Рішення № 75451761, 24.07.2018, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2018
Номер справи
815/2883/18
Номер документу
75451761
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/2883/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 липня 2018 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючого судді Бойко О.Я.,

за участю:

секретаря судового засідання Белінського Г.В.,

представника позивача ОСОБА_1, за довіреністю,

представника відповідача ОСОБА_2 за довіреністю,

представник відповідача не з’явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “-Південний торговий дім-” до Державної фіскальної служби України, ОСОБА_3 Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації про визнання протиправними та скасування рішення про відмову в реєстрації податкової накладної, рішення з питань розгляду скарг та зобов’язання провести реєстрацію податкової накладної,-

ОСОБА_4 спору:

Товариства з обмеженою відповідальністю “-Південний торговий дім-” звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до Державної фіскальної служби України, ОСОБА_3 Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації в якому просило:

1. Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від №592350/34034619 від 12.02.2018 р., про відмову у реєстрації податкової накладної №31 від 07.12.2017 р.

2. Визнати протиправним та скасувати Рішення ОСОБА_3 з питань розгляду скарг Державної фіскальної служби України від 06.03.2018 р. за №25901/34034619.

3. Зобов’язати Державну фіскальну службу України провести в Єдиному реєстрі податкових накладних реєстрацію поданої ТОВ “-Південний торговий дім-” (код ЄДРПОУ 34034619) Податкової накладної №31 від 07.12.2017 р. на загальну суму 17 993,00 грн. (сімнадцять тисяч дев’ятсот дев’яносто три гривень 00 коп.), днем її надходження.

ІІ. Аргументи сторін

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 07.12.2017 р. відповідно до приписів п.201.10 ст.201 ПК України, було оформлено податкову накладну №31 від 07.12.2017 р. на суму 17 993,00 грн. та направлено для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.12.2017 р. за результатом обробки документу ДФС України, реєстрацію документа було зупинено на підставі п.201.16 ст.201 ПКУ, оскільки податкова накладна відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 р. № 567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 2306 та запропоновано Товариству надати пояснення та/або копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК.

На виконання вимог ДФС позивач направив на адресу ДФС України повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по зазначеній податковій накладній з поясненнями та усіма необхідними документами, які беззаперечно підтверджують реальність здійснення операцій по податковій накладній №31 від 07.12.2017 р.

Згідно з квитанцією №1 до повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленій ПН/РК від 05.02.2018 р. документ доставлено до ДФС України, документ збережено на центральному рівні, через певний час подбайте про прийом квитанції №2.

12.02.2018 р. ТОВ “-Південний торговий дім-” від комісії ДФС України отримано рішення №592350/34034619 про відмову в реєстрації податкової накладної №31 від 07.12.2017 р. на підставі того, що «документи складенні з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією рішення про реєстрацію вищевказаного розрахунку».

ТОВ “-Південний торговий дім-” були надані всі необхідні документи для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної №31 від 07.12.2017 р. в ЄРПН.

Позивач вважає вищевказану підставу для прийняття рішень формальною, оскільки не можливо встановити, що конкретно порушило підприємство, а саме: суб’єктом підприємництва надано копії документів, що складені з порушенням законодавства, чи документи є недостатніми, або документи надано у недостатній кількості та складені з порушенням законодавства.

20.02.2018 р. за вих. № 20-02-2018/1 ТОВ “-Південний торговий дім-” подало скаргу на рішення комісії ДФС України про відмову у реєстрації податкової накладної, внаслідок розгляду якої 06.03.2018 р. комісією ДФС з питань розгляду скарг прийнято рішення №25901/3403419 про залишення скарги без задоволення, рішення комісії без змін.

Позивач зазначив, що в означеному рішенні не було наведено жодного з мотивів щодо прийнятого рішення про залишення скарги без задоволення, хоча відповідно до п.56.23.4 передбачено, що рішення за скаргою повинно бути саме вмотивованим.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив задовольнити з підстав викладених у позові (а.с.4-17).

20.06.2018 р. ухвалою Одеський окружний адміністративний суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження за правилами загального позовного провадження. Встановлено відповідачу п’ятнадцятиденний строк з дня вручення ухвали для подання відзиву на позовну заяву.

19.07.2018 р. ухвалою занесеною до протоколу судового засідання Одеський окружний адміністративний суд закрив підготовче провадження по справі та в цьому судовому засіданні продовжив розгляд справи по суті.

Представник відповідача у судовому засіданні у задоволенні позову просив відмовити з підстав викладених у відзиві на позов (а.с. 102-105).

В обґрунтування відзиву представник відповідача зазначив, що позивач після отримання квитанцій про зупинення реєстрації податкової накладної було відправлено засобами електронного зв’язку повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК.

За наслідками розгляду повідомлення комісією ДФС України прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної №31 від 07.12.2017 р. (за відсутності надання документів, визначених за Вичерпним переліком: первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), оплати, інші документи).

За наслідками розгляду повідомлення комісією ДФС України прийнято рішення про відмову в реєстрації податкової накладної.

Отже позивач не додержав вимог наказу Міністерства фінансів України від 13.06.2017 р. №567 та не надав істотних документів.

Таким чином, на думку представника відповідача, рішення комісії ДФС України із посиланням на підставу – надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування ,- є повністю обґрунтованим.

19.07.2018 р. представник позивача надав відповідь на відзив в якій зазначив, що відповідач в своєму відзиві посилається на загальні норми ПК України та податкового законодавства, при цьому не взято до уваги надані документи на підтвердження реальності здійснення господарської операції та наданих документів з повідомленням до подачі документів. Крім того, ДФС України не зазначила, які саме потрібно подати докази в обґрунтування товарності операцій з контрагентом (а.с.96-101).

Відповідач ОСОБА_3 Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації в судове засідання не з’явилася про день час та місце розгляду справи повідомлена належним чином та завчасно.

Заслухавши вступне слово учасників справи, з’ясувавши обставини на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши письмові докази, якими вони обґрунтовуються, суд дійшов висновку, що адміністративний позов належить до задоволення.

ІІІ. Обставини, встановлені судом

Так, суд встановив - 21.02.2006р. до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про заснування Товариства з обмеженою відповідальністю «АНАР К», а 16.03.2017р. – про зміну, зокрема, найменування підприємства – на Товариство з обмеженою відповідальністю “-Південний торговий дім-” .

З 01.04.2017р. ТОВ “-Південний торговий дім-” є платником податку на додану вартість.

ТОВ “-Південний торговий дім-” здійснює господарську (комерційну) діяльність відповідно до КВЕД, а саме: вирощування насіння олійних культур, виробництво олії та тваринних жирів, займається посередницькою у торгівлі сільськогосподарською сировиною, оптова торгівля зерном, оптова торгівля харчовими оліями та жирами, надання в оренду інших машин.

21 серпня 2017 року позивач уклав Договір №21/08/2017-1 про виконання робіт з виготовлення готової продукції з ПП «БЕССАРАБІЯ-В».

Відповідно до вищевказаного договору Виконавець (ПП «БЕССАРАБІЯ-В»код ЄДРПОУ 35343447) зобов’язується виконати роботи з виготовлення готової продукції з сировини Замовника (“-Південний торговий дім-” ), а Замовник зобов’язується прийняти і вивезти готову продукцію та прийняти і оплатити виконанні роботи, у порядку та на умовах, визначених цим Договором.

Передача сировини підтверджується актом приймання-передачі сировини на переробку до Договору №21/08/2017-1 про виконання робіт з виготовлення готової продукції від 21.08.2017р від 01 листопада 2017р.

