
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/2020/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії:
головуючого судді: Чалого І.С.
суддів: Калиновського В.А. , П'янової Я.В.
за участю секретаря судового засідання - Струкової Н.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні, згідно ст. 229 КАС України, у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Харківській області на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.05.2018р. (суддя Тітов О.М., повний текст складено 31.05.2018 р., м. Харків) по справі №820/2020/18 за позовом Обслуговуючого кооперативу "КІМ" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування рішення,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач, Обслуговуючий кооператив "КІМ", звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Харківській області, в якому просить суд скасувати рішення Головного управління ДФС у Харківській області № 1720354600288 від 26.09.2017 року; зобов'язати Головне управління ДФС у Харківській області включити Обслуговуючий кооператив "КІМ" до реєстру неприбуткових установ та організацій з 19.09.2017 року.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 30.05.2018р. було задоволено позов Обслуговуючого кооперативу "КІМ" до Головного управління ДФС у Харківській області про скасування рішення.
Скасовано рішення Головного управління ДФС у Харківській області № 1720354600288 від 26.09.2017 року.
Зобов'язано Головне управління ДФС у Харківській області включити Обслуговуючий кооператив "КІМ" до реєстру неприбуткових установ та організацій з 19.09.2017 року.
Стягнуто на користь Обслуговуючого кооперативу "КІМ" (61004, м. Харків, вул. Катерининська,46, код ЄДРПОУ 39318424) судові витрати в загальному розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві ) грн. 00 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Харківській області (61057, м.Харків, вул. Пушкінська,46, код ЄДРПОУ 39599198).
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Головне управління ДФС у Харківській області подало апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нову постанову, якою відмовити в задоволенні позову в повному обсязі.
Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Переглядаючи справу за наявними у ній доказами та перевіряючи законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції з огляду на таке.
Судовим розглядом встановлено, що відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців обслуговуючий кооператив «КІМ» зареєстрований 24.07.2014 року за №14801020000063356, за адресою вул. 61004, Харківська область, м. Харків, вул.Катерининська, буд.46, ідентифікаційний код 39318424, основний вид діяльності - організація будівництва будівель (а.с.33-34).
З метою включення до Реєстру неприбуткових установ та організацій, Обслуговуючий кооператив «КІМ» 19.09.2017 року звернувся до Головного управління ДФС у Харківській області.
ГУ ДФС у Харківській області прийнято рішення № 1720354600288 від 26.09.2017 року про відмову у включені неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру, з визначеною підставою "подано неповний комплект документів". Рішення прийняте на підставі пп.133.4.5 п.133.4 ст.133 Податкового кодексу України.
Не погоджуючись з рішенням відповідача позивач звернувся до суду з даним позовом.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що вони є обґрунтованими та доведеними.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України, суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, з наступних підстав.
Спірні правовідносини, що склались між сторонами регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, Законом України «Про кооперацію», який визначає правові, організаційні, економічні та соціальні основи функціонування кооперації в Україні.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Суд зазначає, що особливості оподаткування неприбуткових організацій і внесення їх до Реєстру до 01.01.2015 р. були встановлені ст. 157 Податкового кодексу України, з 01.01.2015 р. - ст. 133 Податкового кодексу України.
Положення ст. 133 Податкового кодексу України в цій справі застосовуються судом в редакції чинній з 01.01.2015 р., інші положення Податкового кодексу України застосовуються судом в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин.
Відповідно до п.п.14.1.121 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України неприбуткові підприємства, установи та організації - це неприбуткові підприємства, установи та організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств відповідно до п.133.4 ст.133 ПК України.
Законом України від 17 липня 2015 року № 652-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій" внесено зміни, які набули чинності 13.08.2015, щодо вдосконалення регулювання правового статусу і оподаткування неприбуткових організацій.
