Постанова № 75453564, 23.07.2018, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2018
Номер справи
826/11184/17
Номер документу
75453564
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУДСправа № 826/11184/17 Суддя (судді) першої інстанції: Григорович П.О.

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 липня 2018 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді Бабенка К.А., суддів: Літвіної Н.М., Сорочка Є.О., секретаря Антоненко К.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДФС у Чернігівській області на Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 травня 2018 року за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «СМЕНА» до Головного управління ДФС у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення форми «Р», -

В С Т А Н О В И В :

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 травня 2018 року адміністративний позов задоволено повністю.

Не погоджуючись із зазначеним судовим рішенням, Відповідачем подано апеляційну скаргу, в якій він просить судове рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове судове рішення про відмову у задоволенні позову повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення представника Відповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення, а Рішення суду першої інстанції - без змін з наступних підстав.

Відповідачем проведено документальну позапланову виїзну перевірку Позивача з підстав дотримання вимог податкового законодавства при декларуванні сум податкових зобов'язань з земельного податку за період з 01.01.2016 року по 31.12.2016 року, про що складено відповідний Акт від 07 серпня 2017 року № 419/14/38918728 (надалі - Акт), копія якого наявна в матеріалах справи (Т.1., а.с.12-22).

Перевіркою встановлено порушення Позивачем вимог п. 271.1. ст. 271., п. 286.1. ст. 286., п. 289.1. ст. 289. Податкового кодексу України - заниження земельного податку на 1474031,20 грн. за 2016 рік.

Позивачем подано Заперечення на Акт, за результатами розгляду яких Відповідачем висновок Акта залишено без змін.

На підставі зазначених порушень, Відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Р» від 28 серпня 2017 року №0002881400, яким збільшено на 1842539,00 грн. суму грошового зобов'язання із земельного податку з юридичних осіб, у тому числі на 1474031,20 грн. за податковими зобов'язаннями та на 368507,80 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Як зазначено Відповідачем у відзиві на позовну заяву, грошову оцінку земельних ділянок площами 0,7402 га, 1,2933 га, 2,0693 га, що є у власності Позивача, мало бути визначено на підставі коефіцієнту функціонального використання Кф - 2,5 (землі комерційного призначення), а не - 0,5 (землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво), у зв'язку з чим Позивачем занижено податок на землю за 2016 рік на 1474031,20 грн.

Позивач є власником земельних ділянок на вулиці 77 Гвардійської дивізії, 1, 1А у місті Чернігові, загальною площею 10,1687 га, що підтверджується Витягами з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

Як зазначено в адміністративному позові, з метою розширення торгівельного комплексу, за його замовленням, Приватним підприємством «Гео Граф» розроблено Генеральний план розширення торгівельного комплексу по вул. 77 Гвардійської дивізії (колишня назва Проектна), 1 у м. Чернігові на земельній ділянці з улаштуванням автономного джерела теплопостачання, який 23 травня 2016 року було погоджено з Головним архітектором м. Чернігова для подальшої розробки. Оскільки на належних Товариству земельних ділянках вже існували об'єкти нерухомості, з метою уточнення меж та складу угідь земельної ділянки, дані про які містяться у правовстановлюючих документах та у Державному земельному кадастрі, в травні 2016 року ПП «Гео Граф» розроблено Технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель Позивача, які розташовані по вул. 77 Гвардійської дивізії, 1, 1А у місті Чернігові. Технічну документацію було передано розробником - ПП «Гео Граф» до Управління Держгеокадастру у Чернігівському районі Чернігівської області, що підтверджується Актом прийому - передачі документації від 27 травня 2016 року. В результаті проведеної ПП «Гео Граф» інвентаризації, уточнено межі та площу земельних ділянок, розташованих по вул. 77 Гвардійської дивізії, 1, 1А у місті Чернігові та визначено, що їх загальна площа становить 10,1687 га (складається з земельних ділянок площею 0,1852 га, 0,1688 га, 2,0693 га, 4,4448 га, 3,3006 га), з них: землі під громадською забудовою пл. 6,0659 га; землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво (будівництво на яких розпочато) пл. 4,1028 га (складаються з земельних ділянок площею 2,0693 га, 1,2933 га, 0,7402 га). 27 травня 2016 року технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель Позивача, розташованих по вул. 77 Гвардійської дивізії, 1, 1А у місті Чернігові погоджено Управлінням Держгеокадастру у Чернігівському районі Чернігівської області. За результатом інвентаризації уточнено також функціональне використання земельних ділянок площею 1,2933 га; 0,7402 га; 2,0693 га за яким їх віднесено до земель, зайнятих поточним будівництвом та відведених під майбутнє будівництво, у зв'язку з чим внесено зміни до Державного земельного кадастру.

