Рішення № 75482787, 25.07.2018, Чернігівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2018
Номер справи
2540/2468/18
Номер документу
75482787
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 липня 2018 року м. Чернігів Справа № 2540/2468/18

Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Клопота С.Л.,

за участю секретаря Шашери М.О.,

представника позивача ОСОБА_1

представників відповідачів ОСОБА_2, ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_4 до військової частини А4583 (Оперативне командування "Північ" Сухопутних військ Збройних Сил України), військової частини А 1815 про визнання протиправним та скасування наказу та стягнення коштів,

У С Т А Н О В И В:

ОСОБА_4 звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини А4583 (Оперативне командування "Північ" Сухопутних військ Збройних Сил України), військової частини А 1815 та просить:

1. Визнати протиправним та скасувати пункт 1,36. наказу командувача військ оперативного командування «Північ» (військова частина А4583) №342 від 30.05.2018, відповідно до якого, командира 3 реактивно-артилерійської батареї реактивно-артилерійського дивізіону військової частини А1815 старшого лейтенанта ОСОБА_4, призначеного наказом командувача військ оперативного командування “Північ” від 10 травня 2017 року №63, притягнути до матеріальної відповідальності у розмірі 6962,50 грн.

2. Стягнути з військової частини А1815 на користь ОСОБА_4, незаконно утримане грошове забезпечення, стягнуте в рахунок відшкодування нанесених державі збитків у сумі 2383 (дві тисячі вісімдесят три) грн. 70 коп.

Свої вимоги обґрунтовує тим, що пункт 1.36. наказу командувача військ оперативного командування «Північ» (військова частина А4583) №342 від 30.05.2018, яким позивача було притягнуто до матеріальної відповідальності у розмірі 6962,50 грн. є неправомірним, оскільки жодних порушень вимог Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, Закону України “Про правовий режим майна у Збройних Силах України, Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах України, Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, ним допущено не було, також позивач стверджує, що він не має жодного відношення до неправомірного, безпідставного, чи неналежним способом оформленого списання пально-мастильних матеріалів.

Утримання, в рахунок відшкодування нанесених державі збитків, з позивача 2383 грн. 70 коп., останній також вважає неправомірним.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.

Представники відповідачів в судовому засіданні позовні вимоги не визнали, просили відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзивах на позовну заяву, що приєднані до матеріалів справи.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Пунком 1.36 наказу командувача військ оперативного командування «Північ» №342 від 30.05.2018 за неналежне виконання вимог ст.ст. 11, 16, 58, 119, 120 частини І Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року №548-ХІV, ст.3 Закону України “Про правовий режим майна у Збройних Силах України”, ст.ст. 2,5,6,15,16 “Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах України”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2000 року № 1225, командира 3 реактивно-артилерійської батареї реактивно-артилерійського дивізіону військової частини А1815 старшого лейтенанта ОСОБА_4, призначеного наказом командувача військ оперативного командування “Північ” від 10 травня 2017 року №63, притягнуто до матеріальної відповідальності у розмірі 6962,50 грн.

15 червня 2018 року старший лейтенант ОСОБА_4, під час отримання грошового забезпечення за травень 2018 року, дізнався про те, що згідно наказу командувача військ оперативного командування «Північ» (військова частина А4583) №342 від 30.05.2018 про притягнення до обмеженої відповідальності посадових осіб, які винні у незаконному списанні пально-мастильних матеріалів, за результатами проведення аудиту Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині А1815, його було притягнуто до обмеженої матеріальної відповідальності у розміру 6962 грн. (шість тисяч девятсот шістдесят дві) грн. 50 коп.

В червні 2018 року військовою частиною А1815 на виконання вказаного наказу було утримано 20% з грошового забезпечення ОСОБА_4 у сумі 2383 (дві тисячі вісімдесят три) грн. 70 коп.

Загальні підстави і порядок притягнення до матеріальної відповідальності військовослужбовців і призваних на збори військовозобов'язаних, винних у заподіяні шкоди державі під час виконання ними службових обов'язків, передбачених актами законодавства, військовими статутами, порадниками, інструкціями та іншими нормативно правовими актами визначені Положенням про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду заподіяну державі, затверджену Постановою Верховної Ради України від 23 червня 1995 року №243/95-ВР.

Відповідно до положень п.п.2,3 Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженого постановою ВРУ № 243/95-ВР від 23.06.1995 року, відшкодуванню підлягає пряма дійсна шкода, заподіяна розкраданням, пошкодженням, втратою чи незаконним використанням військового майна, погіршенням або зниженням його цінності, що спричинило додаткові витрати для військових частин, установ, організацій, підприємств та військово-навчальних закладів (далі – військові частини) для відновлення, придбання майна чи інших матеріальних цінностей або надлишкові виплати.

