Рішення № 75482497, 25.07.2018, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2018
Номер справи
806/2177/18
Номер документу
75482497
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/2177/18

категорія 10.2.4

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Липа В.А., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії,

встановив:

ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області протиправною та зобов'язати провести перерахунок призначеної позивачу пенсії та її виплату за період з січня 2015 року по травень 2018 згідно прожиткового мінімуму, визначеного Законами України "Про Державний бюджет України на 2015 рік", "Про Державний бюджет України на 2016 рік", "Про Державний бюджет України на 2017рік", "Про Державний бюджет України на 2018 рік".

В обґрунтування позову зазначила, що звернулася до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням в України прожиткового мінімуму із 2015 року. Листом №Т-124 від 23.02.2018 Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомило, що здійснення пенсії з урахуванням прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць Законом не передбачено. Таку відмову вважає протиправною, у зв'язку із чим і звернулася із зазначеним позовом до суду.

Ухвалою судді від 07.06.2018 року відкрито спрощене позовне провадження та призначено відкрите судове засідання у справі з викликом осіб, які беруть участь у справі на 02.07.2018 р.

Сторони про час, дату та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Позивач в судове засідання не прибув.

Представник відповідача до суду надав заяву про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Керуючись приписами ч.3 ст.194, ч.4 ст.229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч.5 ст. 250 Кодексу адміністративного судочинства України датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Проаналізувавши матеріали справи, докази, якими вони підтверджуються, суд вважає, що адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Встановлено, що ОСОБА_1 з квітня 2014 року перебуває на обліку в Ружинському відділі з питань призначення та перерахунку пенсій Андрушівського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію, обчислену за нормами Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

У лютому 2018 року позивач звернулася до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із письмовим запитом щодо перерахунку пенсії у зв'язку із збільшенням в Україні прожиткового мінімуму, починаючи із 2015 року.

ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 23.02.2018 р. №Т-124 ОСОБА_1 повідомлено, що проведення перерахунку пенсії з урахуванням прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць Законом не передбачено. Окрім цього, зазначено, що перераховані з 01.10.2017 року пенсії встановлюються у розмірі не меншому за розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановлений на 01.12.2017 Законом України "Про Державний бюджет України на 2017 рік", а саме: 1373,00 грн. При обчисленні пенсії для кожного пенсіонера визначається індивідуальний коефіцієнт страхового стажу та коефіцієнт заробітку. Відповідно до цього розмір пенсійної виплати після перерахунку з 01.10.2017 становить 1373,00 грн.

Позивач, вважаючи лист-відмову відповідача такою, що порушує її права, звернулася із зазначеним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам , суд враховую наступне.

У відповідності до ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі-Закон № 1058-IV) мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.

Згідно із ч.3 ст.42 Закону № 1058-IV тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону. Перерахунок пенсії проводиться з дня встановлення нового розміру прожиткового мінімуму.

З 1 січня 2016 року у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом, а також у разі збільшення розміру мінімальної заробітної плати, визначеної законом про Державний бюджет України на відповідний рік, підвищується розмір пенсії, обчислений відповідно до статті 28 цього Закону (крім пенсіонерів, які працюють (провадять діяльність, пов’язану з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування).

Так, згідно із ст.1 Закону України "Про прожитковий мінімум" № 966-XIV від 15.07.2011 року прожитковий мінімум - вартісна величина достатнього для забезпечення нормального функціонування організму людини, збереження його здоров'я набору продуктів харчування (далі - набір продуктів харчування), а також мінімального набору непродовольчих товарів (далі - набір непродовольчих товарів) та мінімального набору послуг (далі - набір послуг), необхідних для задоволення основних соціальних і культурних потреб особистості.

Прожитковий мінімум визначається нормативним методом у розрахунку на місяць на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення:

дітей віком до 6 років;

дітей віком від 6 до 18 років;

працездатних осіб;

осіб, які втратили працездатність.

До працездатних осіб відносяться особи, які не досягли встановленого законом пенсійного віку.

До осіб, які втратили працездатність, відносяться особи, які досягли встановленого законом пенсійного віку, особи, які досягли пенсійного віку, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та непрацюючі особи, визнані особами з інвалідністю в установленому порядку.

Поміж іншого, слід відмітити, що ст. 7 Закону України "Про Державний бюджет на 2015 рік" № 80-VIII від 28.12.2014 установлено у 2015 році прожитковий мінімум для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема:

осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2015 року - 949 гривень, з 1 вересня - 1074 гривні.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2016 рік" № 928-VIII від 25.12.2015 установлено у 2016 році прожитковий мінімум для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема:

осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2016 року - 1074 гривні, з 1 травня - 1130 гривень, з 1 грудня - 1247 гривень.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" № 1801-VIIIвід 21.12.2016 установлено у 2017 році прожитковий мінімум для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема:

осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2017 року - 1247 гривень, з 1 травня - 1312 гривень, з 1 грудня - 1373 гривні.

Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України" на 2018 рік № 2246-VIII від 07.12.2017 установлено у 2018 році прожитковий мінімум для основних соціальних і демографічних груп населення, зокрема:

осіб, які втратили працездатність: з 1 січня 2018 року - 1373 гривні, з 1 липня - 1435 гривень, з 1 грудня - 1497 гривень.

Аналіз норм чинного законодавства, дає підстави вважати, що перерахунок пенсії, призначеної за віком, проводиться у разі збільшення розміру прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Враховуючи наведене, посилання позивача саме на не відповідність пенсії ОСОБА_1 прожитковому мінімуму встановленому на одну особу є необґрунтованими.

Матеріалами справи підтверджено, що пенсія позивача з 01.09.2015 становила 1200,34 грн., з 01.10.2017 становить 1373,00 грн., тобто підстави для перерахунку у зв'язку із збільшенням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність відсутні, оскільки розмір пенсії перевищував або відповідав наявному на той час прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку, що відповідач діяв у спосіб передбачений законом та з чітким дотриманням вимог законодавства, а тому відсутні правові підстави для задоволення позову.

Керуючись статтями 77, 90, 242-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

вирішив:

У задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Гибала, 20, смт Ружин, Житомирська обл., 13601, і.н. НОМЕР_1) до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул.О.Ольжича, 7, м.Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання бездіяльність протиправною, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його складення.

Суддя В.А. Липа