Постанова № 75491146, 24.07.2018, Апеляційний суд Полтавської області

Дата ухвалення
24.07.2018
Номер справи
552/1650/18
Номер документу
75491146
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 552/1650/18 Номер провадження 22-ц/786/1570/18Головуючий у 1-й інстанції Шаповал Т. В. Доповідач ап. інст. Чумак О. В.

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2018 року м. Полтава

Апеляційний суд Полтавської області в складі:

головуючого судді: Чумак О.В.

суддів: Дряниці Ю.В., Пилипчук Л.І.

за участю секретаря Рибак О.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" на рішення Київського районного суду м. Полтави від 23 травня 2018 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" про порушення прав споживача природного газу та визнання рішення про зміну режиму нарахування об`ємів природного газу недійсним.

Апеляційний суд, заслухавши доповідь судді-доповідача,-

в с т а н о в и в :

У березні 2018 року ОСОБА_2 звернулась до суду з позовом до ПАТ «Полтавагаз» про порушення прав споживача природного газу та визнання рішення про зміну режиму нарахування об`ємів природного газу недійсним.

В обґрунтування позову вказувала, що 03 жовтня 2017 року вона підписала колективну заяву від мешканців будинку АДРЕСА_1, у якій мешканці відмовились від встановлення загальнобудинкового лічильника газу та просили встановити індивідуальні квартирні лічильники. На підставі лише вищевказаної заяви ПАТ «Полтавагаз» без її участі склало на неї акт про порушення №517/л/в від 01 листопада 2017 року та змінило режим нарахування об`ємів природного газу.

Не погоджуючись з вказаними діями відповідача, просила суд визнати акт про порушення №517/л/в від 01 листопада 2017 року та п.3 протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення від 14.11.17 року по будинку АДРЕСА_1 недійсними.

Зобов`язати відповідача провести перерахунок нарахованих платежів за споживання газу з 14 листопада 2017 року відповідно до постанови КМУ №609 від 18 червня 2017 року для всіх споживачі будинку, яким змінено режим нарахування природного газу.

Стягнути з відповідача на її корить 500 грн. на відшкодування завданої моральної шкоди.

Рішенням Київського районного суду м. Полтави від 23 травня 2018 року позов ОСОБА_2 до ПАТ «Полтавагаз» про порушення прав споживача природного газу та визнання рішення про зміну режиму нарахування об`ємів природного газу недійсним задоволено частково.

Скасовано рішення комісії ПАТ «Полтавагаз» з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу), щодо ОСОБА_2, оформлене пунктом 3 протоколу №41/17 від 14 листопада 2017 року.

Зобов`язано Публічне акціонерне товариство «Полтавагаз» провести перерахунок нарахованих ОСОБА_2 платежів за споживання газу за період з 14 листопада 2017 року відповідно до вимог Постанови Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 № 203 «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» з врахуванням змін, внесених Постановою Кабінету Міністрів України від 18 серпня 2017 року №609. В задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

Стягнуто з Публічного акціонерного товариства «Полтавагаз» на користь держави судовий збір у розмірі 3524 грн.

З рішенням суду першої інстанції не погодився відповідач - ПАТ «Полтавагаз», оскарживши його в апеляційному порядку.

У поданій апеляційній скарзі голова правління ПАТ «Полтавагаз» ОСОБА_3, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, неповне з'ясування та недоведеність обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, просить рішення суду скасувати в частині задоволення позовних вимог та ухвалити в цій частині нове рішення про відмову в задоволенні позову.

В обґрунтування апеляційної скарги зазначає, що на час розгляду справи відповідачем скасовано акт про порушення від 01.11.2017 року щодо позивачки, проведено перерахунок об'ємів природного газу, змінено режим нарахування позивачу відповідно до норм діючого законодавства. Вказує, що місцевим судом помилково відмовлено у задоволенні заяви про закриття провадження та зазначено, що такої підстави для закриття провадження, як добровільне відновлення прав позивача чинним ЦПК України не передбачено.

Крім того, зазначає, що вирішуючи позовні вимоги щодо скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, оформлене п. 3 протоколу № 41/17 від 14.11.2017 року місцевим судом не прийнято до уваги, що даний протокол є внутрішнім документом ПАТ «Полтавагаз», а тому не належить до актів в розумінні ст. 16 ЦК України та певних обов'язків на позивача він безпосередньо не покладає.

Також вказує, що підставою винесення даного питання на розгляд комісії є акт про порушення № 517/л/в від 01.11.2017 року, який вже скасовано.

