
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
25 липня 2018 року м. Житомир справа № 0640/3765/18
категорія 11.5
Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Романченко Є.Ю., розглянувши позовну заяву Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області до Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області про скасування постанов, повернення на рахунок суми сплачених штрафів,
встановив:
Головне управління Держгеокадастру у Житомирській області звернулося до суду з вказаним позовом, у якому просить:
- скасувати постанови державного виконавця від 15.05.2018 про накладення штрафу в сумі 5100 грн та від 04.07.2018 про стягнення виконавчого збору в сумі 14892 грн, які винесені по виконавчому провадженню № 56123426;
- скасувати постанову державного виконавця від 04.07.2018 про стягнення виконавчого збору в сумі 14892 грн, яка винесена по виконавчому провадженню № 56123608;
- скасувати постанови державного виконавця від 15.05.2018 про накладення штрафу в сумі 5100 грн, від 04.07.2018 про стягнення виконавчого збору в сумі 14892 грн, від 19.04.2018 про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження у сумі 130,73 гри, які винесені по виконавчому провадженню №56123360;
- скасувати постанову державного виконавця від 04.07.2018 про стягнення виконавчого збору в сумі 14892 грн, яка винесена по виконавчому провадженню № 56123520;
- повернути на рахунок Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області суми сплачених штрафів по виконавчому провадженню.
Перевіряючи, після одержання позовної заяви, чи відповідає вона вимогам, установленим Кодексом адміністративного судочинства України, судом ураховано наступне.
Відповідно до п.п. 4, 11 ч. 5 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України (у редакції, чинній на момент звернення позивача до суду, надалі - КАС України), в позовній заяві зазначаються:
- зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів;
- власне письмове підтвердження позивача про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Одночасно суд відмічає, що під змістом позовних вимог розуміються запропоновані позивачем, із установлених законом, способи захисту свого публічного права, свободи чи інтересу, а обставинами, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, є конкретні юридичні факти з настанням яких суб’єкти публічного права вступають між собою у спірні правовідносини. При цьому позовні вимоги і обставини в їх обґрунтування мають викладатися лаконічно, чітко, зрозуміло, з використанням прийнятої юридичної термінології.
У контексті наведено суд відмічає, що позовна вимога Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про повернення на їх рахунок суми сплачених штрафів по виконавчому провадженню не пред'явлена до відповідача та не узгоджується із вимогами КАС України, оскільки запропонований позивачем спосіб захисту публічного права та інтересу не відповідає вимогам ч. 1 ст. 5 та ч. 1 ст. 287 КАС України.
Також адміністративний позов Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області не містить підтвердження, наведеного в п. 11 ч. 5 ст. 160 КАС України.
Разом з цим, суд акцентує увагу на наступному.
У розумінні п. 9 ч. 1 ст. 4 КА України відповідач - суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Відповідачем у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи органу державної виконавчої служби є відповідний орган державної виконавчої служби, а у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності приватного виконавця - приватний виконавець (ч. 3 ст. 287 КАС України).
Пунктом 3 Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України від 02 квітня 2012 року N 512/5 (у редакції наказу Міністерства юстиції України від 29 вересня 2016 року N 2832/5), зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30 вересня 2016 р. за N 1302/29432, визначено, що органами державної виконавчої служби є:
- Департамент державної виконавчої служби Міністерства юстиції України, до якого входить відділ примусового виконання рішень;
- управління державної виконавчої служби головних територіальних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - управління державної виконавчої служби), до складу яких входять відділи примусового виконання рішень;
- районні, районні в містах, міські (міст обласного значення), міськрайонні, міжрайонні відділи державної виконавчої служби відповідних територіальних управлінь юстиції (далі - відділи державної виконавчої служби).
Отже, Відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області не може бути відповідачем за даним позовом Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області.
Таким чином, суб'єктний склад учасників за даним позовом потребує уточнення із зазначенням необхідних відомостей щодо належного відповідача, згідно зі п. 2 ч. 5 ст. 160 КАС України.
