Постанова № 75453129, 21.06.2018, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2018
Номер справи
804/1746/18
Номер документу
75453129
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

і м е н е м У к р а ї н и

21 червня 2018 рокусправа № 804/1746/18

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Бишевська Н.А.

судді: Добродняк І.Ю. Семененко Я.В.

за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Дніпро

апеляційну скаргу ОСОБА_1

на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17.04.2018 (суддя Голобутовський Роман Зіновійович)

у справі № 804/1746/18

за адміністративним позовом ОСОБА_1

до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області

третя особа Державна фіскальна служба України

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, визнання протиправним та скасування податкової вимоги, визнання протиправним та скасування рішення про опис майна

ВСТАНОВИВ:

"06" березня 2018 р. ОСОБА_1 звернулась до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, третя особа - Державна фіскальна служба України, в якому просила

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Дніпропетровській області № 726-13 від 30.06.2017 року.

- визнати протиправним та скасувати податкову вимогу та рішення про опис майна у заставу, винесену Головним управлінням ДФС у Дніпропетровській області № 43379-17 від 16.11.2017 року.

Позовні вимоги обґрунтовані безпідставністю та необґрунтованістю податкової вимоги, рішення про опис майна у заставу №43379-17 від 16.11.2017 та прийнятого податкового повідомлення-рішення №726-13 від 30.06.2017 про нарахування позивачу транспортного податку в сумі 18750,00 грн., оскільки останнє прийнято відповідачем без врахування вимог ст. 267 Податкового кодексу України. Вважає, що транспортний податок не повинен нараховуваватись, оскільки ринкова вартість транспортного засобу є меншою ніж визначена в п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 Податкового кодексу України, отже відсутній об'єкт оподаткування, а тому позбавлена обов'язку сплачувати транспортний податок.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2018 р. у справі № 804/1746/18 в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління ДФС у Дніпропетровській області, третя особа - Державна фіскальна служба України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, визнання протиправним та скасування податкової вимоги, визнання протиправним та скасування рішення про опис майна - відмовлено.

Судом встановлено, що контролюючим органом, встановлено наявність у позивача транспортного засобу що є об'єктом оподаткування в розмінні ст..2967 Податкового кодексу України та винесено податкове повідомлення-рішення, яким позивачу нарахованого транспортний податок за 2017 рік в розмірі 18750 грн. У зв'язку з добровільною несплатою визначеного податкового зобов'язання, дане зобов'язання набуло статус податкового боргу, внаслідок чого відповідачем сформовано податкову вимогу та направлено останню на адресу позивача, також прийнято рішення про опис майна в податкову заставу. Судом встановлено, що автомобіль позивача дійсно є об'єктом оподаткування транспортним податком, перевірено вірність розрахунків вартості транспортного засобу встановленої контролюючим органом. Наведене, разом зі встановленням законодавчо визначеного обов'язку позивача сплачувати податки і збори, зокрема транспортний податок, обґрунтувало рішення суду про відмову у задоволенні позовних вимог, у зв'язку з правомірність спірних дій та рішень податкового органу.

Не погодившись з рішенням суду, ОСОБА_1 подано апеляційну скаргу, згідно якої особа, яка подає апеляційну скаргу просить скасувати рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2018 р. у справі № 804/1746/18, як таке що винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права. Вважає, що суд не врахував, що розрахунок вартості автомобіля, наданий відповідачем здійснено без врахування пробігу автомобілю, а отже не відповідає дійсності. Дійсна вартість автомобілю є меншою ніж 375 розмірів мінімальної заробітної плати, а отже автівка не є об'єктом оподаткування.

Представниками сторін надано ґрунтовні пояснення щодо обставин по справі та підтримано позиції викладені в апеляційній скарзі та запереченнях до неї.

Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав для задоволення апеляційної скарги, внаслідок наступного.

Як встановлено судом першої інстанції та підтверджено матеріалами справи, що ОСОБА_2 є власником транспортного засобу марки PORSCHE моделі CAYENNE, 2013 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, з об'ємом двигуна 4806 куб. см.

30.06.2017 ГУ ДФС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Ф» 726-13, яким позивачу визначено до сплати суму транспортного податку з фізичних осіб за 2017 рік в розмірі 18750, 00 грн.

У зв'язку з добровільною несплатою визначеного податкового зобов'язання, сума донарахованого податку набуло статусу податкового боргу.

