Постанова № 75453239, 19.07.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.07.2018
Номер справи
808/488/18
Номер документу
75453239
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1) ЗАПОРІЗЬКИЙ ОБЛАСНИЙ ТЕРИТОРІАЛЬНИЙ ЦЕНТР КОМПЛЕКТУВАННЯ ТА СОЦІАЛЬНОЇ ПІДТРИМКИ
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

19 липня 2018 року справа № 808/488/18

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Юрко І.В., суддів: Чабаненко С.В. Чумака С.Ю. ,

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Запорізького обласного військового комісаріату на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 березня 2018 року у справі №808/488/18 (головуючий 1-ї інстанції Прасов О.О., повний текст рішення складений 12.03.2018 року) за позовом ОСОБА_1 до Запорізького обласного військового комісаріату про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язати вчинити певні дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач 06.02.2018 року (згідно поштового штампу на конверті) звернулась до Запорізького окружного адміністративного суду з позовом до Запорізького обласного військового комісаріату, в якому просила:

- визнати протиправною бездіяльність Запорізького обласного військового комісаріату щодо неподання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України, щодо виплати їй одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»;

- зобов'язати Запорізький обласний військовий комісаріат у 15-денний строк подати розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України її документи до Міністерства оборони України, з метою нарахування та виплати одноразової грошової допомоги, відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 12 березня 2018 року позовні вимоги задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Запорізького обласного військового комісаріату стосовно неподання у 15-денний строк з дня реєстрації документів розпорядникові бюджетних коштів - Міністерству оборони України висновку з доданими документами (зазначеними у п.10 та п.11 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого 25.12.2013 року постановою Кабінету Міністрів України №975) щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

Зобов'язано Запорізький обласний військовий комісаріат у 15-денний строк подати розпорядникові бюджетних коштів Міністерству оборони України висновок з доданими документами (зазначеними у п.10 та п.11 «Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві», затвердженого 25.12.2013 року постановою Кабінету Міністрів України №975) щодо виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей».

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Не погодившись з таким рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

В обґрунтування скарги апелянт зазначив, що відсутні правові підстави для виплати позивачу одноразової грошової допомоги відповідно до Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», оскільки вона під час отримання травми мала статус службовця, військову службу не проходила, а тому не є суб'єктом взаємовідносин в питання призначення одноразової грошової допомоги в рамках Порядку №499 від 28.05.2008 року.

Позивач відзив на апеляційну скаргу не подавав.

Сторони в судове засідання апеляційної інстанції не прибули, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Відповідно до пункту 2 частини першої статті 311 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, у разі неприбуття жодного з учасників справи у судове засідання, хоча вони були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового засідання.

Відповідно до частин першої та другої статті 308 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції не обмежений доводами та вимогами апеляційної скарги, якщо під час розгляду справи буде встановлено порушення норм процесуального права, які є обов'язковою підставою для скасування рішення, або неправильне застосування норм матеріального права.

Колегія суддів, перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги та відзиву на апеляційну скаргу, встановила наступне.

Позивач - ОСОБА_1 народилась ІНФОРМАЦІЯ_1, працювала у військовій частині - польова пошта 7466 у період бойових дій в республіці Афганістан з 09.04.1982 року по 06.05.1984 року (а.с.8, 11).

09.01.1984 року під праці медичною сестрою в Афганістані під час обстрілу отримала поранення рук, закриту мінно-вибухову ЧМТ, контузію, травму поперекового відділу хребта (а.с.9).

Відповідно до Висновку спеціаліста в галузі судово-медичної експертизи №138/ж від 25.02.2011 року встановлено, що наявні та описані рубці є слідством загоєння ран, які могли утворитися внаслідок осколкових поранень, які могли бути отримані в період бойових дій у Республіці Афганістан (а.с. 12).

При огляді МСЕК 20.10.2016 року позивачу з 20.10.2016 року встановлено 3 групу інвалідності безстроково, причина якої травма, отримана при виконанні інтернаціонального обов'язку в Афганістані (а.с. 10).

З матеріалів справи вбачається, що позивачка має посвідчення серії НОМЕР_1, що свідчить про наявність у позивачки права на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - інвалідів війни (а.с.7).

У травні 2017 року позивач звернулась до відповідача із заявою про направлення її документів до Міністерства оборони України з метою призначення та виплати їй одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням третьої групи інвалідності, яка пов'язана з виконанням обов'язків служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії.

26.01.2018 року відповідач листом повідомив позивача, що виплата допомоги призначається на підставі документів військовослужбовців у зв'язку із встановленням втрати працездатності або інвалідності, а вона на період перебування в країні, де велись бойові дії, працювала службовцем, тому виплата законодавством не передбачена (а.с. 14).

Позивач, вважаючи не направлення відповідачем її документів до Міністерства оборони України для вирішення останнім питання про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності протиправною бездіяльністю, звернулась до суду і вважає, що обласний військовий комісаріат, як уповноважений орган, в будь-якому випадку повинен направити її документи до Міністерства оборони України з висновком щодо виплати такої допомоги.

По суті предметом спору є вирішення питання, чи наділений обласний військовий комісаріат правом не направляти документи, подані особою для отримання виплати одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності, до Міністерства оборони України, зокрема, у випадку відсутності права на виплату такої допомоги.

При вирішенні справи колегія суддів виходить з наступного.

Основні засади державної політики у сфері соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей визначає Закон України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» від 20.12.1991 року №2011-XII (далі по тексту - Закон №2011), який поширюється, зокрема, на військовослужбовців, які стали інвалідами внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби, чи внаслідок захворювання після звільнення їх з військової служби, пов'язаного з проходженням військової служби.

Відповідно до п.4 ч.2 ст.16 Закону №2011 в редакції станом на 20 жовтня 2016 року одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.

Як встановлено ч.6 ст 16-3 Закону №2011 одноразова грошова допомога призначається і виплачується Міністерством оборони України, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, а також органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов1язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами.

Відповідно до частини 9 ст.16-3 Закону № 2011 порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.

Такий Порядок затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року №975 (далі - Порядок №975), пунктом 3 якого визначено, що днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності є дата, зазначена у довідці медико-соціальної експертної комісії.

За приписами пункту 11 Порядку №975 військовослужбовець, військовозобов'язаний та резервіст, якому виплачується одноразова грошова допомога у разі настання інвалідності чи втрати працездатності без встановлення йому інвалідності, повинен подати уповноваженому органу заяву про виплату одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності, а також визначений цим пунктом відповідний перелік документів.

Відповідно до п.12 Порядку №975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).

Пунктом 13 Порядку №975 встановлено, що керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.

Розпорядник бюджетних коштів приймає у місячний строк після надходження зазначених документів рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги і надсилає його разом з документами уповноваженому органові для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, або у разі відмови для письмового повідомлення заявника із зазначенням мотивів відмови.

При цьому відповідно до пункту 2.8 розділу ІІ «Органи, які здійснюють роботу із соціального забезпечення військовослужбовців та членів їх сімей» Інструкції з організації роботи із соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та членів їх сімей у Міністерстві оборони України, яка затверджена наказом Міністерства оборони України від 31.12.2014 року №937 (далі по тексту - Інструкція №937) оформлення та подання до Департаменту фінансів Міністерства оборони України документів для виплати компенсаційних сум військовослужбовцям, які стали інвалідами, покладається на обласні військові комісаріати.

Відповідно до пункту 4.7 Положення про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і соціального забезпечення осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 року №530 (далі по тексту - Положення №530) документи на одержання одноразової грошової допомоги в разі встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особам, звільненим з військової служби (зборів, резерву), оформляє та подає в Департамент фінансів Міністерства оборони України обласний військовий комісар за місцем проживання цих осіб.

