Рішення № 75484783, 20.07.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2018
Номер справи
815/2212/18
Номер документу
75484783
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 815/2212/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2018 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Танцюра К.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та стягнення доплати,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовними вимогами до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дій щодо несплати доплати пенсії єдиним платежем за попередні періоди та стягнення на користь ОСОБА_1 відповідно до розрахунку Пенсійного фонду України від 12.04.2018р. на доплату у розмірі 50551,44 грн. єдиним платежем.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справі і відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» має право на перерахунок пенсії та що 01.03.2018р. він звернувся до Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області з заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст. 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” №2262-ХІІ. 15.03.2018р. відповідач надав відповідь № 638/П-11 якою повідомлено позивача, що перерахунок пенсій органами Пенсійного фонду України проводиться згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, на підставі наданих уповноваженими органами довідок про розмір грошового забезпечення кожної особи без надання пенсіонерами додаткових заяв. Позивач пояснив що у подальшому було зроблено перерахунок пенсіі та загальна сума до виплати склала 58976, 68грн., однак здійснена виплата відповідно до розрахунку доплати за чотири місяці поточного року, одноразово сплачені грошові кошти у розмірі 8 425 грн. 24 коп. за січень, лютий, березень та квітень 2018 року відповідно. Решту грошових коштів розподілено шляхом часткової виплати, тобто, на думку позивача, пенсійним Фондом фактично зроблено реструктуризацію заборгованості, що не передбачено нормами діючого законодавства та порушують права позивача. Так, позивач, посилаючись на зразкове рішення Верховного Суду по справі Пз/9901/8/18, практику Верховного Суду України та рішення Конституційного Суду України, вважає, що Пенсійний фонд безпідставно реструктуризовано заборгованість, а відсутність чи скорочення бюджетних асигнувань не може бути підставою для зменшення будь-яких виплат.

Ухвалою суду від 23.05.2018р. відкрито провадження у справі та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.

Представник позивача підтримав позовні вимоги та просив суду задовольнити їх у повному обсязі.

Представник відповідача повідомлявся про день та час слухання справи однак у судове засідання не з'явився.

13.06.2018р. до суду надійшов відзив на позовну заяву згідно якого відповідач не погоджується з позовним вимогами та просить відмовити у їх задоволенні у повному обсязі, зазначивши що 21.02.2018р. Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб” якою установлено, що з 01.01.2016р. перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції”. Відповідач зазначив, що на виконання зазначеної постанови та Постанови № 988 головним управлінням 12.04.2018р. позивачу проведено перерахунок пенсії на підставі отриманої від Ліквідаційної комісії ГУ МВС в Одеській області довідки про розмір грошового забезпечення № 19663. Так, головним управлінням зроблено відповідний розрахунок різниці між фактично отриманою та належною до сплати сумою пенсії за період з 01.01.2016 р. по 31.12.2017р. та розраховано період її виплати, а загальна сума доплати позивача, яка виникла у результаті перерахунку, складає 58976,68грн. При цьому, відповідач пояснив, що частина доплати за січень, лютий та березень 2018 року у розмірі 8425,24 грн виплачена позивачу разом із перерахованим розміром пенсії у квітні 2018 року, сума доплати, що залишилась у розмірі 50511,44 грн, буде виплачена у 2019- 2020 роках відповідно до порядку №103. Також, відповідач зазначив, що постановою № 103 встановлено, що сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету та що у Рішенні від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що розміри соціальних виплат залежать від соціально-економічних можливостей держави. Також, відповідач наголосив, що суди не вправі підміняти собою державні органи, компетенція яких регламентована чинним законодавством України.

Під час судового засідання 19.06.2018р. до суду представник позива надав відповідь на відзив, згідно якого, представник позивача, посилаючись на практику Вищого адміністративного суду України, Європейського суду з прав людини, Верховного Суду України, зазначив, що ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам та виключати подальше звернення особи до суду за захистом порушених прав, а спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення. Отже, на думку представника позивача, обрана форма захисту порушених прав позивача не є втручанням у дискреційні повноваження відповідача.

Враховуючи клопотання представника позивача про розгляд справи у порядку писомового провадження та що неявка відповідача не перешкоджає подальшому розгляду справи, у відповідності до ч.1, ч.5, ч.9 ст.205 КАС України, справа розглянута у порядку письмового провадження.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України, якому була призначена пенсія відповідно до вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області.

12.04.2018р. ОСОБА_1 здійснено розрахунок на доплату пенсії, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р. «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», із зазначенням суми доплати за період січень 2016року- квітень 2018 року-58976,68грн.

Як встановлено судом під час з'ясування офіційних обставин справи та не заперечувалось сторонами сума у розмірі 8425,24грн. сплачена позивачеві. Виплата суми у розмірі 50551,44грн. відкладена із визначеннями місяців виплати (з 01.01.2019р. по 01.06.2021р.), згідно постанови Кабінету Міністрів України №103 від 21.02.2018р.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб” (далі Закон № 2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 “Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб”, та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393”.

21.02.2018 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, яка набула чинності з 01.03.2018 року.

Пунктом 1 вказаної постанови №103 від 21.02.2018р. встановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон) до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. N 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" (Офіційний вісник України, 2017 р., N 77, ст. 2374).

При цьому, п.2 Постанови №103 встановлено порядок нарахування перерахованих пенсій, а саме, виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах:з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків;з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків;з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Згідно з п.3. Постанови №103 встанволено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. N 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (Офіційний вісник України, 2015 р., N 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Виплату перерахованих відповідно до абзацу першого цього пункту пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) проводити з 1 січня 2018 року. Сума перерахованих пенсій для виплати за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 1 січня 2018 р. та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету в такому порядку:з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 50 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 року;з 1 січня 2020 р. - щомісяця окремою сумою у розмірі 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої відповідно до абзацу першого цього пункту, та місячним розміром отриманої особою пенсії за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р. та до забезпечення повної виплати розрахованої суми.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідач добровільно здійснив перерахунок пенсії позивачу з 01 січня 2016 року, виходячи із розміру грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського, здійснив розрахунок на доплату (виплату, утримання) пенсії за період з січня 2016 року по квітень 2018 року

Проаналізувавши приписи постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103, суд вважає, що цей нормативно-правовий акт є чітким та передбачуваним.

Одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Таким чином, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з ч. 1 ст. 17 Конституції України є найважливішою функцією держави.

Враховуючи викладене та те, що ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року, виходячи із розміру грошового забезпечення за нормами, чинними за січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського, виплата якої здійснюється у порядку встановленому п.3 постанови Кабінету Міністрів України №103 “Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб”, суд вважає, що відсутні підстави для визнання протиправними дій щодо несплати доплати пенсії єдиним платежем за попередні періоди.

У зв'язку з викладеним, позовні вимоги про стягнення на користь ОСОБА_1 відповідно до розрахунку Пенсійного фонду України від 12.04.2018р. на доплату у розмірі 50551,44 грн. єдиним платежем задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 задоволенню не підлягає.

Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 -відмовити.

Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя К.О. Танцюра

.