Передача готової сировини підтверджується актом приймання-передачі готової продукції від 30.11.2017р до Договору №21/08/2017-1 про виконання робіт з виготовлення готової продукції від 21.08.2017р згідно з яким ПП «БЕССАРАБІЯ-В» передав готову продукцію після переробки насіння соняшника урожаю 2017року (сировини) – олію соняшникову в розмірі 6688 тонта 6199 тон шроту та 2610тон лузги соняшника. На підтвердження господарської операції надано акт наданих послуг №88 від 31.12.2017р , рахунок на оплату №81 від 31.12.2017, та зареєстровану в ЄРПН ПН №6 від 31.12.2017р.

В подальшому між позивачем та ТОВ «НІКА ОСОБА_5» був укладений Договір поставки №31/08/17Ш від 31.08.2017р., за цим договором Постачальник (ТОВ “-Південний торговий дім-”) зобов’язується поставити, а Покупець (ТОВ «НІКА ОСОБА_5») прийняти та оплатити: сільськогосподарську продукцію – шрот соняшниковий грунульований, в кількості і на умовах, передбачених Договором та Специфікаціями.

Поставка товару проводиться узгодженими партіями, транспортом Покупця, на умовах ЕХV: Одеська область, м.Ізмаїл, Болградське шосе, 8а. Право власності на товар переходить від Покупця з моменту завантаження Товару на транспортний засіб Покупця.

Відповідно до Специфікації №8 від 07.12.2017р. до вищевказаного Договору поставки №31/08/17Ш від 31.10.2017р – термін поставки Товару: 07.12.2017р.

Перевезення товару –шроту соняшникового гранульованого - підтверджується товаро-транспортною накладною №БА000006341 від 07 грудня 2017р. Оплата товару підтверджується видатковою накладною №318 від 07.12.2007р., рахунком на оплату №239 від 07.12.2017р., платіжним дорученням №153 від 07.12.2017р.

Суд встановив, що первинні документи, оформлені в рамках Договору поставки №31/08/17Ш від 31.10.2017р, не мають дефекту форми, змісту або походження, котрі в силу ст.198, 201 Податкового кодексу України, ч.2 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність», п.2.4 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (затверджено наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995р. №88) спричиняють втрату первинними документами юридичної сили і доказовості.

За результатами здійснення вказаної операції позивач, відповідно до приписів п.201.10. ст.201 Податкового кодексу України, оформив податкову накладну №31 від 07.12.2017р на суму 17 993, 00 грн. та направив для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

19.12.2017 р. позивач отримав Квитанцію про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від, яка надійшла через «Автоматизовану систему «Єдине вікно подання електронних документів» ДФС України, версія 2.2.16.19», за результатами обробки документ прийнято, реєстрація зупинена, відповідно до п.201.16 ст. 201 ПК України, оскільки ПН відповідає критеріям оцінки ступеня ризику визначеному п.6 Наказу Міністерства фінансів України №567 від 13.06.2017р «Про затвердження Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД 2306 та запропоновано Товариству надати пояснення та/або копії документів достатніх для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК» (далі іменується Наказ №567, який діяв на час отримання Квитанції про реєстрацію ПН/РК від 19.12.2017р). Так, зазначений Порядок визначає механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки.

У квитанції зазначено загальне посилання на відповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРНП, затверджених Наказом №567.

Суд встановив, що на виконання вимог ДФС України відповідно до Квитанції про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних від 19.12.2017р – до податкової накладної №31 від 07.12.2017р, позивач через особистий кабінет електронного сервісу «електронний кабінет платника» 05.02.2018р. за №19 подано до ДФС України повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій з поясненнями та повним пакетом документів на підтвердження наданих пояснень та підтвердження реальності здійснення господарських операцій щодо поставки товару.

Згідно з квитанцією №1 до повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відмовленим ПН/РК від 05.02.2018р документ доставлено до ДФС України, документ збережено на центральному рівні.

12.02.2018р позивач від комісії ДФС України отримав рішення №592350/34034619 про відмову в реєстрації податкової накладної №31 від 07.12.2017р, на підставі того, що: «Документи складенні з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією рішення про реєстрацію вищевказаного розрахунку».

