
УХВАЛА
м. Вінниця
25 липня 2018 р. Справа № 0240/2261/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Мультян Марини Бондівни розглянувши матеріали позовної заяви Вінницького обласного військового комісаріату до Центрального відділу Державної виконавчої служби м. Вінниці Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про скасування вимоги
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Вінницького обласного військового комісаріату до Центрального відділу Державної виконавчої служби м. Вінниці Головного територіального управління юстиції у Вінницькій області про скасування вимоги.
Ухвалою Вінницького окружного адміністративного суду від 6 липня 2018 року позовну заяву Вінницького обласного військового комісаріату залишено без руху та надано позивачу 5-денний строк для усунення недоліків позовної заяви шляхом надання позовної заяви, оформленої відповідно до вимог ст. 160, 161 КАС України та доказів сплати судового збору.
24 липня 2018 року позивачем подано заяву про усунення недоліків позовної заяви. Разом з тим, як випливає із зазначеної заяви, позивач просить продовжити Вінницькому обласному військовому комісаріату строк для сплати судового збору до ухвалення рішення у справі.
Розглянувши дану заяву, вважаю, що підстави для відстрочення сплати судового збору відсутні, виходячи з наступного.
Статтею 129 Конституції України як одну із засад судочинства визначено рівність усіх учасників судового процесу перед законом і судом. Аналогічна норма міститься й у статті 10 КАС України.
Згідно частини першої статті 88 КАС України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до сплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
З даної норми видно, що єдиною підставою для відстрочення, розстрочення, звільнення від сплати судового збору є майновий стан заявника.
Доводячи наявність підстав для відстрочення сплати судового збору, представник позивача зазначає, що командуванням Вінницького обласного військового комісаріату вживаються заходи щодо розблокування рахунків у станови, а також до фінансового органу Командування сухопутних військ Збройних Сил України подана заявка на оплату судового збору та перебуває на стадії виконання.
Проте, в даному випадку вважаю за необхідне зазначити, що згідно із позицією, викладеною у постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 05 лютого 2016 року № 2 "Про судову практику застосування адміністративними судами окремих положень Закону України від 8 липня 2011 року № 3674-VI "Про судовий збір" у редакції Закону України від 22 травня 2015 року 484-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо сплати судового збору", обмежене фінансування бюджетної установи не є підставою для її звільнення від сплати судового збору та не є підставою для відстрочення його сплати.
Так, статтею 17 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" передбачено, що суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.
Частина 1 ст. 6 Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод гарантує кожному право звернутися до суду з будь-якою вимогою щодо своїх цивільних прав та обов'язків. У такий спосіб здійснюється “право на суд”, яке відповідно до практики Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) включає не тільки право ініціювати провадження, але й право отримати “вирішення” спору судом.
Відповідно до ст. 102 КАС України, пропущений з поважних причин процесуальний строк, встановлений законом, може бути поновлений, а процесуальний строк, встановлений судом, - продовжений судом за клопотанням особи, яка бере участь у справі.
Дослідивши повідомлені позивачем обставини, враховуючи, що позивачем у встановлений строк недоліки позовної заяви не усунуті з поважних причин, з метою запобігання обмеження права на звернення до суду, вважаю за необхідне продовжити строк виконання ухвали суду від 16 липня 2018 року на десять днів з дня отримання даної ухвали.
Керуючись ст.ст. 121, 161, 256 КАС України суд, -
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви позивача про відстрочення сплати судового збору -відмовити.
Продовжити строк виконання ухвали суду від 16 липня 2018 року на 10 (десять) днів з дня отримання даної ухвали суду від 25 липня 2018 року.
Копію ухвали направити Вінницькому обласному військовому комісаріату для відома та виконання.
Роз'яснити, що у разі невиконання ухвали суду в зазначений строк позовна заява буде повернута позивачу зі всіма доданими до неї документами.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України.
Відповідно до ч. 3 ст. 293 КАС України, заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя Мультян Марина Бондівна