
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
61022, м. Харків, пр. Науки, 5, тел.: (057) 702-07-99, E-mail: inbox@dn.arbitr.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
26.07.2018р. Справа №905/832/18
за позовом Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу", м.Маріуполь в особі Торецького
виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП "Компанія
"Вода Донбасу", м.Торецьк
до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Новгородський комбінат комунального
господарства", м.Торецьк
про врегулювання розбіжностей при укладенні договору
Суддя Левшина Г.В.
при секретарі судового засідання Хохуля М.С.
Представники сторін:
від позивача: не з’явився
від відповідача: ОСОБА_2 -дир.
В засіданні суду брали участь:
СУТЬ СПРАВИ:
Комунальне підприємство "Компанія "Вода Донбасу", м.Маріуполь в особі Торецького виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП "Компанія "Вода Донбасу", м.Торецьк, позивач, звернувся до господарського суду Донецької області з позовом до відповідача, ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Новгородський комбінат комунального господарства", м.Торецьк, про прийняття неузгоджених пунктів п.п.2.16, 2.17, 5.4.1 договору №125 від 20.02.2018р. про надання послуг з централізованого водовідведення у редакції позивача.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на необхідність викладення умов п.п.2.16, 2.17, 5.4.1 договору №125 від 20.02.2018р. в запропонованій ним редакції, враховуючи норми Правил приймання стічних вод підприємств у системі каналізації селища Новгородське, затверджених рішенням Новгородської селищної ради від 25.07.2013р. №89.
Відповідач письмового відзиву на позов не надав.
У судовому засіданні 26.07.2018р. відповідач заперечував проти позову, посилаючись на існування Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, які затверджені наказом від 01.12.2017р. №316 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін, господарський суд встановив:
Відповідно до ч.1 ст.67 Господарського кодексу України відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності, виконуються на підставі договорів.
За приписами п.7 ст.179 Господарського кодексу України господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Згідно ст.181 Господарського кодексу України господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками.
Проект договору може бути запропонований будь-якою з сторін. У разі якщо проект договору викладено як єдиний документ, він надається другій стороні у двох примірниках.
Сторона, яка одержала проект договору, згідно із ст.181 Господарського кодексу України у разі згоди з його умовами оформляє договір і повертає один примірник договору другій стороні або надсилає відповідь на лист, факсограму тощо у двадцятиденний строк після одержання договору.
За наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі, та у двадцятиденний строк надсилає другій стороні два примірники протоколу розбіжностей разом з підписаним договором.
Як встановлено, супровідним листом від 20.02.2018р. позивачем на адресу відповідача направлено два примірники договору №125 від 20.02.2018р. на послуги з централізованого водовідведення.
20.02.2018р. між сторонами підписано договір №125 на послуги з централізованого водовідведення, за умовами якого позивач (виробник) приймає та очищує стічні води споживача – усі види стічних вод, що утворилися внаслідок діяльності споживача після використання води в усіх системах водопостачання (господарсько-питного, гарячого водопостачання тощо), а також поверхневі стічні води з території споживача, споживач (відповідач) оплачує послуги з централізованого водовідведення виробникові.
Згідно ч.5 статті 181 Господарського кодексу України за наявності заперечень щодо окремих умов договору сторона, яка одержала проект договору, складає протокол розбіжностей, про що робиться застереження у договорі.
Згідно з відміткою відповідача договір №125 від 20.02.2018р. підписаний відповідачем з протоколом розбіжностей від 10.04.2018р.
Листом №129а від 10.04.2018р. відповідач повернув позивачу вищевказаний договір разом з відповідним протоколом розбіжностей.
Статтею 181 Господарського кодексу України передбачено, що сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.
У разі досягнення сторонами згоди щодо всіх або окремих умов, зазначених у протоколі розбіжностей, така згода повинна бути підтверджена у письмовій формі (протоколом узгодження розбіжностей, листами, телеграмами, телетайпограмами тощо).
Виходячи зі змісту позовної заяви, позивач не погодився з редакцією договору №125 від 20.02.2018р., запропонованою споживачем, а саме виключення п.п.2.16, 2.17, 5.4.1 з вказаного договору.
Таким чином, у зв’язку з тим, що сторони не дійшли згоди щодо окремих пунктів договору №125 від 20.02.2018р., позивач звернувся до господарського суду Донецької області з позовом про врегулювання розбіжностей при укладенні договору №125 від 20.02.2018р. шляхом викладення п.п.2.16. 2.17, 5.4.1 договору в редакції позивача, а саме:
«п.2.16 Розмір плати за скидання стічних вод у системі каналізації населеного пункту визначається згідно вимог розділу 9 Правил приймання стічних вод до комунальної системи каналізації міста (селища).
