
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
18 квітня 2018 року Справа № 328/54/18 провадження №ЗП/808/64/18 м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 (71701, АДРЕСА_1)
до Токмацького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71708, Запорізька область, м. Токмак, вул. Центральна, буд. 42/10)
про визнання дій незаконними та зобов’язання вчинити певні дії,
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
12 лютого 2018 року до Запорізького окружного адміністративного суду з Токмацького районного суду Запорізької області надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі – позивач) до Токмацького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі – відповідач або Токмацьке ОУПФУ в Запорізькій області), в якому позивач просить суд: визнати незаконними дії відповідача щодо перерахунку пенсії згідно поданої позивачем заяви від 05.11.2011 з урахуванням заробітної плати; зобов’язати відповідача розрахувати пенсію з урахуванням стажу та з застосуванням коефіцієнту заробітної плати розрахованої на час призначення пенсії, який складає 1,39188 та здійснити перерахунок пенсії з 06.09.2017.
Ухвалою суду від 15 лютого 2018 року адміністративний позов залишено без руху, надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви. Позивач усунув недоліки позову.
Ухвалою суду від 19 березня 2018 року відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №328/54/18.
Позовна заява обґрунтована тим, що у 2011 році відповідачем проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 як працюючому пенсіонеру, з урахуванням страхового стажу та заробітної плати, при цьому коефіцієнт заробітної плати зменшився з 1,39188 до 1,19934, про що він дізнався у 2017 році. Вказані дії при подальших перерахунках призвели до зменшення пенсії позивача. Просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач позов не визнав, надав відзив (від 16.04.2018 №11862), в якому пояснив, що після проведення перерахунку з урахуванням заробітної плати у 2011 році пенсія позивача збільшилася, і у 2011 році такий варіант перерахунку був найвигіднішим. Крім того, зазначає про пропущення строку звернення із позовом. Просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.
Враховуючи приписи п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 з 09.11.2007 перебуває на обліку в Токмацькому ОУПФУ в Запорізькій області та отримує пенсію за віком, яка призначена при загальному стажі роботи 41 р. 0 міс. 19 дн. та середньомісячному заробітку 1 292,79 грн. (коефіцієнт заробітку 1,39188).
Після призначення пенсії продовжував працювати, звільнився 01.05.2014.
05.01.2011 позивачем подано заяву про призначення/перерахунок пенсії, в якій він просив перерахувати йому пенсію за віком.
Аналогічні за змістом заяви подавалися ОСОБА_1 14.12.2012, 01.12.2014, 02.12.2016.
При проведенні перерахунку пенсії у 2011 році відповідачем враховано стаж, набутий після 2007 року та заробітну плату за відповідний період, відповідно до ст. 40 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням середньої заробітної плати за 2010 рік (коефіцієнт заробітної плати 1,19934). Після проведення перерахунку розмір пенсії збільшився та склав 973,86 грн. (замість 864,72 грн.).
Позивач неодноразово звертався до органу Пенсійного фонду з проханням зробити перерахунок пенсії із застосуванням первинного коефіцієнту 1,39188, проте отримав відмову (листи від 18.09.2017 №52/Т-7, від 04.10.2017 №54/Т-7, від 30.10.2017 №57/Т-7, від 10.11.2017 №61/Т-7, від 11.12.2017 №64/Т-7).
Не погоджуючись з такими діями відповідача, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи спір по суті, суд керується наступним.
Відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (у редакції, чинній на момент проведення перерахунку в 2011 році; далі по тексту – Закон №1058-IV) у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням не менше ніж 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. При цьому з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для перерахунку пенсії, період після призначення пенсії не підлягає виключенню згідно із абзацом третім частини першої статті 40 цього Закону.
Частиною першою ст. 40 Закону №1058-IV встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 1 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року.
Судом досліджено заяву позивача від 05.01.2011 та встановлено, що ОСОБА_1 не висловлював бажання проводити перерахунок його пенсії у урахуванням заробітної плати за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії. За таких обставин, відповідач мав перерахувати пенсію із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, отже коефіцієнт заробітної плати у розмірі 1,39188 мав залишитися незмінним.
Твердження відповідача про пропуск строку звернення до суду не знайшли свого підтвердження у зв’язку з наступним.
Відповідно до приписів ч.2 ст.122 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Позивач звернувся до суду 04.01.2018, що підтверджується вхідним штемпелем на адміністративному позові.
Про порушення своїх прав у зв’язку з відмовою відповідача здійснити перерахунок пенсії з урахуванням первісного коефіцієнту позивач дізнався з листа органу Пенсійного фонду від 18.09.2017 №52/Т-7.
За таких обставин, позовна заява подана до суду у встановлений законодавством термін, а доводи відповідача про пропущення строків спростовуються матеріалами справи.
Вирішуючи питання щодо дати, з якої необхідно здійснити перерахунок пенсії, суд виходить з того, що відповідно до частини четвертої статті 45 Закону №1058 перерахунок пенсії провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15-го числа.
Позивач звернувся до Токмацького ОУПФУ в Запорізькій області з відповідною заявою 06.09.2017, а отже перерахунок призначеної йому пенсії за віком необхідно здійснити з 01.09.2017.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною першою статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб’єктів владних повноважень.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною першою статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до частини 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 (71701, АДРЕСА_2; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) до Токмацького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71708, Запорізька область, м. Токмак, вул. Центральна, буд. 42/10; код ЄДРПОУ 37830810) про визнання дій незаконними та зобов’язання вчинити певні дії – задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Токмацького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71708, Запорізька область, м. Токмак, вул. Центральна, буд. 42/10; код ЄДРПОУ 37830810) щодо перерахунку пенсії згідно поданої ОСОБА_1 (71701, АДРЕСА_2; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) заяви від 05.11.2011 з урахуванням заробітної плати.
3. Зобов’язати Токмацьке об’єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71708, Запорізька область, м. Токмак, вул. Центральна, буд. 42/10; код ЄДРПОУ 37830810) розрахувати пенсію ОСОБА_1 (71701, АДРЕСА_2; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) з урахуванням стажу та з застосуванням коефіцієнту заробітної плати, розрахованої на час призначення пенсії, який складає 1,39188 та здійснити перерахунок пенсії з 01.09.2017.
4. Судові витрати в сумі 1 409 (одна тисяча чотириста дев’ять) грн. 60 коп. присудити на користь ОСОБА_1 (71701, АДРЕСА_2; ідентифікаційний номер НОМЕР_1; ІНФОРМАЦІЯ_1) за рахунок бюджетних асигнувань Токмацького об’єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71708, Запорізька область, м. Токмак, вул. Центральна, буд. 42/10; код ЄДРПОУ 37830810).
5. В задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення виготовлено 18.04.2018.
Суддя Ю.П. Бойченко