Також в апеляційній скарзі посилається на те, що судом було помилково стягнуто з ПАТ «Полтавагаз» на користь держави судовий збір, як для позивача - юридичної особи, в той час як позов подано фізичною особою.

Рішення суду першої інстанції в частині визнання акту про порушення № 524/л/в/ від 01.11.2017 року недійсним та стягнення моральної шкоди не оскаржується, тому відповідно до положень частини першої статті 367 ЦПК України апеляційним судом не переглядається.

16.07.2018 року надійшов відзив, в якому представник позивачки адвокат ОСОБА_4 просив апеляційну скаргу залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.

Відповідач ПАТ "Полтавагаз" свого представника в суд не направив, про день, час і місце розгляду справи був повідомлений належним чином, тому відповідно до ст. 372 ЦПК України його неявка не перешкоджає розгляду справи.

Апеляційний суд, заслухавши суддю-доповідача, пояснення позивачки, перевіривши законність та обґрунтованість рішення місцевого суду у межах заявлених вимог та доводів апеляційної скарги, приходить до висновку про часткове її задоволення, виходячи з наступного.

Згідно п.2 ч.1 ст. 374 ЦПК України, суд апеляційної інстанції за результатами розгляду апеляційної скарги має право скасувати судове рішення повністю або частково і ухвалити у відповідній частині нове рішення або змінити рішення.

Відповідно до п.п.3,4 ч.1 ст. 376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

Судом першої інстанції вірно встановлено, що ОСОБА_2, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1, є споживачем послуг ПАТ «Полтавагаз» .

Також встановлено, що ПАТ « Полтавагаз» було прийнято рішення про встановлення у будинку, розташованому за адресою: м.Полтава, вул. Кучеренка, 12, загальнобудинкового приладу обліку споживання природного газу.

З вказаним рішенням ПАТ «Полтавагаз» про встановленням у будинку загальнобудинкового приладу обліку споживання природного газу не погодились мешканці будинку по АДРЕСА_1 в тому числі і позивачка ОСОБА_2, звернувшись 03 жовтня 2017 року з заявою до голови правління ПАТ «Полтавагаз», у якій зазначили, що вони категорично відмовляються від встановлення загальнобудинкового лічильника. Просять встановити квартирні лічильники газу окремо на квартиру (а.с.2).

01 листопада 2017 року працівниками ПАТ «Полтавагаз» складено акт про порушення №517/л/в відносно ОСОБА_2 без її участі, оскільки в ньому відсутній її підпис.

Згідно акту встановлено порушення ОСОБА_2 Кодексу газорозподільних систем, а саме відмова споживача, який не забезпечений лічильником газу (індивідуальним або загальнобудинковим) від встановлення загальнобудинкового лічильника газу за рахунок та за ініціативою оператора ГРМ у будинку АДРЕСА_1

Цим же актом споживач попереджений, що у разі його відмови від встановлення за рахунок і за ініціативою оператора ГРМ загальнобудинкового вузла обліку оператор ГРМ у відповідності до пункту 3 глави 4 розділу ІХ Кодексу газорозподільних мереж має право змінити режим нарахування об'ємів природного газу побутовим споживачам, що проживають у такому будинку і не забезпечені приладами обліку газу з визначенням фактичного об'єму спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу по відповідному побутовому споживачу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеним у додатку 15 до Кодексу ГРМ. Змінений режим нарахування об'ємів природного газу може діяти до моменту надання згоди для встановлення загальнобудинкового вузла обліку.

Також, як вбачається з витягу з протоколу №41/17 від 14 листопада 2017 року засідання комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) ПАТ «Полтавагаз», акт про порушення від 01 листопада 2017 року побутових споживачів, що проживають за адресою: АДРЕСА_1 в тому числі щодо ОСОБА_2, задоволено. Службі обліку та розрахунків за газ споживачами м. Полтава та Полтавського району надано розпорядження у відповідності до вимог пункту 3 глави 4 розділу ІХ Кодексу ГРМ вказаним побутовим споживачам з 14 листопада 2017 року змінити режим нарахування об'ємів природного газу та повідомити споживачів у встановленому порядку (а.с. 8-10, 27).

Наказом голови правління ПАТ «Полтавагаз» від 24 квітня 2018 року №135 «Про скасування актів про порушення» скасовані акти про порушення від 01 листопада 2017 року побутових споживачів згідно додатку №1 (а.с. 35).

Даним наказом доручено заступнику голови правління з обліку та економіки, голові комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об'ємів природного газу та зміни режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) ОСОБА_5 привести відносини із побутовими споживачами зазначеними в додатку 1, у відповідність до норм діючого законодавства в термін до 18 травня 2018 року.