п.2.17 Розмір плати за скид об’ємів стічних вод в систему каналізації населеного пункту, що перевищує обсяги, зазначені у п.2.4 договору визначаються згідно з вимогами розділу 9 Правил приймання стічних вод до комунальної системи каналізації міста (селища).
п.5.4.1 Щомісячно підписувати акт, що фіксує кількість прийнятих стічних вод. При необґрунтованій відмові від підпису акта, акт в односторонньому порядку підписується виробником на підставі даних приладів обліку або п.2.4 договору, один примірник акта разом з рахунком на оплату (актом -рахунком) направляється у триденний термін Споживачеві як підстава для оплати…».
В свою чергу, відповідач наполягає на виключенні вказаних пунктів з договору та необхідність застосування Правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, які затверджені наказом від 01.12.2017р. №316 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
Дослідивши матеріали справи та інші надані документи, оцінивши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позовні вимоги та докази за своїм внутрішнім переконанням, з урахуванням всіх обставин справи в їх сукупності, господарський суд, на підставі приписів чинного законодавства, дійшов висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню виходячи з наступного:
За змістом статті 627 Цивільного кодексу України відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Відповідно до ч.1 ст.67 Господарського кодексу України, відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності, виконуються на підставі договорів.
За приписами п.7 ст.179 Господарського кодексу України, господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним Кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених Цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів.
Частиною 3 статті 179 Господарського кодексу України передбачено, що укладення господарського договору є обов’язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов’язком для суб’єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов’язковості укладення договору для певних категорій суб’єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору (ч.3 ст.184 ГК України).
Як встановлено, суть спірних правовідносин полягає у вирішенні питання щодо врегулювання переддоговірного спору щодо укладання спірних пунктів договору на послуги з централізованого водовідведення.
Згідно ст.19 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" послуги з централізованого питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання з урахуванням вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" на підставі договору з: підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням та/або централізованим водовідведенням; підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов'язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та/або централізованого водовідведення; об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами та іншими об'єднаннями власників житла, яким передано право управління багатоквартирними будинками та забезпечення надання послуг з водопостачання та/або централізованого водовідведення водовідведення на підставі укладених ними договорів;власниками будинків, що перебувають у приватній власності. Договір про надання послуг з питного водопостачання та/або водовідведення укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання та/або водовідведення або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першій цієї статті.
Тобто, укладання спірного договору є обов`язковим для сторін в силу закону.
Згідно ч.1 ст.638 Цивільного кодексу України істотними умовами договору є умови про предмет договору, умови, що визначені законом як істотні або є необхідними для договорів даного виду, а також усі ті умови, щодо яких за заявою хоча б однієї із сторін має бути досягнуто згоди.
Статтею 6 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" визначено, що державна політика у сфері питної води та питного водопостачання будується на принципах державного управління і регулювання відносин у сфері питної води та питного водопостачання, додержання єдиних правил, норм і стандартів усіма суб'єктами відносин у сфері питної води та питного водопостачання.
Згідно зі статтею 19 вказаного Закону укладення договору між підприємством та споживачем на надання послуг з водовідведення є обов'язковим. Порядок надання споживачам послуг з питного водопостачання встановлюється центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
За приписом ст.20 Закону "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" істотними умовами договору про надання послуг, зокрема, централізованого водовідведення є: режим надання послуг; обсяги питного водопостачання за нормативами питного водопостачання; порядок надання послуг з водовідведення; розмір та порядок оплати послуг централізованого водовідведення; права та обов'язки сторін договору; відповідальність сторін договору. У договорі про надання послуг з централізованого водовідведення повинні бути зроблені посилання на нормативні документи, на підставі яких здійснюватиметься питне водопостачання та/або водовідведення. За згодою сторін договору про надання послуг з питного водопостачання та/або водовідведення у ньому можуть бути зазначені інші умови.
Як зазначено вище, спір по дані справі між сторонами виник у зв’язку з неузгодженням умов договору щодо визначення розміру плати за скидання стічних вод.
При цьому, за змістом п.5.1 договору сторони цього договору наділені правами і виконують обов’язки, передбачені цим договором, Законом України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", Законом України «Про метрологію та метрологічну діяльність», Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, Правилами технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України, правилами приймання стічних вод підприємств у систему каналізації міста (селища), а також іншими діючими нормативно-правовими актами України.
