
КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 823/1050/18 Суддя першої інстанції: А.В. Руденко
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2018 року м. Київ
Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді - Пилипенко О.Є.
суддів - Глущенко Я.Б. та Кузьмишина О.М.,
при секретарі - Грабовській Т.О.,
розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради на рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року у справі за адміністративним позовом Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради до головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області Ільченко Ірини Сергіївни, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_2 та Державна архітектурно-будівельна інспекція України про скасування рішення №1317 від 01.12.2017 року,
В С Т А Н О В И Л А :
У березні 2018 року позивач - Департамент архітектури та містобудування Черкаської міської ради звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області Ільченко Ірини Сергіївни, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_2 та Державна архітектурно-будівельна інспекція України про скасування рішення №1317 від 01.12.2017 року, в якому просив:
- скасувати рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління державної архітектурно - будівельної інспекції в Черкаській області Ільченко І.С. від 01.12.2017 року № 1317.
Рішенням Черкаського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року у задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.
Не погоджуючись з судовим рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та ухвалити нове, яким адміністративний позов задовольнити повністю.
Свої вимоги апелянт обґрунтовує тим, що судом першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення було неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, порушено норми матеріального та процесуального права.
Відповідно до ч.ч.1, 2, 3 ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
У відповідності до ст.. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Приймаючи рішення про відмову у задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що на будівництво зблокованого житлового будинку слід видавати містобудівні умови та обмеження, оскільки пунктом 3.14 ДБН 360-92** «Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень» передбачено, що формування малоповерхової високощільної забудови повинне здійснюватися на основі компактного розміщення блокованих житлових елементів при забезпеченні нормативних санітарно-гігієнічних вимог, однак, будівельний паспорт таких даних не містить, у зв'язку з чим виданий будівельний паспорт № 1033-бп на будівництво зблокованого житлового будинку з мансардою та господарською будівлі по вул.. Онопрієнка 36/вул.Яблуневій 48 в м. Черкаси підлягає скасуванню.
Колегія суддів вважає вказаний висновок суду першої інстанції необґрунтованим, з огляду на наступне.
Як встановлено судом та вбачається з наявних матеріалів справи, 14.03.2016 року управлінням планування та архітектури Департаменту архітектури, містобудування та інспектування Черкаської міської ради ОСОБА_2 виданий будівельний паспорт № 1033-бн на будівництво зблокованого житлового будинку з мансардою та господарської будівлі по вул.. Онопрієнка 36/вул..Яблуневій 48 в м. Черкаси. (а.с. 10).
Згідно з направленням на проведення планової перевірки №49 від 10.10.2017 року, виданим начальником Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області Полтавцем В.П. головні інспектори будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області Глазепа Р.І. та Ільченко І.С. були направлені для проведення планової перевірки на Управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради.
Згідно з направленням на проведення №49/1 від 09.11.2017 року, виданим начальником Управління державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області Полтавцем В.П. головні інспектори будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області Глазепа Р.І. та Шинкарук С.М. були направлені для проведення планової перевірки на Управління планування та архітектури Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради.
За результатами проведеної перевірки головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області Ільченко І.С. та головним інспектором будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області Шинкарук С.М. із залученням начальника інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Черкаській області Глазепи Р.І. складено акт перевірки дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил від 22.11.2017 року, яким встановлено порушення при видачі будівельного паспорта № 1033-бп від 14.03.2016 року:
- будівельний паспорт видано на будівництво секцій зблокованого житлового будинку, який не є індивідуальним (садибним) житловим будинком, садовим, дачним будинком, що є порушенням частини 1 статті 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», пункту 1.2 Порядку №1.
На підставі акту перевірки від 22.11.2017 року головним інспектором будівельного нагляду Ільченко І.С. було прийнято рішення №1317 від 01.12.2017 року (а.с. 20-25), яким скасовано дію будівельного паспорта № 1033-бп від 14.03.2016 року, оскільки він прийнятий з порушенням:
- пункту 1.2 розділу І «Порядку видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України №103 від 05.07.2011 р., та частини 1 статті 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».
Не погоджуючись з рішенням контролюючого органу №1317 від 01.12.2017 року, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Надаючи правову оцінку обставинам справи, висновкам суду першої інстанції та доводам апелянта, колегія суддів зазначає наступне.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова присадибних, дачних і садових земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта забудови земельної ділянки. Надання будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Порядок видачі будівельного паспорта забудови земельної ділянки, затверджений наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово- комунального господарства України від 05.07.2011 № 103.
Нормами п. 1.2 Порядку встановлено, що будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.
Відповідно до п. 1.4 Порядку, розроблення будівельного паспорта здійснюється в межах населених пунктів - відповідно до наявної містобудівної документації на місцевому рівні.
Пунктом 2.1. Порядку визначено, що видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять:
- заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку;
- засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію;
- ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо);
- проект будівництва (за наявності);
- засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.
До заяви у відповідності до вимог п. 2.1. Порядку замовником були надані усі необхідні для надання адміністративної послуги документи.
Відповідно до містобудівної документації, а саме Плану зонування території м. Черкаси, затвердженого рішенням Черкаської міської ради від 04.12.2014 № 2-513 (надалі - План зонування), земельна ділянка належить до зони Ж-2п - зони блокованої малоповерхової житлової забудови.
Наміри забудови відповідають Плану зонування.
Водночас, відповідач, з доводами якого погодився і суд першої інстанції стверджує, що відповідно до додатку ДБН В. 2.2-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення» будівельний паспорт № 1033-бп видано на об'єкт (квартиру - частину багатоквартирного будинку), який не є індивідуальним (садибним) житловим будинком, садовим, дачним будинком, що є порушенням вимог ч.І ст.27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», п. 1.2 Порядку:
- одноквартирний житловий будинок - індивідуальний житловий будинок, що має прибудинкову ділянку;
- секція житлового будинку - будинок або частина житлового будинку (відокремлена від інших частин глухою стіною) із квартирами (кімнатами гуртожитків), що мають вихід на одну сходову клітку або безпосередньо через коридор;
- зблокований житловий будинок - будинок квартирного типу-, що складається з двох і більше квартир, кожна з яких має безпосередній вихід на приквартирну ділянку або вулицю;
- багатоквартирний житловий будинок - житловий будинок, до складу якого входить більше ніж одна квартира. Може бути зблокованого, секційного, коридорного; галерейного і терасного типів;
- квартира - комплекс взаємопов'язаних приміщень, використовуваних для проживання однієї сім'ї різного чисельного складу/ або однієї людини, який включає (як мінімум): житлову (житлові) кімнату, кухню, ванну кімнату (душову), вбиральню (або суміщений санвузол, передпокій, комору чи вбудовану шафу.
Разом з тим, колегія суддів вважає даний висновок необґрунтованим з огляду на наступне.
Виходячи з норм викладених в Додатку Б ДБН В. 2.2.-15-2005 «Житлові будинки. Основні положення» та в пункті 2.18 ДБН В. 1.17-2002 «Пожежна безпека об'єктів будівництва»:
Зблокований житловий будинок - будинок квартирного типу, що складається з двох і більше квартир, кожна з яких має безпосередній вихід на приквартирну ділянку або вулицю.
Малоповерхова забудова - забудова території одно-, дво-, триповерховими житловими будинками різних типів висотою до 9 м.
Таким чином, зона блокованої малоповерхової житлової забудови - це зона на якій може бути розміщений будинок квартирного типу, що складається з двох і більше квартир, кожна з яких має безпосередній вихід на приквартирну ділянку або вулицю та висотою до 9 м, зазвичай до 3-х поверхів включно.
Водночас, відповідно до Державного класифікатору будівель та споруд (ДК 018-2000), клас 1110 будинки одноквартирні включає:
- відокремлені житлові будинки садибного типу (міські, позаміські, сільські), вілли, дачі, будинки для персоналу лісового господарства, літні будинки для тимчасового проживання, садові будинки тощо;
- спарені або зблоковані будинки з окремими квартирами, що мають свій власний вхід з вулиці.
Таким чином, блокованого типу можуть бути як, багатоквартирні, так і одноквартирні будинки.
Вказане свідчить про те, що об'єкт на який видано будівельний паспорт не є частиною багатоквартирного будинку з одним входом на всі квартири із нього, він містить всі ознаки індивідуального житлового будинку, але зблокованого типу, оскільки в ньому розміщена одна квартира з власним виходом на окремо розташованій земельній ділянці.
Зазначене підтверджується і роз'ясненням наданим Мінрегіонбудом України від 13.10.2017 року № 81143-934-17, відповідно до якого, ознакою садибної забудови є безпосередня належність об'єктів домоволодіння до окремої земельної ділянки.
Нормативно допустимим видом ущільненої садибної забудови є таунхауси. У разі неперевищення вимог Порядку видачі будівельних паспортів - така забудова не є порушенням містобудівного законодавства.
Окрім того, Мінрегіонбуд України зазначає, що лише у разі перевищення гранично допустимих параметрів забудови, встановлених для будівельного паспорта, або з інших причин, що унеможливлюють його застосування, проектування та будівництво об'єктів садибної забудови здійснюється у загальному порядку на підставі містобудівних у мов і обмежень.
Таким чином, враховуючи те, що площа запланованого житлового будинку не перевищує 300 кв. м., об'єкт будівництва належить до окремої земельної ділянки кадастровий номер 7110136700:02:020:0537, органом містобудування та архітектури правомірно видано будівельний паспорт.
З огляду на викладене, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції було порушено норми матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи. У зв'язку з цим суд вважає необхідним апеляційну скаргу Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради - задовольнити, рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року - скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради - задовольнити.
Керуючись ст..ст. 241, 242, 311, 317, 321, 322, 325, 329, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради - задовольнити.
Рішення Черкаського окружного адміністративного суду від 24 квітня 2018 року - скасувати та прийняти нову постанову, якою адміністративний позов Департаменту архітектури та містобудування Черкаської міської ради - задовольнити.
Скасувати рішення головного інспектора будівельного нагляду відділу нагляду за діяльністю уповноважених органів з питань архітектури та містобудування управління державної архітектурно - будівельної інспекції в Черкаській області Ільченко І.С. від 01.12.2017 року № 1317.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя: О.Є.Пилипенко
Суддя: Я.Б.Глущенко
О.М.Кузьмишина
Постанова складена в повному обсязі 24 липня 2018 року.