Постанова № 75453883, 17.07.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2018
Номер справи
820/1534/18
Номер документу
75453883
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17 липня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/1534/18Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Подобайло З.Г.

суддів: Тацій Л.В. , Григорова А.М.

за участю секретаря судового засідання Ткаченко А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 11.04.2018, суддя Шевченко О.В., м. Харків, повний текст складено 11.04.18 по справі № 820/1534/18

за позовом ОСОБА_2

до Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба , Харківського обласного військового комісаріату , Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області

про визнання дій (бездіяльності) протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, Харківського обласного військового комісаріату, Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якому просить суд: визнати протиправними дії (бездіяльність) Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба щодо не внесення у довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії від 27 грудня 2017 р. за № 837 щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення за 2016 - 2017 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2015 - 2016 роки, грошової премії за підсумками 2015 року, індексації грошового забезпечення за грудень 2015 року, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 25 років, які ОСОБА_2 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування; зобов'язати Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які ОСОБА_2 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення за 2016 - 2017 роки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2015 - 2016 роки, грошову премію за підсумками 2015 року, індексацію грошового забезпечення за грудень 2015 року, винагороду за тривалість безперервної військової служби за 25 років та подати зазначену довідку до Харківського обласного військового комісаріату; зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат після отримання від Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які ОСОБА_2 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, яка містить щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення за 2016 - 2017 роки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2015 - 2016 роки, грошову премію за підсумками 2015 року, індексацію грошового забезпечення за грудень 2015 року, винагороду за тривалість безперервної військової служби за 25 років, подати зазначену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, включити у середній розмір додаткових видів грошового забезпечення розрахунку грошового забезпечення для призначення пенсії за вислугу років ОСОБА_2 щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення за 2016 - 2017 роки, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань за 2015 - 2016 роки, грошову премію за підсумками 2015 року, індексацію грошового забезпечення за грудень 2015 року, винагороду за тривалість безперервної військової служби за 25 років, які ОСОБА_2 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби; зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання від Харківського обласного військового комісаріату довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які ОСОБА_2 отримував протягом останніх 24 місяців перед місяцем звільнення з військової служби, призначити та виплачувати ОСОБА_2 пенсію в розмірі, який обчислений з грошового забезпечення, до складу якого включена щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення за 2016 - 2017 роки, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2015 - 2016 роки, грошова премія за підсумками 2015 року, індексація грошового забезпечення за грудень 2015 року, винагорода за тривалість безперервної військової служби за 25 років, здійснити виплату ОСОБА_2 недоплаченої частини основного розміру пенсії з 21 грудня 2017 року.

Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 11.04.2018р. адміністративний позов ОСОБА_2 задоволено.

Харківський національний університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба не погодися із висновками суду щодо того, що одноразові виплати, отримані позивачем (матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань, допомога на оздоровлення, інші), повинні входити до довідки для нарахування пенсії та взагалі бути враховані - при обчисленні пенсії, оскільки з них був сплачений єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Відповідно до вимог вказаної вище Постанови КМУ від 22.12.2010 року «Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування зокрема з матеріальної допомоги разового характеру (п. 14) одноразової допомоги працівника. Університет вважає, що суд при прийнятті рішення не правильно застосував норми матеріального права, не дослідивши питання, що перебуває в площині позовних вимог, та, як наслідок, прийняв рішення, згідно якого позивачеві буде призначена пенсія в розмірі, що є більшим, ніж визначив законодавець. Просить скасувати рішення суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні його позовних вимог.

Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області до суду надіслано відзив на апеляційну скаргу , погоджується з доводами, викладеними в апеляційній скарзі , вважає , що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, премія за підсумками 2015 року, індексація, одноразова грошова винагорода за 25 років безперервної службине можуть бути враховані до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії, оскільки всі ці виплати не є щомісячними, а відносяться до разових платежів; крім того не відносяться до встановленого законом вичерпного переліку додаткових видів грошового забезпечення: надбавки, доплати, підвищення. Просить суд задовольнити апеляційну скаргу Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба.

ОСОБА_2 заперечую щодо доводів апеляційної скарги

у повному обсязі, вважає рішення суду першої інстанції правомірним, прийнятим з урахуванням всіх обставин справи та з вірним застосуванням норм як матеріального так і процесуального права , просить суд залишити апеляційну скаргу без задоволення , а рішення Харківського окружного адміністративного суду від 11.04.2018р. залишити без змін.

Сторони в судове засідання апеляційної інстанції не прибули, про дату, час та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до ч. 1 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Згідно з ч. 4 ст.229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги, рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено у суді апеляційної інстанції , що ОСОБА_2 з 01.08.1992 року по 20.12.2017 року проходив військову службу в Збройних силах України. Начальником Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних сил України від 30.11.2017 року №568 позивача звільнено з військової служби у запас за пунктом "а" (у зв'язку із закінченням строку контракту) частини 6 ст. 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу", з урахуванням вимог п.п. "і" п.1 ч.8 вказаної статті. Зі списків університету виключений з 20.12.2017 року наказом начальника університету від 20.12.2017 року № 286.

Пенсія позивачу призначена з 21.12.2017 року за вислугу років відповідно до ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Позивач отримує пенсію по лінії Міноборони в Головному управлінні Пенсійного фонду України Харківської області, номер пенсійної справи 2001024374.

Харківським національним університетом Повітряних Сил імені Івана Кожедуба видано довідку від 27.12.2017 року №837 про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, до якої не було включено: щомісячні додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії - щомісячна додаткова грошова винагорода; одноразові додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії - грошова допомога на оздоровлення за 2016 - 2017 роки, матеріальна допомога для вирішення соціально - побутових питань за 2015 - 2016 роки, грошова премія за підсумками 2015 року, індексація грошового забезпечення за грудень 2015 року, винагорода за тривалість безперервної військової служби за 25 років, які позивач отримував за останні 24 місяці перед звільненням з лав ЗС України під час служби в університеті.

При обчисленні ОСОБА_2 суми пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області в Харківській області врахувало грошове забезпечення, а саме: посадовий оклад, оклад за військове звання, надбавка за вислугу років, надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за роботу, яка передбачає доступ до державної таємниці, доплата за вчене звання, доплата за науковий ступінь, премія.

Відповідно до грошового атестата серії ЗУ №372482, наказу начальника від 20.12.2017 року № 286 та довідок від 29.01.2018 року № 49 та від 28.02.2018 року № 146, виданих Харківським національним університетом Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, копії яких містяться в матеріалах адміністративної справи, на час звільнення позивача з військової служби розмір його грошового забезпечення включав: щомісячну додаткову грошову винагороду, грошову допомогу на оздоровлення за 2016 - 2017 роки, матеріальну допомогу для вирішення соціально - побутових питань за 2015, 2016 роки, грошову премію за підсумками 2015 року, індексацію грошового забезпечення за грудень 2015 року, винагороду за тривалість безперервної військової служби за 25 років, які позивач отримував за останні 24 місяці перед звільненням з лав ЗСУ під час служби в університеті (а.с. 12, 15 - 16, 74).

30.01.2018 року позивач звернувся до начальника Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба, в якій просив скласти нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошову допомогу на оздоровлення за 2016 - 2017 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2015, 2016 роки, грошової премії за підсумками 2015 року, індексації грошового забезпечення за грудень 2015 року, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 25 років, які він отримував за останні 24 місяці перед звільненням з лав ЗСУ під час служби в університеті і з яких сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та подати нову довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії позивачу до Харківського обласного військового комісаріату.

Листом від 12.02.2018 року № 350/176/100-848/163 Харківський національний університет Повітряних Сил імені Івана Кожедуба надав відповідь про відсутність підстав для включення в довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення позивачу пенсії винагород та одноразових видів грошового забезпечення.

Також, позивач 30.01.2018 року звернувся до Харківського обласного військового комісаріату з заявою, у якій просив після отримання від Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба нової довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії, які позивач отримував за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням з військової служби, направити її до Головного управління ПФУ в Харківській області.

Листом від 02.02.2018 року №ФХ-124875284/ВС3 Харківський обласний військовий комісаріат, за наслідками розгляду звернення позивача, надав відповідь про те, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально - побутових питань, одноразова грошова допомога при звільненні, індексація не відносяться до щомісячних надбавок, доплат та підвищень, у зв'язку з чим до складу грошового забезпечення для обчислення пенсії не враховуються, у зв'язку з чим підстав для включення в довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії вказаних виплат та подання її до Головного управління ПФУ в Харківській області немає.

Позивач 30.01.2018 року також звернувся до ГУ ПФУ в Харківській області з заявою, у якій просив після отримання нової довідки про додаткові види грошового забезпечення призначити та виплатити позивачу пенсію в розмірі, який обчислюється із грошового забезпечення з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошову допомогу на оздоровлення за 2016 - 2017 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2015, 2016 роки, грошової премії за підсумками 2015 року, індексації грошового забезпечення за грудень 2015 року, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 25 років.

Головним управлінням Пенсійного фонду України у Харківській області надано відповідь від 19.02.2018 року №872/В-14 "Про перерахунок пенсії", в якій зазначено, що для проведення перерахунку пенсії з урахуванням одноразових грошових виплат немає підстав, оскільки законодавством не передбачено включення щомісячної додаткової грошової винагороди, грошову допомогу на оздоровлення за 2016 - 2017 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань за 2015, 2016 роки, грошової премії за підсумками 2015 року, індексації грошового забезпечення за грудень 2015 року, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 25 років в довідку про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії.

Не погодившись з бездіяльністю відповідачів, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом за захистом свого порушеного права.

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстнції виходив з того , що пенсія позивачу повинна виплачуватись з урахуванням щомісячної додаткової грошової винагороди, грошової допомоги на оздоровлення за 2016 - 2017 роки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань за 2015 - 2016 роки, грошової премії за підсумками 2015 року, індексації грошового забезпечення за грудень 2015 року, винагороди за тривалість безперервної військової служби за 25 років, а відповідачами не надано доказів наявності підстав для неврахування при обчисленні розміру пенсії позивача вищевказаних видів грошового забезпечення.

Відповідно до ст. 308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо задоволення позовних вимог , виходячи з наступного.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію та законами України.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їхніх сімей визначені Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20 грудня 1991 року №2011-ХІІ.

Військовослужбовцям у зв'язку з особливим характером військової служби, яка пов'язана із захистом Вітчизни, надаються визначені законом пільги, гарантії та компенсації.

Частиною першою та другою статті 9 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" установлено, що держава гарантує військовослужбовцям достатнє матеріальне, грошове та інші види забезпечення в обсязі, що відповідає умовам військової служби, стимулює закріплення кваліфікованих військових кадрів.

До складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця.

Постановою Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" №1294 (далі - Постанова №1294) упорядковано структуру та умови грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та затверджено схеми посадових окладів і додаткових видів грошового забезпечення за категоріями військовослужбовців (пункт 3 цієї постанови).

Згідно зі схемою додаткових видів грошового забезпечення військовослужбовців Збройних Сил України (щомісячних та одноразових, додаток №25 до постанови №1294) до одноразових віднесені такі види грошового забезпечення: винагорода, призначення та виплата якої пов'язана з обсягом та складностями роботи, що виконується під час проходження військової служби; матеріальна допомога на початкове обзаведення (вид матеріального забезпечення військовослужбовців, передбачений статтею 9-1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей"), а також одноразова матеріальна допомога військовослужбовцям строкової військової служби.

Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" також гарантовано право військовослужбовців, крім військовослужбовців строкової служби, на щорічну основну відпустку із збереженням грошового, матеріального забезпечення та наданням допомоги на оздоровлення у розмірі місячного грошового забезпечення (ч.1 ст.10-1 цього Закону).

Умови, розмір та порядок виплати військовослужбовцям зазначеної допомоги визначені Постановою №1294 та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженою наказом Міністерства оборони України від 11 червня 2008 року №260 (далі - Інструкція №260).

Так, розмір грошової допомоги на оздоровлення визначається виходячи з посадового окладу, окладу за військовим званням та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (крім винагород та морського грошового забезпечення), на які військовослужбовець має право за займаною ним штатною посадою на день вибуття в щорічну основну відпустку (підпункт 3 пункту 5 Постанови № 1294, підпункт 30.4 пункту 30 розділу ХХХ Інструкції №260).

Наведеними нормативними актами також регламентовано умови та порядок виплати військовослужбовцям матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань.

Розмір матеріальної допомоги для вирішення соціально - побутових питань установлюється за рішенням Міністра оборони України виходячи з наявного фонду грошового забезпечення, передбаченого в кошторисі Міністерства оборони України (підпункт 3 пункту 5 Постанови № 1294, підпункти 33.1, 33.3 пункту 33 розділу ХХХІІІ Інструкції №260).

Крім того, вказаною Інструкцією передбачено умови та порядок виплати військовослужбовцям премій за підсумками року та підсумками півріччя.

Правила виплати премії з нагоди дня Збройних Сил України, регламентуються пп. "в" ст.27 Закону України "Про Дисциплінарний статут ЗС України".

Отже, допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань є одноразовими додатковими видами грошового забезпечення, які відповідно до частини другої статті 9 Закону № 2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців.

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 03 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Таким чином, щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення за 2016 - 2017 роки, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2015 - 2016 роки, грошова премія за підсумками 2015 року, індексація грошового забезпечення за грудень 2015 року, а також винагорода за тривалість безперервної військової служби за 25 років, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, які відповідно до ч.2 ст. 9 Закону №2011-ХІІ відносяться до складу грошового забезпечення військовослужбовців, з розміру якого обчислюється пенсія.

Вказаний висновок повністю узгоджується з правовими позиціями Верховного Суду України, викладених у постановах від 10.03.2015 року у справі №21-70а15 та Верховного Суду від 06.02.2018 року у справі №761/28228/15-а, від 28.02.2018 року у справі №522/9660/16-а.

Відповідно до ч.3 ст. 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 9 квітня 1992 pоку №2262-XII, пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин), пенсії обчислюються з розміру грошового забезпечення, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 р. - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування з урахуванням таких його видів:

відповідних окладів за посадою, військовим (спеціальним) званням (для осіб рядового і начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту щомісячної надбавки за спеціальне звання) та відсоткової надбавки за вислугу років у розмірах, установлених за останньою штатною посадою, займаною перед звільненням;

щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення, крім щомісячних надбавок (доплат), установлених особам, які мають право на пенсію за вислугу років згідно із законодавством і залишені за їх згодою та в інтересах справи на службі) та премії. Розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням. Середня сума щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії визначається шляхом ділення на 24 загальної суми цих видів грошового забезпечення за 24 останні календарні місяці служби підряд перед звільненням.

Згідно зі ст. 41 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" до заробітної плати для обчислення пенсії враховуються, зокрема, суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, а після набрання чинності Законом України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" - максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначеної відповідно до закону.

Зі змісту вищенаведених норм вбачається, що єдиною умовою для включення відповідних виплат до складу грошового забезпечення військовослужбовця, з розміру якого обчислюється пенсія, є сплата єдиного внеску на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У відповідності до п. 1 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску загальнообов'язкове державне соціальне страхування" єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених в абзаці сьомому пункту 1 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму грошового забезпечення кожної застрахованої особи, оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, що здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності, допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами; допомоги, надбавки або компенсації відповідно до законодавства.

Відповідно до п. 7 ст. 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" перелік видів виплат, на які не нараховується єдиний внесок, затверджується Кабінетом Міністрів України. Такий перелік затверджений постановою КМУ від 22.12.2010 № 1170 "Про затвердження переліку видів виплат, що здійснюються за рахунок коштів роботодавців, на які не нараховується єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування".

Зазначений Перелік не містить таких видів виплат, як щомісячна додаткова грошова винагорода та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Сплата позивачем єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за 2016 - 2017 роки підтверджується наявними в матеріалах адміністративної справи копіями довідок Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба від 29.01.2018 року № 49 та від 28.02.2018 року № 146 а також інформаційного листа з Пенсійного фонду України про індивідуальні відомості про гр. ОСОБА_2 (а.с. 15, 38 - 39, 74).

Тобто, матеріалами справи підтверджено, що щомісячна додаткова грошова винагорода, грошова допомога на оздоровлення за 2016 - 2017 роки, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань за 2015 - 2016 роки, грошова премія за підсумками 2015 року, індексація грошового забезпечення за грудень 2015 року, винагорода за тривалість безперервної військової служби за 25 років, нараховані та виплачені позивачу, є додатковими видами грошового забезпечення та з них позивачем сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що не спростовано сторнами, а отже вони входять до складу грошового забезпечення позивача та мають бути враховані при визначенні позивачу розміру пенсії, тому судпершої інс танції дійшов вірного висновку , що адміністративний позов підлягає задоволенню.

Відповідно до ч.3 ст.23 Загальної Декларації прав людини, п.4 ч.1 Європейської Соціальної хартії та ч.3 ст.46 Конституції України кожна особа похилого віку має право на справедливу і задовільну винагороду, соціальний захист, за роки важкої праці та шкідливих робіт, - яка є основним джерелом існування для них самих та їхніх сімей.

Доводи апелянта про відсутність підстав для включення матеріальної допомоги разового характеру до довідки про додаткові види грошового забезпечення для обчислення пенсії спростовуються наведеними вище положеннями Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", Закону № 2262-ХІІ, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", а також Інструкції № 260, Постанов КМУ № 1294 та № 393.

Апелянтом не було надано доказів в підтвердження вимог апеляційної скарги, доводи апеляційної скарги, з наведених вище підстав, висновків суду не спростовують.

Відповідно до ст. 242 КАС України рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Відповідно до ч.1 ст. 315 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на судове рішення суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення-без змін.

Згідно зі ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, рішення або ухвалу-без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

З огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а доводи апеляційної скарги висновків суду першої інстанції не спростовують, а тому підстав для скасування рішення суду першої інстанції не вбачається.

Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 ,323,325,328 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Харківського національного університету Повітряних Сил імені Івана Кожедуба залишити без задоволення.

Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 11.04.2018 по справі № 820/1534/18 залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

.

Головуючий суддя (підпис)З.Г. ПодобайлоСудді(підпис) (підпис) Л.В. Тацій А.М. Григоров Повний текст постанови складено 23.07.2018.