Відповідно до ст.11 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" до повноважень центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства, належить, зокрема, затвердження правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення та порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення.
Одночасно, згідно із ст.13 даного Закону затвердження місцевих правил приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення відповідних населених пунктів відноситься до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері питної води, питного водопостачання та водовідведення.
Наказом від 27.06.2008р. №190 Міністерства з питань житлово-комунального господарства України затверджено Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, які визначають порядок користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення населених пунктів України. Ці Правила є обов'язковими для всіх юридичних осіб незалежно від форм власності і підпорядкування та фізичних осіб-підприємців, що мають у власності, господарському віданні або оперативному управлінні об'єкти, системи водопостачання та водовідведення, які безпосередньо приєднані до систем централізованого комунального водопостачання та водовідведення і з якими виробником укладено договір на отримання питної води, скидання стічних вод.
Згідно наказу від 01.12.2017р. №316 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України затверджено Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення; Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення.
Правила приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення поширюються на суб'єктів господарювання, які надають послуги з централізованого водовідведення (відведення та/або очищення стічних вод) (далі - виробники), на юридичних осіб незалежно від форм власності та відомчої належності, фізичних осіб - підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність і взяті на облік як самозайняті особи у контролюючих органах згідно з Податковим кодексом України, які скидають стічні води до систем централізованого водовідведення або безпосередньо у каналізаційні очисні споруди (далі - споживачі). На підставі цих Правил виробник розробляє місцеві Правила приймання, в яких враховують місцеві особливості приймання та очищення стічних вод, а також визначають ДК забруднюючих речовин, що можуть скидати до системи централізованого водовідведення. Місцеві правила приймання затверджуються органами місцевого самоврядування та є обов’язковими для виробників та споживачів. Виробники встановлюють кожному конкретному споживачу вимоги до скиду стічних вод до системи централізованого водовідведення на підставі вимог цих Правил, а також місцевих правил приймання.
Розділом 3 даних Правил встановлено загальні вимоги до складу та властивостей стічних вод, які скидаються до системи централізованого водовідведення, а у розділі 4 Правил визначення ДК у забруднюючих речовин у стічних водах споживачів.
Одночасно, Порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, встановлює єдиний на території України порядок визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення.
Згідно п.1 розділу 2 даного Порядку у разі повної відповідності якості та режиму скиду стічних вод Правилам приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 01 грудня 2017 року № 316, місцевим правилам приймання та умовам укладеного договору споживачі сплачують за послуги водовідведення за тарифом, установленим згідно з чинним законодавством для відповідної категорії споживачів. Кількість стічних вод споживачів, які підлягають оплаті, визначають за фактичними обсягами відповідно до пунктів 2, 12 цього розділу або згідно з Правилами користування. Додаткові обсяги стічних вод споживачів (не враховані договором), що надходять до систем централізованого водовідведення або безпосередньо на каналізаційні очисні споруди виробників, оплачуються споживачами у п’ятикратному розмірі встановленого тарифу на послугу водовідведення.
У пунктах 11-12 розділу 2 даного Порядку визначено формулу, за якою виробник розраховує величину плати за скид стічних вод у систему централізованого водовідведення виробника, застосування тих чи інших коефіцієнтів кратності у певних випадках тощо.
Рішенням виконавчого комітету Новгородської селищної ради від 25.07.2013р. №89 були затверджені Правила приймання стічних вод до комунальної системи каналізації селища Новгородське КП «Вода Донбасу» (далі-Правила).
Відповідно до пункту 1.2 Правила поширюються на населення, а також на всі підприємства й організації, незалежно від форми власності й відомчої належності, які скидають свої стічні води у комунальну систему каналізації селища Новгородське.
Згідно п.2.4 Правил №89 споживачі зобов’язані виконувати в повному обсязі вимоги загальнодержавних правил та цих правил, договору, своєчасно оплачувати рахунки водоканалу за надані послуги.
Розділом 9 цих правил визначено порядок встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у систему селищної каналізації.
За своїм змістом встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у систему селищної каналізації, визначене у місцевих Правилах, не суперечить Правилам приймання стічних вод до систем централізованого водовідведення; Порядку визначення розміру плати, що справляється за понаднормативні скиди стічних вод до систем централізованого водовідведення, затвердженим наказом від 01.12.2017р. №316 Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.