Задовольняючи позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що відомості про скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу, оформленому протоколом № 41/17 від 14.11.2017 року, відповідачем не надані та в справі відсутні.

Невідповідності оскаржуваного рішення вимогам ч.ч.1-3,5,6 ст. 203 ЦПК України не встановлено, а тому, враховуючи скасування акта про порушення №517/л/в від 01 листопада 2017 року, суд прийшов до висновку про те, що належним способом захисту права позивача є саме скасування рішення комісії щодо ОСОБА_2, викладеного в п.3 протоколу №41/17 від 14 листопада 2017 року.

Крім того, оскільки відповідачем не надано доказів про відновлення порушеного права позивача щодо здійснення перерахунку плати за споживання газу відповідно до Постанови КМУ від 23.06.2016 року № 203 «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» з врахуванням змін, внесених Постановою КМУ від 18 серпня 2017 року № 609, суд прийшов до висновку про зобов`язання відповідача здійснити такий перерахунок.

Колегія суддів погоджується з таким висновок суду першої інстанції, з наступних підстав.

Згідно ст. 4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Відповідно до п.1 глави 5 розділу ІХ Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - НКРЕКП ) № 2494 від 30 вересня 2015 року «Про затвердження Кодексу газорозподільних систем» за ініціативи балансоутримувача (управителя) або оператора ГРМ та їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу.

Порядок та підстави забезпечення населення приладами обліку природного газу врегульований Законом України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу», Законом України «Про ринок природного газу», розпорядженням Кабінету Міністрів України від 25.04.2012 року №259-р «Деякі питання забезпечення комерційного (приладного) обліку природного газу», Главою 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2494, Тимчасовим положенням про порядок проведення розрахунків за надання населенню послуг газопостачання в умовах використання загальнобудинкового вузла обліку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2002 року №620(далі - Тимчасове положення), Типовим договором розподілу природного газу, затвердженою постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року №2498 та Типовим договором постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженим постановою НКРЕКП від 30.09.2015 року № 2500.

Згідно ч.3 ст.18 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 року постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу. Побутові споживачі у разі відсутності приладів обліку природного газу споживають природний газ за нормами, встановленими законодавством, до термінів, передбачених у частині першій статті 2 Закону України "Про забезпечення комерційного обліку природного газу".

Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» постачання природного газу здійснюється за умови його комерційного обліку: 1) для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується: комплексно, у тому числі для опалення, - з 1 січня 2012 року; для підігріву води та приготування їжі - з 1 січня 2016 року; тільки для приготування їжі - з 1 січня 2018 року; 2) для інших споживачів - з 1 липня 2011 року.

З огляду на Постанову Кабінету Міністрів України від 23.03.2016 № 203 «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» з врахуванням змін, внесених Постановою КМУ від 18 серпня 2017 року №609, встановлено норматив використання природного газу 3,3 куб. м на одну людину у місяць для домогосподарств, де газ використовується тільки для приготування їжі.

Таким чином, населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, у яких природний газ використовується тільки для приготування їжі, у разі відсутності приладів обліку природного газу до 1 січня 2018 року споживає природний газ за нормами 3,3 м3.

Згідно ч.1ст. 6 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» суб`єкти господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, зобов`язані, зокрема, забезпечити встановлення лічильників газу для населення, що проживає у квартирах та приватних будинках, в яких газ використовується тільки для приготування їжі - до 1 січня 2018 року.

Відповідно до ст. 3 Закону України «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» фінансування робіт з оснащення лічильниками газу населення здійснюється за рахунок: коштів суб'єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території; коштів відповідного бюджету, крім коштів місцевих бюджетів; інших джерел, не заборонених законодавством.

З наведеного вбачається, що обов`язок із встановлення лічильників газу (незалежно від виду - квартирних чи загальнобудинкових) покладений на суб`єктів господарювання, які здійснюють розподіл природного газу на відповідній території.

При цьому, Законом також чітко визначені джерела фінансування робіт з оснащення лічильниками газу (незалежно від виду - квартирних чи загальнобудинкових) населення: кошти суб`єктів господарювання, що здійснюють розподіл природного газу на відповідній території, кошти відповідного бюджету, інші джерела, не заборонені законодавством.

