
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 липня 2018 року справа №812/194/18
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді: Сіваченка І.В.,
суддів Гайдара А.В., Шишова О.О.,
секретар судового засідання Романченко Г.О.,
за участі представника відповідача Артюхової Л.Т.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Луганській області на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25 травня 2018 року (повне судове рішення складено 30 травня 2018 року в м. Сєвєродонецьк) у справі № 812/194/18 (головуючий в І інстанції Секірська А.Г.) за позовом Селянського (фермерського) господарства "Світанок" до Головного управління ДФС у Луганській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 27.10.2017 № № 00000381413, 00000391413, -
В С Т А Н О В И В:
Селянське (фермерське) господарство «Світанок» (далі - СФГ «Світанок») звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Луганській області (далі - ГУ ДФС у Луганській області) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 27.10.2017 (справа № 812/1787/17).
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 18.01.2018 роз'єднано позовні вимоги СФГ «Світанок» у самостійні провадження, зокрема, вимоги про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 27.10.2017 № № 00000381413, 00000391413 (т.1 а.с. 69-71).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив наступне. З посиланням на положення статей 75, 77, 79 Податкового кодексу України (далі - ПК України) позивач вважає, що перевірку, на підставі якої складено акт від 13.10.2017 № 295/12/32/14/13-21781361 та винесено оскаржувані податкові повідомлення-рішення проведено в порушення ст. 77 ПК України, оскільки позивач як платник податків не був включений до відповідного плану-графіку документальних перевірок на поточний 2017 рік. Копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки позивачу вручено не було, тому у відповідача право на проведення перевірки не виникло.
Також позивач послався на те, що статтею 3 Закону України від 02.09.2014 № 1669-VІІІ «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції» (далі - Закон № 1669-VІІІ) введено мораторій на проведення перевірок органами і посадовими особами, уповноваженими законами здійснювати державний нагляд (контроль) у сфері господарської діяльності. СФГ «Світанок» здійснює свою господарську діяльність у зоні проведення антитерористичної операції, внаслідок чого в силу приписів зазначеної норми відповідач був позбавлений повноважень щодо проведення документальної планової невиїзної перевірки.
На підставі викладеного позивач просив суд:
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.10.2017 № 00000381413, згідно якого ГУ ДФС у Луганській області зазначено, що СФГ «Світанок» порушені п.п. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України, збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на суму 2179,28 грн;
визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення від 27.10.2017 № 00000391413, згідно якого ГУ ДФС у Луганській області зазначено, що СФГ «Світанок» порушені п.п.288.5.1 п.288.5 ст. 288 ПК України, збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб на суму 8662,61 грн.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 25 травня 2018 року у справі № 812/194/18 адміністративний позов було задоволено повністю, внаслідок чого:
визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 27 жовтня 2017 року № 00000381413, прийняте ГУ ДФС у Луганській області, яким СФГ «Світанок» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «орендна плата з юридичних осіб» на суму 2179,28 грн., у тому числі за податковими зобов'язаннями 1743,42 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями 435,86 грн.;
визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення від 27 жовтня 2017 року № 00000391413, прийняте ГУ ДФС у Луганській області, яким СФГ «Світанок» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «орендна плата з юридичних осіб» на суму 8662,61 грн., у тому числі за податковими зобов'язаннями 6930,09 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями 1732,52 грн. (т.2 а.с. 4-11).
Не погодившись з таким рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій посилався на порушення судом норм матеріального права, невідповідність висновків суду обставинам справи, у зв'язку просив скасувати рішення суду першої інстанції і ухвалити нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі (т.2 а.с. 19-23).
В обґрунтування доводів апеляційної скарги посилався на правомірність спірних податкових повідомлень-рішень, у зв'язку з відсутністю підстав для звільнення позивача від відповідальності за невиконання зобов'язань, оскільки позивачем не надано в якості доказів настання форс-мажорних обставин сертифікатів Торгово-промислової палати України.
В судовому засіданні представник відповідача підтримав доводи апеляційної скарги та просив її задовольнити. Представник позивача до апеляційного суду не прибув, його клопотання про відкладення розгляду справи ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду, постановленою на місці в судовому засіданні, залишено без задоволення.
