
Номер провадження 2/754/3781/18 Справа №127/22255/17
ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ
Іменем України
17 липня 2018 року Деснянський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді - ЛІСОВСЬКОЇ О.В.
за участю секретаря - Грей О.П.
представника позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третя особа: Департамент архітектури та містобудування Вінницької міської ради, про усунення перешкод у користуванні власністю, -
В С Т А Н О В И В :
18.10.2017 року позивач ОСОБА_2 звернувся до Вінницького міського суду Вінницької області із позовом до відповідачки ОСОБА_3 про усунення перешкод у користуванні власністю, мотивуючи свої вимоги тим, що він є власником 57/100 частин будинкуволодіння АДРЕСА_2 на підставі договору дарування житлового будинку від 04.03.2009 року. Співвласником вказаного житлового будинку є відповідачка ОСОБА_3, якій належить 43/100 частин зазначеного будинкуволодіння. Маючи намір здійснити прибудову та надбудову до своєї частини будинкуволодіння, на його замовлення було виготовлено ескіз намірів забудови на реконструкцію частини житлового будинку з влаштуванням прибудови та надбудови мансардного поверху, будівництво господарської будівлі. Для отримання будівельного паспорту для проектування, реконструкції частки житлового будинку він звернувся із заявою до Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради додавши визначені у п. 2.1 Порядку видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки» документи, окрім згоди співвласника ОСОБА_3 на забудову земельної ділянки, оскільки на його звернення щодо надання такої згоди відповідачем ніяк не відредаговано. Листом Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради № 05-7402/5058 від 30.01.2017 року позивачу було відмовлено у видачі паспорту та надано роз'яснення про необхідність надання вищевказаної згоди співвласників, засвідченої у встановленому законом порядку. Однак, він позбавлений можливості отримати від співвласника таку згоду.
На підставі викладеного позивач звертається до суду з даним позовом, в якому просить суд усунути йому перешкоди у користуванні власністю шляхом визнання за ним права на подачу документів для отримання будівельного паспорту забудови земельної ділянки без засвідченої в установленому порядку згоди співвласника земельної ділянки (житлового будинку) на забудову земельної ділянки по АДРЕСА_2.
Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 19.12.2017 року справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третя особа: Департамент архітектури та містобудування Вінницької міської ради, про усунення перешкод у користуванні власністю, - передано за підсудністю до Деснянського районного суду м. Києва (а.с. 31-32).
Ухвалою Деснянського районного суду м. Києва від 27.02.2018 року справу прийнято до провадження Деснянського районного суду м. Києва (а.с. 44).
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі.
Відповідачка ОСОБА_3 у судове засідання не з'явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, про причини неявки не повідомила. Суд вважає можливим розглядати справу у відсутності відповідачки, за наявних у справі матеріалів.
Представник третьої особи - Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради в судове засідання не з'явився, у своєму листі просить проводити розгляд справи у його відсутність. При цьому, до суду надано пояснення представника третьої особи, в яких Департамент не заперечує проти задоволення позовних вимог позивача ОСОБА_2 (а.с. 51-53).
Вислухавши пояснення представника позивача, вивчивши письмові матеріали справи, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_2 підлягають задоволенню у повному обсязі з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що позивач ОСОБА_2 є власником 57/100 частин будинкуволодіння АДРЕСА_2 на підставі договору дарування житлового будинку від 04.03.2009 року (а.с. 3, 4, 5).
Співвласником земельної ділянки та житлового будинку по АДРЕСА_2 є відповідачка ОСОБА_3, якій належить 43/100 частин зазначеного будинкуволодіння, що підтверджується копією технічного паспорту на індивідуальний житловий будинок (а.с. 6-8).
23.01.2017 року позивач ОСОБА_2, маючи намір здійснити прибудову та надбудову до своєї частини будинкуволодіння, та виготовивши на замовлення ескіз намірів забудови на реконструкцію частини житлового будинку з влаштуванням прибудови та надбудови мансардного поверху, будівництво господарської будівлі, звернувся до Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради із заявою та відповідними документами для отримання будівельного паспорту для проектування, реконструкції частки житлового будинку.
Листом Департаменту архітектури та містобудування Вінницької міської ради № 05-7402/5058 від 30.01.2017 року позивачу було відмовлено у видачі будівельного паспорту для проектування, реконструкції частки житлового будинку та роз'яснено про необхідність надання згоди співвласників на забудову земельної ділянки, засвідченої у встановленому законом порядку (а.с. 9).
Як вказує позивач, він не має змоги надати до Департаменту згоду співвласника будинкуволодіння ОСОБА_3 на забудову земельної ділянки, оскільки його звернення з цього приводу відповідачкою проігноровано. Так як він не має згоди співвласника, яка є обов'язковою, він не може отримати будівельний паспорт для проектування, реконструкції своєї частки житлового будинку, чим порушується його право як власника нерухомого майна.
Відповідно до п. «д» ч. 1 ст. 90 Земельного кодексу України власники земельної ділянки мають право споруджувати жилі будинки, виробничі та інші будівлі і споруди.
Згідно ч. 2 ст. 152 Земельного кодексу України власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов'язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» забудова присадибних земельних ділянок може здійснюватися на підставі будівельного паспорта, надання якого здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження відповідної заяви та пакета документів, перелік яких визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування. .
