Ухвала суду № 75451602, 24.07.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.07.2018
Номер справи
812/1488/16
Номер документу
75451602
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

8.1

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про заміну сторони виконавчого провадження її правонаступником

24 липня 2018 року СєвєродонецькСправа № 812/1488/16

Луганський окружний адміністративний суд

у складі головуючого судді Борзаниці С.В.,

за участю

секретаря судового засідання Моспанюк Є.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі № 812/1488/16 за позовом приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшла заява Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі № 812/1488/16 боржника - з Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на Головне управління ДФС у Луганській області.

В обґрунтування заяви зазначено, що постановою Луганського окружного адміністративного суду від 26.10.2017 у справі № 812/1488/16 адміністративний позов приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю.

Постановою державного виконавця від 22.06.2018 року відкрито виконавче провадження за виконавчим документом №812/1488/16 від 18.05.2018 року та надано 10 денний строк для виконання рішення суду.

Офіс ВПП ДФС не має доступу до ІКП ПрАТ «ЛИНІК», що унеможливлює виконання рішення суду, яке нерозривно пов'язано із внесенням змін до ІКП платника податків.

Відповідно до наказу Державної фіскальної служби України від 26.09.2017 року №632 із змінами та доповненнями внесеними наказом Державної фіскальної служби України від 29.12.2017 року №884, затверджено Реєстр великих платників податків на 2018 рік. Згідно зазначеного наказу ПрАТ «ЛИНІК» не входить до переліку великих платників податків.

Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб" підприємців та громадських формувань місцем обліку (контролюючим органом ) ПрАТ «ЛИНІК» є Державна податкова інспекція у м. Лисичанську ГУ ДФС у Луганській області.

Відповідно до пункту 10.15 Наказу №1158, - контролюючий орган за попереднім місцезнаходженням (неосновне місце обліку) передає облікову справу платника податків та інші документи щодо адміністрування податків, зборів контролюючому органу за основним місцем обліку.?

Відповідно до пункту 10.22 Наказу №1158, - якщо відповідно до критеріїв, визначених підпунктом 14.1.24 пункту 14.1 статті 14 розділу І, та згідно з пунктом 64.7 статті 64 глави 6 розділу II Податкового кодексу України в установленому порядку платника податків включено/не включено до Реєстру великих платників податків на наступний рік, внаслідок чого змінюється основне місце обліку платника податків, контролюючі органи здійснюють переведення такого платника податків до/з контролюючого органу, що здійснює супроводження великих платників податків.

Абзацом другим підпункту 2 пункту 10.22. Наказу №1158 передбачено, що контролюючий орган за попереднім місцем обліку платника податків, включеного / невключеного до Реєстру великих платників податків, здійснює передачу облікової справи платника податків до контролюючого органу за новим місцем обліку у 10-денний строк з дня взяття на облік за новим місцем обліку.

На виконання вищезазначеного пункту ЗУ ОВПП ДФС 05.01.2018 року передані матеріали облікової справи платника податків ПрАТ «ЛИНІК» для обслуговування до контролюючого органу за місцезнаходженням а саме до ГУ ДФС Луганської області.

07.04.2016 року затверджено Наказ Міністерства фінансів України №422 про «Порядок ведення органами Державної фіскальної служби України оперативного обліку податків і зборів, митних та інших платежів до бюджетів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Відповідно до п.1 ч.І Розділу II Наказу №422 від 07.04.2016 року, - Органу ДФС, в якому перебуває платник за основним місцем обліку (ГУ ДФС у Луганській області), надається доступ до ІКП, відкритих за основним місцем обліку, для внесення відповідної інформації, а за неосновним місцем обліку - в режимі перегляду (ОВПП ДФС).

Отже станом на 26.06.2018 року Офіс ВПП ДФС не має можливості виконати рішення суду за виконавчим документом №812/1488/16 від 18.05.2018 року.

Оскільки від Офісу ВПП ДФС до ГУ ДФС у Луганській області перейшли усі права та обов'язки, як контролюючого органу, вважаємо його належною стороною у справі щодо виконання рішення СУДУ за виконавчим документом №812/1488/16 від 18.05.2018 року.