Як вбачається з наказу командувача військ оперативного командування «Північ» (військова частина А4583) №342 від 30.05.2018 «Про притягнення до обмеженої матеріальної відповідальності посадових осіб, які винні у незаконному списанні пально-мастильних матеріалів, за результатами проведеного аудиту Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині А1815», «аудитом Північно-Східного територіального управління внутрішнього аудиту у період з 19 лютого 2018 року по 26 квітня 2018 року у військовій частині А1815 були встановлені порушення вимог пункту 6.4 Порядку списання військового майна у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 12 січня 2015 року № 17, які виявилися в тому, що дорожні (робочі) листи до донесення про наявність та рух пального в обов’язковому порядку не додавались, та в порушення вимог п.5.14.7 Тимчасового керівництва з обліку військового майна у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 24 грудня 2010 року № 690, що діяло до 02 листопада 2017 року, а також Інструкції з обліку військового майна № 440, що набрала чинності з 03 листопада 2017 року, щомісячні донесення Ф.24 командирами підрозділів не подавались, внаслідок чого було виявлено незаконне (безпідставне) списання пально-мастильних матеріалів, яке не підтверджене первинними документами (дорожніми листами), а саме: автомобільний бензин (далі – АБ) – 219547 л та дизельне пальне (далі – ДП) – 549973 л, на загальну суму 20227067,00 грн.

Аудитом також було встановлено, що в порушення вимог Інструкції про порядок використання автомобільної техніки № 678, переважна кількість дорожніх (робочих) листів, попередньо виписаних до автомобільної, бронетанкової служб, не здавалась, але посадовими особами відповідних служб нові дорожні листи оформлювалися.

В описовій частині спірного наказу, зазначено наступне: «За неналежне виконання вимог ст.ст. 11, 16, 58, 119, 120 частини І Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, затвердженого Законом України від 24 березня 1999 року №548-ХІV, ст.3 Закону України “Про правовий режим майна у Збройних Силах України”, ст.ст. 2,5,6,15,16 “Положення про порядок обліку, зберігання, списання та використання військового майна у Збройних Силах України”, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 серпня 2000 року № 1225, 3 реактивно-артилерійська батарея реактивно-артилерійського дивізіону було допущено безпідставне списання, яке не підтверджене дорожніми листами, на наступну кількість пального: АБ – 2784 л, ДП – 146 л, на загальну суму 78964,00 грн.

Командир 3 реактивно-артилерійської батареї реактивно-артилерійського дивізіону старший лейтенант ОСОБА_4 надав письмове пояснення, в якому пояснив, що всі дорожні листи, які підтверджують списання пального за донесенням, здані в повному обсязі та більше дорожніх листів не має.

Виконавці донесень: старший лейтенант ОСОБА_4 (командир реактивно-артилерійської батареї реактивно-артилерійського дивізіону, призначений наказом командувача військ оперативного командування “Північ” від 10 травня 2017 року №63) – донесення від 24 жовтня 2017 року № 199, від 01 листопада 2017 року № 243, від 17 грудня 2017 року № 471, всього: АБ -760 л, на загальну суму 20520,00 грн.»

Згідно до витягу з наказу командира військової частини А1815 (по стройовій частині) від 29.05.2017 року №119 старшого лейтенанта ОСОБА_4 було призначено на посаду командира взводу зв’язку механізованого батальйону реактивно артилерійської батареї реактивно артилерійського дивізіону бригадної артилерійської групи військової частини А1815 та 29 травня 2017 року ОСОБА_4, прийняв зазначену посаду.

В той же час, вказані порушення щодо обліку та списання матеріалів по службі ПММ склалися в період 2015 – 2016 роках, в період коли позивач не виконував обов’язки за посадою (командир взводу), відповідно до якої його притягнути до матеріальної відповідальності.

Щодо обґрунтованості підстав видання наказу командувача військ оперативного командування «Північ» (військова частина А4583) №342 від 30.05.2018 суд зазначає наступне.

Як вбачається з наказу командувача військ оперативного командування «Північ» (військова частина А4583) №342 від 30.05.2018, до обмеженої матеріальної відповідальності притягнуто посадових осіб, які винні у незаконному списанні пально-мастильних матеріалів. Вина цих осіб встановлена за результатами проведеного аудиту Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині А1815.

