
РІВНЕНСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
33001 , м. Рівне, вул. Яворницького, 59
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 липня 2018 року Справа № 906/1099/17
Рівненський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
Головуючий суддя Огороднік К.М., суддя Коломис В.В. , суддя Дужич С.П.
секретар судового засідання Вавринчук А.І.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Рівненського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Житомир на Окрему ухвалу Господарського суду Житомирської області від 22.05.2018 року у справі № 906/1099/17 (суддя Лозинська І.В.)
за позовом Акціонерного товариства "Житомиробленерго"
до Квартирно-експлуатаційний відділу міста Житомир
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача:
1) Будинкоуправління № 3 Житомирської квартирно - експлуатаційної частини району;
2) Міністерства оборони України
про зобов'язання припинення повністю споживання електричної енергії та надання доступу уповноваженим представникам
за участю представників:
позивача - ОСОБА_1, за довіреністю,
відповідача - ОСОБА_2- керівник, ОСОБА_3, за довіреністю,
третьої особи відповідача 1 - ОСОБА_4 - керівник,
третьої особи відповідача 2 - не з'явився,
ВСТАНОВИВ:
Окремою ухвалою Господарського суду Житомирської області від 22.05.2018 року зобов'язано Квартирно-експлуатаційний відділ м. Житомир розглянути окрему ухвалу в місячний термін від дати її отримання; вжити відповідних заходів для усунення недоліків, виявлених в результаті розгляду справи № 906/1099/17; про результати розгляду окремої ухвали повідомити Господарський суд Житомирської області.
Не погоджуючись із вказаною ухвалою суду першої інстанції, КЕВ м. Житомир звернувся до Рівненського апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить окрему ухвалу скасувати.
В судовому засіданні представники позивача, відповідача та третьої особи надали свої пояснення, згідно яких вважають оскаржувану ухвалу незаконною та просять її скасувати.
Ознайомившись з матеріалами та обставинами справи на предмет надання їм попередньою судовою інстанцією належної юридичної оцінки та повноти встановлення обставин, дотримання норм матеріального та процесуального права, згідно з вимогами ГПК України, колегія суддів дійшла висновку про те, що апеляційна скарга Квартирно-експлуатаційний відділ м. Житомир підлягає задоволенню, а оскаржувана ухвала скасуванню з наступних підстав.
Згідно ч. 1 ст. 1 Закону України "Про правовий режим майна у Збройних Силах України" від 21.09.1999 року №1075-ХІV військове майно - це державне майно, закріплене за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України; до військового майна належать будинки, споруди, передавальні пристрої, всі види озброєння, бойова та інша техніка, боєприпаси, пально-мастильні матеріали, продовольство, технічне, аеродромне, шкіперське, речове, культурно-просвітницьке, медичне, ветеринарне, побутове, хімічне, інженерне майно, майно зв'язку тощо.
Статтею 3 цього ж Закону встановлено, що військове майно закріплюється за військовими частинами Збройних Сил України на праві оперативного управління. З моменту надходження майна до Збройних Сил України і закріплення його за військовою частиною Збройних Сил України воно набуває статусу військового майна. Військові частини використовують закріплене за ними військове майно лише за його цільовим та функціональним призначенням.
Згідно п.п. 2.1, 2.4 Положення про організацію квартирно-експлуатаційного забезпечення Збройних Сил України, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 03.07.2013 року № 448 та зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.09.2013 року за № 1590/24122, (далі - Положення) квартирно-експлуатаційне забезпечення військових частин здійснюється квартирно-експлуатаційними органами Збройних сил України, до яких відносяться: Головне квартирно-експлуатаційне управління Збройних Сил України; територіальні квартирно-експлуатаційні управління та Київське квартирно-експлуатаційне управління; квартирно-експлуатаційні відділи (квартирно-експлуатаційні частини); квартирно-експлуатаційні служби військових частин. Квартирно-експлуатаційне забезпечення військових частин проводиться за схемами: Головне КЕУ ЗС України - КЕУ - КЕВ (КЕЧ)) - військові частини; Головне КЕУ ЗС України - види Збройних Сил України - військові частини (згідно з рішенням Міністра оборони України). КЕВ (КЕЧ) здійснює безпосереднє квартирно-експлуатаційне забезпечення військових частин, дислокованих у межах відповідальності. Таким чином, судом першої інстанції вірно зазначено, що КЕВ м. Житомир є органом, на балансі якого перебуває військове майно.
Згідно Положення про Квартирно-експлуатаційний відділ м. Житомир, останній здійснює безпосереднє квартирно-експлуатаційне забезпечення військових частин, дислокованих у межах відповідальності. Організація квартирно-експлуатаційного забезпечення - це комплекс заходів, спрямованих на безпечну експлуатацію, утримання казармено-житлового фонду, об'єктів соціально-культурного призначення, комунальних споруд та інженерних мереж військових містечок, забезпечення військових частин квартирним майном.
Квартирно-експлуатаційний відділ м. Житомир визначений розпорядником коштів 3 ступеню.
Згідно довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (ЄДРПОУ), КЕВ міста Житомир є юридичною установою Міністерства оборони України, 100% фінансується з державного бюджету. Все майно Квартирно-експлуатаційного відділу м. Житомир є загальнодержавною власністю та надано йому на праві оперативного управління. Квартирно-експлуатаційний відділ м. Житомир є бюджетною не прибутковою установою.
В оперативному управлінні начальника КЕВ міста Житомир знаходиться: Будинкоуправління №3, в безпосередньому підпорядкуванні: матеріальні та паливні склади, гаражі, ремонтно - будівельні та інші структурні підрозділи квартирно-експлуатаційної служби по місцю дислокації.
Згідно Положення Будинкоуправління №3 Житомирської КЕЧ району є державною госпрозрахунковою установою Міністерства оборони України, заснованою на державній власності та створеною на підставі Директиви квартирно-експлуатаційного управління Прикарпатського військового округу від 06.05.1953 року № 02127, призначена для утримання нерухомого майна, яка перебуває в його віданні, на балансі або обслуговуванні на підставі відповідних договорів, в належному технічному та санітарному стані, забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання житлових будинків, гуртожитків, забезпечення благоустрою, а також створення нормальних житлово-побутових умов для проживаючих. Установа підпорядковується КЕВ м. Житомира. Установа є самостійним господарюючим суб'єктом, від свого імені надає житлово- комунальні послуги по будинках, які знаходяться на обслуговувані, може вчиняти будь-які правочини, набувати майнових і особистих немайнових прав, нести обов'язки, бути позивачем і відповідачем в судах, та іншим учасником в правовідносинах, а також отримувати прибуток від здійснення госпрозрахункової діяльності і розподіляти його згідно з чинним законодавством.
Згідно п. 4.1. Положення Будинкоуправління № 3 Житомирської КЕЧ району установа створена з метою задоволення потреб населення в житлово-комунальних послугах та іншого роду послугах, утримання в належному технічному та санітарному стані нерухомого майна, яке перебуває в його віданні, на балансі або обслуговуванні на підставі відповідних договорів та для отримання прибутку. Відповідно до абз.2 п .4.2. цього Положення, установа для виконання покладених на нього завдань та функції здійснює також контроль за виконанням всіх видів ремонтних робіт житлових будинків, інженерних мереж і споруд підрядними організаціями з укладанням договорів, розглядає заяви і скарги мешканців у відповідності до чинного законодавства, вживає заходи по усуненню недоліків та наданні вичерпних відповідей заявникам, укладає договори з мешканцями про надання житлово-комунальних послуг, укладає договори на відшкодування витрат щодо надання комунальних послуг, які необхідні для утримання нерухомого майна, а також укладання інших правочинів для ведення господарської діяльності.
Відповідно до п. 3 ст. 1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" внутрішньобудинкові системи багатоквартирного будинку це механічне, електричне, газове, сантехнічне та інше обладнання в будинку, яке обслуговує більше одного житлового та/або нежитлового приміщення, у тому числі комунікації до обладнання споживача, системи автономного теплопостачання, бойлерні та елеваторні вузли, обладнання протипожежної безпеки, вентиляційні канали та канали для димовидалення, обладнання ліфтів, центральних розподільних щитів електропостачання від зовнішньої поверхні стіни будівлі до точки приєднання житлового (нежитлового) приміщення.
Згідно ст. 6 цього Закону учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: споживачі (індивідуальні та колективні); управитель; виконавці комунальних послуг. Виконавцями комунальних послуг є: послуг з постачання та розподілу природного газу - постачальник, який на підставі ліцензії провадить діяльність із постачання природного газу, та оператор газорозподільної системи, до якої приєднані об’єкти газоспоживання споживача; послуг з постачання та розподілу електричної енергії - енергопостачальник або інший суб’єкт, визначений законом; послуг з постачання теплової енергії - теплопостачальна організація; послуг з постачання гарячої води - суб’єкт господарювання, який є власником (або володіє і користуються на інших законних підставах) теплової, тепловикористальної або теплогенеруючої установки, за допомогою якої виробляє гарячу воду, якщо споживачами не визначено іншого постачальника гарячої води; послуг з централізованого водопостачання - суб’єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання; послуг з централізованого водовідведення - суб’єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водовідведення: послуг з поводження з побутовими відходами - суб’єкт господарювання, визначений виконавцем послуг з вивезення побутових відходів у встановленому законодавством порядку.
В силу п. 1 ст. 13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" - договір про надання комунальної послуги укладається між виконавцем відповідної послуги та споживачем або особою, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача, або з управителем багатоквартирного будинку з метою постачання електричної енергії для забезпечення функціонування спільного майна багатоквартирного будинку.
В силу п. 3 ст. 8 Господарського кодексу України - господарська компетенція органів державної влади та органів місцевого самоврядування реалізується від імені відповідної державної чи комунальної установи. Безпосередня участь держави, органів державної влади та органів місцевого самоврядування у господарській діяльності може здійснюватися лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.
Зважаючи на вищезазначені приписи законодавства, КЕВ м. Житомир не наділений юридичними повноваженнями щодо укладення окремих договорів про постачання електричної енергії з енергопостачальником за спожиту електроенергію мешканцями гуртожитку, оскільки на КЕВ м. Житомир покладено виключні завдання, що передбачені Положенням про КЕВ м. Житомир.
Разом з тим, вказаний в Окремій Ухвалі гуртожиток БОС 1/493 знаходиться в експлуатації та утриманні Будинкоуправління № 3 Житомирської КЕЧ району, яке відповідно до своїх повноважень наділених Положенням надає житлово- комунальні послуги в даному гуртожитку відповідним штатом працівників.
Крім того, судом встановлено, що загальнобудинковий прилад обліку спожитої електроенергії включений в договір між Житомирським РЕМ та Будинкоуправлінням №3 Житомирської КЕЧ району і окремі витрати в тому числі на поточний ремонт будинку здійснюється саме Будинкоуправлінням №3 Житомирської КЕЧ району.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про те, що суд першої інстанції виніс Окрему ухвалу від 22.05.2018 року з неповним з’ясуванням обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального та процесуального права, що має наслідком її скасування.
Керуючись ст. ст. 269, 270, 272, 273, 275, 276, 281-284 Господарського процесуального кодексу України, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Апеляційну скаргу Квартирно-експлуатаційного відділу міста Житомир задоволити.
2. Окрему ухвалу Господарського суду Житомирської області від 22.05.2018 року у справі № 906/1099/17 скасувати.
3. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття.
4. Матеріали оскарження № 906/1099/17 повернути Господарському суду Житомирської області.
Повний текст постанови складено 23.07.2018 року.
Головуючий суддя Огороднік К.М.
Суддя Коломис В.В.
Суддя Дужич С.П.