Колегія суддів, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, встановила наступне.
Позивач - СФГ «Світанок» зареєстровано як юридична особа, перебуває на обліку у Сватівській ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 15.03.2018 за № 1003741709 (т.1 а.с..131-134).
16.05.2008 між Сватівською районною державною адміністрацією Луганської області як орендодавцем та СФГ «Світанок» як орендарем укладено договір оренди землі, згідно з пунктами 1, 2, 5, 9 якого орендодавець надає згідно розпорядження № 179 від 25.03.2008, а орендар приймає у довгострокове користування на умовах оренди земельну ділянку (невитребувані паї) сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Петрівської сільської ради, загальною площею 5,79 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 52797,60 га. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1,5% від нормативної грошової оцінки - 791,96 грн у рік, 66,00 грн щомісячно згідно статті 17 Закону України «Про плату за землю» (т.1 а.с. 233-234).
16.05.2008 сторонами договору підписано акт про передачу та прийом земельної ділянки (т.1 а.с. 235), розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, на 16.05.2008 (т.1 а.с. 236), та акт визначення меж /перенесення на місцевість/ земельної ділянки (т.1 а.с. 236 зв.).
16.05.2008 між Сватівською районною державною адміністрацією Луганської області як орендодавцем та СФГ «Світанок» як орендарем укладено договір оренди землі, згідно з пунктами 1, 2, 5, 9 якого орендодавець надає згідно розпорядження № 185 від 26.03.2008, а орендар приймає у довгострокове користування на умовах оренди земельну ділянку (невитребувані паї) сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Петрівської сільської ради, загальною площею 6,11 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 55715,59 га. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1,5% від нормативної грошової оцінки - 835,73 грн у рік, 69,64 грн щомісячно згідно статті 17 Закону України «Про плату за землю» (т.1 а.с. 237-238).
16.05.2008 сторонами договору підписано акт про передачу та прийом земельної ділянки (т.1 а.с. 239), розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, на 16.05.2008 (т.1 а.с. 240), та акт визначення меж /перенесення на місцевість/ земельної ділянки (т.1 а.с. 240 зв.).
23.05.2008 між Сватівською районною державною адміністрацією Луганської області як орендодавцем та СФГ «Світанок» як орендарем укладено договір оренди землі, згідно з пунктами 1, 2, 5, 9 якого орендодавець надає згідно розпорядження № 177 від 25.03.2008, а орендар приймає у довгострокове користування на умовах оренди земельну ділянку (невитребувані паї) сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Круглівської сільської ради, загальною площею 7,25 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 62317,71 га. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1,5% від нормативної грошової оцінки - 934,76 грн у рік, 77,90 грн щомісячно згідно статті 17 Закону України «Про плату за землю» (т.1 а.с. 241-242).
23.05.2008 сторонами договору підписано розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, на 16.05.2008 (т. 1 а.с. 243).
23.05.2008 між Сватівською районною державною адміністрацією Луганської області як орендодавцем та СФГ «Світанок» як орендарем укладено договір оренди землі, згідно з пунктами 1, 2, 5, 9 якого орендодавець надає згідно розпорядження № 183 від 26.03.2008, а орендар приймає у довгострокове користування на умовах оренди земельну ділянку (невитребувані паї) сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Круглівської сільської ради, загальною площею 6,16 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 52948,56 га. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1,5% від нормативної грошової оцінки - 794,23 грн у рік, 66,18 грн щомісячно згідно статті 17 Закону України «Про плату за землю» (т.1 а.с. 244-245).
23.05.2008 сторонами договору підписано розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, на 23.05.2008 (т.1 а.с. 246).
23.05.2008 між Сватівською районною державною адміністрацією Луганської області як орендодавцем та СФГ «Світанок» як орендарем укладено договір оренди землі, згідно з пунктами 1, 2, 5, 9 якого орендодавець надає згідно розпорядження № від 2008 року, а орендар приймає у довгострокове користування на умовах оренди земельну ділянку (невитребувані паї) сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Круглівської сільської ради, загальною площею 5,84 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 50197,98 га. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1,5% від нормативної грошової оцінки - 752,97 грн у рік, 62,75 грн щомісячно згідно статті 17 Закону України «Про плату за землю» (т.1 а.с. 247-248).
