
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№813/2082/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
17 липня 2018 року
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Сакалоша В. М.,
за участю секретаря судового засідання Михайленко Б. С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до Львівського національного аграрного університету в особі відокремленого підрозділу Тлумацького коледжу Львівського національного аграрного університету про застосування заходів реагування, -
в с т а н о в и в:
Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області (далі – УДСНС України в Івано-Франківській області, позивач) звернулося до суду з позовом до Львівського національного аграрного університету в особі відокремленого підрозділу Тлумацького коледжу Львівського національного аграрного університету (далі - відповідач), в якому просить суд застосувати заходи реагування у вигляді зупинення та заборони експлуатації будівлі гуртожитку Тлумацького коледжу Львівського національного аграрного університету за адресою: вул. 1-го Травня, 4, м. Тлумач, Тлумацький район, Івано – Франківська область шляхом опечатування вхідних дверей, крім виконання робіт, пов'язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки.
Позовні вимоги обгрутовані тим, що з 17.04.2018 року по 24.04.2018 року працівниками Тлумацького районного відділу УДСНС України в Івано-Франківській області проведена планова перевірка додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки Тлумацького коледжу Львівського національного аграрного університету.
В ході перевірки будівель відповідача було встановлено, що експлуатація гуртожитку Тлумацького коледжу Львівського національного аграрного університету здійснюється з порушеннями вимог законодавства у сфері цивільного захисту, пожежної та техногенної безпеки, а саме:
1) приміщення не обладнано системами протипожежного захисту (автоматичною пожежною сигналізацією) (п1.2 розділу 5 Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України від 30.12.2014р. № 1417 (далі - Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 року));
2) дерев'яні конструкції горища не оброблено вогнетривким розчином (Розділ 3 пункт 2.5. Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 року);
3) не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (Розділ 3 пункт 1.20. Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 року);
4)приміщення не укомплектовано первинними засобами пожежогасіння ( 9-ма вогнегасниками) згідно вимог ( пунктів 3.6-3.9 розділу 5 Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 року);
5)не проведено технічне обслуговування наявного первинного засобу пожежогасіння(вогнегасника)(Розділ 5 пункт 3.17 Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 року);
6)будівлю гуртожитку не захищено від прямих попадань блискавки та вторинних її проявів (Розділ 4 Пункт 1.21 Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 року);
7) не проведено перевірку на працездатність пожежних кран-комплектів шляхом пуску води з реєстрацією в спеціальному журналі обліку технічного обслуговування (підпункт 9 пункт 2.2. Розділ 5 Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 року);
8)перекриті на сходовому марші металевою сіткою з дверима та зачинені на замок другі виходи по сходових клітках з другого та третього поверхів гуртожитку (підпункти 2.23-2.24. пункту 2.27. Розділу 3 Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 року);
9)черговий персонал не забезпечений ліхтарями на випадок відключення електроенергії в нічний час (Розділ 4 пункт 5.5 Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 року);
10)в приміщенні для чергових гуртожитку відсутній стаціонарний телефонний зв'язок ( Розділ 4 пункт 1.3 Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 року);
11)біля приміщення чергового експлуатуються тимчасові лінії електромережі (Розділ 4 пункт 1.8 Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 року);
12)в фойє гуртожитку допущено встановлення вимикачів та електророзеток на горючу основу без підкладання від неї суцільного негорючого матеріалу (Розділ 4 пункт 1.17Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 року);
13) на сходових клітках зберігаються старі меблі та кухонна плита (Розділ 3 пункт 2.37 Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 року);
14)на місці чергування вахтерів відсутня інформація для працівників охорони у випадку виявлення пожежі, а також списки посадових осіб адміністрації коледжу з номерами телефонів, черговістю повідомлення та адресами проживання(Розділ 2 пункт 5 Наказу МВС № 1417 від 30.12.2014 року)
Ухвалою судді від 14.06.2018 року відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Від відповідача через канцелярію суду 26.06.2018 року надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач зазначив що, більшість вимог позивача, а саме пункти 3-14 усунуті, а пункти 1 та 2 відповідач не в змозі виконати через відсутність достатнього фінансування. У зв'язку з тим, що на даний час відсутні порушення, які б зумовлювали необхідність зупинення експлуатації будівлі, окрім пунктів 1 та 2, просить відмовити в задоволенні позову.
В судове засідання сторони не з’явились, хоча були належним чином повідомлені про дату, час та місце судового засідання. Від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд справи за його відсутності.
З'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, даючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходив з наступного.
Судом встановлено, що УДСНС України в Івано-Франківській області було видано наказ від 27.03.2018р. №107 "Про проведення планових перевірок у ІІ кварталі 2018 року" та посвідчення на проведення перевірки від 11.04.2018 р. № 3202. Відповідачу було надіслано повідомлення про проведення планової перевірки від 23.03.2018 р. № 646, яке було ним отримано особисто.
У період з 17.04.2018 року по 24.04.2018 року головний інспектор Тлумацького РВ УДСНС України в Івано-Франківській області ОСОБА_1 у присутності уповноваженої особи відповідача директора Тлумацького коледжу Львівського національного аграрного університету ОСОБА_2 провів планову перевірку Тлумацького коледжу Львівського національного аграрного університету щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки.
