Рішення № 75482310, 25.07.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.07.2018
Номер справи
815/3011/18
Номер документу
75482310
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 липня 2018 року м. Одеса Справа № 815/3011/18

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Іванова Е.А.,

за участю: секретаря Ягенської К.О., представників: позивача ОСОБА_1 відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Одесі адміністративну справу за позовом Акціонерного товариства «Одесаобленерго» до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області про скасування податкової вимоги №12124-17 від 06.02.2018 року,

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Акціонерного товариства «Одесаобленерго» (далі – АТ «Одесаобленерго», позивач) до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (далі – ГУ ДФС в Одеській області, відповідач) про скасування податкової вимоги №12124-17 від 06.02.2018 року. Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що 12.03.2018р. ПАТ «Одесаобленерго» було отримано Податкову вимогу Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (надалі - ГУ ДФС в Одеській області, відповідач) від 06.02.2018р, №12124-17 з висновком про те, що станом на 05.02.2018р. сума податкового боргу ПАТ «Одесаобленерго» із земельного податку з юридичних осіб становить 2 612,65 грн.. На виконання вимог п. 286.2 ст. 286 ПКУ позивачем 31.01.2017р. було подано до відповідних контролюючих органів за місцем знаходження земельних ділянок декларації з плати за землю 2017р. з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями: до Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС (Великомихайлівське відділення) було подано декларацію з плати за землю за 2017р. за земельні ділянки, які розташовані на території Великоземенівської с/р Великомихайлівського р-ну, Одеської обл. та визначено розмір щомісячного податкового зобов'язання, зокрема, за грудень 2017р. у сумі 432,58грн; до Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС (Великомихайлівське відділення) було подано декларацію з плати за землю за 2017р. за земельні ділянки, які розташовані на території Цибулівської с/р Великомихайлівського р-ну, Одеської обл. та визначено розмір щомісячного податкового зобов'язання, зокрема, за грудень 2017р. у сумі 1884,90грн; до Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС (Великомихайлівське відділення) було подано декларацію з плати за землю за 2017р. за земельні ділянки, які розташовані на території Воробіївської с/р Великомихайлівського р-ну, Одеської обл. та визначено розмір щомісячного податкового зобов'язання, зокрема, за грудень 2017р. у сумі 432,58 грн. На виконання вимог п. 287.3 ст. 287 ПКУ позивачем 15 січня 2018 року, в межах строку на оплати податкового зобов'язання щодо плати за землю, було сплачено узгоджені суми податкового зобов'язання. Станом на дату здійснення вказаної оплати податкового зобов'язання з плати за землю територіальні громади Великоземенівської, Цибульської та Воробіївської сільських рад, на підставі Закону України від 05 лютого 2015 року № 157-VIII «Про добровільне об'єднання територіальних громад», увійшли до складу новоутвореного об'єднання територіальних громад (ОТГ) - ОТГ с. Знам'янка. Внаслідок об'єднання вказаних територіальних громад та створення ОТГ с. Знам'янка, відповідно до приписів Бюджетного кодексу України, Державною казначейською службою України 02.01.2018р. були закриті бюджетні рахунки Великоземенівської, Цибульської та Воробіївської сільських рад та відкритий новий бюджетний рахунок ОТГ с. Знам'янка на який і було сплачено плату за землю за грудень 2017р. Як наслідок, станом на дату оплати вказаного узгодженого податкового зобов'язання з плати за землю за грудень 2017р. (15.01.2018р.) за земельні ділянки, які розміщені на території Великоземенівської, Цибульської та Воробіївської сільських рад, ПДТ «Одесаобленерго» не мало можливості сплатити його на бюджетні рахунки вказаних сільських рад, з огляду на їх закриття внаслідок об'єднання в нову територіальну громаду та відкриття нового бюджетного рахунку відповідної ОТГ. При цьому, про зміну бюджетних рахунків вказаних територіальних громад було підтверджено листом Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області від 06.03.2018р. №06-08-316-1724. Незважаючи на оплату податкового зобов'язання щодо плати за землю за грудень 2017р. по земельним ділянкам розміщеним на території вказаних селищних рад, які увійшли до складу новоутвореної ОТГ, на 13.03.2018р. адресу позивача надійшла податкова вимога від 06.02.2018р. №12124-17 з висновком про те, що станом на 05.02.2018 р. сума податкового боргу ПАТ «Одесаобленерго» із земельного податку з юридичних осіб становить 2 612,65 грн.. Не погоджуючись з вказаною вимогою позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти задоволення позову та надав до суду письмовий відзив, який мотивований тим, що Згідно з даними ITC «Податковий блок» в ІКП ПАТ «Одесаобленерго» із земельного податку з юридичних осіб станом на 05.02.2018 обліковувався податковий борг у: Цибулівській сільській раді Великомихайлівського району - 1884,90 грн.; Воробіївській сільській раді Великомихайлівського району - 295,17 грн.; Великозименській сільській раді Великомихайлівського району - 432,58 грн. У зв'язку з наявністю у платника податків податкового боргу із земельного податку з юридичних осіб на загальну суму 2612,65 грн., на підставі даних ITC «Податковий блок», керуючись вимогами п. 59.1 ст. 59 Кодексу з урахуванням п. 1 розділу III Порядку направлення контролюючими органами податкових вимог платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 30.06.2017 № 610, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 24.07.2017 за № 902/30770, ГУ ДФС в Одеській області сформовано та надіслано ПАТ «Одесаобленерго» податкову вимогу від 06.02.2018 № 12124-17. В той же час, відповідно до Закону України від 05.02.2016 року № 157 - VIII «Про добровільне об'єднання територіальних громад» починаючи з 03.01.2018 року Великозименську сільську раду, Цибулівську сільську раду та Воробіївську сільську раду Великомихайлівського району приєднано до Знам'янської об'єднаної територіальної громади Іванівського району. Відповідно до вимог Закону № 157 - VIII з 01 січня 2018 року в органах Державної казначейської служби України на заміну рахунків, які були відкриті для територіальних громад сіл, селищ, міст, що увійшли до складу ОТГ, і зараз закриваються, відкрито нові рахунки в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та адміністративно - теротиріальних одиниць України для зарахування надходжень відповідних податкових зобов'язань. Не погоджуючись з вимогою від 06.02.2018 № 12124-17 AT «Одесаобленерго» направило скаргу до Державної фіскальної служби України. За розглядом скарги, листом від 17.05.2018 року № 161881616929/6/99-99-17-05-15 було повідомлено, що Державна фіскальна служба України залишає без змін податкову вимогу ГУ ДФС в Одеській області від 06.02.2018 № 12124-17, а скаргу AT «Одесаобленерго» від 20.03.2018 № 101/03/03-1718 — без задоволення. Відповідно до вимог Закону № 157 з 01 січня 2018 року в органах Державної казначейської служби України на заміну рахунків, які були відкриті для територіальних громад сіл, селищ, міст, що увійшли до складу OTT, і зараз закриваються, відкрито нові рахунки в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та адміністративно-територіальних одиниць України для зарахування надходжень відповідних подактових зобов'язань. Відповідно до п. 59.5 ст. 59 Кодексу у разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається). З огляду на викладене, Відповідачем доведено правомірність винесеної вимоги, відтак позовні вимоги про їх скасування не підлягають задоволенню.

Ухвалою суду від 26.06.2018 року відкрито провадження у справі.

Дослідивши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Судом встановлено, що Акціонерне товариство "Одесаобленерго" перебуває на обліку, як платник податків, у Одеському управлінні офісу великих платників податків Державної фіскальної служби України.

З урахуванням приписів ст. 269 ПКУ АТ «Одесаобленерго» є платником земельного податку.

Відповідно до пп, 10.1.1 п. 10.1 ст. 10 та пп. 265.1.3 п. 265.1 ст. 265 ПКУ плата за землю у складі податку на майно належить до місцевих податків.

Плата за землю - обов'язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності (пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).

Сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, у межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків та зборів (п. 12.3 ст. 12 ПКУ).

Зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України (п. 10.5 ст. 10 ПКУ).

Частиною 2 статті 78 Бюджетного кодексу України встановлено, що казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється органами Казначейства України відповідно до статті 43 цього Кодексу. Казначейство України веде облік усіх надходжень, що належать місцевим бюджетам, та за поданням органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, погодженим з відповідними місцевими фінансовими органами, здійснює повернення коштів, помилково або надміру зарахованих до бюджету.

Частиною 5 статті 78 БКУ встановлено, що податки і збори та інші доходи місцевого бюджету визнаються зарахованими до місцевого бюджету з дня зарахування відповідно на єдиний казначейський рахунок та рахунки, відкриті в установах банків державного сектору згідно з частиною другою цієї статті, і не можуть акумулюватися на рахунках органів, що контролюють справляння надходжень бюджету.

Пунктом 286.2 ст. 286 ПКУ встановлено, що платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.

Пунктом 287.3 ст. 287 ПКУ визначено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

На виконання вимог п. 286.2 ст. 286 ПКУ позивачем 31.01.2017р. було подано до відповідних контролюючих органів за місцем знаходження земельних ділянок декларації з плати за землю за 2017 рік з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями:

до Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС (Великомихайлівське відділення) було подано декларацію з плати за землю за 2017р. за земельні ділянки, які розташовані на території Великоземенівської с/р Великомихайлівського р-ну, Одеської обл. та визначено розмір щомісячного податкового зобов'язання, зокрема, за грудень 2017р. у сумі 432,58 грн. (а.с. 10-15);

до Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС (Великомихайлівське відділення) було подано декларацію з плати за землю за 2017р. за земельні ділянки, які розташовані на території Цибулівської с/р Великомихайлівського р-ну, Одеської обл. та визначено розмір щомісячного податкового зобов'язання, зокрема, за грудень 2017р. у сумі 1884,90 грн. (а.с. 17-22);

до Роздільнянської ОДПІ ГУ ДФС (Великомихайлівське відділення) було подано декларацію з плати за землю за 2017р. за земельні ділянки, які розташовані на території Воробіївської с/р Великомихайлівського р-ну, Одеської обл. та визначено розмір щомісячного податкового зобов'язання, зокрема, за грудень 2017р. у сумі 432,58 грн. (а.с. 24-29).

На виконання вимог п. 287.3 ст. 287 ПКУ позивачем 15 січня 2018 року, в межах строку на оплати податкового зобов'язання щодо плати за землю, було сплачено узгоджені суми податкового зобов'язання, що підтверджується платіжними дорученнями:

№10118256 від 15.01.2018р. на суму 432,58 грн. (призначення платежу: земельний податок з юридичних осіб за грудень 2017р. Великоземенівської с/р) (а.с. 16);

№10118281 від 15.01.2018р. на суму 1884,90 грн. (призначення платежу: земельний податок з юридичних осіб за грудень 2017р. Цибульська с/р) (а.с. 23);

№10118250 від 15.01.2018р. на суму 295,17 грн. (призначення платежу: земельний податок з юридичних осіб за грудень 2017р. Воробіївськ с/р) (а.с. 30).

Станом на дату здійснення вказаної оплати податкового зобов'язання з плати за землю територіальні громади Великоземенівської, Цибульської та Воробіївської сільських рад, на підставі Закону України від 05 лютого 2015 року № 157-VIII «Про добровільне об'єднання територіальних громад», увійшли до складу новоутвореного об'єднання територіальних громад (ОТГ) - ОТГ с. Знам'янка.

Внаслідок об'єднання вказаних територіальних громад та створення ОТГ с. Знам'янка, відповідно до приписів Бюджетного кодексу України, Державною казначейською службою України 02.01.2018р. були закриті бюджетні рахунки Великоземенівської, Цибульської та Воробіївської сільських рад та відкритий новий бюджетний рахунок ОТГ с. Знам'янка на який і було сплачено плату за землю за грудень 2017р.

Як наслідок, станом на дату оплати вказаного узгодженого податкового зобов'язання з плати за землю за грудень 2017р. (15.01.2018р.) за земельні ділянки, які розміщені на території Великоземенівської, Цибульської та Воробіївської сільських рад, ПАТ «Одесаобленерго» не мало можливості сплатити його на бюджетні рахунки вказаних сільських рад, з огляду на їх закриття внаслідок об'єднання в нову територіальну громаду та відкриття нового бюджетного рахунку відповідної ОТГ.

При цьому, зміну бюджетних рахунків вказаних територіальних громад було підтверджено листом Головного управління Державної казначейської служби України в Одеській області від 06.03.2018р. №06-08-316-1724, та не заперечується представником відповідача.

Незважаючи на оплату податкового зобов'язання щодо плати за землю за грудень 2017р. по земельним ділянкам розміщеним на території вказаних селищних рад, які увійшли до складу новоутвореної ОТГ, 06.02.2018р. відповідач прийняв податкову вимогу №12124-17 з висновком про те, що станом на 05.02.2018 р. сума податкового боргу ПАТ «Одесаобленерго» із земельного податку з юридичних осіб становить 2 612,65 грн.(а.с. 31).

Відповідно до п.54.1 ст.54 та п.59.1 ст.59 ПКУ у податкового органу виникає право надіслання податкової вимоги у разі не сплати платником податку суми грошового зобов'язання, визначеного ним у податковій декларації або уточнюючому розрахунку, в установлені строки.

Не погодившись із вказаною вимогою ПАТ «Одесаобленерго» звернулося до Державної фіскальної служби України із скаргою №101/03/03-1718 від 20.03.2018р. з вимогою про її скасування (а.с. 32-34).

За результатом розгляду вказаної скарги ДФС України рішенням від 17.05.2018р. №1692916/99-99-17-05-15 (а.с. 35-37) відмовлено у її задоволенні з тих підстав, що за «даними ITC «Податковий блок» в ІКП ПАТ «Одесаобленерго» із земельного податку станом на 05.02.2018р. обліковується податковий борг у:

Цибулівської с/р Великомихайлівського р-ну - 1884,90 грн.;

Воробіївської с/р Великомихайлівського р-ну - 295,17 грн.;

Великоземенівської с/р Великомихайлівського р-ну - 432,58грн..

Крім того у рішенні зазначено, що вказані сільські ради увійшли до складу нової OTT, їх бюджетні рахунки з 01.01.2018р. закриті та відкриті нові рахунки у складі нової ОТГ.

У той же час, ПАТ «Одесаобленерго» листом №101/03/03-950 від 14.02.2018р. звернулося до Державної фіскальної служби України з проханням привести у відповідність дані інтегрованої картки в частині спірного податкового боргу з посиланням на те, що податкове зобов'язання було сплачено своєчасно і у повному обсязі (а.с. 38-39).

Листом №9538/6/99-99-12-02-03-15 від 19.03.2018р. ДФС України повідомило, що податкові зобов'язання з плати за землю за грудень 2017 року були сплачені платником податків в межах граничного строку, але були зараховані, «як надміру сплачені» на бюджетні рахунки новоутворених ОТГ. З огляду на вказане Товариству рекомендовано звернутися до контролюючих органів за місцезнаходження таких ділянок щодо зарахування «надміру сплачених» коштів в погашення «податкового боргу за грудень 2017 року (а.с. 40).

На виконання вказаного листа ДФС товариство листом від 06.04.2018р. №101/03/03-2245 звернулося до відповідних контролюючих органів за місцезнаходження земельних ділянок щодо проведення відповідних дій з метою усунення виниклих розбіжностей (а.с. 45).

Однак, незважаючи на вище вказане податковим органом не прийнято заходів з метою приведення у відповідність даних інтегрованої картки платника податків, не скасовано податковий борг та оскаржувану податкову вимогу, що порушує права AT «Одесаобленерго», зокрема доказів, що це спростовують матеріали справи не містять.

Виходячи з вищевикладеного, протиправність вказаного рішення податкового органу полягає в тому, що податковий борг у розмірі 2612,65 грн. за узгодженими податковим зобов'язанням з податку на землю грудень 2017р. у AT «Одесаобленерго» відсутній, так як вказане податкове зобов'язання було сплачено у повному обсязі та в межах граничного строку визначеного ПКУ. У той же час суд вважає, що платник податків не повинен нести негативні наслідки фінансового характеру та притягуватися до відповідальності внаслідок технічних помилок в інформаційних базах контролюючого органу та відсутності технічної можливості у останнього їх усунути.

Враховуючи вищевикладене, та оскільки позивач податкові зобов’язання з податку за землю сплатив у строки встановленні податковим законодавством, суд доходить висновку, що податкова вимога ГУ ДФС в Одеській області від 06.02.2018 року №12124-17 про сплату податкового боргу ПАТ «Одесаобленерго» із земельного податку з юридичних осіб у розмірі 2612,65 грн. підлягає скасуванню.

Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 та ч. 1 ст. 73 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування.

Частиною 1 ст. 77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Згідно ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об’єктивному дослідженні.

Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд враховує, чи прийняті вони з використанням повноважень та спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискредитації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь яким несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

З огляду на зазначене та оцінюючи у сукупності встановлені обставини і перевіривши наявні в матеріалах справи докази, суд дійшов висновку про наявність підстав для задоволення позову позивача.

Судові витрати розподілити за правилами ст. 139 КАС України.

Керуючись ст.ст.9, 139, 241-246 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Акціонерного товариства «Одесаобленерго» до Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області задовольнити.

Скасувати податкову вимогу Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області №12124-17 від 06.02.2018 року.

Стягнути з Головного управління Державної фіскальної служби в Одеській області (код ЄДРПОУ 39398646 місцезнаходження: м.Одеса, вул.Семінарська 5) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Акціонерного товариства «Одесаобленерго» (код ЄДРПОУ 00131713, м.Одеса, вул.Н.Боровського 28 б) витрати по сплаті судового збору у сумі 1762грн. сплачені по платіжному дорученню №10134024 від 20.06.2018р.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та строки встановлені ст..255 КАС України.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Одеського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення з урахуванням положень п.15-5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Іванов Е.А.

.