Згідно пункту 1 глави 5 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем за ініціативи балансоутримувача (управителя) або Оператора ГРМ та за їх рахунок в багатоквартирному будинку (гуртожитку) або на групу будинків (гуртожитків), мешканці яких в повному обсязі чи частково розраховуються за нормами споживання, або для цілей складання загального балансу споживання природного газу може бути організований та встановлений загальнобудинковий вузол обліку природного газу.

Балансоутримувач (управитель) не може відмовити Оператору ГРМ в організації та встановленні загальнобудинкового вузла обліку природного газу, якщо ці заходи здійснюються за рахунок Оператора ГРМ.

Відповідно до абз. 7 пункту 3 глави 4 розділу ІХ Кодексу газорозподільних систем передбачено: якщо побутовий споживач, який не забезпечений лічильником газу (індивідуальним або загальнобудинковим), відмовляється від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ (що підтверджується актом про порушення, складеним відповідно до вимог глави 5 розділу XI цього Кодексу), фактичний об'єм спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу (алокація) по побутовому споживачу за відповідний календарний місяць визначається за граничними об'ємами споживання природного газу населенням, визначеними у додатку 15 до цього Кодексу.

Таким чином, для застосування такої санкції як визначення фактичного об'єму спожитого (розподіленого/поставленого) природного газу за граничними об'ємами споживання природного газу населенням має бути встановлений факт правопорушення - відмова споживача, який не забезпечений лічильником природного газу, від його встановлення за рахунок Оператора ГРМ.

Згідно підпункту 5 пункту 2 глави 2 розділу ХI Кодексу ГРС до порушень, внаслідок яких Оператор ГРМ змінює встановлений режим нарахування об'ємів (обсягів) розподіленого природного газу споживачу, належать: відмова в доступі до об'єкта побутового споживача, який розраховується за нормами споживання, внаслідок чого Оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу побутовому споживачу.

Відповідно до п. 6 глави 3 Розділу ХІ Кодексу ГРС у разі відмови в доступі до об'єкта споживача, внаслідок чого Оператор ГРМ не здійснив за власний рахунок встановлення лічильника газу споживачу, який не забезпечений лічильником газу (розраховується за нормами споживання), визначення об'єму спожитого природного газу здійснюється за граничними об'ємами споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв, починаючи з дати, наступної після дати недопуску, визначеної в акті про порушення.

Ознайомлення побутового споживача із запланованими датою та часом встановлення лічильника газу має бути підтверджено позначкою про вручення йому письмового попередження про встановлення лічильника газу, яке має бути надане побутовому споживачеві не пізніше ніж за десять робочих днів до запланованої дати встановлення лічильника газу.

При цьому, представник Оператора ГРМ в акті про порушення має попередити споживача під особистий підпис про те, що розрахунки за спожитий газ за граничними об'ємами споживання природного газу населенням буде здійснено через 20 днів з дня складання акта про порушення, і про те, що до цього часу споживач має забезпечити доступ представникам Оператора ГРМ для безкоштовного встановлення лічильника газу.

У разі забезпечення споживачем протягом цього строку доступу представникам Оператора ГРМ для безкоштовного встановлення лічильника газу процедура нарахування за граничними об'ємами споживання природного газу населенням не застосовується.

Із системного аналізу вказаних норм випливає, що законодавець під відмовою від встановлення лічильника розуміє відмову від встановлення будь-якого лічильника газу - квартирного чи загальнобудинкового, оскільки метою регулювання ринку газу є саме забезпечення обліку спожитого газу населенням.

Крім того, як встановлено Кодексом ГРС правопорушення у виді відмови від встановлення лічильника має бути зафіксоване оператором ГРМ згідно визначеної процедури з оформленням відповідного документа певної форми і змісту.

Згідно п.2 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача / несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.

При складанні акта про порушення представник Оператора ГРМ зазначає в ньому про необхідність споживача бути присутнім на засіданні комісії, на якому буде розглянуто складений акт про порушення, та визначає: 1) місцезнаходження комісії з розгляду актів про порушення; 2) дату та орієнтовний час проведення засідання комісії, на якому буде розглядатися складений акт про порушення; 3) контактний телефон особи Оператора ГРМ (для уточнення інформації щодо часу та місця засідання комісії).

З даних акту про порушення №517/л/в від 01 листопада 2017 року, складеного відносно ОСОБА_2, вбачається, що вищевказані вимоги додержані не були, підпис споживача або іншої незаінтересованої особи відсутній, акт не містить відмітки про відмову споживача від підпису, відсутня пропозиція надати згоду на встановлення лічильника, тощо.

В подальшому даний акт скасовано наказом голови правління ПАТ «Полтавагаз» від 24 квітня 2018 року №135 «Про скасування актів про порушення».

