Рішення № 75485136, 23.07.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2018
Номер справи
825/2426/18
Номер документу
75485136
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 липня 2018 року м. Чернігів Справа № 825/2426/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого судді - Бородавкіної С.В.,

за участі секретаря - Гайдука С.В.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні, без фіксування його за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку ст. 229 КАС України, справу за адміністративним позовом керівника Бахмацької місцевої прокуратури в інтересах держави до Понорницької селищної ради Коропського району Чернігівської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

У С Т А Н О В И В:

Керівник Бахмацької місцевої прокуратури в інтересах держави 25.06.2018 (відповідно до відбитку штампу на конверті) звернувся до суду з адміністративним позовом до Понорницької селищної ради Коропського району Чернігівської області (далі – Селищна рада) та просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не забезпечення безкоштовним харчуванням дітей-інвалідів ОСОБА_1 (06.07.2012 р.н.) та ОСОБА_2 (26.09.2011 р.н.) у Понорницькому дошкільному навчальному закладі ''Лісова казка'' (ясла-садок) Понорницької селищної ради Коропського району Чернігівської області, зобов'язавши вчинити дії, спрямовані на забезпечення безкоштовним харчуванням дітей-інвалідів ОСОБА_1 (06.07.2012 р.н.) та ОСОБА_2 (26.09.2011 р.н.) у Понорницькому дошкільному навчальному закладі ''Лісова казка'' (ясла-садок) Понорницької селищної ради Коропського району Чернігівської області, відповідно до ч. 5 ст. 35 Закону України ''Про дошкільну освіту''.

Свої вимоги мотивує тим, що під час вивчення Бахмацькою місцевою прокуратурою стану додержання вимог законодавства про дошкільну освіту у навчальних закладах Коропського району встановлено порушення відповідачем вимог Закону України «Про дошкільну освіту», що потребують вжиття представницьких заходів. Зокрема, виявлено протиправну бездіяльність з боку Селищної ради у забезпеченні безкоштовним харчуванням дітей-інвалідів. Відповідно до отриманої інформації, батькам останніх надані пільги за харчування у розмірі 50%.

Ухвалою судді від 04.07.2018 відкрито провадження по справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

16.07.2018, до початку розгляду справи по суті, від представника відповідача надійшла заява про визнання позовної заяви, поданої керівником Бахмацької місцевої прокуратури. Розгляд справи просить здійснювати без його участі.

Прокурор надав клопотання про проведення судового засідання без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та у зв’язку з визнанням Селищного радою поданого позову просить повернути 50% сплаченого судового збору.

Частиною першою статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві.

Згідно із часиною четвертою статті 189 Кодексу адміністративного судочинства України у разі визнання позову відповідачем повністю або частково суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову повністю або у відповідній частині вимог.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов має бути задоволений в повному обсязі, враховуючи таке.

Судом встановлено, що на підставі рішення Коропської районної ради від 17.01.1992 № 32 на території с. Понорниця Коропського районну Чернігівської області створено Понорницький селищний дошкільний навчальний заклад «Лісова казка», засновником якого, відповідно до Статуту, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Селищної ради від 17.02.2011 та погодженого начальником відділу освіти Коропської райдержадміністрації, є Понорницька селищна рада (а.с. 13-19). Вказаний навчальний заклад перебуває у комунальній власності відповідача.

Відповідно до листа Селищної ради від 03.05.2018 № 03-07/30 Понорницький ДНЗ «Лісова казка» відвідують 54 дитини. У тому числі 18 дітей пільгових категорій: з багатодітних сімей – 15; діти-інваліди – 2; з сім’ї інваліда АТО – 1 (а.с. 20).

Листом від 14.05.2018 № 04-18/714 Управління праці та соціального захисту населення Коропської районної державної адміністрації повідомило, що на обліку в Управлінні перебуває двоє дітей з інвалідністю: ОСОБА_2 (ІНФОРМАЦІЯ_1; перебуває на обліку з 04.10.2013) та ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_2; перебуває на обліку з 03.12.2013) (а.с. 22).

Рішеннями Виконавчого комітету Селищної ради від 11.04.2016 та від 13.04.2017, прийнятих на підставі статті 33 Закону України «Про місцеве самоврядування», вказаним дітям надано пільги по батьківській оплаті за харчування в Понорницькому ДНЗ «Лісова казка» в розмірі 50% - з 01.05.2016 та 01.05.2017, відповідно (а.с. 23, 24).

Вищенаведені обставини стали підставою для звернення керівника Бахмацької місцевої прокуратури з відповідним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 131-1 Конституції України на прокуратуру України покладається представництво інтересів держави в суді.

Право на звернення прокурора або його заступника до суду в інтересах держави передбачене статтями 2, 23 Закону України «Про прокуратуру» та статтею 53 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідно до вимог статті 23 Закону України «Про прокуратуру», представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом. Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави.

Обираючи форму представництва, прокурор визначає, у чому полягає порушення або загроза порушення інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту.

Згідно із частиною четвертою статті 53 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

В даному випадку, охоронюваний законом інтерес полягає в реалізації гарантованого державою права на здобуття дошкільної освіти усіма громадянами та доступність дошкільної освіти. Відповідно, у даному випадку порушено інтереси держави у соціальній та освітній галузі. Оскільки, відсутній орган, уповноважений відповідно до вимог чинного законодавства України, звертатися до суду з позовом про зобов’язання Селищну раду здійснити вищевказані дії, є підстави для відповідного звернення до суду прокурора в інтересах держави.

Статтею 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 53 Конституції України визначено, що кожен громадянин має право на освіту. Держава забезпечує розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної освіти.

Відповідно до статті 1 Закону України «Про дошкільну освіту» законодавство України про дошкільну освіту базується на Конституції України і складається із Закону України «Про освіту», цього Закону, інших нормативно-правових актів та міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Відповідно до статей 2 та 4 Закону України «Про освіту» завданням законодавства України про освіту є регулювання суспільних відносин у галузі навчання, виховання, професійної, наукової, загальнокультурної підготовки громадян України. Україна визнає освіту пріоритетною сферою соціально - економічного, духовного і культурного розвитку суспільства. Державна політика в галузі освіти визначається Верховною Радою України відповідно до Конституції України і здійснюється органами державної виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Згідно із статтею 6 Закону України «Про дошкільну освіту» одним із принципів реалізації дошкільної освіти є доступність для кожного громадянина освітніх послуг, що надаються системою дошкільної освіти.

Статтею 33 Закону України «Про дошкільну освіту» передбачено, що держава забезпечує соціальний захист, підтримку дітей дошкільного віку, особливо дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, а також дітей із малозабезпечених та багатодітних сімей.

У статті 56 Закону України «Про освіту» закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, у підпорядкуванні яких перебувають державні і комунальні заклади освіти, забезпечують безоплатним гарячим харчуванням: дітей-сиріт; дітей, позбавлених батьківського піклування; дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних та інклюзивних класах (групах); дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям», які навчаються в закладах дошкільної, загальної середньої, професійної (професійно-технічної) чи фахової передвищої освіти.

Відповідно до статті 5 Закону України «Про охорону дитинства» місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до їх компетенції, визначеної законом, забезпечують організацію безкоштовного харчування дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей з особливими освітніми потребами, які навчаються у спеціальних і інклюзивних класах, та учнів 1-4 класів загальноосвітніх навчальних закладів із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям».

Відповідно до абзаців другого та п’ятого частини п’ятої статті 35 Закону України «Про дошкільну освіту» пільгові умови оплати харчування дітей у дошкільних навчальних закладах для багатодітних та малозабезпечених сімей та інших категорій, які потребують соціальної підтримки, надаються за рішенням органу місцевого самоврядування за рахунок коштів місцевого бюджету. Батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі у розмірах, визначених органами місцевого самоврядування або відповідними органами управління.

Згідно із абзацом четвертим частини п’ятої статті 35 цього Закону органи місцевого самоврядування та місцеві органи виконавчої влади забезпечують безкоштовним харчуванням дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, дітей із сімей, які отримують допомогу відповідно до Закону України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім’ям", які навчаються у державних і комунальних закладах дошкільної освіти.

Законом України «Про дошкільну освіту» визначено, що порядок встановлення плати за харчування дитини у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі визначається Кабінетом Міністрів України.

В свою чергу, згідно із пунктом 2.1 Порядку встановлення плати для батьків за перебування дітей у державних і комунальних дошкільних та інтернатних навчальних закладах, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України № 667 від 21.11.2002, відповідно до статті 35 Закону України "Про дошкільну освіту" батьки або особи, які їх замінюють, вносять плату за харчування дітей у державному та комунальному дошкільному навчальному закладі в розмірах, визначених місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування або підприємствами, організаціями та установами, які перебувають у державній (комунальній) власності і мають у своєму підпорядкуванні дошкільні навчальні заклади.

Пунктом 2.6 цього Порядку передбачено, що плата з батьків не справляється за харчування дітей у санаторних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей з малими й затухаючими формами туберкульозу, у спеціальних дошкільних навчальних закладах (групах) для дітей, які потребують корекції фізичного та (або) розумового розвитку, в інших випадках, передбачених законодавством України (діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування, які перебувають під опікою і виховуються в сім'ях, діти з інвалідністю, діти працівників органів внутрішніх справ, які загинули під час виконання службових обов'язків, тощо).

Тобто, не забезпечення дітей-інвалідів ОСОБА_1 та ОСОБА_2 безкоштовним харчуванням в Понорницькому дошкільному навчальному закладі «Лісова казка» суперечить вимогам Закону України «Про дошкільну освіту», якими встановлено пільгові умови в оплаті за харчування дітей цієї категорії.