23.05.2008 сторонами договору підписано розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, на 16.05.2008 (т.1 а.с. 249).
23.05.2008 між Сватівською районною державною адміністрацією Луганської області як орендодавцем та СФГ «Світанок» як орендарем укладено договір оренди землі, згідно з пунктами 1, 2, 5, 9 якого орендодавець надає згідно розпорядження № 187 від 26.03.2008, а орендар приймає у довгострокове користування на умовах оренди земельну ділянку (невитребувані паї) сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Круглівської сільської ради, загальною площею 7,47 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 64208,71 га. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1,5% від нормативної грошової оцінки - 963,13 грн у рік, 80,26 грн щомісячно згідно статті 17 Закону України «Про плату за землю» (т.1 а.с. 250-251).
23.05.2008 сторонами договору підписано розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, на 23.05.2008 (т.1 а.с. 252).
23.05.2008 між Сватівською районною державною адміністрацією Луганської області як орендодавцем та СФГ «Світанок» як орендарем укладено договір оренди землі, згідно з пунктами 1, 2, 5, 9 якого орендодавець надає згідно розпорядження № 194 від 26.03.2008, а орендар приймає у довгострокове користування на умовах оренди земельну ділянку (невитребувані паї) сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Круглівської сільської ради, загальною площею 5,60 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 48135,04 га. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1,5% від нормативної грошової оцінки - 722,02 грн у рік, 60,17 грн щомісячно згідно статті 17 Закону України «Про плату за землю» (т.1 а.с. 253-254).
23.05.2008 сторонами договору підписано розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, на 23.05.2008 (т.1 а.с. 255).
23.05.2008 між Сватівською районною державною адміністрацією Луганської області як орендодавцем та СФГ «Світанок» як орендарем укладено договір оренди землі, згідно з пунктами 1, 2, 5, 9 якого орендодавець надає згідно розпорядження № 189 від 26.03.2008, а орендар приймає у довгострокове користування на умовах оренди земельну ділянку (невитребувані паї) сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Круглівської сільської ради, загальною площею 5,60 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 48135,04 га. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1,5% від нормативної грошової оцінки - 722,02 грн у рік, 60,17 грн щомісячно згідно статті 17 Закону України «Про плату за землю» (т.1 а.с. 256-257).
23.05.2008 сторонами договору підписано розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, на 16.05.2008 (т.1 а.с 258).
23.05.2008 між Сватівською районною державною адміністрацією Луганської області як орендодавцем та СФГ «Світанок» як орендарем укладено договір оренди землі, згідно з пунктами 1, 2, 5, 9 якого орендодавець надає згідно розпорядження № 181 від 26.03.2008, а орендар приймає у довгострокове користування на умовах оренди земельну ділянку (невитребувані паї) сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Круглівської сільської ради, загальною площею 6,54 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 56214,85 га. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1,5% від нормативної грошової оцінки - 843,22 грн у рік, 70,27 грн щомісячно згідно статті 17 Закону України «Про плату за землю» (т.1 а.с. 259-260).
23.05.2008 сторонами договору підписано розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, на 23.05.2008 (т.1 а.с. 261).
23.05.2008 між Сватівською районною державною адміністрацією Луганської області як орендодавцем та СФГ «Світанок» як орендарем укладено договір оренди землі, згідно з пунктами 1, 2, 5, 9 якого орендодавець надає згідно розпорядження № 153 від 14.03.2008, а орендар приймає у довгострокове користування на умовах оренди земельну ділянку (невитребувані паї) сільськогосподарського призначення, яка знаходиться на території Петрівської сільської ради, загальною площею 5,72 га. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 49166,51 га. Орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та розмірі 1,5% від нормативної грошової оцінки - 737,50 грн у рік, 61,46 грн щомісячно згідно статті 17 Закону України «Про плату за землю» (т.1 а.с. 262-263).