На підставі викладеного, просить замінити сторону виконавчого провадження за виконавчим документом №812/1488/16 від 18.05.2018 року, а саме: Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби України на Головне управління Державної фіскальної служби України у Луганській області.

Представник ПрАТ «ЛИНІК» заперечував проти заміни сторони виконавчого провадження, про що надав відзив на заяву (арк. спр. 37-39).

Представник Головного управління ДФС у Луганській області також заперечував проти заміни сторони виконавчого провадження, про що надав відзив на заяву (арк. спр. 40-44).

Представники Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, Головного управління Державної казначейської служби України у Луганській області, Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві у судове засідання не прибули, про дату, час і місце судового розгляду повідомлені належним чином (т. 2 арк. спр. 22-25).

Розглянувши заяву про заміну сторони виконавчого провадження та дослідивши матеріали справи, суд встановив таке.

Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 26.10.2017 у справі № 812/1488/16 адміністративний позов приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково. Визнано протиправною бездіяльність Офісу великих податків Державної фіскальної служби щодо не вчасного внесення заяви приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» про повернення суми бюджетного відшкодування за листопад 2013 року до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. Зобов'язано Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби внести заяву приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» про повернення суми бюджетного відшкодування за листопад 2013 року на суму 5 724 781,00 грн. (п'ять мільйонів сімсот двадцять чотири тисячі сімсот вісімдесят одна гривня 00 коп.) до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування. В задоволенні позовних вимог про зобов'язання Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби внести пеню на суму 3 502 511,74 грн. (три мільйона п'ятсот дві тисячі п'ятсот одинадцять гривень 74 коп.) до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування відмовлено. Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби (місцезнаходження: вул. Дегтярівська, 11, м. Київ, 04119, ідентифікаційний код 39440996) на користь приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» (ідентифікаційний код 32292929, місцезнаходження: 93113, Луганська обл., місто Лисичанськ, вулиця Свердлова, будинок 371, офіс 1-А) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1708,72 грн. (одна тисяча сімсот вісім гривень 72 копійки) (т. 1 арк. спр. 193-198).

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 31.01.2018 апеляційну скаргу Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2017 року у справі № 812/1488/16 за позовом Приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - залишено без задоволення. Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 26 жовтня 2017 року у справі № 812/1488/16 - залишено без змін (т.1 арк. спр. 258-263).

18 травня 2018 року у справі № 812/1488/16 позивачу видано 2 виконавчих листа (т. 1 арк. спр. 270).

Постановою головного державного виконавця відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві від 22.06.2018 відкрито виконавче провадження ВП № 56653267 з примусового виконання виконавчого листа у справі № 812/1488/16, виданого Луганським окружним адміністративним судом 18.05.2018, яким Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби внести заяву приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» про повернення суми бюджетного відшкодування за листопад 2013 року на суму 5 724 781,00 грн. (п'ять мільйонів сімсот двадцять чотири тисячі сімсот вісімдесят одна гривня 00 коп.) до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування (т. 2 арк. спр. 13).

До 31 грудня 2017 року ПрАТ «ЛИНІК» перебувало як платник податків на обліку в Офісі великих платників податків Державної фіскальної служби.

Відповідно до наказу Державної фіскальної служби від 26 вересня 2017 року № 632 "Про затвердження Реєстру великих платників податків на 2018 рік" ПрАТ «ЛИНІК» до реєстру великих платників з 01 січня 2018 року не входить.

Згідно з витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань від 24 липня 2018 року № 1004240935 ПрАТ «ЛИНІК» станом на 24 липня 2018 року перебуває на обліку в державній податковій інспекції в м. Лисичанську Головного управління ДФС у Луганській області (т. 2 арк. спр. 34-36).

05.01.2018 року передані матеріали облікової справи платника податків ПрАТ «ЛИНІК» для обслуговування до контролюючого органу за місцезнаходженням, а саме: до ГУ ДФС Луганської області.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У частині другій статті 2 КАС України наведені критерії законності рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, якими є, зокрема, прийняття (вчинення) таких рішень, (дій, бездіяльності) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Відповідно до частини першої статті 379 КАС України у разі вибуття однієї із сторін виконавчого провадження за поданням державного виконавця або за заявою заінтересованої особи суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, замінює сторону виконавчого провадження її правонаступником.