Відповідно до приписів п.п.133.4.1 п.133.4 ст.133 ПК України неприбутковим підприємством, установою та організацією є підприємство, установа та організація (далі - неприбуткова організація), що одночасно відповідає таким вимогам:
- утворена та зареєстрована в порядку, визначеному законом, що регулює діяльність відповідної неприбуткової організації;
- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) містять заборону розподілу отриманих доходів (прибутків) або їх частини серед засновників (учасників), членів такої організації, працівників (крім оплати їхньої праці, нарахування єдиного соціального внеску), членів органів управління та інших пов'язаних з ними осіб. Для цілей цього абзацу не вважається розподілом отриманих доходів (прибутків) фінансування видатків, визначених підпунктом 133.4.2 цього пункту;
- установчі документи якої (або установчі документи організації вищого рівня, на підставі яких діє неприбуткова організація відповідно до закону) передбачають передачу активів одній або кільком неприбутковим організаціям відповідного виду або зарахування до доходу бюджету у разі припинення юридичної особи (у результаті її ліквідації, злиття, поділу, приєднання або перетворення). Положення цього абзацу не поширюється на об'єднання та асоціації об'єднань співвласників багатоквартирних будинків;
- внесена контролюючим органом до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Згідно з п.п.133.4.2 п.133.4 ст.133 ПК України, обов'язковою умовою для неприбуткових організацій є використання своїх доходів (прибутків) виключно для фінансування видатків на утримання такої неприбуткової організації, реалізації мети (цілей, завдань) та напрямів діяльності, визначених її установчими документами.
Одночасно п.п.133.4.3 п.133.4 ст.133 ПК України передбачено, що у разі недотримання неприбутковою організацією вимог, визначених цим пунктом, така неприбуткова організація зобов'язана подати у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, звіт про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації за період з початку року (або з початку визнання організації неприбутковою в установленому порядку, якщо таке визнання відбулося пізніше) по останній день місяця, в якому вчинено таке порушення, та зазначити і сплатити суму самостійно нарахованого податкового зобов'язання з податку на прибуток. Податкове зобов'язання розраховується виходячи із суми операції (операцій) нецільового використання активів. Така неприбуткова організація виключається контролюючим органом з Реєстру неприбуткових установ та організацій та вважається платником податку на прибуток для цілей оподаткування з першого дня місяця, наступного за місяцем, у якому вчинено таке порушення.
З огляду на викладене, основна відмінність від прибуткових (комерційних) організацій: комерційна організація засновується виключно заради отримання прибутку і є платником податку на прибуток, а неприбуткова мети одержання матеріальної вигоди не переслідує. Некомерційна організація засновується для формування сприятливих умов життя людей і досягнення суспільно значущих соціальних благ.
Види неприбуткових організацій згідно із п.п.133.4.6 п.133.4 ст.133 Податкового Кодексу: бюджетні установи; громадські об'єднання, політичні партії, творчі спілки, релігійні організації, благодійні організації, пенсійні фонди; спілки, асоціації й інші об'єднання юридичних осіб; житлово-будівельні кооперативи (із першого числа місяця, наступного за місяцем, у якому відповідно до закону здійснено прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку й такий житловий будинок споруджувався чи придбавався житлово-будівельним (житловим) кооперативом), дачні (дачно-будівельні), садівничі та гаражні (гаражно-будівельні) кооперативи (товариства); об'єднання співвласників багатоквартирного будинку, асоціації власників жилих будинків; професійні спілки, їх об'єднання й організації профспілок, а також організації роботодавців та їх об'єднання; сільськогосподарські обслуговуючі кооперативи, кооперативні об'єднання сільськогосподарських обслуговуючих кооперативів; інші юридичні особи, діяльність яких відповідає вимогам п. 133.4 Податкового Кодексу.
Кожний вид неприбуткової організації регулюється відповідним законодавством.
Порядок ведення реєстру неприбуткових установ та організацій, включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та виключення з Реєстру затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 13 липня 2016 №440, розроблено відповідно до п.133.4 ст.133 Кодексу.
Положеннями п.6 Порядку визначено, що для включення до Реєстру неприбуткова організація повинна подати до контролюючого органу реєстраційну заяву за формою 1-РН згідно з додатком 1 і засвідчені підписом керівника або представника такої організації та скріплені печаткою (за наявності) копії установчих документів неприбуткової організації (крім тих, що оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань" (далі - Закон), а житлово-будівельні кооперативи також засвідчені підписом керівника або представника такого кооперативу та скріплені печаткою (за наявності) копії документів, що підтверджують дату прийняття в експлуатацію закінченого будівництвом житлового будинку та факт спорудження або придбання такого будинку житлово-будівельним (житловим) кооперативом.
