Постанова № 75483097, 18.07.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
808/1950/17
Номер документу
75483097
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

18 липня 2018 рокусправа № 808/1950/17

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

суддя - доповідач: Олефіренко Н.А.

судді: Чумак С.Ю., Юрко І.В.,

за участю секретаря судового засідання:Лащенко Р.В.

За участю представників:

Позивача - не з'явився

Відповідача - Михайлюченко В.М. ( довіреність від 07.02.2018 року № 26/10)

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2018 р. (суддя Прудивус Олег Васильович) в адміністративній справі № 808/1950/17 за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 до Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_3 (далі - позивач) звернулася до Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (далі - відповідач) з позовом, в якому просила визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "С" від 13.01.2017 року № 00000241406, яким застосовано суму штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 14 659,10 грн.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що за результатами проведеної фактичної перевірки відповідачем відносно позивача було складено Акт перевірки від 03.01.2017року № 0005/08/01/14/232130467 та прийнято податкове повідомлення-рішення форми "С" від 13.01.2017 року № 00000241406, яким до позивача за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг застосовано штраф у розмірі 14 659,10 грн. Підставою прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення стало протиправне, на думку відповідача, не оприбуткування позивачем готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку доходів та витрат (форма 10) за період з 01.11.2016 по 25.12.2016 на загальну суму 2 931,82 грн. Позивач вважає оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідача протиправним та таким що підлягає скасуванню, оскільки відповідно до Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів від 15.12.2004 року № 637 "Про затвердження Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні", книга обліку - це касова книга, книга обліку доходів і витрат, книга обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей або книга обліку розрахункових операцій. Позивач вважає, що для оприбуткування готівки йому достатньо було відображати надходження такої готівки альтернативно або у касовій книзі, або у книзі обліку доходів і витрат, або у книзі обліку розрахункових операцій, а тому він правомірно здійснював облік готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень тільки у книзі обліку розрахункових операцій на підставі Z-звітів. У свою чергу, оприбуткування готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку доходів та витрат (форма 10) не є обов'язковим. Також, позивач зауважив, що застосування відповідачем Указу Президента України від 12.06.1995 року № 436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" є безпідставним, оскільки даний нормативний акт визначає порядок ведення операцій з готівкою у касах підприємств, фізичні особи-підприємці не підпадають під сферу дії Указу від 12.06.1995 року № 436/95. Крім того, у відповідача, на переконання позивача, були відсутні будь-які законні підстави для проведення фактичної перевірки у розумінні ст. 80 Податкового кодексу України .

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2018 року позов задоволено: визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення форми "С" від 13.01.2017 року № 00000241406, прийняте Головним управлінням Державної фіскальної служби у Запорізькій області, яким до фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 застосовано суму штрафних санкцій за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг у розмірі 14 659,10 грн.

Не погоджуючись з зазначеним судовим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції як таку, що постановлена з порушенням норм матеріального і процесуального права, та прийняти нове рішення про відмову в задоволені позову в повному обсязі, оскільки відповідно до п. 1.2 Положення оприбуткуванням готівки є проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій. Представник відповідача вважає, що п. 1.2 Положення не містить словосполучення "або" між визначенням книг, в яких відображається готівка, а відтак, позивач повинен був відображати надходження готівки у тому числі в книзі обліку доходів і витрат. У свою чергу, невиконання приписів Положення у досліджуваній частині є порушенням порядку оприбуткування готівки, за яке передбачена відповідальність у вигляді штрафу. Зазначив, що під час перевірки було встановлено факт не відображення у Книзі обліку доходів і витрат записів про отримані готівкові кошти в день їх фактичного надходження у повній сумі на підставі фіскальних звітних чеків за період з 01.11.2016 по 25.12.2016 на загальну суму 2 931,82 грн. що, на думку представника відповідача, свідчить про не оприбуткування позивачем отриманих при проведенні розрахункових операцій готівкових коштів.

Відзив на апеляційну скаргу не надходив.

Заслухавши суддю доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права в межах доводів апеляційної скарги, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.

Як було встановлено судом першої інстанції та підтверджується матеріалами справи ОСОБА_3 зареєстрована як фізична особа-підприємець 29.03.2010 року.

У період з 22.12.2016 року по 03.01.2017 року посадовими особами відповідача було проведено фактичну перевірку позивача, за результатами якої складено Акт перевірки від 03.01.2017 року № 0005/08/01/14/232130467.

Під час проведення перевірки податковим органом встановлено порушення пунктів 2.2, 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні та пункту 10 статті 177 Податкового кодексу України.

Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що позивачем здійснено належне оприбуткування готівки шляхом її обліку у повній сумі фактичних надходжень у книзі РРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО.

Суд апеляційної інстанції не погоджується з таким висновком суду першої інстанції на підставі наступного.

ОСОБА_3 перебуває на загальній системі оподаткування та здійснює роздрібну торгівлю через мережу орендованих магазинів та кіосків (зокрема магазин за адресою: м. Запоріжжя, вул. Парамонова, буд. 12) з використанням реєстратора розрахункових операцій модель MINI 500.02 МЕ (а.с. 59).

За вказаним реєстратором розрахункових операцій в податковій інспекції на позивача зареєстрована Книга обліку розрахункових операцій № 3000172961Р. У Книзі обліку розрахункових операцій позивачем відображаються відомості щодо реалізації товару.

Для оприбуткування отриманої протягом дня готівки позивач у період з 01.11.2016 року по 25.12.2016 року також роздруковував Z-звіти, які складались на підставі відповідних розрахункових документів щодо руху готівкових коштів, товарів (послуг). Після роздрукування Z-звіти щоденно вносились позивачем до Книги обліку розрахункових операцій.

У період з 22.12.2016 року по 03.01.2017 року посадовими особами відповідача було проведено фактичну перевірку позивача, за результатами якої складено Акт перевірки від 03.01.2017року № 0005/08/01/14/232130467.

В ході перевірки встановлено факт неоприбуткування позивачем готівкових коштів у сумі 2 931 грн. 82 коп., які не були відображені у книзі обліку доходів та витрат, що є порушенням пункту 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 року № 637 (далі Положення 637).

Відповідно до пункту 1.2 Положення 637 визначено, що оприбуткуванням готівки є проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, КОРО.

Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку (абзац другий пункту 2.6 Положення).

Згідно з пунктом 7.15 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно та в повній сумі оприбутковуватися. Порядок оприбуткування готівки в касах, у тому числі і під час розрахунків із застосуванням РРО (розрахункової книги (далі - РК), визначено в пункті 2.6 цього Положення.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів. У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у КОРО на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК) (абзаци другий, третій пункту 2.6 Положення).

Статтею 1 Указу Президента України від 12 червня 1995 року № 436/95 установлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються НБУ, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Аналіз наведених норм матеріального права дає підстави для висновку про те, що у випадку проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО оприбуткуванням готівки є відображення повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках РРО (даних РК) та здійснення обліку зазначених готівкових коштів у КОРО.

Така ж позиція висловлена Верховним Судом України у постанові від 04.11.2015 року у справі № 825/554/15а.

Пунктом 1.2 статті 1 Положення №637 надано визначення наступним термінам.

Каса - приміщення або місце здійснення готівкових розрахунків, а також приймання, видачі, зберігання готівкових коштів, інших цінностей, касових документів.

Касова книга - документ установленої форми, що застосовується для здійснення первинного обліку готівки в касі.

Книга обліку - касова книга, книга обліку доходів і витрат, книга обліку виданих та прийнятих старшим касиром грошей або книга обліку розрахункових операцій.

Книга обліку доходів і витрат - документ установленої форми, що застосовується відповідно до законодавства України для відображення руху готівки. Форму відповідної книги обліку доходів і витрат установлено Державною податковою адміністрацією України.

