Постанова № 75453832, 18.07.2018, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
807/853/17
Номер документу
75453832
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 липня 2018 рокуЛьвів№ 876/4050/18Львівський апеляційний адміністративний суд у складі колегії :

головуючого судді: Гуляка В.В.

суддів: Коваля Р.Й., Довгополова О.М.

за участі секретаря судового засідання: Чигер І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1,

на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2018 року (суддя - Луцович М.М., час ухвалення - 17:05 год., місце ухвалення - м.Ужгород, дата складання повного тексту - 03.05.2018 р.),

в адміністративній справі №807/853/17 за позовом Державної служби України з безпеки на транспорті до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1,

про стягнення коштів,

встановив:

У липні 2017 року позивач Державна служба України з безпеки на транспорті звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача ФОП ОСОБА_1, в якому просив стягнути з відповідача на користь позивача 131877,69 грн., у дохід державного бюджету України.

Відповідач позову не визнав, у суді першої інстанції подав заперечення, просив відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Рішенням Закарпатського окружного адміністративного суду від 23.04.2018 року адміністративний позов задоволено повністю. Стягнуто з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 на користь Державної служби України з безпеки на транспорті 131877,69 грн. у дохід Державного бюджету України.

З цим рішенням суду першої інстанції від 23.04.2018 року не погодилась відповідач та оскаржила його в апеляційному порядку. Вважає апелянт, що судом першої інстанції під час вирішення спору було порушено норми процесуального права, зокрема норму ст.242 КАС України, згідно якої рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним та обгрунтованим, а тому оскаржене рішення суду підлягає скасуванню з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

В обґрунтування апеляційних вимог апелянт покликається на те, що відповідно до п.4 ст.5 КАС України, суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках визначених Конституцією та законами України. З положення про Державну службу України безпеки на транспорті, затвердженого постановою КМУ від 11.02.2015 року за № 103, видно, що у позивача відсутнє завдання вживати заходи щодо стягнення плати за проїзд, як і право звертатися до адміністративного суду з відповідними позовами. Тому, Державна служба України з безпеки на транспорті не уповноважена звертатися в суд з даним позовом. Крім того, вказує апелянт, що на час зупинки розглядуваних транспортних засобів відповідач ОСОБА_1 не була зареєстрована суб'єктом підприємницької діяльності, і відповідно не могла бути перевізником у даному випадку, що в сукупності дає всі підстави вважати, що при проведенні перевірки було неправильно встановлено особу перевізника і безпідставно нараховано ФОП ОСОБА_1 плату за проїзд автомобільними дорогами великоваговими транспортними засобами.

За результатами апеляційного розгляду апелянт просить скасувати оскаржене рішення суду від 23.04.2018 р. і закрити провадження у справі.

Позивач апеляційної скарги не визнав, суду апеляційної інстанції подав відзив на апеляційну скаргу, просить апеляційну скаргу залишити без задоволення.

Відповідач по справі ФОП ОСОБА_1 подала суду апеляційної інстанції клопотання про відкладення апеляційного розгляду справи у зв'язку і неможливістю її прибуття в судове засідання через перебування на лікарняному.

Судом апеляційної інстанції відмовлено у задоволенні вказаного клопотання у зв'язку із неподанням відповідачем жодних доказів щодо лікування, які б підтверджували поважність причин неявки до суду.

Згідно ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.

Суд апеляційної інстанції заслухавши доповідь судді-доповідача, дослідивши матеріали справи та докази по справі, обговоривши доводи, межі та вимоги апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції, вважає, що апеляційну скаргу слід задоволити, з врахуванням наступного.