У зв'язку з наявністю у платника податків податкового боргу в сумі 18750,00грн., на підставі даних автоматизованої системи обліку, відповідачем сформовано та направлено ОСОБА_2 податкову вимогу від 16.11.2017 №43379-17 та прийнято рішення від 16.11.2017 №43379-17 про опис майна у податкову заставу.

Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся до суду.

При вирішенні справи колегія суддів виходить з наступного.

З 1 січня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28 грудня 2014 року № 71-VIII, згідно якого статтею 267 Податкового кодексу України запроваджено транспортний податок.

Відповідно до підпункту 267.1.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

При цьому, Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році" № 1791-VІІІ, який набрав чинності 01.01.2017 року, було внесено зміни до Податкового кодексу України, у зв'язку з чим пп. 267.2.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України викладено в новій редакції і встановлено, що об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Згідно зі статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2017 рік" мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з 01.01.2017 становить 3 200 гривень.

Таким чином, об'єктом оподаткування транспортним податком у 2017 році є автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) і середньоринкова вартість яких станом на 1 січня 2017 року становить понад 1 200 000 гривень.

Базою оподаткування у відповідності до пп.267.3.1 п.267.1 ст.267 Податкового кодексу є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Згідно п. 267.4 ст. 267 Податкового кодексу України ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000,00 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Відповідно до пп.267.5.1 п. 267.1 ст. 267 Податкового кодексу України, базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

підпунктом 267.6.1 пункту 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України передбачено, що обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Згідно пп. 267.6.2 п. 267.6 ст. 267 Податкового кодексу України податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Нарахування податку та надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень про сплату податку фізичним особам - нерезидентам здійснюють контролюючі органи за місцем реєстрації об'єктів оподаткування, що перебувають у власності таких нерезидентів.

Тобто, із набранням чинності вказаними положеннями ПК України 01.01.2015 року, власники транспортних засобів, які використовувалися до 5 років та об'ємом 3000 куб. см є платниками транспортного податку.

Колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції та твердженням податкового органу, що показники транспортних засобів, які відображають кількісний вимір та визначаються у цифровому форматі, зокрема об`єм циліндрів двигуна округлюються до найбільшого цілого значення, а тому об`єм циліндрів двигуна транспортного засобу позивача (2967 см. куб.) округлюється до 3000 см. куб.

Перелік транспортних засобів, які є об`єктом оподаткування транспортним податком, з середньоринковою вартістю, розрахованою згідно з Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів (Методика №428), затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 21 червня 2017 р. № 428, був розміщений на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку у червні 2017.

Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою 18.02.2016 постановою Кабінету Міністрів України №66 визначено механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей їх віднесення до об'єктів оподаткування транспортним податком.

Відповідно до п. 13 вказаної Методики, Мінекономрозвитку відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п`яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна, тип пального.

Мінекономрозвитку забезпечує роботу офіційного веб-сайту в режимі, який дає змогу отримати інформацію про середньоринкову вартість автомобіля шляхом введення даних про їх марку, модель, рік випуску, об`єм циліндрів двигуна та тип пального (п. 14 Методики).

Автомобіль PORSCHE моделі CAYENNE, 2013 року випуску, зазначений у переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2017 році, розміщеному на офіційному веб-сайті Мінекономрозвитку .

Відповідно до розрахунку вартості, наявного на сайті Міністерства економічного розвитку і торгівлі України середньоринкова вартість транспортного засобу - автомобілю PORSCHE моделі CAYENNE, 2013 року випуску з об'ємом двигуна 4806 куб. см становить 1619405,78 грн.

Отже, вартість автомобіля позивача марки PORSCHE моделі CAYENNE, 2013 року з об'ємом двигуна 4806 куб. см перевищує 375 розмірів мінімальної заробітної плати.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення контролюючий орган правомірно відніс легковий автомобіль, зареєстрований за позивачем, до об'єкту оподаткування, оскільки прийняв його за наявності розрахунку середньоринкової вартості автомобіля, який є обов'язковим для прийняття оскаржуваного податкового повідомлення-рішення та вартість якого є більшою за 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Відповідно до ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України - суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.

Оскільки суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, то воно не може бути скасоване чи змінене з підстав, викладених в апеляційній скарзі.

Керуючись статтями 241-245, 250, 315, 316, 321, 322, 327, 329 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанов Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2018 р. у справі № 804/1746/18 - залишити без задоволення.

Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 17 квітня 2018 р. у справі № 804/1746/18 - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати прийняття та може бути оскаржена в касаційному порядку в порядку та строки передбачені ст.329 КАС України.

Головуючий суддя: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко