
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/2750/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Донець Л.О.
суддів: Гуцала М.І. , Бенедик А.П.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Міністерства оборони України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.05.2018, (суддя І інстанції Панченко О.В.), по справі № 820/2750/18
за позовом ОСОБА_1
до Харківського обласного військового комісаріату , Міністерства оборони України
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
12 квітня 2018 року ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Харківського обласного військового комісаріату (далі - відповідач-1), Міністерства оборони України (далі - відповідач-2), в якому просить суд: визнати бездіяльність відповідача-2, яка полягає у не розгляді документів позивача після надходження у місячний строк у Порядку затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013р., щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги;
зобов'язати відповідача-1 повторно подати висновок за формою (додаток 13 Наказу №530) та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерства Оборони України про виплату позивачу одноразової грошової допомоги з дотриманням вимог: ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», Порядку затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013р., та Наказу Міністерства Оборони України №530 від 14.08.2014 року;
зобов'язати відповідача-2 вирішити питання про призначення та нарахування одноразової грошової допомоги позивачу згідно: ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» та в Порядку затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013р., Наказом Міністерства Оборони України №530 від 14.08.2014 року;
зобов'язати відповідачі подати звіт про виконання судового рішення.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 18 травня року позов було задоволено.
Визнано бездіяльність Міністерства оборони України, яка полягає у не розгляді документів позивача після надходження до Міністерства оборони України у місячний строк у Порядку затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013р., щодо призначення позивачу одноразової грошової допомоги.
Зобов'язано Харківський Обласний Військовий Комісаріат повторно подати висновок за формою (додаток 13 Наказу №530) та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерства Оборони України про виплату позивачу одноразової грошової допомоги з дотриманням вимог: ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», Порядку затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013р., та Наказу Міністерства Оборони України №530 від 14.08.2014 року.
Зобов'язано Міністерство оборони України вирішити питання про призначення та нарахування одноразової грошової допомоги позивачу «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» та в Порядку затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013р., Наказом Міністерства Оборони України №530 від 14.08.2014 року.
Відповідач-2, не погодившись з рішенням суду першої інстанції, подав апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції постанову Харківського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 року скасувати та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позову повністю.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що позивач з 23.12.1983 по 03.02.1986 проходив діючу службу у військовій частині 52011. В 1984 році позивач отримав поранення пов'язане з виконанням обов'язків військової служби при перебування на території Демократичної республіки Афганістан, де велись бойові дії.
Позивачу встановлено ІІІ групу інвалідності, згідно довідки МСЕК серії 12ААА № 118498 від 18.07.2016 року, та з 14.07.2017 року - ІІ групу інвалідності з причин: поранення, контузія та захворювання пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії, згідно довідки МСЕК серії 12ААА № 686111 від 14.07.2017
Позивач звернувся, з заявою про виплату одноразової грошової допомоги, у зв'язку з отриманням ІІ групи інвалідності, внаслідок поранення, пов'язаного із виконанням обов'язків військової служби.
Відповідачем-1 10.08.2017 року було направлено на адресу Міністерства оборони України документи, щодо призначення одноразової грошової допомоги.
Листом від 28.08.2017 року №248/3/6/2973 Департаменту фінансів Міністерства оборони України вказано, що особам звільненим з військової служби, виплати одноразової грошової допомоги здійснюється органами держаної влади, який здійснював розрахунок під час звільнення з військової служби.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції, виходив із приписів Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», та визнав протиправною відмову Міністерства оборони України в призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги позивачу.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.
На підставі абзацу другого п.3 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, який затверджений постановою КМУ № 975 від 25.12.2013р., днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є:
у разі встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності без встановлення інвалідності - дата, що зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно пп. 6 ч. 2 ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції, чинній на момент встановлення позивачу П групи інвалідності, в редакції Закону України від 06.12.2016 р. N 1774-VIII), одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту, якого призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), заподіяного військовослужбовцю строкової військової служби, військовозобов'язаному або резервісту при виконанні обов'язків військової служби або служби у військовому резерві, або не пізніше ніж через три місяці після звільнення із служби, закінчення зборів, проходження служби у військовому резерві, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження строкової військової служби, цих зборів, служби у військовому резерві.
Аналізуючи наведені вище норми, колегія суддів дійшла до висновку про те, що з 01.01.2017 року Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", для військовослужбовців строкової військової служби встановлено окремий порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги, відповідно до яких обмежено проміжок часу у який, у разі настання інвалідності, виникає право військовослужбовців строкової військової служби на отримання одноразової грошової допомоги і такий проміжок часу визначений періодом проходження військової служби або не пізніше ніж через три місяці після звільнення зі служби, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження служби. У разі встановлення інвалідності в період дії зазначеної редакції ст.16 Закону №2011-ХІІ після спливу трьох місяців від дня звільнення зі служби, права на отримання вказаної одноразової грошової допомоги у військовослужбовця строкової військової служби не виникає.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 26.06.2018 року у справі №750/5074/17.
Як вбачається із наданої до справи довідки МСЕК № 686111 від 14.07.17 року, з причин захворювання пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби, позивачу встановлена ІІ група інвалідності з 14.07.2017 року.
Згідно з витягу протоколу засідання Центральної військово-лікарської комісії по встановленню причинного зв'язку захворювань, поранень, контузій, травм, каліцтв №1971 від 05.05.2016р, щодо колишнього військовослужбовця позивача, поранення, контузія, захворювання, ТАК, пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велись бойові дії.
Зазначене також підтверджується висновком спеціаліста з питань судово-медичної експертизи №1157/Ж від 05.05.2016року.
Позивач має статус військовослужбовця строкової служби.
Виходячи із викладеного, колегія суддів погоджується з доводами апеляційної скарги про відсутність у позивача права на отримання одноразової грошової допомоги на підставі п.6 ч.2 ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції, чинній на момент встановлення позивачу П групи інвалідності).
Пунктом 5 ч. 2 статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції, чинній на момент встановлення позивачу П групи інвалідності, в редакції Закону України від 06.12.2016 р. N 1774-VIII), одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі: встановлення військовослужбовцю (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням ним військової служби, або встановлення особі, звільненій з військової служби, інвалідності не пізніше ніж через три місяці після звільнення її з військової служби чи після закінчення тримісячного строку, але внаслідок захворювання або нещасного випадку, що мали місце в період проходження зазначеної служби.
Приписи п.5 вказаної статті Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції, чинній на момент встановлення позивачу П групи інвалідності, в редакції Закону України від 06.12.2016 р. N 1774-VIII), на вказаний спір не можуть регулювати,оскільки не розповсюджуються на військовослужбовців строкової служби.
З огляду на викладене, колегія суддів зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, але ухвалено судове рішення без додержанням норм матеріального права, зокрема, п.3 постанови Кабінету Міністрів України №975 від 25.12.2013 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», п.п.5.6 ч.2 ст.16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції, чинній на момент встановлення позивачу П групи інвалідності), тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а судове рішення - скасуванню.
Судом першої інстанції не правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з порушенням норм матеріального права, зокрема статті 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", тому колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Згідно ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Колегія суддів, дійшла до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду першої інстанції - скасуванню.
Керуючись ст. 311, 315, 317 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України задовольнити.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 18.05.2018 по справі № 820/2750/18 скасувати, з прийняттям нового рішення про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1 до Харківського обласного військового комісаріату, Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий суддя Л.О. Донець Судді М.І. Гуцал А.П. Бенедик