Судом апеляційної інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи, що 23.09.2016 року під час рейдової перевірки на автомобільній дорозі міжнародного значення М-05 «Київ-Одеса» 450 км +500 м., на підставі направлення на перевірку від 20.09.2016 р. №026142, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області, відповідно до постанови КМУ від 20.05.2013 р. №422 «Про затвердження Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів», було зупинено транспортний засіб марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_5 для проведення перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт (постанова КМУ «Про затвердження порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» від 08.11.2006 р. №1567), а також для проведення габаритно-вагового контролю (постанова КМУ «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 р. №879). Під час проведення габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_5 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень (чек зважування №47775 від 23.09.2016 року о 15 год. 24 хв.), встановлених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме виявлено перевищення навантаження на одиночну вісь транспортного засобу: фактична - 14320 кг, дозволена - 11 тон. За результатами вказаного контролю складено Акт №0001477 від 23.09.2016 р. про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 23.09.2016 р., на підставі яких проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 447,13 євро. (а.с. 30-42 Т.1).

Також, 21.10.2016 р. під час рейдової перевірки на автомобільній дорозі міжнародного значення М-05 «Київ-Одеса» 450 км +500 м., на підставі направлення на перевірку від 20.10.2016 р. №026149, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області, відповідно до постанови КМУ від 20.05.2013 р. №422 «Про затвердження Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів», було зупинено транспортний засіб марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_1 для проведення перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт (постанова КМУ «Про затвердження порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» від 08.11.2006 р. №1567), а також для проведення габаритно-вагового контролю (постанова КМУ «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 р. №879). Під час проведення габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_1 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень (чек зважування №60507 від 21.10.2016 року о 09 год. 34 хв.), встановлених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме виявлено перевищення навантаження на одиночну вісь транспортного засобу: фактична - 12280 кг, дозволена - 11 тон. За результатами вказаного контролю складено Акт №20698 від 21.10.2016 р. про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 21.10.2016 р., на підставі яких проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 526,50 євро (а.с. 43-54 Т.1).

24.10.2016 р. під час рейдової перевірки на автомобільній дорозі міжнародного значення М-05 «Київ-Одеса» 450 км +500 м., на підставі направлення на перевірку від 20.10.2016 р. №026149, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області, відповідно до постанови КМУ від 20.05.2013 р. №422 «Про затвердження Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів», було зупинено транспортний засіб марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_1 для проведення перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт (постанова КМУ «Про затвердження порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» від 08.11.2006 р. №1567), а також для проведення габаритно-вагового контролю (постанова КМУ «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 р. №879). Під час проведення габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_1 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень (чек зважування №62313 від 24.10.2016 року о 13 год. 15 хв.), встановлених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме виявлено перевищення навантаження на одиночну вісь транспортного засобу: фактична - 13760 кг., дозволена - 11 тонн. За результатами вказаного контролю складено Акт №20738 від 24.10.2016 р. про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 24.10.2016 р., на підставі яких проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 798,95 євро (а.с. 55-66 Т.1).

05.12.2016 р. під час рейдової перевірки на автомобільній дорозі міжнародного значення М-05 «Київ-Одеса» 450 км +500 м., на підставі направлення на перевірку від 02.12.2016 р. №026159, посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області, відповідно до постанови КМУ від 20.05.2013 р. №422 «Про затвердження Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів», було зупинено транспортний засіб марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_2 для проведення перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт (постанова КМУ «Про затвердження порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» від 08.11.2006 р. №1567), а також для проведення габаритно-вагового контролю (постанова КМУ «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 р. №879). Під час проведення габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_2 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень (чек зважування №75141 від 05.12.2016 року о 15 год. 53 хв.), встановлених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме виявлено перевищення навантаження на здвоєну вісь транспортного засобу: фактична - 20880 кг., дозволена - 16 тонн. За результатами вказаного контролю складено Акт №0150136 від 05.12.2016 р. про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 05.12.2016 р., на підставі яких проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 1140,75 євро (а.с. 66-76 Т.1).