Таким чином, виходячи з того, що відповідачем не вказано відповідних посилань на інші місцеві правила, згідно яких мав би визначатися розмір плати за скид об’ємів стічних вод у договорі №125 від 20.02.2018р., враховуючи, що встановлення у договорі способу визначення розміру плати за стічні води в розумінні статті 20 Закону "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення" є істотною умовою договору, а також ті обставини, що Правила приймання стічних вод до комунальної системи каналізації селища Новгородське КП «Вода Донбасу», затверджені рішенням виконавчого комітету Новгородської селищної ради від 25.07.2013р. №89, є чинним нормативно-правовим актом локальної дії, прийнятим органом місцевого самоврядування, суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог щодо викладення п.п.2.16, 2.17 договору №125 від 20.02.2018р. в редакції позивача.
Щодо вимог позивача про викладення п.5.4.1 в редакції позивача, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.627 Цивільного кодексу України згідно із статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно до частини першої статті 628 Цивільного кодексу України зміст договору як угоди (правочину) складає сукупність визначених на розсуд сторін і погоджених ними умов, у яких закріплюються їхні права та обов'язки, що складають зміст договірного зобов'язання.
Розкриваючи зміст засади свободи договору у ст.ст.6, 627 Цивільного кодексу України, свобода договору полягає в праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, виборі контрагентів та погодженні умов договору.
Відсутність обопільного волевиявлення сторін при узгодженні певної редакції умови договору може бути врегульована законодавчо встановленими нормами, які визначають поведінку сторін у певній ситуації.
Всупереч вказаних норм позивачем доказів законодавчо встановленого обов’язку відповідача щомісячно підписувати акт, що фіксує кількість прийнятих стічних вод, а також наслідків відмови від підпису акту, не надано.
При цьому, у п.2.7 договору, який узгоджений сторонами, вже було зазначено про оформлення сторонами двостороннього акту щодо кількості прийнятих в розрахунковому місяці виробником від споживача стічних вод, а також наслідки необгрунтованої відмови від підписання акту.
За таких обставин, враховуючи недоведеність позивачем нормативно встановленого обов’язку відповідача вчиняти дії, зазначені у спірному п.5.4.2 договору №125 від 20.02.2018р., позов в частині вимог про викладення даного пункту договору в запропонованій позивачем редакції підлягає залишенню без задоволення.
Судовий збір підлягає пропорційному розподілу між сторонами, враховуючи, що судом відхилено частину пропозицій позивача.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 13, 74, 76, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу", м.Маріуполь в особі Торецького виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП "Компанія "Вода Донбасу", м.Торецьк до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Новгородський комбінат комунального господарства", м.Торецьк про прийняття неузгоджених пунктів п.п.2.16, 2.17, 5.4.1 договору №125 від 20.02.2018р. про надання послуг з централізованого водовідведення у редакції позивача задовольнити частково.
Викласти п.2.16 договору №125 від 20.02.2018р. в наступній редакції: «Розмір плати за скидання стічних вод у системі каналізації населеного пункту визначається згідно вимог розділу 9 Правил приймання стічних вод до комунальної системи каналізації міста (селища)».
Викласти п.2.17 договору №125 від 20.02.2018р. в наступній редакції: «Розмір плати за скид об’ємів стічних вод в систему каналізації населеного пункту, що перевищує обсяги, зазначені у п.2.4 договору визначаються згідно з вимогами розділу 9 Правил приймання стічних вод до комунальної системи каналізації міста (селища)».
Відмовити в задоволенні позовних вимог Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу", м.Маріуполь в особі Торецького виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП "Компанія "Вода Донбасу", м.Торецьк до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Новгородський комбінат комунального господарства", м.Торецьк в частині включення п.5.4.1 до договору №125 від 20.02.2018р.
Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю "Новгородський комбінат комунального господарства" (85295 м.Торецьк, смт.Новгородське, вул.Квіткова, 1, рах.№26000024191401 у ПАТ «Альфа Банк», МФО 300346, ЄДРПОУ 31459617) на користь Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" (87547 м.Маріуполь, вул.Карла Лібкнехта (Митрополитська), 177а, ЄДРПОУ 00191678) в особі Торецького виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства КП "Компанія "Вода Донбасу" (85200 м.Торецьк, вул..Центральна, 65, ЄДРПОУ 35580843) судовий збір в сумі 1174,67 грн.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
В судовому засіданні 26.07.2018р. оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Повний текст рішення підписано 26.07.2018р.
Згідно із ст.241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга відповідно до ст.256 Господарського процесуального кодексу України на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга може бути подана учасниками справи до Донецького апеляційного господарського суду через господарський суд Донецької області (п.17.5 Перехідних положень Господарського процесуального кодексу України).
Суддя Г.В. Левшина