Таким чином, саме обласні військові комісаріати є уповноваженими органами, на які покладений обов'язок щодо оформлення та подання до Департаменту фінансів Міністерства оборони України відповідних документів для отримання компенсаційних виплат, а тому позивачем правомірно саме відповідачу подано заяву про здійснення виплати допомоги та відповідний пакет документів.

При цьому Порядок №975 не передбачає іншого рішення керівника уповноваженого органу (в даному випадку обласного військкомату) ніж як подання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновку щодо виплати одноразової грошової допомоги з додаванням відповідного пакету документів, отриманого від заявника.

Пунктом 4.7 Положення №530 передбачено, що зазначений висновок складається у відповідності з Додатком №13 цього Положення, за змістом якого військовий комісар повинен зазначити має чи не має права військовослужбовець на отримання одноразової грошової допомоги.

Таким чином, передбачений пунктом 13 Порядку №975 висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги військовим комісаром складається як при наявності, так і при відсутності у особи права на отримання такої допомоги, після чого з відповідним пакетом поданих військовослужбовцем документів надсилається до Департаменту фінансів Міністерства оборони України для прийняття останнім рішення про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги.

З огляду на вказане, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідачу чинним законодавством не надано права не складати висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги та не направляти його до Міністерства оборони України, а тому бездіяльність відповідача з цього питання є протиправною.

З огляду на вказане, суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції щодо необхідності задоволення позовних вимог до Запорізького обласного військового комісаріату і вважає, що в цій частині постанова суду прийнята з додержанням норм матеріального та процесуального права, а тому підлягає залишенню без змін.

Рішення суду першої інстанції в частині відмовлених позовних вимог сторонами не оскаржується, а тому судом апеляційної інстанції в цій частині рішення суду не переглядається, оскільки апеляційним судом в цій частині не встановлено порушення судом першої інстанції норм процесуального права та неправильного застосування норм матеріального права.

Проте, колегія суддів вважає що резолютивна частина рішення належить зміні з огляду на те, що передбачений пунктом 13 Порядку №975 15-денний строк направлення керівником відповідача документів з висновком з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів вже фактично минув, а тому вважає встановити 15-денний строк з дня набрання рішенням у даній справі законної сили.

Крім того, оскільки передбачений пунктом 13 Порядку №975 висновок військового комісару не є безумовним щодо виплати одноразової грошової допомоги, та складається як при наявності, так і при відсутності у особи права на отримання такої допомоги, а відтак рішення суду першої інстанції в цій частині також належить змінити.

За таких обставин, враховуючи наведені норми законів, колегія суддів дійшла висновку, що суд першої інстанції порушив в цій частині норми процесуального права, що призвело до частково неправильного її вирішення, у зв'язку з чим рішення суду належить змінити.

Вирішуючи питання про можливість касаційного оскарження постанови суду апеляційної інстанції, колегія суддів зазначає таке.

Відповідно до пункту 2 частини п'ятої статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України не підлягають касаційному оскарженню судові рішення у справах незначної складності.

За приписами пункту 3 частини шостої статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України для цілей цього Кодексу справами незначної складності є, зокрема, справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання соціальних виплат непрацездатним громадянам, інших соціальних виплат, допомоги.

Керуючись статтями 12, 77, 243, 250, 308, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Запорізького обласного військового комісаріату на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 березня 2018 року у справі №808/488/18 залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12 березня 2018 року у справі №808/488/18 змінити.

В абзаці третьому резолютивної частини рішення після цифр та слів «у 15-денний строк» додати слова «з дня набрання рішенням у даній справі законної сили», та слова «щодо виплати» замінити словами «про призначення або відмову у призначенні одноразової грошової допомоги».

В іншій частині рішення суду залишити без змін.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з дати її прийняття та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: І.В. Юрко

Суддя: С.В. Чабаненко

Суддя: С.Ю. Чумак