Рішення № 75451564, 18.07.2018, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
812/1560/18
Номер документу
75451564
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

3.7.2

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

18 липня 2018 рокуСєвєродонецькСправа № 812/1560/18

Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Пляшкової К.О.,

за участю

секретаря судового засідання: Моспанюк Є.С.,

представників

позивача: Ігнатьєва Є.О. (довіреність від 20.06.2018 б/н),

відповідача: не прибув,

розглянувши у судовому засіданні у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Буковина-Транс» до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів від 24.04.2018 № 001274,

ВСТАНОВИВ:

05 червня 2018 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Буковина-Транс» (далі - позивач, ТОВ «Буковина-Транс») до Державної служби України з безпеки на транспорті (далі - відповідач, Укртрансбезпека) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів від 24.04.2018 № 001274.

В обґрунтуванням позовних вимог позивач зазначає, що отримав постанову Управління Укртрансбезпеки у Луганській області від 24.04.2018 № 001274, згідно з якою вирішено стягнути з позивача адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 грн. Позивач зазначає, що є самостійним господарюючим суб'єктом, має права юридичної особи, володіє окремим майном. Підприємство має у власності автомобіль НОМЕР_1, який використовує на власний розсуд за потребами.

12.04.2018 під час проведення рейдової перевірки співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Луганській області автомобіль НОМЕР_1 перевірено та складено акт від 12.04.2018 № 036994. Відповідно до якого, під час перевірки виявлено порушення наказу Мінінфраструктури від 20.06.2012 № 331 - перевізником не забезпечено водія інформаційним листом з реєстраційним номером Укртрансбезпеки, що є невід'ємною частиною договору із замовником.

Відповідачем не враховано, що постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 181 внесено зміни до Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 № 176, зокрема, виключено другий абзац пункту 56, який містив вимогу щодо укладення типового договору на нерегулярні перевезення. На час проведення рейдової перевірки позивача були відсутні законодавчо визначені вимоги щодо обов'язкового укладання договору на здійснення нерегулярних перевезень у типовій формі, яка затверджена наказом Мінінфраструктури від 20.06.2012 № 331, з типовим оформленням та реєстрацією інформаційного листа. Таким чином позивач вважає, що у водія під час проведення перевірки були наявні всі документи, необхідні для здійснення перевезення пасажирів.

Позивач зазначає, що 12.04.2018 автомобіль НОМЕР_1 не використовувався для здійснення нерегулярних перевезень пасажирів, а перевозив співробітників його підприємства. Використовувався як автобус для власних потреб, водієм автомобілю були надані усі необхідні документи та пояснення.

Позивачем направлена до відповідача скарга від 26.0.2018 № 20, на яку позивач отримав відповідь від 31.05.2018 № 4561/03/15-18 відповідно до якої відмовлено у задоволенні скарги.

Позивач вважає, що під час розгляду скарги відповідач порушив порядок розгляду скарги, а саме: пункт 34 Постанови Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 «Про затвердження Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті», оскільки скарга направлена відповідачем рекомендованим листом 26.04.2018, а розглянута та складена відповідь 31.05.2018, тобто через 35 днів.

З огляду на вищевикладене позивач вважає постанову від 24.04.2018 № 001274 протиправною та просить її скасувати.

Ухвалою суду від 06.06.2018 позовну заяву ТОВ «Буковина-Транс» залишено без руху та надано строк для усунення недоліків (арк. спр. 7-8).

18 червня 2018 року позивачем до суду надано уточнений адміністративний позов, приведений у відповідність з вимогами статей 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України). В уточненому позові позивачем зазначено зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, аналогічні зазначеним у первісному позові (арк. спр. 10-13).

Ухвалою суду від 20.06.2018 прийнято зазначену позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження у судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін (арк. спр. 1-2).

Відповідачем подано відзив на позовну заяву (арк. спр. 35-40), в якому зазначено, що відповідач заперечує проти задоволення позовних вимог, оскільки рейдову перевірку позивача проведено із дотриманням вимог Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі - Порядок № 1567). Під час перевірки транспортного засобу MERCEDES-BENZ SPRINTER 316 CDI (реєстраційний номер НОМЕР_1) виявлено порушення - надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт». Водій від надання пояснень щодо зафіксованого порушення та від підпису акта відмовився, про що здійснено відповідний запис в акті перевірки.