23.05.2008 сторонами договору підписано розрахунок розміру орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, на 23.05.2008 (т.1 а.с 264).
На виконання вимог пункту 49.18 статті 49, пункту 50.1 статті 50, пункту 54.1 статті 54, пункту 286.2 статті 286 ПК України позивачем до Сватівської ОДПІ ГУ ДФС у Луганській області подано податкову звітність:
- податкову декларацію з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної форми власності) за 2014 рік від 14.02.2014 № 9007083209, в якій визначено щомісячні суми орендної плати в розмірі 542,28 грн з січня по листопад 2014 року, 542,33 грн у грудні 2014 року, всього за 2014 рік - 6507,41 грн (т.1 а.с. 265-267);
- податкову декларацію з плати за землю (орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної форми власності) за 2014 рік від 27.01.2014 № 9007083115, в якій визначено щомісячні суми орендної плати в розмірі 1155,03 грн з січня по листопад 2014 року, 1154,94 грн у грудні 2014 року, всього за 2014 рік - 13860,27 грн (т.1 а.с. 268-270).
Відповідачем згідно з планом-графіком документальних планових перевірок на ІІІ квартал 2017 року та відповідно до п.п.1.2.1.2 п.1.2.1 п.1.2 Методичних рекомендацій щодо порядку взаємодії між підрозділами органів державної фіскальної служби при організації, проведенні та реалізації матеріалів перевірок платників податків, затверджених наказом ДФС України від 31.07.2014 № 22, прийнято наказ від 01.08.2017 № 449 про проведення документальної планової невиїзної перевірки СФГ "Світанок" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, податку на додану вартість за період з 01.07.2014 по 30.06.2017, правильності нарахування, обчислення та сплати військового збору за період з 02.08.2014 по 30.06.2017, а також по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, тривалістю 20 робочих днів (т.1 а.с. 21) та виготовлено повідомлення від 01.08.2017 № 88 про проведення з 28.08.2017 документальної планової невиїзної перевірки, в якому зазначено початок проведення перевірки - 28.08.2017, та зазначено про обов'язок забезпечити надання документів (т.1 а.с. 22).
З 28.08.2017 по 06.10.2017 ГУ ДФС у Луганській області на підставі наказу від 01.08.2017 № 449 та наказу від 19.09.2017 № 562 про продовження перевірки з 25.09.2017 по 06.10.2017 та відповідно до п.п. 20.1.4 п.20.1 ст. 20, п.п.75.1.2 п.75.1 ст.75, ст. 77, ст. 79 ПК України проведено документальну планову невиїзну перевірку СФГ "Світанок" з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства, податку на додану вартість за період з 01.07.2014 по 30.06.2017, правильності нарахування, обчислення та сплати військового збору за період з 02.08.2014 по 30.06.2017, а також по єдиному внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, за результатами якої складено акт від 13.10.2017 № 295/12/32/14/13-21781361 (т.1 а.с. 24-47).
Згідно з пунктом 8 висновків акту перевірки встановлено порушення СФГ "Світанок" п.п.288.5.1 п.288.5 ст. 288 ПК України, в результаті чого занижено орендну плату за земельні ділянки державної або комунальної власності в сумі 8673,51 грн, в тому числі по Петровській сільській раді за липень 2014 - 290,57 грн, серпень 2014 - 290,57 грн, вересень 2014 - 290,57 грн, жовтень 2014 - 290,57 грн, листопад 2014 - 290,57 грн, грудень 2014 - 290,57 грн; по Круглівській сільській раді за липень 2014 - 1155,03 грн, серпень 2014 - 1155,03 грн, вересень 2014 - 1155,03 грн, жовтень 2014 - 1155,03 грн, листопад 2014 - 1155,03 грн, грудень 2014 - 1154,94 грн.