Відповідно до п. 7 Порядку, контролюючий орган здійснює включення неприбуткової організації до Реєстру в разі відповідності організації відповідним вимогам.
Законом України «Про кооперацію» статтею 2 визначено, що кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування.
Відповідно до ст.6 Закону, кооператив є первинною ланкою системи кооперації і створюється внаслідок об'єднання фізичних та/або юридичних осіб на основі членства для спільної господарської та іншої діяльності з метою поліпшення свого економічного стану.
Відповідно до завдань та характеру діяльності кооперативи поділяються на такі типи: виробничі, обслуговуючі та споживчі.
Судовим розглядом встановлено, що позивач 19.09.2017 року подав реєстраційну заяву за формою 1-РН, а також засвідчені копії установчих документів неприбуткової організації, про що свідчить відмітка на реєстраційній заяві від 19.09.2017 року.
ГУДФС у Харківській області при розгляді наданого пакету документів до реєстраційної заяви Обслуговуючого кооперативу "КІМ", встановило що подано неповний пакет документів.
Колегія судів зазначає, що відповідно до Загального розділу статуту Обслуговуючого кооперативу "КІМ"- неприбуткова організація і не має на меті одержання прибутку для його розподілу між членами, яка утворена шляхом об'єднання фізичних або/та фізичних осіб для набуття у власність будь-яким не забороненим законом первинним чи похідним способом та експлуатації житла та нежитлових будівель і приміщень, спільного господарювання та надання інших послуг з метою задоволення потреб його членів та асоційованих членів (а.с.37-48).
На підставі вищенаведеного, суд апеляційної інстанції зазначає, що з матеріалів справи вбачається, що усі вимоги чинного законодавства обслуговуючим кооперативом «КІМ» було дотримано, вони безпосередньо знаходять своє відображення в установчих документах неприбуткової організації, належним чином завірені копії яких були подані до ГУ ДФС у Харківській області 19.09.2017 разом із заявою.
Однак ГУ ДФС у Харківській області жодним чином не мотивувало своє рішення, не вказало яких саме документів не вистачає для включення обслуговуючого кооперативу КІМ» до Реєстру неприбуткових організацій, тобто взагалі незрозумілі підстави відмови у включенні до Реєстру.
Суд апеляційної інстанції, зазначає, що відповідачем не було доведено підстав для відмови у включенні позивача до Реєстру неприбуткових установ та організацій, а тому позовні вимоги про скасування рішення Головного управління ДФС у Харківській області № 1720354600288 від 26.09.2017 року про відмову у включенні Обслуговуючого кооперативу «КІМ» до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Разом з цим, оскільки позивачем доведено наявність у підприємства всіх ознак неприбуткової організації, колегія судів вважає, що обираючи спосіб захисту порушеного права, суд першої інстанції для дотриманням гарантій того, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, правомірно задовольнив позовну вимогу щодо зобов'язання ГУДФС у Харківській області включити ОК "КІМ" до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірність оскаржуваного рішення.
Колегія суддів, з урахуванням фактичних обставин справи погоджується з висновками суду першої інстанції у повному обсязі.
Під час апеляційного провадження, колегія суду не встановила порушень судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, які б призвели до неправильного вирішення справи по суті, які були предметом розгляду і заявлені в суді першої інстанції.
Жодні доводи апелянта не спростовують правильності прийнятого судом першої інстанції рішення.
Таким чином, судова колегія вважає, що рішення суду першої інстанції є обґрунтованим, прийняте на підставі з'ясованих та встановлених обставинах справи, які підтверджуються доказами, та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін.
Відповідно до ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, п.1 ч.1 ст. 315, 316, 321, 322, 325, 326 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Харківській області залишити без задоволення.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 30.05.2018 по справі № 820/2020/18 залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду
Головуючий суддя І.С. ЧалийСудді В.А. Калиновський Я.В. П'янова Повний текст постанови виготовлено 24.07.2018 року.