У подальшому, відповідно до вимог чинного законодавства, посадовою особою Управління Укртрансбезпеки у Луганській області за порушення позивачем вимог законодавства про автомобільний транспорт винесено постанову від 24.04.2018 № 001274 про застосування до позивача адміністративно-господарського штрафу, передбаченого абзацом 8 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

Позивачем подано відповідь на відзив (арк. спр. 65-67), в якій позивач наголошує на тому, що позивач здійснював перевезення пасажирів автобусом для власних потреб, а не перевезення на договірних умовах із замовником транспортних послуг.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги, надав пояснення, аналогічні викладеному у позові та відповіді на відзив.

Представник відповідача у судове засідання не прибула, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, подала до суду клопотання про перенесення розгляду справи, призначеного на 18.07.2018 на іншу дату після 03.08.2017 (арк. спр. 63, 69-70).

Протокольною ухвалою суду у задоволенні клопотання відмовлено, керуючись положеннями статті 205 КАС України ухвалено розглянути справу по суті за відсутності представника відповідача.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, суд встановив таке.

За даними витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДР) від 11.07.2018 № 1004192179 в ЄДР наявні такі відомості: 29.10.2009 включення до ЄДР відомостей про юридичну особу ТОВ «Буковина-Транс», код за ЄДРПОУ 33001797, місцезнаходження: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, проспект Центральний, будинок 25, квартира 25, основні види діяльності: 49.39 Інший пасажирський наземний транспорт (арк. спр. 54-56).

12 квітня 2018 року Управлінням Укртрансбезпеки у Луганській області відповідно до графіку проведення рейдових перевірок, затвердженого наказом Укртрансбезпеки від 05.04.2018 № 333, та направлення на рейдову перевірку від 10.04.2018 № 003091 проведено рейдову перевірку на предмет дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, які знаходяться на території відповідно до системи адміністративно-територіального устрою України Луганської області (арк. спр. 41-43, 44).

За результатами рейдової перевірки складено акт від 12.04.2018 № 036994, дослідження копії якого встановлено, що за результатами перевірки транспортного засобу MERCEDES-BENZ SPRINTER 316 CDI (реєстраційний номер НОМЕР_1), що належить ТОВ «Буковина-Транс», під керуванням водія ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, документ, що посвідчує особу водія - від 07.12.2017 НОМЕР_2, виданого ТСЦ 4444, виявлено порушення - під час надання послуг з нерегулярних перевезень пасажирів перевізник не забезпечив наявність у водія транспортного засобу інформаційного листа, зареєстрованого у ДСБТ, що є невід'ємною частиною договору. Водій з актом ознайомлений, від надання пояснень і підпису відмовився (арк. спр. 48).

До акта перевірки додано фотокопію інформаційного листа щодо здійснення нерегулярних перевезень пасажирів б/д та б/н, здійснену одночасно разом з фотокопією посвідчення водія від 07.12.2017 НОМЕР_2, виданого ОСОБА_2, та свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу MERCEDES-BENZ SPRINTER 316 CDI (реєстраційний номер НОМЕР_1) (арк. спр. 49).

Дослідженням фотокопії інформаційного листа встановлено, що перевізником ТОВ «Буковина-Транс» на замовлення ФОП ОСОБА_3 здійснюється перевезення пасажирів автобусом MERCEDES-BENZ SPRINTER 316 CDI (реєстраційний номер НОМЕР_1), водій ОСОБА_2 Перевезення пасажирів розпочинається з 11 год. 40 хв. 12.04.2018, початковий пункт маршруту м. Сєвєродонецьк, кінцевий пункт маршруту смт. Станиця Луганська, перевозиться організована група пасажирів у кількості 21 особа (зазначено ПІБ осіб, що перевозяться). Інформаційний лист підписаний замовником та перевізником, підпис перевізника скріплений печаткою ТОВ «Буковина-Транс». Також, в інформаційному листі зазначені такі реквізити замовника та перевізника: місцезнаходження перевізника, РНОКПП замовника, місце проживання замовника.

У відповідності до пункту 26 Порядку № 1567 позивача запрошено на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт для надання пояснень, що підтверджено підписом представника ТОВ «Буковина-Транс» на листі-повідомленні Управління Укртрансбезпеки у Луганській області (арк. спр. 47).

За результатами розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт, уповноваженою особою Управління Укртрансбезпеки у Луганській області винесено постанову від 24.04.2018 № 001274 про застосування адміністративно-господарського штрафу, якою до позивача за надання послуг з перевезення пасажирів без оформлення документів, перелік яких визначений статтею 39 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме: інформаційного листа з реєстраційним номером Укртрансбезпеки, що є невід'ємною частиною договору з замовником, відповідальність за яке передбачена абзацом 3 частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», застосовано адміністративно-господарський штраф у сумі 1700,00 грн (арк. спр. 46).

Не погодившись з постановою від 24.04.2018 № 001274, ТОВ «Буковина-Транс» до Укртрансбезпеки подано скаргу від 26.04.2018 № 20 (арк. спр. 16-19).

Направлення скарги здійснено рекомендованим листом, що підтверджено чеком ПАТ «Укрпошта», яке за даними пошуку поштових відправлень вручено адресату за довіреністю 02.05.2018 (арк. спр. 20).

За результатами розгляду скарги Укртрансбезпека повідомила ТОВ «Буковина-Транс», що постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів, у тому числі й постанова від 24.04.2018 № 001274, залишаються без змін, а скарга без задоволення (арк. спр. 21-22).

На підтвердження обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, до матеріалів справи надано копії таких документів: дорожнього листа від 12.04.2018 б/н (арк. спр. 23), свідоцтва про право власності на транспортний засіб MERCEDES-BENZ SPRINTER 316 CDI (реєстраційний номер НОМЕР_1) (арк. спр. 31), наказу від 13.04.2018 № 106-К про прийняття на роботу ОСОБА_2 водієм транспортного засобу (арк. спр. 32), списку водіїв, які їдуть з Станиці Луганської до м. Сєвєродонецька за власними потребами від 12.04.2018 (арк. спр. 33); довідки від 18.07.2018 № 35 (арк. спр. 75), наказів про прийняття на роботу водіями транспортних засобів (арк. спр. 76-83).

Дослідженням копії списку водіїв, які їдуть з смт. Станиці Луганської до м. Сєвєродонецька за власними потребами від 12.04.2018 встановлено, що у ньому зазначені ПІБ осіб, перевезення яких 12.04.2018 здійснювало ТОВ «Буковина-Транс» з смт. Станиці Луганської до м. Сєвєродонецька, та які відмінні від ПІБ осіб, вказаних в інформаційному листі щодо здійснення нерегулярних перевезень пасажирів, перевезення яких 12.04.2018 здійснювало ТОВ «Буковина-Транс» з м. Сєвєродонецька до смт. Станиці Луганської.

Також дослідженням копій наказів про прийняття на роботу встановлено, що всі особи, ПІБ яких зазначено у списку водіїв, які їдуть з смт. Станиці Луганської до м. Сєвєродонецька за власними потребами від 12.04.2018, є водіями транспортних засобів ТОВ «Буковина-Транс».

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 103 (далі - Положення), Укртрансбезпека є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно з підпунктами 1, 3 пункту 4 Положення основними завданнями Укртрансбезпеки є: реалізація державної політики з питань безпеки на автомобільному транспорті загального користування (далі - автомобільний транспорт), міському електричному, залізничному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті; здійснення державного нагляду (контролю) за безпекою на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті.

Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: здійснює державний нагляд (контроль) за додержанням вимог законодавства на автомобільному, міському електричному, залізничному, морському та річковому транспорті, підготовку пропозицій щодо їх удосконалення, а також законодавства про судноплавство на суднах, у морських і річкових портах, територіальних та внутрішніх водах, на внутрішніх водних шляхах України (підпункт 2 пункту 5 Положення); здійснює контроль за додержанням перевізниками вимог режиму праці та відпочинку, що здійснюють перевезення пасажирів і вантажів автомобільним транспортом (підпункт 19 пункту 5 Положення).