На підставі акту перевірки від 13.10.2017 № 295/12/32/14/13-21781361 ГУ ДФС у Луганській області прийнято, зокрема, податкові повідомлення-рішення:
- від 27.10.2017 № 00000381413, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб (за земельні ділянки державної та комунальної власності по Петрівській сільській раді) за період з 01.07.2014 по 31.12.2014 на суму 2179,28 грн, з яких за податковими зобов'язаннями 1743,42 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) 435,86 грн (т.1 а.с. 273-274);
- від 27.10.2017 № 00000391413, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем орендна плата з юридичних осіб (за земельні ділянки державної та комунальної власності по Круглівській сільській раді) за період з 01.07.2014 по 31.12.2014 на суму 8662,61 грн, з яких за податковими зобов'язаннями 6930,09 грн, за штрафними (фінансовими) санкціями 1732,52 грн (т.1 а.с .271-272).
Спірним у справі є протиправність податкових повідомлень-рішень від 27.10.2017 № № 00000381413, 00000391413.
Податкове зобов'язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк) (підпункт 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Згідно з пунктом 54.1 статті 54 ПК України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Пунктом 57.1 статті 57 ПК України передбачено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
У підпункті 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі у розділі XII - орендна плата).
Відповідно до статті 269 ПК України платниками плати за землю є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Згідно з положеннями пунктів 288.1 - 288.4 статті 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства. Платником орендної плати є орендар земельної ділянки. Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду. Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем.
За пунктом 288.7 статті 288 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 ПК України.
Відповідно до статті 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Пунктом 286.2 статті 286 ПК України передбачено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Таким чином, позивач зобов'язаний сплачувати визначені в поданих податкових деклараціях узгоджені податкові зобов'язання.
Перевіркою встановлено та не заперечувалося представником позивача, що податкові декларації за 2015 та 2016 роки платником не подано станом на дату початку перевірки.
Приписами пункту 102.1 статті 102 ПК України встановлено, що контролюючий орган, крім випадків, визначених пунктом 102.2 цієї статті, має право самостійно визначити суму грошових зобов'язань платника податків у випадках, визначених цим Кодексом, не пізніше закінчення 1095 дня (2555 дня у разі проведення перевірки контрольованої операції відповідно до статті 39 цього Кодексу), що настає за останнім днем граничного строку подання податкової декларації, звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації, визначеної пунктом 133.4 статті 133 цього Кодексу, та/або граничного строку сплати грошових зобов'язань, нарахованих контролюючим органом, а якщо така податкова декларація була надана пізніше, - за днем її фактичного подання. Якщо протягом зазначеного строку контролюючий орган не визначає суму грошових зобов'язань, платник податків вважається вільним від такого грошового зобов'язання, а спір стосовно такої декларації та/або податкового повідомлення не підлягає розгляду в адміністративному або судовому порядку.
Позивач обґрунтовує свої вимоги про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, зокрема, неправомірністю дій відповідача щодо включення його до плану-графіку планових документальних перевірок на ІІІ квартал 2017 року у зв`язку запровадженням Законом № 1669-VІІ мораторію на проведення перевірок, порушеннями порядку затвердження плану-графіку, порушенням строків проведення перевірки, визначеним у плані-графіку, та не направленням на адресу платника повідомлення про проведення перевірки.
Надавши оцінку цим доводам позивача, місцевий суд визнав їх необґрунтованими. Також, за висновками місцевого суду, доводи позивача про порушення строків проведення перевірки, визначених у плані-графіку, є помилковими. Позивачем рішення суду першої інстанції не оскаржене, тому апеляційному перегляду в цій частині не підлягає.
Разом з тим, при вирішенні питання щодо правомірності оскаржуваних податкових повідомлень-рішень суд апеляційної інстанції, погоджуючись з висновками місцевого суду, враховує таке.
Указом Президента України від 14.04.2014 № 405/2014 введено в дію рішення РНБО України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо боротьби з терористичною загрозою і збереження територіальної цілісності України" та розпочато проведення антитерористичної операції на території Донецької і Луганської областей.
Датою початку періоду проведення антитерористичної операції є 14.04.2014.
Згідно з частиною третьою статті 11 Закону № 1669-VІІ закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону.
За результатами аналізу вказаних норм суд дійшов висновку, що Закон № 1669-VІІІ є спеціальним законом у спірних правовідносинах, а тому його застосування не ставиться у залежність від внесення відповідних змін до Податкового кодексу України.
