Постанова № 75484190, 24.07.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2018
Номер справи
823/2245/17
Номер документу
75484190
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 823/2245/17 Суддя першої інстанції: П.Г. Паламар

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2018 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Пилипенко О.Є.

суддів - Глущенко Я.Б. та Кузьмишина О.М.,

при секретарі - Грабовській Т.О.,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2018 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

В С Т А Н О В И Л А :

У грудні 2017 року позивач - ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, в якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- скасувати рішення управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії зі зниженням пенсійного віку на 8 років, відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», оформлене протоколом № 972 від 12.07.2017 р.;

- зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області прийняти рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах, із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2018 року адміністративний позов задоволено частково.

Не погоджуючись з судовим рішенням, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та прийняти нове, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

У відповідності до ст.. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Приймаючи рішення про часткове задоволення позову, суд першої інстанції виходив з того, що ОСОБА_1 проводилися роботи з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в населених пунктах, які віднесені до зони відчуження на протязі терміну, на який поширюється дія пільгових умов для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, а тому відмова відповідача у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку є необґрунтованою.

Колегія суддів вважає вказаний висновок суду першої інстанції обґрунтованим, з огляду на наступне.

Як встановлено судом та вбачається з наявних матеріалів справи, ОСОБА_1 має статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС (категорія 2) та відповідне посвідчення серії НОМЕР_1, з відміткою «перереєстровано».

Відповідно до даних зазначених у військовому квитку, серії НОМЕР_2 від 26.10.1980 р., позивач з 18.08.1987 р. по 20.10.1987 р. виконував роботи з ліквідації аварії в 30-кілометровій зоні Чорнобильської АЕС. Має право на пільги згідно з постановою РМ СРСР та ВЦСПС від 05.06.1986 р. Час проходження зборів зараховується в трудовий стаж, який надає право на пільгову пенсію по списку № 1 в трьохкратному розмірі. Також, позивачем отримано дозу опромінення 6, 832 р. з 18 серпня по 20 жовтня 1987 року. Кількість днів проходження позивачем навчальних зборів у складі військової частини 22457 протягом 1987 року становить 64 дні.

Архівною довідкою Галузевого державного архіву Міністерства оборони України від 10.03.2017 р. № 179/2510, підтверджено, що позивачем як військовозобов'язаним в/ч 22457, отримано добові гроші із розрахунку 3,50 на добу за період з 18.08.1987 р. по 20.10.1987 р.

Довідкою колгоспу імені Кутузова, с. Старі Бабани Уманського району Черкаської області від 09.11.1992 р. № 229 підтверджено, що середньомісячна заробітна плата позивача до початку спеціальних зборів у складі в/ч 22457 становила 156.00 крб. За період зборів позивачу було нараховано та виплачено 958,10 крб., в т.ч.: 368,50 крб. - з розрахунку 2-х разової тарифної ставки; 589,60 крб. - з розрахунку 3-х разової тарифної ставки.

Довідкою колгоспу імені Кутузова, с. Старі Бабани Уманського району Черкаської області від 21.01.1998 р. № 15 підтверджено, що позивачу за роботу в 30 кілометровій зоні за період з 18.08.1987 р. по 20.10.1987 р. по місцю роботи нараховано заробітну плату в сумі 768,00 крб., в т.ч. за 17 днів нараховано 204,00 крб. з урахуванням коефіцієнту 3: за роботу в населених пунктах Черевач і Копачі.

03.04.2017 року позивачем до управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області було подано заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, із зменшенням пенсійного віку на 8 років відповідно до ст. 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Протоколом управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області від 12.07.2017 р. № 972 відповідачу відмовлено в призначенні пенсії.

Листом від 13.07.2017 року № 4777/03 відповідачем повідомлено позивача про те, що кількість днів роботи у зоні відчуження за наданими документами визначити неможливо.

26.12.2017 року позивачем повторно було подано до управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області заяву про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, з аналогічних підстав до якої додано перелік документів на підтвердження строку та часу перебування на території зони радіоактивного забруднення.

Станом на час подачі позову, відповідачем не призначено пенсію на підставі заяви та доданих до неї матеріалів, що стало підставою для звернення позивача з даним адміністративним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 р., № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991 р., № 796-XII (далі - Закон № 796-XII), «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 27.02.1991 р., № 791а-XII (далі - Закон № 791а-XII), Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 р., № 22-1 (далі - Порядок № 22-1).

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.

Згідно статті 55 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у 1987 році у зоні відчуження не менше 14 календарних днів - на 8 років.

У відповідності до п.1, ст. 2 Закону України «Про правовий режим території, що зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи», зона відчуження - це територія, з якої проведено евакуацію населення в 1986 році.

Додатком № 1 до постанови Кабінету Міністрів УРСР від 23 липня 1991 р. N 106, встановлено вичерпний перелік населених пунктів віднесених, зокрема, до зони відчуження.

Згідно Додатку № 1, до вичерпного переліку населених пунктів віднесених до зони відчуження є, серед інших, села: Черевач та Копачі.

У відповідності до переліку військових частин, закладів, підприємств та організацій Збройних Сил СРСР і КДБ СРСР, особистий склад яких приймав участь в роботах (виконували службові обов'язки) з ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи у 1986-1990 p.p., місце дислокації в/ч 22457 - с. Оране, Іванівського району Київської області.

Відповідно до Переліку населених пунктів, віднесених до зон радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМУ УРСР від 23.07.1991 р. № 106, с. Оране Іванківського району Київської області відноситься до зони гарантованого добровільного відселення.

Відповідно до п.п. 5 п. 2.1. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25.11.2005 року № 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються такі документи: посвідчення потерпілого від Чорнобильської катастрофи та довідка про період (періоди) проживання (роботи) на територіях радіоактивного забруднення, видана органами місцевого самоврядування (підприємствами, установами, організаціями) (при призначенні пенсії за віком із застосуванням норм статті 55 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»).

Колегія суддів наголошує, що позивачем до заяви було подано вичерпний перелік документів передбачений законодавством, а саме:

- копію посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС;

- копію архівної довідки №179/2510 від 10.03.2017 р. виданої Галузевим Державним архівом Міністерством оборони України;

- копії довідок колгоспу імені Кутузова, с. Старі Бабани Уманського району Черкаської області від 09.11.1992 р. №229, 21.01.1998 р. № 15;

- копію довідки Черкаського РВК від 18.11.1992 р. №4/236.

Крім того, з матеріалів справи, зокрема, архівної довідки Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України №179/2510 від 10.03.2017 виданої на ім'я ОСОБА_1, військового квитка, встановлено, що позивач у період з 18 серпня 1987 року по 20 жовтня 1987 року виконував службові обов'язки у складі військової частини 22457.

Згідно архівної довідки Галузевого Державного архіву Міністерства оборони України №179/2510 від 10.03.2017 р., накази командира ВЧ 22457 по стройовій частині та книги алфавітного обліку особового складу за запитуваний період на зберігання до архіву не надходили. Накази командира ВЧ 22457 по виїздам на роботи в зони робіт на ЧАЕС за період з 04.05.1986 р. по 16.03.1990 р., журнали обліку доз опромінення військовозобов'язаних знищені в частині, у зв'язку з радіаційним забрудненням (відповідно до довідки командира ВЧ 22457).

Разом з тим, відповідно до довідки колгоспу імені Кутузова, с. Старі Бабани Уманського району Черкаської області від 21.01.1998 р. № 15, позивачу за роботу в 30 кілометровій зоні за період з 18.08.1987 р. по 20.10.1987 р. по місцю роботи нараховано заробітну плату в сумі 768,00 крб., в т.ч. за 17 днів нараховано 204,00 крб. з урахуванням коефіцієнту 3: за роботу в населених пунктах Черевач і Копачі.

У зв'язку з вищезазначеним, колегія суддів вважає обґрунтованим висновок суду першої інстанції, що відповідно до наданих ОСОБА_1 документів, останнім проводилися роботи в населених пунктах, які віднесені до зони відчуження на протязі терміну, на який поширюється дія пільгових умов для призначення пенсії із зменшенням пенсійного віку, а тому відмова відповідача у призначенні пенсії зі зниженням пенсійного віку є необґрунтованою.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків, викладених в оскаржуваному судовому рішенні.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було правильно встановлено фактичні обставини справи, надано належну оцінку дослідженим доказам, правильно застосовано норми матеріального та процесуального права. У зв'язку з цим суд вважає необхідним апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області - залишити без задоволення, а рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2018 року - без змін.

Керуючись ст..ст. 241, 242, 308, 311, 316, 321, 322, 325, 329, колегія суддів, -

П О С Т А Н О В И Л А:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області - залишити без задоволення.

Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2018 року - без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя: О.Є.Пилипенко

Суддя: Я.Б.Глущенко

О.М.Кузьмишина

Повний текст виготовлено 24 липня 2018 року.