
25.07.2018 227/3044/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 липня 2018 року м.Добропілля
Добропільський міськрайонний суд Донецької області у складі:
головуючого судді: Мацишин Л.С.,
за участю
секретаря судового засідання: Верній М.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за заявою ОСОБА_1, заінтересовані особи - Добропільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, ОСОБА_2 про встановлення факту народження дитини,
ВСТАНОВИВ:
24 липня 2018 року заявник ОСОБА_1 звернулась до Добропільського міськрайонного суду Донецької області з заявою, про встановлення факту народження дитини жіночої статі вагою 3150 грамів ІНФОРМАЦІЯ_4 року у м. Макіївка Донецької області України від матері ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, при перших пологах, громадянки України, яка не перебуває у шлюбі. Зазначила, що відомості про батька дитини будуть вказані у відповідності до ч. 1 ст. 135 Сімейного кодексу України.
В обґрунтування своїх вимог зазначила, що її донька ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, проживає у м. Макіївка Донецької області, у шлюбі не перебуває. ІНФОРМАЦІЯ_4 року в неї народилась дитина, донька ОСОБА_3. ОСОБА_2 зареєструвала народження доньки за місцем свого проживання та отримала свідоцтво про народження, яке не має юридичної сили, оскільки видане на території, де не діє законодавство України.
Для поїздок доньки з дитиною в гості до родичів у м. Добропілля, а також для можливого переїзду для постійного проживання ОСОБА_2 необхідне свідоцтво про народження, видане відповідно до законодавства України.
Отримати у відділі державної реєстрації актів цивільного стану свідоцтво про народження дитини заявник не має можливості, оскільки факт народження відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнято відділом державної реєстрації актів цивільного стану для здійснення реєстрації народження. Встановлення факту народження дитини необхідне заявнику для отримання свідоцтва про народження.
Заявник ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, надала суду заяву про розгляд справи у її відсутності. На заявлених вимогах наполягала, просила їх задовольнити.
Заінтересована особа ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася. Направила до суду заяву про розгляд справи у її відсутність.
Представник заінтересованої особи - Добропільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області в судове засідання не з'явився. До суду направлена заява за підписом начальника відділу про розгляд справи у відсутність представника.
Суд вважає можливим розглянути справу без участі відсутніх учасників процесу, які належним чином були повідомлені про дату, час і місце судового засідання.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява про встановлення факту народження дитини підлягає задоволенню виходячи з наступного.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України, заява про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана батьками, родичами, їхніми представниками або іншими законними представниками дитини до будь-якого суду за межами такої території України незалежно від місця проживання заявника.
Згідно приписів п. 7 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення факту народження особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту народження.
Судом встановлено, що заявник ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_3, зареєстрована за адресою АДРЕСА_1, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_3, виданого 13 лютого 1998 року Центрально -міським РВ Макіївського МУ УМВС України в Донецькій області. (а.с.4)
ОСОБА_1 доводиться ОСОБА_2 рідною матір'ю, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_4, виданого 22 квітня 1987 року Відділом реєстрації актів цивільного стану Центрально - міським районним виконавчим комітетом м. Макіївка (а.с.11)
ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована за адресою АДРЕСА_1, що підтверджується копією паспорта громадянина України серії НОМЕР_5, виданого 10 лютого 2004 року Центрально -міським РВ Макіївського МУ УМВС України в Донецькій області (а.с.7)
Згідно приписів ст. 7 Закону України «Про громадянство України» особа, батьки або один з батьків якої на момент її народження були громадянами України, є громадянином України. Особа, яка має право на набуття громадянства за народженням, є громадянином з моменту народження.
Відповідно до ст. 144 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані невідкладно, але не пізніше одного місяця від дня народження дитини, зареєструвати народження дитини в державному органі реєстрації актів цивільного стану.
Згідно ст. 125 Сімейного кодексу України, якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від матері визначається на підставі документа закладу охорони здоров'я про народження нею дитини. Якщо мати та батько дитини не перебувають у шлюбі між собою, походження дитини від батька визначається за заявою матері та батька дитини.
Статтями 145-147 Сімейного кодексу України передбачено, що прізвище дитини визначається за прізвищем батьків. Якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Ім'я дитини визначається за згодою батьків. Ім'я дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, у разі відсутності добровільного визнання батьківства визначається матір'ю дитини. По батькові дитини визначається за іменем батька. По батькові дитини, народженої жінкою, яка не перебуває у шлюбі, за умови, що батьківство щодо дитини не визнано, визначається за іменем особи, яку мати дитини назвала її батьком.