Згідно ч. 1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків встановлених цим Кодексом.

Відповідно до ст. 76 ЦПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

В матеріалах справи відсутні відомості про скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) ПАТ «Полтавагаз», оформленому протоколом №41/17 від 14 листопада 2017 року.

Оскільки не встановлено невідповідності оскаржуваного рішення вимогам ч.ч.1-3, 5, 6 ст.203 ЦПК України, у зв'язку з чим підстави для визнання рішення недійсним відсутні, суд прийшов до правильного висновку про те, що належним способом захисту позивача є скасування рішення комісії, викладеного в п.3 протоколу №41/17 від 14 листопада 2017 року щодо позивачки.

Згідно наказу голови правління ПАТ «Полтавагаз» від 24 квітня 2018 року №135 «Про скасування актів про порушення» доручено заступнику голови правління з обліку та економіки, голові комісії з розгляду актів про порушення, внаслідок яких здійснюється перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу та зміни режиму нарахування споживачу (несанкціонованому споживачу) ОСОБА_6 привести відносини із побутовими споживачами зазначеними в додатку 1, у відповідність до норм діючого законодавства в термін до 18 травня 2018 року.

Разом з тим, доказів на підтвердження того, що ОСОБА_2 було здійснено перерахунок плати за спожитий газ відповідно до Постанови КМУ від 23.06.2016 року № 202 «Про норми споживання природного газу населенням у разі відсутності газових лічильників» з врахуванням змін, внесених постановою КМУ від 18.08.2017 року № 609, стороною відповідача в суді першої та апеляційної інстанціях не надано.

Отже, суд першої інстанції прийшов до вірного висновку про задоволення позову в частині зобов`язання відповідача здійснити такий перерахунок.

Доводи апеляційної скарги щодо відсутності предмету спору у зв'язку зі скасуванням акту про порушення № 525/л/в від 01.11.2017 року, на увагу колегії суддів не заслуговують з огляду на те, що в матеріалах справи відсутні відомості щодо скасування рішення комісії з розгляду актів про порушення, оформлене п. 3 протоколу № 41/17 від 14 листопада 2017 року, внаслідок яких здійснюється перерахунок об'ємів природного газу та зміни їх режиму нарахування споживачу ОСОБА_2

Інші доводи апеляційної скарги також до уваги суду не приймаються, оскільки вірних висновків суду першої інстанції не спростовують.

Між тим, обраховуючи суму судового збору, що підлягає стягненню з відповідача на користь держави, вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд першої інстанції припустився помилки в розмірі судового збору, який підлягає стягненню з ПАТ «Полтавагаз» на користь держави.

Відповідно до п. 2 ч.1 ст. 4 ЗУ « Про судовий збір» за подачі позову немайнового характеру фізичною особою судовий збір сплачується у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а саме 704,80 грн.

Згідно п. 2 ч.3 ст. 6 ЗУ « Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.

Із справи вбачається, що ОСОБА_2, звернулась до суду з вказаним позовом як фізична особа, та з урахуванням вимог п. 2 ч.1 ст. 4 Закону України «Про судовий збір», до сплати підлягав би судовий збір у розмірі 2114,40 грн. (704,80*3=2114,40).

Таким чином, з урахуванням пропорційності задоволення позовних вимог з відповідача на користь держави підлягає стягненню судовий збір у розмірі 1409,60 грн. за дві вимоги немайнового характеру.

За таких обставин слід змінити рішення місцевого суду в частині розподілу судових витрат шляхом зменшення розміру судового збору з 3524 грн. до 1409,60 грн.

В іншій частині рішення місцевого суду підлягає залишенню без змін.

Керуючись ст.ст. 367, 374 ч.1 п.2, 376 ч.1 п.п.3,4, 382, 383, 384 ЦПК України апеляційний суд,-

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" задовольнити частково.

Рішення Київського районного суду м. Полтави від 23 травня 2018 року в частині стягнення судових витрат змінити, зменшивши розмір судового збору, який підлягає стягненню з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації "Полтавагаз" на користь держави, з 3524 грн. до 1409,60 грн.

В іншій частині рішення Київського районного суду м. Полтави від 23 травня 2018 року залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 30 днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Повний текст постанови складено 25.07.2018 р.

Головуючий /підпис/ О.В.Чумак

Судді: /підпис/ Ю.В.Дряниця

/підпис/ Л.І.Пилипчук

ЗГІДНО:

Суддя Апеляційного

суду Полтавської області О.В.Чумак