В той же час приписами п.п. 17,18, 19, 21,22,23 Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі, затвердженого постановою ВРУ № 243/95-ВР від 23.06.1995 передбачено, що у разі виявлення факту заподіяння матеріальної шкоди командир (начальник) військової частини призначає розслідування для встановлення причин виникнення шкоди, її розміру та винних осіб.

Розслідування має бути завершено протягом одного місяця з дня виявлення шкоди. У необхідних випадках цей термін може бути продовжено вищим за підлеглістю командиром (начальником), але не більш як на один місяць.

Розслідування призначається письмовим розпорядженням командира (начальника) військової частини, який має право прийняти рішення про притягнення військовослужбовця і призваного на збори військовозобов'язаного до матеріальної відповідальності.

Розслідуванням повинно бути встановлено: в чому полягає матеріальна шкода та яка її вартісна оцінка; якими конкретно неправомірними діями військовослужбовця або призваного на збори військовозобов'язаного заподіяно шкоду, вимоги яких законів, військових статутів, порадників, інструкцій та інших нормативних актів при цьому було порушено; умисно чи з необережності та з якою метою заподіяно шкоду; чи заподіяно шкоду винною особою під час виконання службових обов'язків; ступінь вини кожного у разі заподіяння шкоди кількома особами; умови та причини, що сприяли заподіянню шкоди, та її наслідки.

У висновку розслідування викладаються факти, встановлені відповідно до вимог пунктів 3 і 19 цього Положення, та пропозиції про притягнення винної особи (винних осіб) до обмеженої, повної чи підвищеної матеріальної відповідальності, а в разі необхідності - обґрунтування можливості зменшення суми, що підлягає стягненню з винного для відшкодування заподіяної шкоди.

Військовослужбовці та призвані на збори військовозобов'язані, які притягаються до матеріальної відповідальності, ознайомлюються з матеріалами розслідування, про що у висновках робиться відповідний запис. Вони мають право подавати свої заперечення та клопотання на ім'я командира (начальника) військової частини.

Командир (начальник) військової частини після розгляду матеріалів розслідування зобов'язаний особисто провести бесіду з військовослужбовцем або призваним на збори військовозобов'язаним, який притягається до матеріальної відповідальності.

По фактам виявленого Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині А1815 незаконного (безпідставного) списання пально-мастильних матеріалів, яке не підтверджене первинними документами (дорожніми листами), а саме: автомобільний бензин (далі – АБ) – 219547 л та дизельне пальне (далі – ДП) – 549973 л, на загальну суму 20227067,00 грн. розслідування оперативним командуванням «Північ» (військова частина А4583) не призначалося та не проводилося.

Крім того, зміст положень чинного законодавства України дає підстави вважати, що письмовий висновок на коментарі до висновків та рекомендацій, викладених в аудиторському звіті, не є рішенням суб'єкта владних повноважень (Управління), прийнятим за результатами проведення аудиту та обов'язковим до виконання підконтрольним суб'єктом.

Обов'язковою ознакою рішення суб'єкта владних повноважень, яке може бути оскаржене до суду, є те, що воно безпосередньо породжує певні правові наслідки для суб'єкта відповідних правовідносин і має обов'язковий характер. Висновки, викладені в аудиторському звіті, як і висновки на коментарі до вказаних висновків, не породжують обов'язкових юридичних наслідків. Водночас судження Управління про порушення підконтрольним суб'єктом вимог законодавства є висновками тільки цього органу, зазначення яких в аудиторському звіті не суперечить чинному законодавству. Такі висновки аудиторського звіту, як і висновки на коментарі до цього звіту, можуть бути підтверджені або спростовані судом у разі спору про законність рішень, дій, в основу яких покладені згадувані висновки аудиторського звіту.

Тобто, висновки на коментарі до рекомендацій аудиторського звіту, як і висновки такого звіту, не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні статті 17 КАС України, не зумовлюють виникнення будь-яких прав і обов'язків для осіб, робота (діяльність) яких перевірялися.

Суду не представлено доказів того, що позивач вчиняв будь які винні дії, в наслідок яких держава зазнала якихось матеріальних збитків.

Щодо притягнення старшого лейтенанта ОСОБА_4 до обмеженої матеріальної відповідальності, суд зазначає наступне.

Пунктами 10-12 Положенням про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду заподіяну державі, затверджену Постановою Верховної Ради України від 23 червня 1995 року №243/95-ВР визначено,

Пункт 10. Військовослужбовці і призвані на збори військовозобов'язані за шкоду, заподіяну недбалим виконанням ними службових обов'язків, передбачених військовими статутами, порадниками, інструкціями та іншими нормативними актами, несуть матеріальну відповідальність у розмірі заподіяної шкоди, але не більше місячного грошового забезпечення.

Військові будівельники військово-будівельних частин, окремих батальйонів і рот у випадках, передбачених цим пунктом, несуть матеріальну відповідальність у розмірі заподіяної шкоди, але не більше середньомісячної заробітної плати.

За пошкодження, псування або втрату через необережність майна, виданого військовослужбовцям призваним на збори військовозобов'язаним на період зборів в особисте користування, вони несуть матеріальну відповідальність у розмірі заподіяної з їх вини шкоди, але не більше тримісячного грошового забезпечення.

Пункт 11. Командири (начальники) військових частин за шкоду, заподіяну державі їх підлеглими, несуть матеріальну відповідальність у розмірі заподіяної шкоди, але не більше тримісячного грошового забезпечення, якщо вони своїми розпорядженнями порушили встановлений порядок обліку, зберігання, використання, перевезення військового майна.

У разі, якщо командири (начальники військових частин не вжили належних заходів, передбачених військовими статутами, порадниками, інструкціями та іншими нормативними актами щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню військового майна або щодо притягнення винних до відповідальності, вони несуть матеріальну відповідальність у розмірі заподіяної шкоди, але не більше місячного грошового забезпечення.

З цього випливає, що обмежена матеріальна відповідальність військовослужбовців, відповідно до пунктів 10-11 Положенням про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду заподіяну державі, затверджену Постановою Верховної Ради України від 23 червня 1995 року №243/95-ВР, настає тільки якщо командири своїми розпорядженнями порушили встановлений порядок обліку, зберігання, використання, перевезення військового майна та не вжили належних заходів, передбачених військовими статутами, порадниками, інструкціями та іншими нормативними актами щодо запобігання розкраданню, знищенню чи псуванню військового майна або щодо притягнення винних до відповідальності.

Зважаючи на наведене вище судом встановлено, що рішення щодо притягнення командира 3 реактивно-артилерійської батареї реактивно-артилерійського дивізіону військової частини А1815 старшого лейтенанта ОСОБА_4, призначеного наказом командувача військ оперативного командування “Північ” від 10 травня 2017 року №63, до обмеженої матеріальної відповідальності у розмірі 6962,50 грн. є неправомірним, і наказ, в цій частині, підлягає скасуванню.

Відповідно до довідки військової частини А1815 від 26.06.2018 за №578, на виконання наказу командувача військ оперативного командування «Північ» (військова частина А4583) №342 від 30.05.2018 про притягнення до обмеженої відповідальності посадових осіб, які винні у незаконному списанні пально-мастильних матеріалів, за результатами проведення аудиту Північно-Східним територіальним управлінням внутрішнього аудиту у військовій частині А1815 з старшого лейтенанта ОСОБА_4 було утримано 20% з грошового забезпечення у сумі 2383 грн. 70 коп.

Таке утримання є похідним від виконання відповідачем 2 пункт 1.33. наказу командувача військ оперативного командування «Північ» (військова частина А4583) №342 від 30.05.2018 року.

З огляду на те, що судом визнано протиправним та скасовано вказаний наказ, в цій частині, то і таке утримання є неправомірним, а утримана сума підлягає стягненню на користь позивача.

Зважаючи на наведене вище суд дійшов висновку, що відповідачами не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій та рішень з урахуванням вимог, встановлених частиною другою статті 19 Конституції України та частиною другою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, а тому, виходячи системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, позов підлягає задоволенню повністю.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов задоволено в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати пункт 1,36. наказу командувача військ оперативного командування «Північ» (військова частина А4583) №342 від 30.05.2018, відповідно до якого, командира 3 реактивно-артилерійської батареї реактивно-артилерійського дивізіону військової частини А1815 старшого лейтенанта ОСОБА_4, призначено наказом командувача військ оперативного командування “Північ” від 10 травня 2017 року №63, притягнути до матеріальної відповідальності у розмірі 6962,50 грн.

Стягнути з військової частини А1815 (код ЄДРПОУ 07880688) на користь ОСОБА_4 (ідентифікаційний номер 33319719232), незаконно утримане грошове забезпечення, стягнуте в рахунок відшкодування нанесених державі збитків у сумі 2383 (дві тисячі вісімдесят три) грн. 70 коп.

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст рішення виготовлено 25 липня 2018 року.

Суддя С.Л. Клопот