Згідно зі статтею 4 Конвенції про права дитини, прийнятої Резолюцією 44/25 Генеральної Асамблеї ООН від 20.11.1989, яка набула чинності 02.09.1990, ратифікована постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ від 27.09.1991, держави - учасниці Конвенції вживають всіх необхідних законодавчих, адміністративних та інших заходів для здійснення прав, визнаних у цій Конвенції. Щодо економічних, соціальних і культурних прав держави - учасниці вживають таких заходів у максимальних рамках наявних у них ресурсів і при необхідності в рамках міжнародного співробітництва.

Відповідно до статті 2 Конвенції держави-учасниці поважають і забезпечують всі права, передбачені цією Конвенцією, за кожною дитиною, яка перебуває в межах їх юрисдикції, без будь-якої дискримінації незалежно від раси, кольору шкіри, статі, мови, релігії, політичних або інших переконань, національного, етнічного або соціального походження, майнового стану, стану здоров'я і народження дитини, її батьків чи законних опікунів або яких-небудь інших обставин. Держави-учасниці вживають всіх необхідних заходів для забезпечення захисту дитини від усіх форм дискримінації або покарання на підставі статусу, діяльності, висловлюваних поглядів чи переконань дитини, батьків дитини, законних опікунів чи інших членів сім'ї.

Відповідно до частини другої статті 3 Конвенції держави-учасниці Конвенції зобов'язуються забезпечити дитині такий захист і піклування, які необхідні для її благополуччя, беручи до уваги права й обов'язки її батьків, опікунів чи інших осіб, які відповідають за неї за законом, і з цією метою вживають всіх відповідних законодавчих і адміністративних заходів.

Декларацією прав дитини, прийнятою Генеральною Асамблеєю ООН 20.11.1959, закріплено, що дитина, внаслідок її фізичної і розумової незрілості, потребує спеціальної охорони і піклування, включаючи належний правовий захист як до, так і після народження.

Згідно з частиною другою статті 6 Конвенції держави-учасниці забезпечують у максимально можливій мірі виживання і здоровий розвиток дитини.

Таким чином, бездіяльність відповідача в частині неприйняття ним рішення про звільнення від плати за харчування дітей, які відносяться до пільгових категорій відповідно до Закону України «Про дошкільну освіту» і Закону України «Про охорону дитинства», суперечить вимогам чинного законодавства, з чим погодилась і Селищна рада в наданій заяві, а тому позовні вимоги Бахмацької місцевої прокуратури мають бути задоволені.

Щодо розподілу судових витрат, суд зазначає таке.

Відповідно до частини першої статті 142 Кодексу адміністративного судочинства України у разі вирішення справи шляхом примирення, відмови позивача від позову, визнання позову відповідачем до початку розгляду справи по суті суд у відповідній ухвалі чи рішенні у порядку, встановленому законом, вирішує питання про повернення позивачу п'ятдесяти відсотків судового збору, сплаченого при поданні позову.

Враховуючи наведене, суд вважає за можливе повернути на користь Бахмацької місцевої прокуратури 50% сплаченого під час подачі позову судового збору, що становить 881,00 грн. (1762,00 грн./2), оскільки Селищна рада визнала позов до початку розгляду справи по суті.

Керуючись статтями 227, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов - задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправною бездіяльність Понорницької селищної ради Коропського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04412567, вул. Довженка, 18, смт. Понорниця, Коропський район, Чернігівська область, 16220) щодо не забезпечення безкоштовним харчуванням дітей-інвалідів ОСОБА_1 (06.07.2012 р.н.) та ОСОБА_2 (26.09.2011 р.н.) у Понорницькому дошкільному навчальному закладі ''Лісова казка'' (ясла-садок) Понорницької селищної ради Коропського району Чернігівської області.

Зобов'язати Понорницьку селищну раду Коропського району Чернігівської області (код ЄДРПОУ 04412567, вул. Довженка, 18, смт. Понорниця, Коропський район, Чернігівська область, 16220) здійснити дії, спрямовані на забезпечення безкоштовним харчуванням дітей-інвалідів ОСОБА_1 (06.07.2012 р.н.) та ОСОБА_2 (26.09.2011 р.н.) у Понорницькому дошкільному навчальному закладі ''Лісова казка'' (ясла-садок) Понорницької селищної ради Коропського району Чернігівської області, відповідно до частини п'ятої статті 35 Закону України ''Про дошкільну освіту''.

Повернути з Державного бюджету України на користь Бахмацької місцевої прокуратури (код ЄДРПОУ 02910114, вул. Шевченка, 46, м. Бахмач, Чернігівська область, 16500) судовий збір в розмірі 881 (вісімсот вісімдесят одна) грн. 00 коп., сплачений відповідно до квитанції від 08.05.2018 № 1054.

Рішення суду може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня виготовлення повного тексту. Апеляційна скарга, з урахуванням положень підпункту 15.5 пункту 15 Розділу VII ''Перехідні положення'' Кодексу адміністративного судочинства України, подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 25 липня 2018 року.

Суддя С.В. Бородавкіна