Разом з цим, суд ураховує, що відповідно до ч. 1 ст. 122 КАС України, позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
За змістом частини другої статті 287 КАС України, якою встановлені особливості провадження у справах з приводу рішень, дій або бездіяльності органу державної виконавчої служби, приватного виконавця, позовну заяву може бути подано до суду у десятиденний строк з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення її прав, свобод чи інтересів.
Із доданих до позову копій постанов державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Житомирській області вбачається, що постанову від 19.04.2018 про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження (ВП № 56123360) позивач отримав 20.04.2018, а постанови від 15.05.2018 про накладення штрафу, винесені у ВП № 56123360 та № 56123426, надійшли до ГУ Держгеокадастру Житомирської області 17.05.2018.
Отож, позов у частині скасування вказаних постанов державного виконавця, який для направлення до суду подано до відділення зв'язку 16.07.2018, є таким, що подано до суду після закінчення строків, установлених законом.
У частині шостій статті 161 КАС України визначено, що у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов'язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Позивачем разом із позовом заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду подано не було.
Беручи до уваги наведене, суд вважає, що при подачі даного позову до суду Головним управлінням Держгеокадастру у Житомирській області вимог ст.ст. 123, 160 -161 КАС України дотримано не було.
Поряд з цим, суд наголошує, що згідно зі ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Позивачем разом з позовом документу про сплату судового збору або документів, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону до суду надано не було.
Таким чином, звернення позивача до суду з позовом повинно бути оплачено судовим збором, відповідно до вимог Закону України "Про судовий збір", а документ про сплату судового збору приєднаний до позову.
Частиною першою статті 4 Закону України "Про судовий збір" від 08.07.2011 № 3674-VI (зі змінами та доповненнями, далі - Закон) установлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Відповідно до положень статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2018 рік" прожитковий мінімум для працездатних осіб на 1 січня 2018 року складає 1762 гривні.
За змістом приписів підпункту першого пункту третього частини 2 статті 4 Закону ставка судового збору за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою - підприємцем становить 1 розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (абз. 2 ч. 3 ст. 6 Закону).
Таким чином, ставка судового збору за подання до суду позову, в якому пред'явлено вимоги щодо скасування семи постанов державного виконавця, з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб на 1 січня 2018 року, складає 12334,00 грн (1762 грн за кожну постанову).
Водночас обрахунок ставки судового збору щодо вимоги про повернення сплачених штрафів можливо бути здійснили лише після чіткого сформування її позивачем.
Частиною першою статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити) (ч. 2 ст. 169 КАС України).
З огляду на викладене, позовну заяву необхідно залишити без руху із встановленням позивачу строку для усунення виявлених недоліків шляхом надання до суду:
- нової позовної заяви до належного відповідача, оформленої з урахуванням положень КАС України, в 2-х примірниках;
- заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду з позовом про скасування постанов державного виконавця про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження від 19.04.2018, винесеної у ВП № 56123360, та про накладення штрафу від 15.05.2018, прийнятих у ВП № 56123360 і № 56123426, разом із доказами поважності причин його пропуску;
- доказу сплати судового збору в розмірі 12334 грн, у разі пред'явлення в позові вимог про скасування семи постанов, із призначення платежу: *;101;_____(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8); судовий збір, за позовом ______ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Житомирський окружний адміністративний суд.
Реквізити для оплати судового збору: отримувач коштів - УК у м.Житомирі/Житомир/22030101; код отримувача (код за ЄДРПОУ) - 38035726; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - 34310206084009; наявність відомчої ознаки - « 84» Окружні адміністративні суди; найменування коду класифікації доходів бюджету - судовий збір (Державна судова адміністрація України,050); код класифікації доходів бюджету - 22030101.
Документ на підтвердження сплати судового збору подається в оригіналі.
Керуючись статтями 123, 160, 161, 169, 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Позовну заяву Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області залишити без руху.
Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
Копію ухвали про залишення позовної заяви без руху надіслати особі, яка її подала.
У разі якщо недоліки позовної заяви не будуть усунуті у строк і спосіб, встановлений судом, позовну заяву буде повернуто позивачу.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України, та не може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Суддя Є.Ю. Романченко