Готівка (готівкові кошти) - грошові знаки національної валюти України - банкноти і монети, у тому числі розмінні, обігові, пам'ятні монети, які є дійсними платіжними засобами.

Готівкова виручка (виручка) - сума фактично одержаних готівкових коштів від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) і позареалізаційні надходження;Готівкові розрахунки - платежі готівкою підприємств (підприємців) та фізичних осіб за реалізовану продукцію (товари, виконані роботи, надані послуги), а також за операціями, які безпосередньо не пов'язані з реалізацією продукції (товарів, робіт, послуг) та іншого майна.

Згідно п.2.6 Порядку №637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися. Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК). Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" (265/95-ВР) надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку. Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Відповідно пп.296.1.1 п.296.1 ст.296 Податкового кодексу України Платники єдиного податку першої і другої груп та платники єдиного податку третьої групи (фізичні особи - підприємці), які не є платниками податку на додану вартість, ведуть Книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів.

Форма книги обліку доходів, порядок її ведення затверджуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику. Для реєстрації Книги обліку доходів такі платники єдиного податку подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник Книги, у разі обрання способу ведення Книги у паперовому вигляді.

Пунктом 4.1 Положення № 637 визначено, що метою забезпечення здійснення розрахунків готівкою підприємства повинні мати касу, а їх керівники мають забезпечити належне облаштування цієї каси та надійне зберігання готівкових коштів у ній. Якщо з вини керівників не були створені належні умови для забезпечення схоронності коштів під час їх зберігання і транспортування, то вони несуть за це відповідальність у встановленому законодавством України порядку. Зберігання в касі готівки та інших цінностей, що не належать цьому підприємству, забороняється.

Згідно п.4.2 Положення № 637 усі надходження і видачу готівки в національній валюті підприємства відображають у касовій книзі (додаток 5).Кожне підприємство (юридична особа) що має касу, веде одну касову книгу для обліку операцій з готівкою в національній валюті (без урахування кас відокремлених підрозділів).

Пунктом 1 Указу Президента України від 12 червня 1995 року №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу, зокрема, за не оприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі не оприбуткованої суми.

Враховуючи вищенаведені положення чинного законодавства, у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням реєстратора розрахункових операцій оприбуткуванням готівки є сукупність таких дій: фіксація повної суми фактичних надходжень готівки у фіскальних звітних чеках реєстратора розрахункових операцій та відображення на їх підставі готівки у книзі обліку розрахункових операцій. Невиконання будь-якої з цих дій є порушенням порядку оприбуткування готівки, за яке встановлена відповідальність, передбачена абзацом 3 пункту 1 Указу № 436/95.

Отже, оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 зазначеного Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Відповідно до п. 177.10 ст. 177 Податкового кодексу України, фізичні особи - підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.

Фізичні особи - підприємці застосовують реєстратори розрахункових операцій відповідно до Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».

Форму Книги обліку доходів і витрат та порядок її ведення затверджено наказом ДПА України від 24.12.10 N 1025 «Про затвердження форми Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення».

Апеляційний суд не приймає до уваги доводи позивача про альтернативне застосування оприбуткування готівки йому, а саме щодо достатнього відображення надходження такої готівки або у касовій книзі, або у книзі обліку доходів і витрат, або у книзі обліку розрахункових операцій. До того ж п. 1.2 Положення не містить словосполучення "або" між визначенням книг, в яких відображається готівка.

Згідно з п.1.2 Положення №637 оприбуткування готівки - проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

Облік у приватного підприємця має забезпечувати інформацію про його діяльність, а також відповідати вимогам податкового законодавства.

Згідно з ПКУ у фізичної особи - підприємця об'єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов'язані з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця.

Фізичні особи - підприємці зобов'язані вести "Книгу обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність" (далі - Книга), форма якої затверджена наказом ДПА України від 24 грудня 2010 р. № 1025.

Книга має бути прошнурована та пронумерована, зареєстрована у державній податковій службі із зазначенням кількості сторінок, підписом, печаткою і датою.

