
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/11937/17 Суддя першої інстанції: Добрянська Я.І.
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Пилипенко О.Є.
суддів - Глущенко Я.Б. та Кузьмишина О.М.,
при секретарі - Грабовській Т.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Трест «Київпідземшляхбуд-2» на рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2018 року у справі за адміністративним позовом Лівобережного об'єднаного управління Пенсійного фонду України в м. Києві до Публічного акціонерного товариства «Трест «Київпідземшляхбуд-2» про стягнення заборгованості у розмірі 114031,27 грн.,
В С Т А Н О В И Л А :
У вересні 2017 року позивач - Лівобережне об'єднане управління Пенсійного фонду України в м. Києві звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства «Трест «Київпідземшляхбуд-2» про стягнення заборгованості у розмірі 114031,27 грн.
Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2018 року адміністративний позов задоволено.
Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального та процесуального права.
23.07.2018 року, відповідно до вхідної кореспонденції суду Вх. 24274, відповідачем подано клопотання про відкладення розгляду справи, проте таке клопотання не може бути задоволено з тих підстав, що відповідачем не наведено жодної підстави для відкладення розгляду справи, не надано доказів, передбачених нормам КАС України, на підтвердження не можливості бути присутніми на вказаному судовому засіданні.
Більше того, про дату, час та місце проведення судового засідання відповідача було повідомлено завчасно, відповідно до зворотнього повідомлення про вручення поштового відправлення, повістку-повідомлення та ухвали про відкриття та призначення справи до судового розгляду були отримані відповідачем 02.07.2018 року.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У відповідності до ст.. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Приймаючи рішення про задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідно до наявних в матеріалах справи розрахунків Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві заборгованість відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком 1 та 2 за період з червня по серпень 2017 р. складає за Списком 1 - 413,51 грн., а за Списком 2 - 113617,76 грн., при цьому, доказів оскарження дій органу Пенсійного фонду України щодо визначення розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за вищезазначений період, відповідачем до суду не надано, так і не надано доказів сплати такої заборгованості.
Колегія суддів вважає вказаний висновок суду першої інстанції обґрунтованим, з огляду на наступне.
Як встановлено судом та вбачається з наявних матеріалів справи, Приватне акціонерне товариство «Трест Київпідземшляхбуд - 2» є юридичною особою та перебуває на обліку в Лівобережному об'єднаному управлінні пенсійного фонду України в м. Києві як платник страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до наявних в матеріалах справи розрахунків Лівобережного об'єднаного управління пенсійного фонду України в м. Києві заборгованість відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком 1 складає 413,51 грн. та Списком 2 складає 113617,76 грн. за період з червня по серпень 2017 р. (а.с. 9-15)
У матеріалах справи наявні докази направлення відповідачу розрахунків за заборгованість відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пенсій за червень-серпень 2017р. (а.с. 16)
Відповідачем позивачу не відшкодовано витрати на виплату та доставку пільгових пенсій за червень-серпень 2017 року пенсіонерам ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, що підтверджується Картками особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списками №1 та №2 та Розрахунками заборгованості відповідача перед позивачем з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за списками №1 та №2.
Посилаючись на те, що заборгованість відповідачем у добровільному порядку у встановлені законодавством строки сплачена не була, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до п.2 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року №1058-ІV (надалі - Закон №1058-ІV) пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком №1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбачених Законом України «Про пенсійне забезпечення».
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст. 27 та з урахуванням норм ст. 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Статтею 13 Закону №1788-ХІІ визначено категорії працівників, які мають право на пенсію за віком на пільгових умовах. Так, на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
- п.«а» працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць;
- п.«б»-«з», зокрема працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць тощо.
Процедура стягнення заборгованості зі сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування з окремих видів господарських операцій та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, а також відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначена в Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 р. №21-1 (далі - Інструкція №21-1).
Відповідно до п.6.1 Інструкції №21-1 відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в таких розмірах: для платників, зазначених у пп.2.1.1 п.2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абз.1 ч.2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно п.6.4 Інструкції №21-1 розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається органами Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону (згідно з додатками 6 та 7), які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Пунктом 6.2 Інструкції №21-1 передбачено, що витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абз.3 пп.1 п.2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Пунктом 6.5 Інструкції №21-1 визначено, що розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Згідно з абз.1 п.6.7 Інструкції №21-1 підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в розрахунку місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 «Прикінцевих положень» Закону, сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць
Крім того, у разі призначення пенсій на пільгових умовах особам, які мають необхідний стаж роботи не за місцем призначення цієї пенсії, орган Пенсійного фонду за місцем призначення пенсії надсилає розрахунок згідно з додатками, зазначеними у п.6.4 цієї глави для зазначених підприємств, у двох примірниках через орган Пенсійного фонду за місцезнаходженням цього підприємства (крім підприємств, місцезнаходженням яких є вільна економічна зона «Крим»). Відшкодування сум фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, у таких випадках здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцезнаходженням підприємства (п.6.8 Інструкції №21-1).
Між тим облік платежів (нарахованих, сплачених) по фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій здійснюється спеціалістом відділу обліку надходження платежів органів Пенсійного фонду здійснюється в автоматичному режимі в хронологічному порядку за датами здійснення операцій на підставі документів, які підтверджують правильність та своєчасність цих операцій відповідно до Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження сум платежів, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України 27.09.2010 р. №21-2.
Так, із матеріалів справи вбачається, що позивачем було призначено пенсії за віком відповідно до пунктів «б» - «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» працівникам ПАТ «Трест «Київпідземшляхбуд-2», а саме:
ОСОБА_2 - пенсію призначено з 05.09.2012 р., дата досягнення пенсійного віку - 04.09.2017 р., стаж роботи на цьому підприємстві, що враховано при обчисленні плати - 12 років 6 місяців, частка плати цього підприємства - 100%;
ОСОБА_3 - пенсію призначено з 14.09.2012 р., дата досягнення пенсійного віку 13.09.2017 р., стаж роботи на цьому підприємстві, що враховано при обчисленні плати - 12 років 6 місяців, частка плати цього підприємства - 100%;
ОСОБА_4 пенсію призначено з 06.10.2012 р., дата досягнення пенсійного віку - 05.10.2017 р., стаж роботи на цьому підприємстві, що враховано при обчисленні плати - 12 років 6 місяців, частка плати цього підприємства - 100%;
ОСОБА_5 - пенсію призначено з 14.12.2014 р., дата досягнення пенсійного віку - 13.12.2017 р., стаж роботи на цьому підприємстві, що враховано при обчисленні плати - 6 років 2 місяці, частка плати цього підприємства - 82,85%;
ОСОБА_6 - пенсію призначено з 16.02.2013 р., дата досягнення пенсійного віку - 15.02.2018 р., стаж роботи на цьому підприємстві, що враховано при обчисленні плати - 12 років 6 місяців, частка плати цього підприємства - 100%;
ОСОБА_7 - пенсію призначено з 03.03.2014 р., дата досягнення пенсійного віку - 27.02.2018 р., стаж роботи на цьому підприємстві, що враховано при обчисленні плати - 10 років 10 місяців, частка плати цього підприємства - 87,84 %;
ОСОБА_8 - пенсію призначено з23.03.2013 р., дата досягнення пенсійного віку - 22.03.2018 р., стаж роботи на цьому підприємстві, що враховано при обчисленні плати - 12 років 6 місяців, частка плати цього підприємства - 100 %;
ОСОБА_9 - пенсію призначено з 01.04.2013 р., дата досягнення пенсійного віку - 31.03.2018 р., стаж роботи на цьому підприємстві, що враховано при обчисленні плати - 7 р. 6 м., частка плати цього підприємства - 60,44%;
ОСОБА_19 - пенсію призначено з 08.05.2013 р., дата досягнення пенсійного віку - 07.05.2018 р., стаж роботи на цьому підприємстві, що враховано при обчисленні плати - 10 років 6 місяців, частка плати цього підприємства - 100%;
ОСОБА_11 - пенсію призначено з 21.06.2013 р., дата досягнення пенсійного віку - 20.06.2018 р., стаж роботи на цьому підприємстві, що враховано при обчисленні плати - 12 років 6 місяців, частка плати цього підприємства - 100%;
ОСОБА_12 - пенсію призначено з 16.08.2013 р., дата досягнення пенсійного віку - 15.08.2018 р., стаж роботи на цьому підприємстві, що враховано при обчисленні плати - 4 роки 4 місяці, частка плати цього підприємства - 34,91 %;
ОСОБА_13 - пенсію призначено з 04.03.2015 р., дата досягнення пенсійного віку - 09.09.2018 р., стаж роботи на цьому підприємстві, що враховано при обчисленні плати - 3 роки 6 місяців, частка плати цього підприємства - 28%;
ОСОБА_14 - пенсію призначено з 06.01.2014 р., дата досягнення пенсійного віку - 05.01.2019 р., стаж роботи на цьому підприємстві, що враховано при обчисленні плати - 12 років 6 місяців, частка плати цього підприємства - 100%;
ОСОБА_15 - пенсію призначено з 18.02.2014 р., дата досягнення пенсійного віку - 17.04.2019 р., стаж роботи на цьому підприємстві, що враховано при обчисленні плати - 12 років 6 місяців, частка плати цього підприємства - 100%;
ОСОБА_16 - пенсію призначено з 27.04.2014 р., дата досягнення пенсійного віку - 26.04.2019 р., стаж роботи на цьому підприємстві, що враховано при обчисленні плати - 3 роки 3 місяці, частка плати цього підприємства - 26,4%;
ОСОБА_17 пенсію призначено з 18.02.2014 р., дата досягнення пенсійного віку - 17.02.2024 р., стаж роботи на цьому підприємстві, що враховано при обчисленні плати - 10 років, частка плати цього підприємства - 100%;
ОСОБА_18 - пенсію призначено з 22.03.2016 р., дата досягнення пенсійного віку - 21.03.2020 р., стаж роботи на цьому підприємстві, що враховано при обчисленні плати - 2 місяці 37 днів, частка плати цього підприємства - 1,97%.
Окрім того, ОСОБА_1 пенсію призначено відповідно до п. «а» ст. 13 Закону № 1788-XII з 28.03.2011 р., пільговий стаж - 7 років 6 місяців, дата досягнення пенсійного віку - 15.12.2024 р., розмір плати відповідно до Закону №1058-ІV - 100%.
Доводи відповідача про те, що деякі із зазначених у розрахунках осіб набули пільговий стаж до 1 січня 1992 року не заслуговують на увагу, оскільки це ще не означає, що пенсія їм була призначена за статтею 100 Закону № 1788-XII, так як у разі, якщо особа до і після 1 січня 1992 року працювала на роботах, передбачених Списками № 1 та № 2, пенсія призначається у будь-якому разі відповідно до статті 13 Закону № 1788-XII.
Аналогічну позицію висловлено Вищим адміністративним судом України в ухвалі від 08.06.2016 р. №К/800/30367/13.
Водночас, з наявних у матеріалах справи копій розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, копій протоколів про призначення пенсій названим особам, копій розрахунків їх стажу, копій пільгових довідок, виданих ПАТ Трест "Київпідземшляхбуд-2", встановлено, що всім зазначеним особам, як таким, що працювали на роботах, передбачених Списками № 1 та № 2 як до, так і після 1 січня 1992 року, було призначено пенсію зі зниженням пенсійного віку відповідно до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Даний факт встановлено також постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 14 грудня 2017 року у справі № 826/7124/17, що набрала законної сили.
Доказів оскарження дій органу Пенсійного фонду України щодо визначення розміру фактичних витрат на виплату та доставку пенсій за вищезазначений період, відповідачем до суду не надано, так і не надано доказів сплати такої заборгованості.
З урахуванням викладеного, станом на день розгляду спору в суді першої інстанції, заборгованість відповідача перед позивачем складала: за Списком 1 у розмірі 413,51 грн. та за Списком 2 - 113617,76 грн. за період з червня по серпень 2017 р., а тому висновок суду щодо необхідності задоволення позовних вимог є обґрунтованим.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було правильно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, правильно застосовано норми матеріального та процесуального права. У зв'язку з цим суд вважає необхідним апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Трест «Київпідземшляхбуд-2» - залишити без задоволення, а рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2018 року - без змін.
Керуючись ст..ст. 241, 242, 308, 311, 316, 321, 322, 325, 329, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Трест «Київпідземшляхбуд-2» - залишити без задоволення.
Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2018 року - без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя: О.Є.Пилипенко
Суддя: Я.Б.Глущенко
О.М.Кузьмишина
Повний текст виготовлено 24 липня 2018 року.