Крім того, Закон № 1669-VІІ прийнято у часі пізніше ніж Податковий кодекс України.
Статтею 6 Закону № 1669-VІІ (в редакції, чинній до 08.06.2016) встановлено, що під час проведення антитерористичної операції звільнено суб'єктів господарювання, які здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Відповідно до частини п'ятої статті 11 Закону № 1669-VІІ Кабінет Міністрів України у десятиденний строк з дня опублікування цього Закону зобов'язаний, зокрема: затвердити перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, розпочата відповідно до Указу Президента України "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 13.04.2014 "Про невідкладні заходи щодо подолання терористичної загрози і збереження територіальної цілісності України" від 14.04.2014 № 405/2014, у період з 14.04.2014 до її закінчення.
Розпорядженням КМУ від 30.10.2014 № 1053-р на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1669-VІІ був затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком. Відповідно до вказаного Додатку в розділі "Луганська область" зазначено: с. Містки, Сватівський район.
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 05.11.2014 № 1079-р "Про зупинення дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 30 жовтня 2014 р. № 1053" (далі за текстом - Розпорядження КМУ № 1079-р) зупинена дія розпорядження КМУ № 1053-р.
Розпорядженням КМУ № 1275-р на виконання абзацу третього пункту 5 статті 11 "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 1669-VІІ затверджений перелік населених пунктів, на території яких здійснювалася антитерористична операція, згідно з додатком. Відповідно до Додатку в розділі "Луганська область" зазначено: с. Містки, Сватівський район.
Пунктом 3 Розпорядження КМУ № 1275-р визнано такими, що втратили чинність розпорядження КМУ № 1053-р та розпорядження КМУ № 1079-р.
Таким чином, с. Містки Сватівського району Луганської області є населеним пунктом, на території якого з 14.04.2014 здійснювалась антитерористична операція, а відтак, позивач користується правом, встановленим статтею 6 Закону № 1669-VІІ, щодо звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Законом України від 17.05.2016 № 1365-VIII "Про внесення змін до Закону України "Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції" щодо безперешкодної діяльності органів місцевого самоврядування" (набув чинності 08.06.2016) внесені зміни до статті 6 Закону № 1669-VІІ, а саме текст статті 6 викладено в такій редакції: "Звільнити суб'єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону".
Отже, статтею 6 Закону № 1669-VІІ (в редакції від 08.06.2016) звільнено суб'єктів господарювання від плати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності в населених пунктах згідно з переліками, передбаченими частиною четвертою статті 4 цього Закону, де зазначено, що Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджуються Кабінетом Міністрів України, який забезпечує своєчасну їх актуалізацію.
Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07.11.2014 № 1085-р "Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення" с. Містки Сватівського району Луганської області в них не зазначене.
Таким чином, відповідно до положень Закону № 1669-VІІ достатньою підставою для звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності стосовно конкретних суб'єктів господарювання є встановлення факту здійснення ними діяльності на території проведення антитерористичної операції за період з 14.04.2014 по 07.06.2016, тому відповідні посилання відповідача є безпідставними.
Спірними податковими повідомленнями-рішеннями визначено суми грошових зобов'язань з орендної плати з юридичних осіб за період з 01.07.2014 по 31.12.2014, тобто період, в який статтею 6 Закону № 1669-VІІ платника було звільнено від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності.
Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 08.05.2018 у справі № 812/1188/17 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Центр полімерних технологій" до Головного управління Державної фіскальної служби у Луганській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, так, зазначено наступне: «Відтак, згідно з положеннями Закону № 1669-VII достатньою підставою зокрема для звільнення від сплати за користування земельними ділянками державної та комунальної власності конкретних суб'єктів господарювання є встановлення факту здійснення ними діяльності на території проведення антитерористичної операції.
Згідно з частиною третьою статті 11 Закону № 1669-VII закони та інші нормативно-правові акти України діють у частині, що не суперечить цьому Закону. Положення цього Закону підлягають застосуванню у межах спірних відносин виходячи із положень податкового принципу презумпції правомірності рішень платника податку закріпленого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 ПК України та пункту 56.21 статті 56 цього кодексу».