13.12.2016 р. під час рейдової перевірки на автомобільній дорозі міжнародного значення М-05 «Київ-Одеса» 450 км +500 м. на підставі направлення на перевірку від 08.12.2016 р. №026160 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області відповідно до постанови КМУ від 20.05.2013 р. №422 «Про затвердження Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів» було зупинено транспортний засіб марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_2 для проведення перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт (постанова КМУ «Про затвердження порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» від 08.11.2006 р. №1567), а також для проведення габаритно-вагового контролю (постанова КМУ «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 р. №879). Під час проведення габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_2 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень (чек зважування №77920 від 13.12.2016 р. року о 09 год. 42 хв.), встановлених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме виявлено перевищення навантаження: по загальній масі транспортного засобу фактична - 42220 кг., дозволена 40 тонн; на одиночну вісь транспортного засобу фактична - 12660 кг., дозволена - 11 тонн; на здвоєну вісь транспортного засобу: фактична -22180 кг., дозволена 16 тонн. За результатами вказаного контролю складено Акт №0150198 від 13.12.2016 р. про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 13.12.2016 р., на підставі яких проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 158,24 євро (а.с. 77-85 Т.1).

16.12.2016 р. під час рейдової перевірки на автомобільній дорозі міжнародного значення М-05 «Київ-Одеса» 450 км +500 м. на підставі направлення на перевірку від 13.12.2016 р. №026161 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області відповідно до постанови КМУ від 20.05.2013 р. №422 «Про затвердження Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів» було зупинено транспортний засіб марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_1 для проведення перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт (постанова КМУ «Про затвердження порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» від 08.11.2006 р. №1567), а також для проведення габаритно-вагового контролю (постанова КМУ «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 р. №879). Під час проведення габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_1 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень (чек зважування №79208 від 16.12.2016 року о 18 год. 32 хв.), встановлених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме виявлено перевищення навантаження: на строєну вісь транспортного засобу - фактична 25500 кг., дозволена 22 тонни. За результатами вказаного контролю складено Акт №0150222 від 16.12.2016 р. про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 16.12.2016 р., на підставі яких проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 81 євро (а.с. 86-101 Т.1).

26.12.2016 р. під час рейдової перевірки на автомобільній дорозі міжнародного значення М-05 «Київ-Одеса» 450 км. +500 м. на підставі направлення на перевірку від 23.12.2016 р. №026163 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області відповідно до постанови КМУ від 20.05.2013 р. №422 «Про затвердження Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів» було зупинено транспортний засіб марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_1 для проведення перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт (постанова КМУ «Про затвердження порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» від 08.11.2006 р. №1567), а також для проведення габаритно-вагового контролю (постанова КМУ «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 р. №879). Під час проведення габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_1 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень (чек зважування №79447 від 26.12.2016 року о 15 год. 07 хв.), встановлених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме виявлено перевищення навантаження: на строєну вісь транспортного засобу - фактична 23000 кг., дозволена 22 тонни. За результатами вказаного контролю складено Акт №0150290 від 26.12.2016 р. про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 26.12.2016 р., на підставі яких проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 8,6 євро (а.с. 102-111 Т.1).

25.01.2017 р. під час рейдової перевірки на автомобільній дорозі міжнародного значення М-05 «Київ-Одеса» 450 км. +500 м. на підставі направлення на перевірку від 20.01.2017 р. №026169 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області відповідно до постанови КМУ від 20.05.2013 р. №422 «Про затвердження Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів» було зупинено транспортний засіб марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_1 для проведення перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт (постанова КМУ «Про затвердження порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» від 08.11.2006 р. №1567), а також для проведення габаритно-вагового контролю (постанова КМУ «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 р. №879). Під час проведення габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_1 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень (чек зважування №83994 від 25.01.2017 року об 11 год. 45 хв.), встановлених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме виявлено перевищення навантаження на строєну вісь транспортного засобу - фактична 23620 кг., дозволена 22 тонни. За результатами вказаного контролю складено Акт №0150388 від 25.01.2017 р. про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 25.01.2017 р., на підставі яких проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 17,20 євро (а.с. 112-123 Т.1).