За визначенням статті 1 Закону України від 02 червня 2016 року № 1404-VIII "Про виконавче провадження" (далі - Закон № 1404) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Абзацом першим частини п'ятої статті 15 Закону № 1404 встановлено, що у разі вибуття однієї із сторін виконавець за заявою сторони, а також заінтересована особа мають право звернутися до суду із заявою про заміну сторони її правонаступником. Для правонаступника усі дії, вчинені до його вступу у виконавче провадження, є обов'язковими тією мірою, якою вони були б обов'язковими для сторони, яку правонаступник замінив.

Під правонаступництвом у виконавчому провадженні необхідно розуміти заміну однієї зі сторін (стягувача або боржника) з переходом прав та обов'язків до іншої особи (правонаступника), що раніше не брали участі у виконавчому провадженні. Правонаступництво можливо на всіх стадіях виконавчого провадження - з моменту відкриття виконавчого провадження до його закінчення.

Згідно з абзацом третім пункту 10.14 розділу Х Порядку № 1588 після зняття платника податків з основного місця обліку в контролюючому органі за попереднім місцезнаходженням платник податків продовжує перебувати на обліку в такому органі з ознакою обліку за неосновним місцем обліку, а контролюючий орган стосовно платника податків продовжує адмініструвати податки, збори у частині завершення процедур такого адміністрування до повернення надміру сплачених платежів, помилково або надміру зарахованих до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюють контролюючі органи, або їх відшкодування платнику податків, якщо останній відповідно до поданих заяв чи податкових декларацій (звітів, розрахунків) претендує та має право на таке повернення чи відшкодування, у разі якщо до кінця бюджетного періоду спливає строк повернення або відшкодування і відповідно висновки щодо відшкодування виконані в повному обсязі.

Підпунктом 200.7.2 пункту 200.7. статті 200 ПК України визначено, що заяви про повернення сум бюджетного відшкодування автоматично вносяться до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.

Повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування здійснюється у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування.

Матеріалами справи підтверджується, що ПрАТ «ЛИНІК» перебувало на обліку в Офісі великих платників податків Державної фіскальної служби до 31 грудня 2017 року.

Постанова Луганського окружного адміністративного суду від 26.10.2017 у справі № 812/1488/16 набрала законної сили 31 січня 2018 року.

У зв'язку з невиконанням в добровільному порядку рішення суду ПрАТ «ЛИНІК» звернулось до суду із заявою про видачу виконавчого листа, який був виданий 18 травня 2018 року.

Рішення суду у справі № 812/1488/16, яке набрало чинності і згідно зі статтею 124 Конституції України є обов'язковим до виконання, Офісом великих платників податків Державної фіскальної служби не виконано.

Оскільки ПрАТ «ЛИНІК» має право на відшкодування заявлених сум, строк відшкодування яких спливає до кінця бюджетного періоду - 2018 року, відповідно до абзацу 3 пункту 10.14 розділу Х Порядку № 1588 ПрАТ «ЛИНІК» продовжує перебувати на обліку саме в Офісі великих платників податків Державної фіскальної служби з ознакою обліку за неосновним місцем обліку, і саме Офіс продовжує адмініструвати процедуру повернення суми бюджетного відшкодування, визначеної в рамках розгляду справи № 812/1488/16.

Зазначені обставини свідчать про відсутність підстав для задоволення заяви Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про заміну сторони виконавчого провадження у справі № 812/1488/16.

Керуючись статтями 241, 243, 248, 256, 379 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні заяви Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби про заміну сторони виконавчого провадження в адміністративній справі № 812/1488/16 за позовом приватного акціонерного товариства «Лисичанська нафтова інвестиційна компанія» до Офісу великих платників податків Державної фіскальної служби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, - Головне управління Державної казначейської служби України у Луганській області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.

Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення.

Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяС.В. Борзаниця