Відповідно до пункту 8 Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Згідно з пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2015 № 592 «Деякі питання забезпечення діяльності Державної служби з безпеки на транспорті» утворені територіальні органи Державної служби з безпеки на транспорті як структурні підрозділи апарату Служби за переліком згідно з додатком 3, у тому числі й Управління Укртрансбезпеки у Луганській області.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначає Закон України від 05.04.2001 № 2344-III «Про автомобільний транспорт» (далі - Закон № 2344-III), який відповідно до статті 3 регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Згідно з статтею 1 Закону № 2344-III у цьому Законі наведені терміни вживаються в такому значенні:

автобус - транспортний засіб, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення пасажирів з кількістю місць для сидіння більше ніж дев'ять з місцем водія включно;

автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами;

нерегулярні пасажирські перевезення - перевезення пасажирів автобусом, замовленим юридичною або фізичною особою з укладанням письмового договору на кожну послугу, в якому визначають маршрут руху, дату та час перевезень, інші умови перевезень та форму оплати послуги, або перевезення за власний кошт;

послуга з перевезення пасажирів чи вантажів - перевезення пасажирів чи вантажів транспортними засобами на договірних умовах із замовником послуги за плату.

Частинами чотирнадцятою, сімнадцятою та вісімнадцятою статті 6 Закону № 2344-III визначено, що державний контроль автомобільних перевізників на території України здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Відповідно до частин першої, четвертої, десятої статті 39 Закону № 2344-III автомобільні перевізники, водії, пасажири повинні мати і пред'являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконуються пасажирські перевезення.

Документи для нерегулярних пасажирських перевезень:

для автомобільного перевізника - ліцензія, документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія автобуса - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, договір із замовником транспортних послуг, документ, що засвідчує оплату транспортних послуг, інші документи, передбачені законодавством України.

Документи на перевезення пасажирів автобусами для власних потреб:

для автомобільного перевізника - документ, що засвідчує використання автобуса на законних підставах, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України;

для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на автобус, список пасажирів, яких перевозять, завірений підписом перевізника, інші документи, передбачені законодавством України.

Частиною другою статті 40 Закону № 2344-III визначено, що водій автобуса зобов'язаний, зокрема:

виконувати правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту загального користування і технічної експлуатації автобуса;

мати з собою і пред'являти для перевірки уповноваженим посадовим особам документи, передбачені законодавством.

Абзацом 3 частини першої статті 60 Закону № 2344-III визначено, що за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за: надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.02.1997 № 176 затверджено Правила надання послуг пасажирського автомобільного транспорту (далі - Правила № 176), які визначають порядок здійснення перевезень пасажирів та їх багажу автобусами, таксі, легковими автомобілями на замовлення, а також обслуговування пасажирів на автостанціях і є обов'язковими для виконання організаторами регулярних перевезень, замовниками транспортних послуг (далі - замовники послуг), автомобільними перевізниками, автомобільними самозайнятими перевізниками, персоналом автомобільного транспорту, автостанціями та пасажирами.

Згідно з пунктом 55 Правил № 176 замовлення юридичною або фізичною особою автобуса для нерегулярних перевезень здійснюється шляхом укладення з перевізником письмового договору про замовлення транспортного засобу.

Суб'єкт господарювання, який надає туристичні та екскурсійні послуги і здійснює перевезення власним чи орендованим транспортним засобом, укладає договір перевезення з кожною особою.

Пунктом 56 Правил № 176, у редакції чинній до 17.03.2018, було визначено, що договір на здійснення нерегулярних перевезень, що укладається між юридичною або фізичною особою та перевізником у письмовій формі, повинен містити дату і час здійснення перевезень, початковий та кінцевий пункти маршруту, маршрут перевезення і державний реєстраційний номер транспортного засобу.

Типову форму договору про здійснення нерегулярних перевезень затверджує Мінінфраструктури.

