Постанова № 75453207, 14.06.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.06.2018
Номер справи
811/1176/18
Номер документу
75453207
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

14 червня 2018 року справа № 811/1176/18

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.,

суддів: Добродняк І.Ю. Семененка Я.В. ,

розглянувши в порядку письмового провадження

апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області

на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08.05.2018 (суддя О.С. Петренко, дата складання повного тексту 08.05.2018)

у справі № 811/1176/18

за адміністративним позовом ОСОБА_1

до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області

про зобов'язання вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

"10" квітня 2018 р. ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області в якому просив

- зобов'язати Головне управління ПФУ в Кіровоградській області провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1, згідно з ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", постанови КМУ №505 від 30.08.2017 року, виходячи із заробітку зазначеного в довідці прокуратури Кіровоградської області про заробітну плату та її окремі складові прокурора відділу прокуратури Кіровоградської області від 12.03.2018 року №18-99 вих.-18, в зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам, в розмірі 80 % від суми заробітку, починаючи з 01.10.2017 року, без обмеження граничного розміру пенсії з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії;

- звернути рішення суду до негайного виконання.

Позовні вимоги обґрунтовані наявністю у позивача права на перерахунок пенсії у зв'язку зі зміною розміру посадових окладів працівників прокуратури.

Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 травня 2018 р. у справі № 811/1176/18 адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Кіровоградській області про зобов'язання вчинити дії - задоволено частково.

Зобов'язано Головне управління ПФУ в Кіровоградській області провести перерахунок та виплату раніше призначеної пенсії ОСОБА_1, згідно з ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", постанови КМУ №505 від 30.08.2017 року, виходячи із заробітку зазначеного в довідці прокуратури Кіровоградської області про заробітну плату та її окремі складові прокурора відділу прокуратури Кіровоградської області від 12.03.2018 року №18-99 вих.-18, в зв'язку з підвищенням заробітної плати прокурорсько-слідчим працівникам, в розмірі 80 % від суми заробітку, починаючи з 01.04.2018 року, без обмеження граничного розміру пенсії з виплатою різниці між фактично отриманою та належною до сплати суми пенсії.

В задоволені решти позовних вимог - відмовлено.

Рішення суду мотивовано протиправністю відмови у перерахунку пенсії за вислугу років, у зв'язку зі зміною розміру посадового окладу працівників прокуратури. Відмова в задоволенні частини позивних вимог мотивована датою звернення позивача до відповідача за перерахунком.

Не погодившись з рішенням суду, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 травня 2018 р. у справі № 811/1176/18, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не врахував відсутність постанови Уряду України, яка б надавала позивачу право щодо проведення перерахунку пенсії у порядку Закону України "Про прокуратуру", а також на втрату чинності частинами 1-2, 5, 7-10 статті 50-1 даного Закону. Крім того, вказує, що з позовних вимог позивача можна встановити, що довідку про розмір заробітної плати позивач не надавав.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вбачає підстави для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Кіровоградській області та отримує пенсію за вислугою років у відповідності до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", в розмірі 80% від суми відповідного заробітку.

12 березня 2018 року прокуратурою Кіровоградської області позивачу надано довідку щодо розміру заробітної плати та її окремі складові прокурора відділу прокуратури Кіровоградської області у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657.

21 березня 2018 року позивач звернулася до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за вислугу років, згідно ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру", у розмірі 80% від суми заробітку за відповідною посадою без обмеження граничного розміру, з врахуванням довідки прокуратури Кіровоградської області від 12.03.2018 №18-99вих-18.

Листом від 04.04.2018 за вих.№208/Л-11 відповідачем відмовлено позивачу в перерахунку пенсії, у зв'язку з відсутністю постанови Кабінету Міністрів України, яка б визначала умови та порядок перерахунку призначених працівникам прокуратури пенсій, тому законодавчі підстави для проведення перерахунку його пенсії відсутні.

Не погоджуючись з таким рішенням відповідача позивач і звернувся до суду з даним позовом.

Дослідивши обставини по справі, колегія суддів вважає помилковим висновок суду першої інстанції щодо наявності підстав для задоволення вимог адміністративного позову з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789 - XXI (в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно ч. 13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789 - XXI, держава взяла на себе обов'язок забезпечити не лише нарахування але й перерахунок пенсії працівникам прокуратури виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію. Станом на час звернення за перерахунком.

Частиною 18 статті 50-1 Закону № 1789 - XXI визначено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховувалися у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько - слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадився з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Разом з тим, Законом України від 28.12.2014 року № 76 - VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність. Деяких законодавчих актів України» внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» та часину 18 викладено у такій редакції: «Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України». Про те, жодного нормативно-правового акта не прийнято.

Крім того, 15.07.2015 року набув чинності Закон України «Про прокуратуру» згідно Розділу XXI Прикінцевих положень якого визнано такими, що втратили чинність із набранням чинності цим Законом положення: «Закон України «Про прокуратуру» (із внесеними змінами), крім п. 8 ч. 1 ст.15, ч. 4 ст. 16, абз. 1 ч. 2 ст. 46-2, ст. 47, ч. 1 ст. 49, ч. 5 ст. 50, ч. 3, 4, 6 та 11 ст. 50-1, ч. 3 ст. 51-2, ст. 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, ст. 2 у частини підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також ст. 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачає чинність з 15 грудня 2015 року.

Закон України «Про прокуратуру» № 1697-VII не містить аналогічної норми, яка б визначала умови та порядок перерахунку пенсій у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Відповідно до частини 20 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII, умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Отже, на час звернення позивача до управління з заявою про перерахунок пенсії - 21.03.2018 року, ч. 13 та 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» втратили чинність.

Статтею 58 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, закріплено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Ця норма є загальновизнаним принципом права, який знайшов своє відображення в Конституції України як гарантія прав і свобод людини і громадянина, який треба розуміти так, що дія нормативно-правового акта починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним чинності, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце про що зазначено у Рішенні Конституційного Суду України від 09.02.1999 року № 1-рп/99.

При цьому, суд зауважує, що наведені зміни законодавства не позбавляють позивача права на перерахунок пенсії, який гарантований статтею 50-1 Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ при призначені пенсії, а лише покладають визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури на Кабінет Міністрів України.

Посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 як на підставу для перерахунку вже призначеної пенсії є необґрунтованими, оскільки вказаною постановою затверджено зміни щодо оплати праці працівників прокуратури.

Поряд з цим, на час звернення позивача за перерахунком пенсії Кабінетом Міністрів України відповідний нормативно-правовий акт прийнято не було.

Згідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Зважаючи на викладене, відсутність на час звернення позивача до відповідача затвердженого Кабінетом Міністрів України порядку перерахунку пенсій, призначених працівникам прокуратури, не є доказом неправомірності дій відповідача.

Отже, у спірних правовідносинах орган Пенсійного фонду здійснював свої повноваження в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а тому відсутні підстави для визнання протиправними дій (бездіяльності) управління Пенсійного фонду та проведення перерахунку призначеної пенсії, оскільки відповідач, як суб'єкт владних повноважень, що повинен здійснювати власну діяльність на підставі чинного законодавства та у спосіб передбачений законом, не може на власний розсуд провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 за умови відсутності відповідного законодавства.

Аналогічні висновки викладені в ухвалах Вищого адміністративного суду України від 17.03.2017 року у справі №147/702/16-а, від 24.05.2017 року по справі № 241/1955/16-а, від 20.07.2017 року у справі №591/4946/16-а.

Враховуючи встановлені обставини справи, оцінивши докази в їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, допущено порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи та є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нового рішення про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 317, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 травня 2018 р. у справі № 811/1176/18 - задовольнити.

Рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 08 травня 2018 р. у справі № 811/1176/18 - скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позовних вимог.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку в порядку та строки передбачені ст.329 КАС України.

Головуючий суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко