автомобілі з повною масою понад 3,5 тонн повинні бути обладнані діючими та повіреними тахографами.
Порядок використання тахографів встановлено Інструкцією з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженого Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 385 від 24.06.2010 р.
В той же час, відповідно до п. 1.4 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті, затвердженої Наказом Міністерства транспорту та зв'язку України № 385 від 24.06.2010 р., у цій Інструкції терміни вживаються у такому значенні:
-контрольний пристрій (тахограф) - обладнання, же є засобом вимірювальної техніки, призначене для встановлення на транспортних засобах для показу та реєстрації в автоматичному чи напівавтоматичному режимі інформації про рух таких транспортних засобів та про певні періоди роботи їхніх водіїв;
-тахокарта - бланк, призначений для внесення й зберігання зареєстрованих даних, який вводять в аналоговий контрольний пристрій (тахограф) та на якому маркувальні пристрої останнього здійснюють безперервну реєстрацію інформації, що підлягає фіксуванню відповідно до положень ЄУТР.
Крім того, відповідно до пункту 3.1. розділу III «Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті», затвердженої наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 24.06.2010р. № 385, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20 жовтня 2010 р. за № 946/18241 (далі - Інструкція) виробники транспортних засобів, перевізники, водії та ПСТ використовують тахографи, тахокарти, картки до цифрових тахографів, тип яких затверджено відповідно до вимог ЄУТР.
Згідно з положеннями п. 3.3 Інструкції з використання контрольних пристроїв (тахографів) на автомобільному транспорті водій транспортного засобу, обладнаного тахографом:
- забезпечує правильну експлуатацію тахографа та управління режимами його роботи відповідно до інструкції виробника тахографа;
- своєчасно встановлює, змінює і заповнює тахокарти та забезпечує належне зберігання;
- використовує тахокарти (у разі використання аналогового тахографа) або у разі використання цифрового тахографа - особисту картку водія кожного дня, протягом якого керував транспортним засобом;
- має при собі: протокол про перевірку та адаптацію тахографа до транспортного засобу; заповнені тахокарти у кількості, що передбачена ЄУТР, або картку водія чи роздруківку даних роботи тахографа у разі обладнання транспортного засобу цифровим тахографом;
- у разі несправності або пошкодження аналогового тахографа своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному бог" t тахокарти, де нанесена сітка з відповідними графічними позначками, інформує про це відповідну посадову особу перевізника, з яким водій перебуває у трудових відносинах (для найманих водіїв);
- у разі несправності або пошкодження цифрового тахографа або картки до нього своєчасно записує від руки дані щодо режиму роботи та відпочинку на зворотному боці аркуша, призначеного для роздруківки даних, що використовують у даному тахографі, та забезпечує належне зберігання таких записів.
Водночас, абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафі за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
З наведених норм вбачається, що за відсутності документів, зокрема, заповненої тахокарти за 11.03.2018, на підставі яких виконуються вантажні перевезення до суб'єктів господарювання, які здійснюють на комерційній основі чи за власний кошт перевезення вантажів транспортними засобами, застосовуються адміністративно-господарські штрафи.
Відповідно до вимог статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Тобто, ці норми одночасно покладають обов'язок на сторін доводити суду обґрунтованість своїх тверджень або заперечень. Проте, позивачем не було надано суду жодного доказу, який би спростував доводи відповідача, щодо виявленого правопорушення.
Крім того, як вже зазначалося судом, не своєчасне повідомлення про розгляд справи не спростовує виявленого відповідачем правопорушення.
З огляду на зазначене та беручи до уваги достатній і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку, що викладені у позовній заяві доводи позивача є не обґрунтованими, а його вимоги такими, що не підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250,255 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
В задоволенні позову Приватного підприємства “Агрофірма “ОСОБА_3” (70542, Запорізька область, Оріхівський район, с. Таврійське, вул. Молодіжна, буд. 125, ЄДРПОУ 31533784) до Управління Укртрансбезпеки у Запорізькій області (69063, м. Запоріжжя, вул. Глісерна, 14, ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно – господарського штрафу - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду – якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 11.07.2018.
Суддя О.В. Конишева