З огляду на вищенаведене, суд апеляційної інстанції вважає необґрунтованими посилання відповідача на те, що позивач не скористався податковою пільгою, оскільки положення статті 6 Закону № 1669-VІІ не є податковою пільгою, що розповсюджується на позивача, не є правом позивача, реалізація якого залежить від дотримання певної процедури, а є спеціальною нормою закону, яка для суб'єктів господарювання, які здійснюють свою діяльність на певній території протягом певного періоду в часі, в силу об'єктивних обставин - проведення антитерористичної операції - скасовує дію підстав для сплати, отже, і для нарахування певного податку, що відповідає принципу соціальної справедливості, що закріплений в підпункті 4.1.6 пункту 4.1 статті 4 ПК України, та положенням пункту 56.21 статті 56 ПК України.
Відповідно до пункту 123.1 статті 123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.
З огляду на наведене, податкові повідомлення-рішення від 27.10.2017 № 00000381413 та № 00000391413, якими позивачу збільшено суми грошового зобов'язання з орендної плати за період з 01.07.2014 по 31.12.2014 та застосовано штрафні санкції, є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки в зазначений період платник був звільнений від орендної плати на підставі статті 6 Закону № 1669-VІІ.
Стосовно посилань відповідача на те, що, оскаржуючи податкові повідомлення-рішення від 27.10.2017 №№ 00000381413, 00000391413, ні в адміністративному позові, ні в уточненнях позовних вимог від 15.01.2018 позивач не надає ні доказів, ні письмових обґрунтувань щодо неправомірності винесення органом ДФС зазначених податкових повідомлень-рішень, суд зауважує, що позивачем не ставиться під сумнів розрахунок штрафних санкцій та визначених контролюючим органом грошових зобов'язань, визначених податковими повідомленнями-рішеннями, тому правильності такого розрахунку оцінка не надається.
Щодо доводів відповідача про те, що позивач не використав своє право та не подав до контролюючого органу заперечення та/або додаткові документи на акт перевірки, а одразу звернувся до суду, і, не оскарживши дії відповідача та наказ на проведення перевірки, просить одразу скасувати податкові повідомлення-рішення, суд зауважує, що у відповідності, зокрема, з пунктом 1 частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України. Тому позивач має право обґрунтовувати свої вимоги про скасування індивідуального акта (податкового повідомлення-рішення) в тому числі порушенням порядку його прийняття, який включає і порядок призначення і проведення перевірки.
Щодо доводів позивача про ненаправлення повідомлення від 01.08.2017 № 88, суд апеляційної інстанції зазначає таке.
Відповідно до пункту 77.4 статті 77 ПК України про проведення документальної планової перевірки керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом.
Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки.
З опису вкладення до рекомендованого відправлення кореспонденції вбачається, що на адресу позивача відправлено документ з датою та вихідним номером 01.08.2017 № 449, що відповідає даті та номеру наказу. Про знаходження у відправленні і повідомлення від 01.08.2017 № 88 в описі вкладення не зазначено (т.1 а.с. 22 зв.).
Відправлена відповідачем кореспонденція отримана представником позивача 03.08.2017, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення від 02.08.2017 № 9340101366780 (т.1 а.с. 23).
Тобто, відповідачем як суб'єктом владних повноважень не доведено факту направлення повідомлення від 01.08.2017 № 88, що є порушенням вимог пункту 77.4 статті 77 ПК України.
На підставі викладеного, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 27.10.2017 № № 00000381413, 00000391413.
Статтею 316 КАС України визначено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Зважаючи на наведене, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. У зв'язку з викладеним доводи апеляційної скарги не приймаються до уваги, тому апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції - без змін.
Керуючись статтями 23, 33, 195, 292, 308, 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Луганській області - залишити без задоволення.
Рішення Луганського окружного адміністративного суду від 25 травня 2018 року у справі № 812/194/18 - залишити без змін.
Повне судове рішення - 25 липня 2018 року.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення в порядку, передбаченому ст. 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя І.В. Сіваченко
Судді А.В. Гайдар
О.О. Шишов