
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
(про залишення позовної заяви без розгляду двічі не з'явився)
25 липня 2018 року м. Житомир справа № 806/2793/18
категорія 10.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Нагірняк М.Ф., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності щодо не нарахування та не виплати одноразової грошової допомоги до 09 травня 2018 року, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернувся із позовом до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності щодо не нарахування та не виплати одноразової грошової допомоги до 09 травня 2018 року, зобов'язання вчинити дії.
Ухвалою суду від 15.06.2018року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено її до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В судові засідання, призначені на 10.07.2018року та на 25.07.2018року Позивач не прибув, про причини неявки суд не повідомляв, заяви про розгляд справи за його відсутності не подавав.
Представник Відповідача, Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат, в судове засідання не прибув, направив відзив на позовну заяву та клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Також заявив клопотання про залишення позову ОСОБА_1 без розгляду по причині того, що в провадженні суду перебувала справа № 806/2376/18 про той самий предмет і з тих самих підстав і по якій винесено рішення від 04 липня 2018 р.
Розглянувши в порядку письмового провадження подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про залишення без розгляду позову за таких підстав.
Так, в силу вимог положень ч. 5 ст. 205 КАС України у разі неявки Позивача в судове засідання без поважних причин або неповідомлення ним про причини неявки, якщо від нього не надійшла заява про розгляд справи за його відсутності, суд залишає позовну заяву без розгляду, якщо неявка перешкоджає розгляду справи. Якщо Відповідач наполягає на розгляді справи по суті, справа розглядається на підставі наявних у ній доказів. До Позивача, який не є суб'єктом владних повноважень, положення цієї частини застосовуються лише у разі повторної неявки.
За приписами п. 4 ч. 1 ст. 240 КАС України, суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо Позивач не прибув (повторно не прибув, якщо він не є суб'єктом владних повноважень) у підготовче засідання чи у судове засідання без поважних причин або не повідомив про причини неявки, якщо від нього не надійшло заяви про розгляд справи за його відсутності.
Зі змісту вказаних правових норм вбачається, що необхідною умовою для залишення позовної заяви без розгляду є повторність неприбуття Позивача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду і відсутність поважних причин такого неприбуття в судове засідання або неповідомлення ним про причини неприбуття, за умови також відсутності заяви Позивача про розгляд справи без його участі.
Під повторністю неприбуття в судове засідання Позивача необхідно розуміти послідовне неприбуття в судове засідання Позивача чи його представника двічі чи більше разів.
Належність повідомлення Позивача про дату, час та місце судового розгляду в даній адміністративній справі підтверджується рекомендованими повідомленнями про вручення Позивачу поштових відправлень.
Так, про проведення судового засідання в даній справі 10.07.2018року, його час і місце, Позивач був повідомлений 18.06.2018року, що підтверджується його підписом на рекомендованому повідомленні про вручення поштового відправлення (копії ухвали про відкриття провадження та судової повістки) (а.с.9).
Аналогічно, про проведення судового засідання в даній справі 25.07.2018року, його час і місце, Позивач був повідомлений 13.07.2018року, що також підтверджується підписом Позивача на рекомендованому повідомленні про вручення йому поштового відправлення (судової повістки) (а.с.26).
Про причини неявки в судові засідання Позивач суд не повідомляв, заяви про розгляд справи за його відсутності не направляв.
Водночас, будучи ініціатором судового розгляду справи, Позивач в першу чергу має активно, не зловживаючи, використовувати власні процесуальні права, тобто здійснювати їх з метою, з якою такі права були надані. При цьому, визначальними процесуальними обов'язками Позивача є забезпечення представництва власних інтересів при розгляді адміністративної справи, дотримання процесуальних строків.
Так, частинами першою та другою статті 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
У рішенні від 10 липня 2017 року у справі "Гінчо проти Португалії" Європейський суд з прав людини зазначив, що держави-учасниці Ради Європи зобов'язані організовувати свою правову систему таким чином, щоб забезпечити додержання положень пункту 1 статті 6 Конвенції та вимог щодо судового розгляду упродовж розумного строку.
При цьому вжиття заходів для прискорення процедури розгляду справ є обов'язком не тільки держави, а й осіб, які беруть участь у справі. Так, Європейський суд з прав людини в рішенні від 7 липня 1989 року у справі "Юніон Аліментаріа Сандерс С. А. проти Іспанії" зазначив, що заявник зобов'язаний демонструвати готовність брати участь на всіх етапах розгляду, що стосуються безпосередньо його, утримуватися від використання прийомів, які пов'язані із зволіканням у розгляді справи, а також максимально використовувати всі засоби внутрішнього законодавства для прискорення процедури слухання.
З огляду на викладене, суд вважає, що неявка Позивача в судові засідання перешкоджає розгляду справи. Представник Відповідача не наполягав на розгляді справи по суті.
Таким чином, оскільки Позивач не з'явився у судові засідання 10 липня 2018 року та 25 липня 2018 року, про причини неприбуття у судові засідання суд не повідомляв, заяви про розгляд справи за його відсутності не подавав, сукупність наведених обставин є підставою для застосування наслідків, передбачених вищенаведеними приписами ч. 5 ст. 205, п. 4 ч. 1 ст. 240 КАС України, а саме - залишення позову без розгляду.
Одночасно судом встановлено, що 04 липня 2018 року Житомирським окружним адміністративним судом було ухвалено судове рішення в адміністративній справі №806/2376/18 за позовом ОСОБА_1 про визнання бездіяльності Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат щодо ненадання довідки про нараховану та виплачену допомогу до 09.05.2018 позивачу як учаснику бойових дій - неправомірною, та зобов'язати надати позивачу довідку про нараховану та виплачену допомогу до 09.05.2018 як учаснику бойових дій.
У задоволенні адміністративного позову було відмовлено, але вказане рішення суду на день вирішення спору не набрало законної сили.
За приписами пункту 3 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо у провадженні цього або іншого суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.
Разом з тим, предмет спору між вказаними сторонами в адміністративних справах №806/2376/18 та 806/2793/18 є різним.
Відповідно до вимог ч.4 ст.240 КАС України залишення позову без розгляду не позбавляє Позивача права звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.
Керуючись статтями 90, 240, 243, 248, 250, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Житомирського обласного центру по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат про визнання бездіяльності щодо не нарахування та не виплати одноразової грошової допомоги до 09 травня 2018 року, зобов'язання вчинити дії - залишити без розгляду по причині повторної неприбуття Позивача в судові засідання.
Ухвала набирає законної сили у порядку встановленому статтею 256 КАС України та може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду за правилами встановленими статтями 295 - 297 КАС України.
Суддя М.Ф. Нагірняк