За результатами перевірки Тлумацьке РВ УДСНС України в Івано-Франківській області склало акт №13 від 24.04.2018 року.
Два примірники Акта підписані уповноваженою посадовою особою головним інспектором Тлумацького РВ УДСНС України в Івано-Франківській області ОСОБА_1 Один примірник акту та припис № 3 про усунення порушень вимог законодавства у ферах пожежнрї, техногенної безпеки, цивільного захисту вручено директору Тлумацького коледжу Львівського національного аграрного університету ОСОБА_2
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до підпункту 57 пункту 4 Указу Президента України №20/2013 від 16.01.2013 "ОСОБА_2 питання Державної служби України з надзвичайних ситуацій" Державна служба з надзвичайних ситуацій України відповідно до покладених на неї завдань організовує та проводить перевірки додержання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, організації виконання заходів щодо захисту населення і територій від надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру на підприємствах, в установах, організаціях, що входять до складу залізничного, автомобільного, авіаційного, морського та річкового транспорту, на базах, складах, арсеналах зберігання та у місцях виробництва, утилізації ракетно-артилерійського озброєння, компонентів рідкого ракетного палива.
Відповідно до підпункту 27 пункту 4 Положення про Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області, затвердженого наказом ДСНС України № 3 від 04.02.2013, Управління відповідно до покладених на нього завдань на відповідній території здійснює безпосередньо та через підпорядковані підрозділи нагляд (контроль) за додержанням і виконанням вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки та цивільного захисту місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами і організаціями усіх форм власності, іншими суб'єктами господарювання.
Відповідно до ст. 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів державний нагляд (контроль) діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відносини, пов’язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту регулює Кодекс цивільного захисту України.
У відповідності до підпункту 12 ч.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить, зокрема, звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до ч.1 ст.68 Кодексу цивільного захисту України посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобовязані застосовувати санкції, визначені законом.
Згідно з ч.2 ст.68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Відповідно до ст.70 Кодексу цивільного захисту України підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
6) невідповідність кількості засобів індивідуального захисту органів дихання від небезпечних хімічних речовин нормам забезпечення ними працівників суб'єкта господарювання, їх непридатність або відсутність;
7) порушення правил поводження з небезпечними речовинами;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту;
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупинені виключно за рішенням суду. Відновлення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання після призупинення можливе з моменту отримання органом державного нагляду (контролю), який ініціював призупинення, повідомлення суб'єкта господарювання про усунення ним усіх встановлених судом порушень.
Відповідно до п.6.2 та п.6.4 Інструкції про порядок та умови застосування органами державного пожежного нагляду запобіжних заходів, затвердженої наказом МНС України від 21.10.2004 року №130, постанова про застосування запобіжних заходів підлягає виконанню шляхом опечатування, опломбування, знеструмлення (якщо це можливо) з дати приведення її в дію. Зупинення роботи підприємства, окремого виробництва, експлуатації будівель, споруд, випуску пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного призначення шляхом знеструмлення може здійснюватися в присутності спеціаліста служби енергонагляду району (міста), а відключення виробничих дільниць, агрегатів, опалювальних приладів, дільниць електромережі - за присутності енергетика (електрика) відповідного об’єкта, на якому застосовується запобіжний захід. При залученні спеціаліста служби енергонагляду району (міста) посадова особа органу держпожнагляду, якій доручено приведення постанови в дію, направляє на адресу керівництва, де працює спеціаліст, відповідний лист із зазначенням дати та часу приведення постанови в дію.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України та ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
За результатами розгляду справи, суд встановив, що недотримання відповідачем вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки і цивільного захисту та високий ступінь небезпечності зазначених в акті перевірки порушень, свідчать, що наявність зазначених порушень є реальним ризиком виникнення надзвичайних ситуацій та створює загрозу життю та здоров’ю людей.
Судом не враховуються заперечення відповідача, зазначені у відзиві щодо усунення порушень, оскільки перевірка виконання суб'єктом господарювання приписів, розпоряджень або інших розпорядчих документів щодо усунення порушень вимог законодавства, виданих за результатами проведення попереднього заходу органом державного нагляду (контролю) здійснюється УДНС з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області. Доказів проведення відповідної перевірки, якою було б підтверджено усунення вищевказаних порушень, відповідачем не надано.
За таких обставин, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, на підставі наданих доказів, суд дійшов до висновку, що позов Управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Івано-Франківській області до Львівського національного аграрного університету в особі відокремленого підрозділу Тлумацького коледжу Львівського національного аграрного університету про застосування заходів реагування є обґрунтованим та підлягає повному задоволенню.
Відповідно до ст.139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 90, 139, 243-247, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш ИВ :
Позов задовольнити повністю.
Зупинити експлуатацію будівлі гуртожитку Тлумацького коледжу Львівського національного аграрного університету за адресою: вул. 1-го Травня, 4, м. Тлумач, Тлумацький район, Івано-Франківська область, шляхом опечатування вхідних дверей, окрім виконання робіт пов’язаних з усуненням порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, - до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, вказаних в п. 16-32 акту від 24.04.2018 року № 13, складеного за результатами проведеної планової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки та відображених в п. 1-14 позовної заяви.
Розподіл судових витрат не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено та підписано 23.07.2018 року.
Суддя В.М. Сакалош