Згідно з пп. 271.1.1. п. 271.1. ст.271. Податкового кодексу України, базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації.

Відповідно до ст. 285 Податкового кодексу України, базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік; базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).

Згідно з п. 286.1. ст. 286. Податкового кодексу України, підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Відповідно до п. 289.1. ст. 289. Податкового кодексу України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.

Згідно зі ст. 1 Закону України «Про оцінку земель» від 11.12.2003 року № 1378-ІV (надалі - Закон № 1378-ІV), нормативна грошова оцінка земельних ділянок - це капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами.

Відповідно до частини п'ятої ст. 201 Земельного кодексу України, грошова оцінка земельних ділянок проводиться за методикою, яка затверджується Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 21 Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 23.03.1995 року № 213, дані за результатами проведення нормативної грошової оцінки земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земель, що видається територіальним органом Держгеокадастру за місцезнаходженням земельної ділянки у строк, що не перевищує трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви.

Відповідно до п. 3.3 Порядку нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів, затвердженого Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах, Міністерства аграрної політики України, Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, Української академії аграрних наук від 27 січня 2006 року №18/15/21/11, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05 квітня 2006 року за №388/12262 (надалі - Порядок), нормативна грошова оцінка одного квадратного метра земельної ділянки населених пунктів визначається за формулою Цн = ВхНп/Нк*Кф*Км: де Цн - нормативна грошова оцінка квадратного метра земельної ділянки (у гривнях); В - витрати на освоєння та облаштування території в розрахунку на квадратний метр (у гривнях); Нп - норма прибутку (6 %); Нк - норма капіталізації (3 %); Кф - коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (під житлову та громадську забудову, для промисловості, транспорту тощо); Км - коефіцієнт, який характеризує місце розташування земельної ділянки.

Як вбачається з Таблиці 1.1 Додатку 1 до Порядку, значення коефіцієнта, який характеризує функціональне використання земельної ділянки (Кф) - землі, зайняті поточним та відведені під майбутнє будівництво - 0,5.

А як зазначено у Витягах з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки станом на 01.01.2016 року, терміном дії до 01.01.2017 року, коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельних ділянок (Кф) площею 20693 кв.м, 7402 кв.м, 12933 кв.м, як земель, зайнятих поточним та відведених під майбутнє будівництво - 0,5.

Відповідач як на підставу задоволення апеляційної скарги посилається на Лист Управління державного архітектурно-будівельного контролю Чернігівської міської ради від 24.02.2017 року №01-05/36, в якому зазначено, що з 23.07.2015 року об'єкти незавершеного будівництва за адресою: м. Чернігів, вул. 77 Гвардійської дивізії, 1 відсутні, проте, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що розмір земельного податку залежить саме від цільового призначення земельної ділянки. Більш того, контролюючий орган не наділено повноваженнями здійснення перевірки використання земельних ділянок за їх цільовим призначенням.

Згідно з частиною другою ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини другої ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, вимоги якої Відповідачем не виконано.

На підставі наведеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що оскаржене Позивачем податкове повідомлення-рішення Відповідача є протиправним та підлягає скасуванню.

Згідно зі ст. 316 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Судом першої інстанції правильно встановлено обставини справи, судове рішення ухвалено з додержанням норм матеріального та процесуального права, за таких підстав, апеляційна скарга залишається без задоволення, а Рішення суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 310, 315, 316, 321, 322, 325, 328 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Чернігівській області залишити без задоволення, а Рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 травня 2018 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення її в повному обсязі безпосередньо до Верховного Суду.

Постанову складено в повному обсязі 23.07.2018 року.

Головуючий суддя Бабенко К.А.

Судді: Літвіна Н.М.

Сорочко Є.О.