01.02.2017 р. під час рейдової перевірки на автомобільній дорозі міжнародного значення М-05 «Київ-Одеса» 450 км. +500 м. на підставі направлення на перевірку від 30.01.2017 р. №026171 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області відповідно до постанови КМУ від 20.05.2013 р. №422 «Про затвердження Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів» було зупинено транспортний засіб марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_3 для проведення перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт (постанова КМУ «Про затвердження порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» від 08.11.2006 р. №1567), а також для проведення габаритно-вагового контролю (постанова КМУ «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 р. №879). Під час проведення габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_3 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень (чек зважування №86373 від 01.02.2017 року об 20 год. 01 хв.), встановлених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме виявлено перевищення навантаження: по загальній масі транспортного засобу - фактична 40140 кг., дозволена 40 тонн; на одиночну вісь транспортного засобу - фактична 12060 кг., дозволена - 11 тонн. За результатами вказаного контролю складено Акт №0150450 від 01.02.2017 р. про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 01.02.2017 р., на підставі яких проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 16,80 євро (а.с. 124-134 Т.1).

07.03.2017 р. під час рейдової перевірки на автомобільній дорозі міжнародного значення М-05 «Київ-Одеса» 450 км. +500 м. на підставі направлення на перевірку від 03.03.2017 р. №026180 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області відповідно до постанови КМУ від 20.05.2013 р. №422 «Про затвердження Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів» було зупинено транспортний засіб марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_4 для проведення перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт (постанова КМУ «Про затвердження порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті» від 08.11.2006 р. №1567), а також для проведення габаритно-вагового контролю (постанова КМУ «Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування» від 27.06.2007 р. №879). Під час проведення габаритно-вагового контролю вантажного автомобіля марки MAN, реєстраційний номер НОМЕР_4 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Одеській області виявлено факт перевезення вантажу із перевищенням вагових обмежень (чек зважування №86373 від 01.02.2017 року об 20 год. 01 хв.), встановлених пунктом 22.5 Правил дорожнього руху України, а саме: виявлено перевищення навантаження на звоєну вісь т/з фактична 21960 кг., дозволена 16 тонн. За результатами вказаного контролю складено Акт №0150658 від 07.03.2017 р. про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, Довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю від 07.03.2017 р., на підставі яких проведено розрахунок плати за проїзд великовагових та (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування та нараховано плату за проїзд 1481,29 євро (а.с. 135-147 Т.1).

У даному адміністративному позові позивач просить стягнути із відповідача нараховані (вказані вище) суми плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговими транспортними засобами, оскільки ці кошти відповідачем не сплачено в добровільному порядку.

Суд апеляційної інстанції при розгляді апеляційної скарги на рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 23.04.2018 року в даній адміністративній справі враховує наступне.

Відповідно до ст.2 КАС України (в редакції чинній до 15.12.2017 року, тобто на час пред'явлення до суду даного адміністративного позову), завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно ч.2 ст.4 КАС України (в редакції чинній до 15.12.2017 року), юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.

Також, згідно ст.17 ч.1 КАС України (в редакції чинній до 15.12.2017 року), юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій.

Статтею 6 КАС України (в редакції чинній до 15.12.2017 року), гарантовано, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. Однак, суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду лише у випадках, передбачених Конституцією і законами України.

Суд апеляційної інстанції також зазначає, що статтею 3 КАС України (в редакції чинній до 15.12.2017 року) визначено, що справа адміністративної юрисдикції - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Суб'єктом владних повноважень є орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. Позивач - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано адміністративний позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подана позовна заява до адміністративного суду. Відповідач - це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Аналогічні процесуальні правові норми містяться і в КАС України в редакції чинній після 15.12.2017 року, тобто в редакції на час прийняття спірного рішення суду від 23.04.2018 року.

Так, відповідно до ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 4 КАС України визначено, що адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, а публічно-правовий спір - це спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи. Позивач - це особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду, а також суб'єкт владних повноважень, на виконання повноважень якого подано позов до адміністративного суду, а відповідач - це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Згідно ст.19 ч.1 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом.

Статтею 5 КАС України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси, і просити про їх захист. Суб'єкти ж владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією і законами України.

Із змісту наведених правових норм видно, що при розгляді адміністративної справи обов'язковою повинна бути наявність публічно-правового спору між конкретним позивачем та конкретним відповідачем, з метою судового захисту прав, свобод чи інтересів такого позивача від порушень з боку такого відповідача як суб'єкта владних повноважень при здійсненні ним владних управлінських функцій, або ж за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом.

При визначенні юрисдикції справи, необхідно виходити з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суб'єктного складу сторін, предмету спірних правовідносин.

Із вищенаведених правових норм видно, що КАС України регламентує порядок розгляду не всіх публічно-правових спорів, а лише тих, які виникають у результаті здійснення суб'єктом владних повноважень управлінських функцій і розгляд яких безпосередньо не віднесено до підсудності інших судів.

Згідно зі ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04 листопада 1950 року (далі - Конвенція) кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом.

Європейський суд з прав людини у п.24 рішення від 20 липня 2006 року у справі «Сокуренко і Стригун проти України» зазначив, що фраза «встановлений законом» поширюється не лише на правову основу самого існування «суду», але й на дотримання таким судом певних норм, які регулюють його діяльність. Термін «судом, встановленим законом» у п.1 ст.6 Конвенції передбачає усю організаційну структуру судів, включно з питаннями, що належать до юрисдикції певних категорій судів.

Із матеріалів справи та змісту адміністративного позову видно, що у заявленому позові позивач Державна служба України з безпеки на транспорті, як суб'єкт владних повноважень, звернувся в суд із адміністративним позовом до відповідача ФОП ОСОБА_1, в якому просив стягнути з відповідача на користь позивача у дохід державного бюджету України грошові кошти в сумі 131877,69 грн., як плату за проїзд автомобільними дорогами загального користування великоваговими транспортними засобами.

Колегія суддів враховує, що відповідно до абз.4 п.1 постанови Кабінету Міністрів України від 10 вересня 2014 року № 442 «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» утворено Укртрансбезпеки, реорганізувавши шляхом злиття Державної інспекції з безпеки на морському та річковому транспорті та Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті (далі - Укртрансінспекція).

Так, п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 лютого 2015 року № 103, Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно з підп. 15, 27 п. 5 зазначеного Положення, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює: габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування; нарахування плати за проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, під час здійснення габаритно-вагового контролю.

З наведеного видно, що позивач виконує функції габаритно-вагового контролю транспортних засобів та нараховує відповідну плату за перевищення нормативів допустимої ваги транспортного засобу.

Отже, нормами чинного законодавства визначені повноваження Укртрансбезпеки щодо контролю за рухом транспортних засобів з перевищенням габаритно-вагових параметрів, а також порядок здійснення такого контролю. Повноваження Укртрансбезпеки щодо плати за проїзд великовагових транспортних засобів обмежуються лише нарахуванням такої плати.

При цьому, слід зазначити, що за своєю правовою природою плата за проїзд великоваговим транспортним засобом є не штрафною санкцією, а є сумою відшкодування матеріальних збитків державі внаслідок руйнування автомобільних доріг загального користування.

Частиною 2 ст.19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Як уже було вказано судом вище, статтями 5, 19 КАС України передбачено, що суб'єкти владних повноважень мають право звернутися до адміністративного суду виключно у випадках, визначених Конституцією і законами України. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, коли право звернення до суду для вирішення публічно-правового спору надано такому суб'єкту законом.

Крім цього, відповідно до ч.4 ст.50 КАС України (в редакції чинній до 15.12.2017 року), громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, їх об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності об'єднання громадян; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) об'єднання громадян; 3) про примусове видворення іноземця чи особи без громадянства з України; 4) про обмеження щодо реалізації права на мирні зібрання (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, встановлених законом.

Чинною на даний час частиною 4 статті 46 КАС України також встановлено, що громадяни України, іноземці чи особи без громадянства, громадські об'єднання, юридичні особи, які не є суб'єктами владних повноважень, можуть бути відповідачами лише за адміністративним позовом суб'єкта владних повноважень: 1) про тимчасову заборону (зупинення) окремих видів або всієї діяльності громадського об'єднання; 2) про примусовий розпуск (ліквідацію) громадського об'єднання; 3) про затримання іноземця або особи без громадянства чи примусове видворення за межі території України; 4) про встановлення обмежень щодо реалізації права на свободу мирних зібрань (збори, мітинги, походи, демонстрації тощо); 5) в інших випадках, коли право звернення до суду надано суб'єкту владних повноважень законом.

У вказаних нормах процесуального права наведено вичерпний перелік випадків, у яких фізичні чи юридичні особи можуть бути відповідачами в адміністративному процесі за позовами суб'єктів владних повноважень. До компетенції адміністративних судів належать спори за зверненням суб'єкта владних повноважень, у яких одночасно можуть бути відповідачами фізичні особи, в чітко визначених законами України випадках.

Проте, ані Конституцією України, ані законами України позивача (Укртрансбезпеки) не наділено правом звернення саме до адміністративного суду щодо стягнення грошових коштів за проїзд транспортного засобу з перевищенням нормативних вагових параметрів.

Крім того, за змістом ч.2 ст.21 КАС України (в редакції чинній до 15.12.2017 року), вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб'єктів публічно-правових відносин, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше вимоги про відшкодування шкоди вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

Аналогічні норми містяться і в чинній частині 5 ст.21 КАС України.

Отже, адміністративні суди можуть розглядати вимоги про відшкодування шкоди лише за наявності таких умов: вимоги мають стосуватися шкоди, завданої лише суб'єктом владних повноважень; такі вимоги мають бути поєднані з вимогою про визнання протиправними рішення, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень. В іншому випадку спірні відносини з приводу відшкодування шкоди (стягнення збитків, у тому числі й на користь держави) носять приватноправовий характер та, як наслідок, не можуть бути предметом справи, віднесеної до адміністративної юрисдикції.

Такий висновок суду апеляційної інстанції узгоджується з правовою позицією Верховного Суду України, викладеною в постанові від 26 жовтня 2016 року у справі № 813/4972/13-а, а також відображений у постанові Верховного Суду від 06 червня 2018 року в справі №820/1203/17.

Аналіз зазначених вище правових норм та суб'єктний склад сторін свідчить про те, що спір за позовом Укртрансбезпеки до ФОП ОСОБА_1 про стягнення плати за проїзд великовагового транспорту автомобільними дорогами загального користування відповідно до розрахунків у загальному розмірі 131877,69 грн. в дохід Державного бюджету України підлягає розгляду в порядку цивільного чи господарського судочинства (з врахуванням статусу сторін та обставин справи), оскільки не стосується захисту прав, свобод та інтересів у сфері публічно-правових відносин, а пов'язаний з вирішенням питання щодо стягнення коштів.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку про те, що зазначена категорія спорів не належить до юрисдикції адміністративних судів.

Відповідно до ст.319 КАС України, судове рішення першої інстанції, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню повністю або частково в апеляційному порядку і провадження у справі закривається у відповідній частині з підстав, встановлених статтею 238 КАС України.

Частиною 1 ст.238 КАС України передбачено, що суд закриває провадження у справі, якщо, зокрема, справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

З врахуванням наведених вище норм законодавства та фактичних обставин справи, суд апеляційної інстанції приходить до висновку, що оскаржене відповідачем рішення суду першої інстанції від 23.04.2018 року слід скасувати і провадження в адміністративній справі закрити.

Керуючись ст.ст. 243 ч.3, 308, 310, 315, 319, 321, 322, 325 КАС України, суд

постановив:

Апеляційну скаргу Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - задоволити.

Рішення Закарпатського окружного адміністративного суду від 23 квітня 2018 року в адміністративній справі №807/853/17 за позовом Державної служби України з безпеки на транспорті до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення коштів - скасувати, а провадження в цій адміністративній справі за позовом Державної служби України з безпеки на транспорті - закрити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції протягом тридцяти днів з дня її прийняття (проголошення), а у разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або розгляд справи (вирішення питання) здійснювався без повідомлення (виклику) учасників справи чи в порядку письмового провадження - протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий: В.В. Гуляк

Судді: Р.Й. Коваль

О.М. Довгополов

Повний текст постанови складено 23.07.2018 року