20.02.2018р. за вих. №20-02-2018/ позивач подав скаргу на рішення комісії ДФС України про відмову у реєстрації податкової накладної, внаслідок розгляду якої 06.03.2018р комісією ДФС з питань розгляду скарг прийнято рішення №25901/3403419 про залишення скарги без задоволення, рішення комісії без змін.

Надаючи належну правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

ІV Джерела права та висновки суду.

Відповідно до положень п. 185.1 статті 185 ПК України, об'єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу; в) ввезення товарів на митну територію України; г) вивезення товарів за межі митної території України; е) постачання послуг з міжнародних перевезень пасажирів і багажу та вантажів залізничним, автомобільним, морським і річковим та авіаційним транспортом.

Згідно з положеннями п.201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Пунктом 201.10. статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов’язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Згідно з п. 74.2. статті 74 ПК України, в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).

Відповідно до п. 2 Постанови Кабінету Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України (далі - Кодекс) в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Приписами п.п. 12,13,14,17 Порядку № 1246 передбачено, що після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу;наявності помилок під час заповнення обов’язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу;дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

У разі відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення реєстрації таких податкових накладних та/або розрахунків коригування відповідно до пункту 201.16 статті 201 Кодексу, формується квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування, в якій зазначаються відомості та перелік документів, визначених підпунктом 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу. Така квитанція одночасно надсилається постачальнику (продавцю) та отримувачу (покупцю) - платнику податку.

Зазначеним нормам порядку № 1246 кореспондують приписи п. 201.16 ст. 201 ПКУ, згідно з якими реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до пункту 74.2 статті 74 цього Кодексу.

У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: а) порядковий номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування; б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування; в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вичерпний перелік таких документів у розрізі критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Письмові пояснення та/або копії документів, подані платником податків до контролюючого органу відповідно до підпункту 201.16.2 цього пункту, розглядаються комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

Зазначена комісія приймає рішення про:реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних;відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підстави для прийняття комісією центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації встановлюються Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п.п. 1,2,6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних , що затверджені Наказом Міністерства фінансів України 13.06.2017 № 567, оцінка ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр) здійснюється ДФС шляхом проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних / розрахунків коригування цим Критеріям (далі - Моніторинг).

Моніторинг здійснюється ДФС на підставі аналізу даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, а також інформації, поданої платником податку за формою згідно з додатком до цих Критеріїв, яка відображає специфіку господарської діяльності платника податку окремо за кожним видом економічної діяльності, якщо така інформація врахована комісією Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації (далі - ОСОБА_3 ДФС).

Моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями: 1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється); 2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб’єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпункті 2 цього пункту, - реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу.

Згідно з п. 1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 № 567, вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (далі - Критерії):

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв:договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв: договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Отже у разі якщо за результатами перевірки ДФС встановлено, що податкова накладна/ розрахунок коригування відповідає одній з ознак, визначених підпунктами 1-4 цього Наказу № 567, - така податкова накладна / розрахунок коригування не підлягає Моніторингу.

Суд зазначає, що у спірному випадку на підставі підпунктів 1- 4 пункту 5 Наказу № податкова накладна №31 від 07.12.2017р ТОВ «-Південний торговий дім-» не належить Моніторингу.

Отже, не було достатніх підстав для здійснення Моніторингу та здійснювати зупинення податкової накладної №31 від 07.12. ТОВ «-Південний торговий дім-»».

Таким чином, суд робить висновок, що зазначена квитанція складена із порушенням норм законодавства.

Так, суд зауважує , що в залежності від того, якому саме критерію оцінки ступеня ризику визначеному у пп. 1 чи пп. 2 п. 6 Критеріїв відповідає податкова накладна, суб’єкт підприємництва має надати певний вичерпний перелік документів. Такі переліки визначені законодавцем окремо для податкових накладних, що відповідають критеріям оцінки ступеня ризиків передбачених пп. 1 та пп. 2 п. 6 Критеріїв.