Наказом Міністерства інфраструктури України від 20.06.2012 № 331, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 09.07.2012 за № 1130/21442, на виконання пункту 56 Правил № 176 затверджено Типову форму договору про здійснення нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом на внутрішньообласних маршрутах протяжністю понад 50 км та міжобласних маршрутах (далі - Типова форма договору).

Пунктом 3.3 Типової форми договору визначено, що перевізник, зокрема: готує Інформаційний лист (на кожний автобус); перед початком виконання перевезень пасажирів завчасно подає факсограмою, на електронну адресу або нарочно копію Інформаційного листа за формою, наведеною в додатку до Типової форми договору про здійснення нерегулярних перевезень пасажирів автомобільним транспортом на внутрішньообласних маршрутах протяжністю понад 50 км та міжобласних маршрутах, затвердженої наказом Міністерства інфраструктури України від 20 червня 2012 року № 331, відповідному територіальному органу Державної служби України з безпеки на транспорті за місцем проведення державної реєстрації Перевізника та отримує реєстраційний номер Інформаційного листа, який проставляється в Інформаційному листі.

Пунктом 23 постанови Кабінету Міністрів України від 07.02.2018 № 181 «Про внесення змін до Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту», яка набрала законної сили з 17.03.2018, у пункті 56: 1) абзац перший після слів «транспортного засобу» доповнити словами «та мету поїздки»; 2) абзац другий виключити.

Згідно з пунктом 1 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 № 1567 (далі - Порядок № 1567) цей Порядок визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб'єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб'єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.

Державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі) (пункт 4 Порядку № 1567).

Згідно з пунктом 12 Порядку № 1567 рейдова перевірка додержання суб'єктом господарювання вимог, визначених пунктом 15 цього Порядку, здійснюється на підставі щотижневого графіка.

Графік проведення рейдових перевірок складається та затверджується керівником Укртрансбезпеки або її територіального органу з урахуванням стану аварійності, періоду, що пройшов від попередньої перевірки, забезпечення належного рівня транспортного обслуговування в окремих регіонах, інформації про діяльність осіб, що незаконно надають послуги з перевезень, перевірки дотримання умов перевезень, визначених дозволом (договором) на перевезення, та інших обставин (пункт 13 Порядку № 1567).

Рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об'єктах, що використовуються суб'єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту (пункт 14 Порядку № 1567).

Згідно з пунктом 15 Порядку № 1567 під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно:

наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом;

додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону;

додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода);

відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам;

оснащення таксі справним таксометром;

відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу;

додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху;

наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення;

додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів;

виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Відповідно до пункту 16 Порядку № 1567 рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб Укртрансбезпеки у кількості не менш як дві особи.

Під час проведення рейдової перевірки можливе: застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис «Укртрансбезпека»; використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями норм режиму праці та відпочинку, встановлених законодавством України та Європейською угодою; здійснення габаритно-вагового контролю; використання засобів аудіо- та відеотехніки для запису процесу перевірки; використання пристроїв для копіювання, сканування з метою збору інформації, що свідчить про правопорушення.

Згідно з пунктом 20 Порядку № 1567 виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.

Пунктом 21 Порядку № 1567 визначено, що У разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3.

У разі відмови уповноваженої особи суб'єкта господарювання або водія від підписання акта перевірки суб'єкта господарювання або акта перевірки транспортного засобу посадові особи, що провели перевірку, роблять про це запис (пункт 22 Порядку № 1567).

Справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб'єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб'єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення (пункт 25 Порядку № 1567).

Відповідно до пункту 26 Порядку № 1567 справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб'єкта господарювання.

Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб'єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

Згідно з пунктом 27 Порядку № 1567 за наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

Копія постанови видається не пізніше ніж протягом трьох днів після її винесення уповноваженій особі суб'єкта господарювання під розписку чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням (пункт 29 Порядку № 1567).

Пунктом 32 Порядку № 1567 визначено, що скарга на постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів може бути подана до вищого за підпорядкуванням органу державного контролю.

Скарга на постанову подається протягом 10 днів після її винесення. &? ;…&?о;.

Згідно з пунктом 34 Порядку № 1567 під час розгляду скарги на постанову перевіряється законність і обґрунтованість її винесення та у десятиденний строк після надходження скарги приймається одне з таких рішень:

постанова залишається без зміни, а скарга без задоволення; &?і;…&?с;.

Копія рішення по скарзі на постанову видається у строк до трьох днів під розписку уповноваженій особі суб'єкта господарювання чи надсилається рекомендованим листом із повідомленням (пункт 35 Порядку № 1567).

Аналізом вищевикладеного встановлено, Управління Укртрансбезпеки у Луганській області, як територіальний орган Укртрансбезпеки, має повноваження на здійснення державного контролю автомобільних перевізників, у тому числі щодо дотримання ними режиму праці та відпочинку водіїв, шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок із дотриманням вимог Порядку № 1567.

Так, Порядком № 1567 визначено, що рейдова перевірка здійснюється за направленням на проведення такої перевірки, виданим згідно з щотижневим планом-графіком проведення таких перевірок, затвердженим керівником Укртрансбезпеки.

Водій транспортного засобу за правилами, визначеними статтею 40 Закону № 2344-III, повинен при собі мати та надавати на перевірку співробітникам Укртрансбезпеки під час проведення рейдової перевірки пакет документів, визначений статтею 39 Закону № 2344-III.

Цей перелік документів не є вичерпним, тобто законодавцем передбачено можливість його доповнення іншими визначеними законодавством документами. Одним із таких документів відповідно до абзацу другого пункту 56 Правил № 176 та Типової форми договору був інформаційний лист щодо здійснення нерегулярних перевезень пасажирів, зареєстрований у відповідному територіальному органі Укртрансбезпеки за місцем державної реєстрації перевізника.

Разом з тим, починаючи з 17.03.2018, внаслідок внесених змін до пункту 56 Правил № 176 відпав обов'язок перевізника укладати договір із замовником транспортних послуг із дотриманням Типової форми договору, якою, у свою чергу, було визначено обов'язок перевізника оформляти та реєструвати в територіальних органах Укртрансбезпеки інформаційний лист.

Зважаючи на зміни, що відбулися у чинному законодавстві, суд дійшов висновку, що після 17.03.2018 відсутність у водія автобусу, що здійснює нерегулярні пасажирські перевезення, інформаційного листа, а тим більше, відомостей про його реєстрацію в територіальних органах Укртрансбезпеки, не є порушенням статті 39 Закону № 2344-III.

Оскільки, як слідує з постанови від 24.04.2018 № 001274, до ТОВ «Буковина-Транс» застосований штраф у сумі 1700,00 грн саме за відсутність у водія транспортного засобу інформаційного листа з реєстраційним номером Укртрансбезпеки, що є невід'ємною частиною договору з замовником, тобто за відсутність документа, обов'язкова наявність якого у водія транспортного засобу, що здійснює нерегулярні пасажирські перевезення, на час проведення рейдової перевірки чинним законодавством не передбачена, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно винесено оскаржувану постанову та вона підлягає скасуванню.

Що стосується тверджень позивача, що ТОВ «Буковина-Транс» 12.04.2018 автобусом марки MERCEDES-BENZ SPRINTER 316 CDI (реєстраційний номер НОМЕР_1) здійснювало перевезення пасажирів для власних потреб, суд їх оцінює критично та відхиляє з підстав того, що водієм транспортного засобу співробітникам Управління Укртрансбезпеки у Луганській області під час рейдової перевірки разом з документами, обов'язкова наявність яких передбачена статтею 39 Закону № 2344-III, було надано й інформаційний лист щодо здійснення нерегулярних перевезень пасажирів, з якого слідує, що позивач здійснював перевезення пасажирів з м. Сєвєродонецька до смт. Станиця Луганська за замовленням ФОП ОСОБА_3. Як вже вищевказано, дослідженням цього інформаційного листа встановлено, що його підписано перевізником та замовником послуг із зазначенням реквізитів сторін, підпис перевізника скріплений печаткою ТОВ «Буковина-Транс». Крім того, фотокопію цього інформаційного листа здійснено одночасно з посвідченням водія ОСОБА_2 та свідоцтвом про право власності ТОВ «Буковина-Транс» на транспортний засіб.

Наданий до матеріалів справи список водіїв ТОВ «Буковина-Транс», перевезення яких здійснювалося автобусом MERCEDES-BENZ SPRINTER 316 CDI (реєстраційний номер НОМЕР_1) 12.04.2018 із смт. Станиця Луганська до м. Сєвєродонецька, жодним чином не спростовує відомості, відображені в інформаційному листі щодо перевезення інших осіб 12.04.2018 з м. Сєвєродонецька до смт. Станиця Луганська.

З викладених підстав суд вважає хибними й твердження позивача, що ним угода про перевезення пасажирів з ФОП ОСОБА_3. не укладалась.

Також суд відхиляє як безпідставні твердження представника позивача, що водієм в ході рейдової перевірки не надавався інформаційний лист та водій з актом перевірки не ознайомлювався, оскільки такий акт був складений за його відсутності. Так, по-перше, водієм транспортного засобу в акті перевірки не зазначено жодних зауважень та пояснень щодо не надання ним до перевірки інформаційного листа. По-друге, представник ТОВ «Буковина-Транс» був присутнім під час розгляду справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та таких обставин також не повідомляв. Крім того, дослідженням тексту скарги позивача від 26.04.2018 встановлено відсутність таких відомостей і у скарзі позивача, поданій на постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів.

Крім того, суду представником позивача не надано доказів звернення ТОВ «Буковина-Транс» до правоохоронних органів із повідомленням щодо підробки документів з боку співробітників Укртрансбезпеки.

Відповідно до частини другої статті 72 КАС України обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

За правилами, визначеними частиною першою статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких гуртуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Зважаючи що твердження позивача про підробку співробітниками Управління Укртрансбезпеки у Луганській області інформаційного листа та акта рейдової перевірки не підтверджені будь-якими допустимими доказами, суд їх відхиляє як безпідставні.

Що стосується тверджень позивача щодо порушення відповідачем строків розгляду скарги на постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів, суд зазначає, що Порядком № 1567, яким врегульовано порядок проведення перевірок, оформлення результатів їх проведення, порядок розгляду справ про порушення законодавства про автомобільний транспорт, порядок розгляду скарг на постанови про накладення адміністративно-господарських санкцій, не визначено таких наслідків недотримання строку розгляду скарг як скасування оскаржуваної постанови.

Хоча, на думку суду, не всі твердження позивача є обґрунтованими та підтверджуються належними та допустимими доказами, судом встановлено, що постанова від 24.04.2018 № 001274 не відповідає критеріям правомірності, визначеним частиною другою статті 2 КАС, та підлягає скасуванню.

Таким чином позов слід задовольнити повністю.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем за звернення до суду з даним позовом сплачений судовий збір у розмірі 1762,00 грн, що підтверджено платіжним дорученням від 18.06.2018 № 16.

Оскільки позов судом задовольняється повністю, суд вважає за необхідне стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати по сплаті судового збору у сумі 1762,00 грн.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Буковина-Транс» (місцезнаходення: 93400, Луганська область, місто Сєвєродонецьк, проспект Центральний, будинок 25, квартира 25, код за ЄДРПОУ 33001797) до Державної служби України з безпеки на транспорті (місцезнаходження: 01135, місто Київ, проспект Перемоги, будинок 14, код за ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправною та скасування постанови про застосування адміністративно-господарських штрафів від 24.04.2018 № 001274 задовольнити повністю.

Визнати протиправною та скасувати постанову від 24 квітня 2018 року № 001274 про застосування адміністративно-господарського штрафу у сумі 1700,00 грн до Товариства з обмеженою відповідальністю «Буковина-Транс».

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби України з безпеки на транспорті на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Буковина-Транс» судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1762,00 грн (одна тисяча сімсот шістдесят дві гривні).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складено 23 липня 2018 року.

Суддя К.О. Пляшкова