Записи в Книгу здійснюють на підставі первинних документів у мірі їх надходження. Кожний документ записують окремо.

В Книзі зазначають суму отриманих доходів, понесених витрат і вираховують чистий дохід, що підлягає оподаткуванню.

Дані книги використовують для складання податкової декларації та аналізу підприємницької діяльності.

Книгу і первинні документи зберігає підприємець та пред'являє для перевірок працівникам податкової служби.

За підсумками робочого дня, протягом якого отримано дохід (п. 5 Порядку № 481) фізичні особи - підприємці, які не є платниками податку на додану вартість, ведуть книгу обліку доходів шляхом щоденного, за підсумками робочого дня, відображення отриманих доходів, такий порядок передбачено п.п. 296.1.1 п. 296.1 ст. 296 Податкового кодексу України.

Відповідно до пп177.10. Податкового кодексу України фізичні особи - підприємці зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару.

Форма Книги обліку доходів і витрат та порядок її ведення визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.

Для реєстрації Книги обліку доходів і витрат фізичні особи - підприємці подають до контролюючого органу за місцем обліку примірник Книги у разі обрання способу ведення Книги у паперовому вигляді.

Доводи позивача щодо відсутні будь-яких законних підстав для проведення фактичної перевірки у розумінні ст. 80 Податкового кодексу України, колегія не приймає до уваги з огляду на таке.

Відповідно до пунктів 81.1, 81.2 статті 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу;

- копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб'єкта (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об'єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу;

- службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці п'ятому цього пункту, не дозволяється.

Фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) (підпункт 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України).

Порядок проведення фактичної перевірки встановлений статтею 80 ПК України.

Згідно з пунктом 80.1 статті 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи).

За правилами пункту 80.2 зазначеної вище статті фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з підстав, передбачених цим пунктом. Однією з таких підстав є наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів (підпункт 80.2.2пункту 80.2 статті 80 ПК України).

З матеріалів справи встановлено, що посадові особи відповідача були допущені до проведення перевірки. За результатами перевірки було складено акт перевірки, на підставі якого відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення форми "С" від 13.01.2017 року № 00000241406, яким до позивача застосовано штраф у розмірі 14 659,10 грн. за порушення законодавства про патентування, за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Отже, податковим органом фактично реалізована його компетенція на проведення перевірки та оформлення результатів такої перевірки, оспорювані дії щодо проведення перевірки та змісту висновків акту перевірки не є такими, що порушують права позивача та інтереси шляхом обмежень у реалізації його прав чи безпідставного покладення на нього необґрунтованих обов'язків, визнання незаконними дій не призведе до поновлення порушеного права позивача, оскільки оскаржувані дії відповідача не є юридично значимими для позивача.

Таким чином колегія суддів дійшла висновку, що позивач порушила обов'язок вести книгу обліку доходів і витрат, а тому податкове повідомлення-рішення № 00000241406 від 13.01.2017 року про застосування фінансових санкцій прийнято податковим органом правомірно.

З огляду на викладене колегія суддів приходить висновку, що вимоги та обставини викладені апеляційній скарзі є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до статті 317 Кодексу адміністративного судочинства України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є, у тому числі, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

Оскільки предметом позову в цій справі є рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто ця справа є справою незначної складності у розумінні п. 6 ч. 6 ст. 12 КАС України в редакції, яка діє з 15.12.2017 р. та підлягає застосуванню судом апеляційної інстанції відповідно до ч. 3 ст. 3 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку.

Керуючись статтями 308, 310, 315, 317, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Запорізькій області - задовольнити.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 21 лютого 2018 р. в адміністративній справі № 808/1950/17- скасувати та прийняти нову постанову.

В задоволенні позову Фізичної особи-підприємця ОСОБА_3 - відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, але касаційному оскарженню не підлягає відповідно до п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Повне судове рішення складено 20.07.2018 року.

Суддя - доповідач: Н.А. Олефіренко

Суддя: С.Ю. Чумак

Суддя: І.В. Юрко