Згідно п. 1.1 Порядку видачі будівельного паспорту забудови земельної ділянки, затвердженого наказом Міністерства регіонального будівництва № 107 від 05.07.2011 року, цей Порядок розроблений відповідно до статті 27 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» і призначений для використання уповноваженими органами містобудування та архітектури та іншими суб'єктами містобудування при вирішенні питань забудови присадибних, дачних і садових земельних ділянок.
Відповідно до п. 1.2. даного Порядку будівельний паспорт забудови земельної ділянки (далі - будівельний паспорт) визначає комплекс містобудівних та архітектурних вимог до розміщення і будівництва індивідуального (садибного) житлового, садового, дачного будинку не вище двох поверхів (без урахування мансардного) з площею до 300 квадратних метрів, господарських будівель, споруд, гаражів, елементів інженерного захисту, благоустрою та озеленення на земельній ділянці.
Згідно п.п. 2.1 Порядку, видача будівельного паспорта здійснюється уповноваженим органом містобудування та архітектури безпосередньо, через центри надання адміністративних послуг та/або через Єдиний державний портал адміністративних послуг. Будівельний паспорт надається уповноваженим органом містобудування та архітектури на безоплатній основі протягом десяти робочих днів з дня надходження пакета документів, до якого входять:
заява на видачу будівельного паспорта зі згодою замовника на обробку персональних даних за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку;
засвідчена в установленому порядку копія документа, що засвідчує право власності або користування земельною ділянкою, або договір суперфіцію;
ескізні наміри забудови (місце розташування будівель та споруд на земельній ділянці, відстані до меж сусідніх земельних ділянок та розташованих на них об'єктів, інженерних мереж і споруд, фасади та плани поверхів об'єктів із зазначенням габаритних розмірів, перелік систем інженерного забезпечення, у тому числі автономного, що плануються до застосування, тощо);
проект будівництва (за наявності);
засвідчена в установленому порядку згода співвласників земельної ділянки (житлового будинку) на забудову.
Відповідно до ч. 2 ст. 331 ЦК України право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна).
Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації.
Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.
Згідно ч. 4 ст. 357 ЦК України співвласник житлового будинку, іншої будівлі, споруди може зробити у встановленому законом порядку за свій рахунок добудову (прибудову) без згоди інших співвласників, якщо це не порушує їхніх прав. Така добудова (прибудова) є власністю співвласника, який її зробив, і не змінює розміру часток співвласників у праві спільної часткової власності.
Відповідно до ч. 2 ст. 358 ЦК України співвласники можуть домовитися про порядок володіння та користування майном, що є їхньою спільною частковою власністю.
Відповідно до пункту 12 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 04 жовтня 1991 року № 7 «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на жилий будинок» При розгляді спорів між учасниками спільної часткової власності на жилий будинок про зміну часток суди повинні враховувати, що такі вимоги можуть бути задоволені, якщо учасник спільної власності збільшить в ньому за свій рахунок корисну площу будинку (жилих і підсобних його приміщень) шляхом прибудови, надбудови або перебудови, проведеної з дозволу виконкому місцевої Ради і за згодою решти учасників спільної власності.
Спорудження господарських будівель (сараїв, гаражів тощо) не є підставою для збільшення встановленого раніше розміру частки в праві власності на будинок.
Аналізуючи зібрані по справі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позивач ОСОБА_2, маючи намір здійснити прибудову та надбудову до своєї частини будинкуволодіння, не має змоги отримати згоду іншого співвласника будинку відповідачки ОСОБА_3 на забудову земельної ділянки так як відповідачкою проігноровано його звернення до неї з цього приводу, а Департаментом архітектури та містобудування Вінницької міської ради відмовлено позивачу у видачі будівельного паспорту забудови земельного ділянки саме з підстав відсутності згоди співвласника, що призводить до порушення прав позивача як власника нерухомого майна. При таких обставинах, суд приходить до висновку про задоволення вимог позивача та усунення йому перешкод у користуванні власністю шляхом визнання за ним на подачу документів для отримання будівельного паспорту забудови земельної ділянки без засвідченої в установленому порядку згоди співвласника земельної ділянки (житлового будинку) на забудову земельної ділянки по АДРЕСА_2.
На підставі викладеного, керуючись ст. 12, 19, 81, 141, 258-260, 263-265, 280-284 ЦПК України, Конституцією України, ст. 90, 152 Земельного кодексу України, ст. 357, 375, 391 ЦК України, Постановою Пленуму Верховного Суду України від 16.04.2004 року № 7 "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ", -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до ОСОБА_3, третя особа: Департамент архітектури та містобудування Вінницької міської ради, про усунення перешкод у користуванні власністю - задовольнити.
Усунути перешкоди у користуванні власністю шляхом визнання за ОСОБА_2 права на подачу документів для отримання будівельного паспорту забудови земельної ділянки без засвідченої в установленому порядку згоди співвласника земельної ділянки (житлового будинку) на забудову земельної ділянки по АДРЕСА_2.
Рішення може бути оскаржено до Апеляційного суду м. Києва через Деснянський районний суд м. Києва протягом тридцяти днів з дня проголошення.
Заочне рішення може бути переглянуто судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня проголошення.
Позивач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2.
Відповідач: ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, РНОКПП НОМЕР_2, зареєстроване місце проживання: 02222, АДРЕСА_1.
Третя особа: Департамент архітектури та містобудування Вінницької міської ради, ідентифікаційний код 41029864, зареєстроване місцезнаходження: 21050, м. Вінниця, вул. Пушкіна, 38.
Повний текст рішення виготовлено 26 липня 2018 року.
Головуючий: