
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2018 року справа № 704/49/18
15 год. 41 хв. м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді – Рідзеля О.А.,
за участю:
секретаря судового засідання – Мельникової О.М.,
позивача – ОСОБА_1 (особисто),
представника відповідача – ОСОБА_2 (за довіреністю),
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області про зобов’язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
14.03.2018 з Тальнівського районного суду Черкаської області до Черкаського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до управління Пенсійного фонду України в особі ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі – відповідач), в якому просить зобов’язати відповідача:
- пенсію позивача за віком, яка призначена відповідно до ч.1 ст.27 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” перевести на другий вид пенсії, а саме: згідно з ч.2 ст.27 цього закону відповідно до вимог Закону України “Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за 12 кращих місяців праці в зоні радіоактивного забруднення;
- при розрахунку пенсії прошу застосувати ч.2 ст.56, ст.57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян,які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” за періоди з 01.11.1997 до 31.10.1998, в якому був коефіцієнт зарплати 2,79696, при якому пенсія становитиме 4927,73 грн.
Ухвалою суду від 13.06.2018 замінено первинного відповідача у справі – управління Пенсійного фонду України в особі ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області на правонаступника – Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (далі - відповідач).
Позов мотивований тим, що відповідач безпідставно та всупереч вимогам чинного законодавства України відмовив позивачу у призначенні пенсії на підставі ч.2 ст.27 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” (далі – Закон №1058-VI) з метою перерахунку пенсії відповідно до Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” з урахуванням 12 кращих місяців праці в зоні радіоактивного забруднення.
Відповідач позовні вимоги не визнав, просив у задоволенні позову відмовити повністю, надав суду письмовий відзив на позов в якому зазначив, що у разі призначення пенсії позивачу, як він того просить позивач, розмір його пенсії суттєво зменшиться, що є недоцільним.
Заслухавши пояснення учасників справи, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд зазначає таке.
Суд встановив, що позивач є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 4 категорії, що підтверджується копією посвідчення від 08.12.1992 серії В-І №573730.
09.07.2012 позивачу призначена пенсія за віком на підставі ч.1 ст.27 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”.
04.12.2017 позивач звернувся до ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок пенсії відповідно до ч.2 ст.27 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, ч.2 ст.56, ст.57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, як особі, яка постійно проживає на території радіаційного забруднення з урахування коефіцієнту заробітної плати за 12 місяців з 01.11.1997 до 31.10.1998.
ОСОБА_3 об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області від 11.12.2017 №13252/11 повідомлено позивача, що у разі проведення перерахунку за вищевказаною заявою розмір пенсії позивача зменшиться, у зв’язку з чим, здійснювати перерахунок є недоцільним. Крім того, відмова у перерахунку пенсії оформлена повідомленням від 11.12.2017 №13253/11.
Надаючи оцінку встановленим обставинам в контексті позовних вимог, суд врахував таке.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя та здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорій зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” від 28.02.1991 №796-ХІІ (далі - Закон №796-ХІІ) .
Статтею 49 Закону №796-ХІІ передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Статтею 55 цього Закону передбачено умови надання пенсій за віком особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, зокрема встановлено, що особам, які працювали або проживали на територіях радіоактивного забруднення, пенсії надаються із зменшенням пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Цією ж статтею визначено, що призначення та виплата пенсій названим категоріям провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" і цього Закону.
Аналіз наведених норм права з урахуванням системного і логічного з'ясування їх змісту дає підстави вважати, що законодавцем передбачено особливі норми та умови пенсійного забезпечення громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до ч.2 ст.27 Закону № 1058-IV за бажанням застрахованої особи частина розміру пенсії за віком за період страхового стажу, набутого до дня набрання чинності цим Законом, може бути визначена відповідно до раніше діючого законодавства, а частина розміру пенсії за період страхового стажу, набутого після набрання чинності цим Законом, - відповідно до цього Закону.
Тобто, цією нормою позивачу надано право обирати умови, норми та порядок пенсійного забезпечення, які встановлені загальним Законом № 1058-IV або спеціальним Законом № 796-ХІІ.
Вказана правова позиція відображена в постанові Верховного Суду від 14.03.2018 у справі №316/1863/16-а.
Відповідно до ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
На підставі ч. 2 ст. 56 Закону №796-ХІІ право на пенсію в повному розмірі мають громадяни, віднесені до категорії 1, 2, 3, 4, за умови стажу роботи не менш як: чоловіки - 20 років, жінки - 15 років, із збільшенням пенсії на 1 % заробітку за кожний рік роботи понад встановлений цим пунктом стаж, але не вище 75 % заробітку, а громадянам, які відпрацювали за списком №1, чоловіки - 10 років і більше, жінки - 7 років 6 місяців і більше - не вище 85 % заробітку.
У зв'язку з цим, для громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, порядок обчислення стажу роботи має пільговий характер та визначений спеціальним законом.
Суд врахував, що раніше діючим законодавством для застосування ч.2 статті 27 Закону № 1058-IV вважається Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-XII, статтею 19 якого визначено, що пенсії за віком призначаються в розмірі 55 процентів заробітку (стаття 64), але не нижче мінімального розміру пенсії. За кожний повний рік роботи понад 25 років чоловікам і 20 років жінкам пенсія збільшується на 1 процент заробітку, але не менш як на 1 процент мінімального розміру пенсії.
Норми ч.2 ст.27 Закону №1058-IV кореспондуються з нормами, встановленими статтею 57 Закону №796-ХІІ щодо обчислення середньомісячного заробітку.
Відповідно до частин 1-2 статті 57 Закону №796-ХІІ обчислення середньомісячного заробітку провадиться відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
У разі обчислення пенсії відповідно до частини другої статті 27 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" за бажанням того, хто звернувся за пенсією, середньомісячний фактичний заробіток для обчислення пенсії може визначатися за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення.
Суд встановив, що згідно з довідкою Мошурівської сільської ради Тальнівського району від 18.04.2017 №325 позивач зареєстрований та проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1 з 09.01.1981 до цього часу.
Крім того, довідкою Мошурівської сільської ради та відомістю про кількість вироблених трудоднів підтверджено, що позивач працював у колгоспі «Великий Жовтень» протягом 1971-2000 років.
Статтею 57 Закону №796-ХІІ передбачено особливі пільги потерпілим від Чорнобильської катастрофи при обчисленні пенсії, призначеної відповідно до Закону № 1058-VI, а саме: надано право враховувати середньомісячний фактичний заробіток за час роботи на територіях радіоактивного забруднення за будь-які 12 місяців підряд роботи на територіях радіоактивного забруднення для обчислення пенсії, але тільки у випадку призначення пенсії за так званою "двоскладовою" формулою за ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-VI (частина пенсії призначається за нормами Закону № 1788-XII в розмірі 55 процентів заробітку за час роботи на територіях радіоактивного забруднення, інша частина пенсії за період страхового стажу набутого після набрання чинності Закону № 1058-VI обчислюється за нормами цього Закону).
Таким чином, вищенаведене нормативно-правове обґрунтування дає можливість зробити висновок, що обчислення заробітної плати, з якої визначається пенсія, особам 2, 3, 4 категорії, що працювали на територіях радіоактивного забруднення, можливо із врахуванням середньомісячного фактичного заробітку, отриманого під час виконання роботи на територіях радіоактивного забруднення, із застосуванням двоскладової формули, передбаченої ч.2 ст.27 Закону № 1058-VI та ч. 3 ст. 57 Закону №796-ХІІ.
Враховуючи те, що позивач віднесений до категорії 4 осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, він має право на обчислення пенсії за віком за його бажанням або відповідно до ст. 40 Закону № 1058-VI із врахуванням заробітної плати за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року та заробітної плати за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв, або із застосуванням ч. 2 ст. 27 Закону № 1058, ч. 3 ст. 57 Закону №796-ХІІ, ст. 19 Закону №1788-XII, тобто із обчисленням частини пенсії з урахуванням середньомісячного фактичного заробітку за будь-які 12 місяців підряд роботи на території радіоактивного забруднення, поряд із заробітною платою, яку позивач отримував після набрання чинності Закону № 1058-VI, за формулою, що визначена ч. 1 ст. 27 цього Закону.
Отже, виходячи зі змісту фактичних обставин справи та зумовленого ними правозастосування, суд дійшов висновку про те, що звернення позивача із заявою про здійснення призначення пенсії відповідно до ч. 2 ст. 56, ч.3 ст. 57 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є достатнім доказом того, що позивач виявив бажання про обчислення йому пенсії за нормами ч. 2 ст. 27 Закону № 1058-VI.
У зв’язку з чим, суд дійшов висновку визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.27 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, оформлене повідомленням від 11.12.2017 №13253/11.
На підставі абз.2 ч.4 ст.245 КАС України у випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Тому, суд дійшов висновку зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області вирішити питання про призначення та перерахунок ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.27 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, ч.2 ст.57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на підставі заяви від 04.12.2017 з урахуванням правової позиції, наданої судом у цьому рішенні.
При цьому, визначення у прохальній частині позову конкретної суми пенсії, яку позивач має отримувати,суд врахував, що розрахунок розміру пенсії є виключно дискреційними повноваженнями органу пенсійного фонду, а тому відповідна позовна вимога задоволенню не підлягає.
За наведених обставин, адміністративний позов підлягає задоволенню частково.
Відповідно до ч.ч.1,3 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Тому, суд вирішив стягнути за рахунок бюджетних асигнувань управління відповідача на користь позивача судовий збір в сумі 352,40 грн. пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 6, 9, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Визнати протиправною відмову Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.27 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, ч.2 ст.57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, оформлену повідомленням від 11.12.2017 №13253/11.
Зобов’язати Головне управління Пенсійного фонду України в Черкаській області вирішити питання про призначення та перерахунок ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) пенсії за віком відповідно до ч.2 ст.27 Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, ч.2 ст.57 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи” на підставі заяви від 04.12.2017 з урахуванням правової позиції, наданої судом у цьому рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Черкаській області (код ЄДРПОУ 21366538) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір за подання позову в сумі 352,40 грн. (триста п’ятдесят дві гривні 40 коп.).
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, яка може бути подана протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя О.А. Рідзель
Рішення складене у повному обсязі 24.07.2018.