Частиною першою статті 135 Сімейного кодексу України передбачено, що при народженні дитини у матері, яка не перебуває у шлюбі, у випадках, коли немає спільної заяви батьків, заяви батька або рішення суду, запис про батька дитини у Книзі реєстрації народжень провадиться за прізвищем та громадянством матері, а ім'я та по батькові батька дитини записуються за її вказівкою.
Конвенцією про права дитини від 20 листопада 1989 року, ратифікованою постановою Верховної Ради України № 789-ХІІ від 27 лютого 1991 року, дитина має бути зареєстрована зразу ж після народження і з моменту народження має право на ім'я і набуття громадянства, а також, наскільки це можливо, право знати своїх батьків і право на їх піклування. Держави-учасниці забезпечують здійснення цих прав згідно з їх національним законодавством та виконання їх зобов'язань за відповідними міжнародними документами у цій галузі, зокрема, у випадку, коли б інакше дитина не мала громадянства.
На підтвердження перебування ОСОБА_2 у стані вагітності заявником надано копію обмінної карти перинатального центру м. Макіївка (а.с.16-17).
На підтвердження факту народження дитини заявником надано:
-копію обмінної карти перинатального центру м. Макіївка з відомостями пологового відділення лікарні про новонародженого, з яких вбачається, що ІНФОРМАЦІЯ_4 року на 38-39 тижні вагітності в ОСОБА_2 народилась дитина жіночої статі, вагою 3150 г, (а.с.16);
-медичне свідоцтво про народження № 787 від ІНФОРМАЦІЯ_4 року, згідно якого в ОСОБА_2, яка проживає за адресою АДРЕСА_1 у перинатальному центрі м. Макіївка о 14 годині 05 хвилин ІНФОРМАЦІЯ_4 року на 39 тижні вагітності народилась дитина жіночої статі, вагою 3150 г., породілля у зареєстрованому шлюбі не перебуває (а.с.12);
-свідоцтво про народження серії НОМЕР_6, виданого 25 листопада 2017 року Макіївським міським відділом запису актів цивільного стану Державної Реєстраційної палати Міністерства юстиції Донецької Народної Республіки, відповідно до якого в ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_4 року народилась дитина ОСОБА_3 у Центрально - міському районі м. Макіївка (а.с.13), батьком записано ОСОБА_4.
Як вбачається з відмови у проведенні державної реєстрації народження від 16 липня 2018 року Добропільський районний відділ ДРАЦС ГТУЮ у Донецькій області відмовив ОСОБА_1 у проведені державної реєстрації народженої ІНФОРМАЦІЯ_4 року дитини, мотивуючи тим, що їм надано медичний документ, форма якого не відповідає формі, визначеній наказом Міністерства охорони здоров'я України від 08 серпня 2006 року № 545 «Про впорядкування ведення медичної документації, яка засвідчує випадки народження та смерті», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 25 жовтня 2006 року за №1150/13024.
З повідомлення начальника Добропільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області від 24 липня 2018 року № 15.32-5/2115, вбачається, що у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян актовий запис про народження ІНФОРМАЦІЯ_4 року дитини жіночої статі, матір'ю якої є ОСОБА_2 - не виявлено. Перевірку проведено за період з ІНФОРМАЦІЯ_4 року по 24 липня 2018 рік.
Також, суду надано фотографію, на якій зображена заінтересована особа ОСОБА_2 з новонародженою дитиною. (а.с.18)
Відповідно до ч. 2, ч. 3 ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Враховуючи викладене, надані заявником медичне свідоцтво про народження, обмінні картки пологового будинку, а також свідоцтво про народження є незаконними і не створюють правових наслідків.
Як роз'яснено у п. 18 постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 року, рішення суду про встановлення факту, що має юридичне значення, не змінює собою документів, що видають зазначені органи, а є лише підставою для їх одержання.
Згідно ч. 4 ст. 10 ЦПК України, суд застосовує при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і протоколи до неї, згоду на обов'язковість яких надано Верховною Радою України, та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Разом з тим, суд бере до уваги практику Європейського суду з прав людини, яка відповідно до українського законодавства має застосовуватись судами при розгляді справ як джерело права і враховує висновки ЄСПЛ у справі проти Туреччини (зокрема, «Loizidou v. Turkey», «Cyprus v. Turkey»), а також Молдови та Росії (зокрема, «Mozer v. the Republic o f Moldova and Russia», «Ilascu and Others v. Moldova and Russia»), де, ґрунтуючись на Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії (Namibia case), ЄСПЛ наголосив, що першочерговим завданням щодо прав, передбачених Конвенцією, завжди має бути їх ефективна захищеність на території всіх Договірних Сторін, навіть якщо частина цієї території знаходиться під ефективним контролем іншої Договірної Сторони. Такий висновок ЄСПЛ слід розуміти в контексті сформульованого у згаданому Консультативному висновку Міжнародного суду (ООН) у справі Намібії так званого «намібійського винятку», який є винятком із загального принципу щодо недійсності актів, у тому числі нормативних, які видані владою не визнаного на міжнародному рівні державного утворення. Зазначений виняток полягає в тому, що не можуть визнаватися недійсними всі документи, видані на окупованій території, оскільки це може зашкодити правам мешканців такої території. Зокрема, недійсність не може бути застосована до таких дій, як, наприклад, реєстрація народжень, смертей і шлюбів, невизнання яких може завдати лише шкоди особам, які проживають на такій території. Застосовуючи «намібійський виняток» у справі «Кіпр проти Туреччини», ЄСПЛ, зокрема, зазначив, що виходячи з інтересів мешканців, що проживають на окупованій території, треті держави та міжнародні організації, особливо суди, не можуть просто ігнорувати дії фактично існуючих на такій території органів влади. Протилежний висновок означав би цілковите нехтування всіма правами мешканців цієї території при будь-якому обговоренні їх у міжнародному контексті, а це становило б позбавлення їх наймінімальніших прав, що їм належать.
Враховуючи наведену практику ЄСПЛ, а також ключове значення, яке має встановлення факту народження або смерті особи для реалізації майнових та особистих немайнових прав заявників, рішення суду у такій категорії справ має ґрунтуватись на дотриманні вимог статті 213 ЦПК України щодо повного і всебічного з'ясування обставин справи на підставі всіх поданих особами, які беруть участь у справі, доказів у сукупності, в тому числі з урахуванням документів, які видані органами та установами, що знаходяться на такій території. Таким чином, документи, видані органами та установами (зокрема, лікарняними закладами), що знаходяться на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, як виняток можуть братись до уваги судом та оцінюватись разом з іншими доказами в їх сукупності та взаємозв'язку, зокрема, під час розгляду справ у порядку статті 317 ЦПК України.
Відповідно до ч. 3 ст. 317 ЦПК України, в рішенні про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, зокрема, мають бути зазначені встановлені судом дані про дату і місце народження особи, про її батьків.
З урахуванням викладеного та того, що заінтересованими особами заперечення (пояснення) стосовно заяви не надавались, оцінивши усі зібрані по справі докази, які у їх сукупності підтверджують факт народження, приймаючи до уваги наявність об'єктивних перешкод для проведення державної реєстрації факту народження та з метою захисту прав і свобод заявника та заінтересованої особи, суд прийшов до висновку про необхідність задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту народження дитини, оскільки в даному випадку це єдиний спосіб отримати свідоцтво про народження, виданого державним органом України.
Таким чином, наявність вищевказаних доказів, на думку суду, є достатньою підставою для встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, а також враховуючи те, що законом не передбачено іншого порядку встановлення цього факту, а рішення суду є підставою для реєстрації факту народження в органах державної реєстрації актів цивільного стану, суд приходить до висновку про задоволення заяви про встановлення факту народження, що надасть заявнику можливість отримати свідоцтво про народження, видане відповідним державним органом України.
На підставі ст. 317 ЦПК України, суд вважає необхідним допустити негайне виконання даного рішення.
Керуючись ст.ст. 10, 81, 83, 223, 264-265, 273, 315-319, 354 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1, адреса місця проживання: АДРЕСА_1), заінтересовані особи - ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_2 адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1), Добропільський районний відділ державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області (ЄДРПОУ 23356225, адреса місцезнаходження: вул. Першотравнева 83 м. Добропілля Донецької області), про встановлення факту народження дитини - задовольнити.
Встановити факт народження ІНФОРМАЦІЯ_4 року дитини жіночої статі у м. Макіївка Донецької області України від матері: громадянки України ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, дані про батька дитини внести зі слів матері.
Рішення суду підлягає негайному виконанню.
Рішення у справах про встановлення факту народження особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути оскаржено в загальному порядку.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено через Добропільський міськрайонний суд Донецької області або безпосередньо до Апеляційного суду Донецької області протягом 30 днів з дня проголошення рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Копію рішення невідкладно надіслати до Добропільського районного відділу державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Донецькій області, для державної реєстрації факту народження особи.
Суддя Добропільського міськрайонного суду
Донецької області Л.С. Мацишин
25.07.2018