Відповідно до п.1,2 Постанови Кабінету Міністрів України “Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації” , комісія Державної фіскальної служби (далі - комісія ДФС) приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на підставі отриманих від платника податку на додану вартість відповідно до підпункту “в” підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) письмових пояснень щодо підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, та/або копій документів, які платник податку має право подати до органу Державної фіскальної служби протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов’язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Підставами для прийняття комісією ДФС рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, до якої/якого застосована процедура зупинення реєстрації згідно з пунктом 201.16 статті 201 Кодексу;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту “в” підпункту 201.16.1 пункту 201.16 статті 201 Кодексу;

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Суд зазначає, що в оскаржуваному рішенні комісія ДФС України, у якості підстави для їх прийняття вказано: “надання платником податку документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування”.

Суд вважає, що така підстава для прийняття рішень є формальною, оскільки не можливо встановити, що саме порушив суб’єкт підприємницької діяльності, а саме: суб’єктом підприємництва надано копії документів, що складені з порушенням законодавства, чи документи є недостатніми, або документи надано у недостатній кількості та складені з порушенням законодавства. А також не вказано які саме документи відповідно до встановленого законом переліку позивач не надав та які саме документи складені з порушенням законодавства. Відсутність даної інформації свідчить про необґрунтованість рішення відповідача.

Крім того, орган ДФС не взяв до уваги специфіку діяльності позивача не провів аналіз даних звітних показників платника податку, наявної податкової інформації, не враховано реальність господарської операції з постачання товарів, які сформували об’єкт оподаткування згідно з податковою накладною №31 від 07.12.2017 р. наявність усіх первинних бухгалтерських документів.

Також, суд зазначає, що факт зупинення ПН/РК у ЄРПН не спростовує здійснення позивачем господарських операцій та наявності дати виникнення події (надання послуг), що підтверджується первинними документами, на підставі яких складається ПН/РК.

Відповідно до п.3 ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З огляду на вищевикладене, суд робить висновок, що адміністративний позов належить до задоволення.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб’єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб’єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст 6, 14, 90, 139, 161, 255, 293, 295 КАС України, суд -

В И Р І Ш И В:

1.Адміністративний позов задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від №592350/34034619 від 12.02.2018 р., про відмову у реєстрації податкової накладної №31 від 07.12.2017 р.

3. Визнати протиправним та скасувати Рішення ОСОБА_3 з питань розгляду скарг Державної фіскальної служби України від 06.03.2018 р. за №25901/34034619.

4. Зобов’язати Державну фіскальну службу України провести в Єдиному реєстрі податкових накладних реєстрацію поданої ТОВ “-Південний торговий дім-” (код ЄДРПОУ 34034619) Податкової накладної №31 від 07.12.2017 р. на загальну суму 17 993,00 грн. (сімнадцять тисяч дев’ятсот дев’яносто три гривень 00 коп.), днем її надходження.

5.Стягнути з Державної фіскальної служби України (код ЄДРПОУ 39292197) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “-Південний торговий дім-” судові витрати у сумі 5286 (п’ять тисяч двісті вісімдесят шість),00 грн.

6. Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини постанови суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до Одеського апеляційного адміністративного суду.

7. Позивач- Товариство з обмеженою відповідальністю “-Південний торговий дім-“ адреса: вул. Болградське шосе,8 корпус А, Одеська область, м. Ізмаїл, 68600; код ЄДРПОУ 34034619.

Відповідач – Державна фіскальна служба України адреса: 04053, м. Київ, вул. Львівська пл.8; код ЄДРПОУ 39292197.

Відповідач – ОСОБА_3 Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН або відмову в такій реєстрації адреса: Львівська пл.8, м. Київ-53.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний суддею 24 липня 2018 року.

Суддя О.Я. Бойко

.