Рішення № 75446416, 03.07.2018, Дарницький районний суд міста Києва

Дата ухвалення
03.07.2018
Номер справи
753/14556/17
Номер документу
75446416
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА

справа № 753/14556/17

провадження № 2-а/753/31/18

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" липня 2018 р. Дарницький районний суд міста Києва

в складі: головуючого судді ЛЕОНТЮК Л.К.

за участю секретаря КОСТЮЧЕНКО К.О.

сторін:

позивача ОСОБА_2

представника позивача ОСОБА_3.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Києві адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ в м. КИЄВІ про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати раніше призначеної пенсії,

в с т а н о в и в :

08 серпня 2017 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:

- визнати бездіяльність Головного управління пенсійного фонду в м. Києві щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2 з 1 січня 2016 року відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268" протиправною.

- зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в м. Києві провести ОСОБА_2 перерахунок та виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900 від 23 грудня 2015 року, ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанов Кабінету Міністрів України № 988 від 11 листопада 2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" № 947 від 18 листопада 2015 року "Про внесення змін до Постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268", починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

- відповідно до ст. 267 КАС України встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві подати у 10-ти денний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду. - стягнути на його користь з відповідача понесені ним судові витрати - сплачені ним судовий збір у розмірі 640 гривень.

В обґрунтування позовних вимог послався на те, що з моменту набрання чинності Законом № 900-VIII (29 грудня 2015 року), він, як пенсіонер Міністерства внутрішніх справ України (далі - МВС) має право не перерахунок пенсії з урахуванням грошового забезпечення у розмірах, встановлених для поліцейських, постановою № 988.

В судовому засіданні позивач та його представник ОСОБА_3, який діє за угодою про надання правової допомоги від 08.08 2017 року ( а.с. 32) позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити у повному обсязі з підстав викладених у позовних вимогах та пояснень наданих у судових дебатах.

Відповідач ГУ ПФУ в м. Києві належним чином повідомлений не направив для участі у справі свого представника, про причини неявки суду не повідомив.

Згідно з вимогами ст. 205 ч.1 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті.

Суд, заслухавши пояснення позивача та його представника, дослідивши матеріали адміністративної справи у їх сукупності, приходить до наступного.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

За умовами п.п.1,2 ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою повноваження надано.

Крім того, відповідно до ч.1 ст.6 КАС України, суд при вирішення справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Як слідує із матеріалів справи та встановлено у судовому засіданні, що 31 березня 2010 року мене було звільнено з органів внутрішніх справ (далі ОВС) у запас збройних сил з посади "Головний спеціаліст відділу науково-методичного забезпечення Лабораторії організаційно-методичних питань експертно-криміналістичної діяльності Державного науково-дослідного експертно-криміналістичного центру МВС України за пунктом 64 "б" (за станом здоров'я) згідно Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. (Наказ МВС України від 29.03.2010 №558 о/с із змінами внесеними Наказом МВС України від 15.06.2010 №1045о/с). Вислуга років на 31 березня 2010 року для призначення пенсії складає 20 років 09 місяців 16 днів.

31 березня 2010 року позивачу призначена пенсія відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

До 23 грудня 2015 року розмір щомісячної пенсії позивача складав 2 402,75 грн.

З 23 грудня 2015 року вступив у силу Закон України № 900-VII, яким було доповнено ч.З ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служи, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 900); перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

У зв'язку з цим 28 лютого 2017 року позивач звернувся до виконуючого обов'язки начальника Головного управління пенсійного фонду України в м. Києві Колошмай Г.В. із заявою, в якій просив перерахувати раніше призначену мені пенсію, починаючи з 1 січня 2016 року без обмеження граничного розміру.

09 березня 2017 року позивач отримав відповідь від Колошмай Г.В. про те, що пенсія не може бути перерахована, оскільки останній йшов на пенсію не з посади поліцейського, а працівника міліції, і Головне управління пенсійного фонду не отримувало від Міністерства внутрішніх справ України списків колишніх співробітників органів внутрішніх справ, пенсії яких підлягають перерахунку після 1 січня 2008 року. Таке повідомлення і списки до Головного управління пенсійного фонду у м. Києві не надходило.

Водночас, позивачу було повідомлено, що проведення перерахунку пенсії, як працівника міліції, у зв'язку із зміною грошового забезпечення по заяві пенсіонера Порядком не передбачено.

Таким чином 17 березня 2017 року Головне управління пенсійного фонду України відмовило позивачу в перерахуванні пенсії з мотивів, що чинним законодавством України та Порядком не передбачено проведення перерахунку пенсії у зв'язку із зміною розміру грошового забезпечення по заяві пенсіонера.

Відповідно до частини третьої статті 63 Закону № 2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

На виконання вимог зазначеної норми Закону № 2262-ХІІ Кабінет Міністрів України затвердив Порядок № 45. Згідно пункту 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХII, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Отже, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом № 2262-ХII, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХII.

Постановою № 988 визначено розміри посадових окладів поліцейських та встановлено, що їх грошове забезпечення складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Крім того, затверджено схеми посадових окладів поліцейських та схему окладів за спеціальним званням поліцейських.

Відповідно до абзацу другого пункту 15 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України від 02 липня 2015 року № 580-VIII «Про національну поліцію» (далі - Закон № 580-VIII) за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-ХII.

Законом № 900-VII статтю 63 Закону № 2262-ХII після частини другої доповнено новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".

При цьому, статтею 63 Закону № 2262-ХII із змінами, внесеними Законом № 900-VII, серед іншого, передбачено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Таким чином, позивач як колишній працівник міліції та пенсіонер органів внутрішніх справ, має право на здійснення перерахунку розміру пенсії на підставі постанови № 988.

Аналогічний правовий висновок вже неодноразово висловлювався Верховним Судом, зокрема, у постановах від 30 травня та 05 червня 2018 року (у справах №№362/5993/16-а, 409/2487/16-а відповідно).

Водночас, суд звертає увагу. що здійсненню перерахунку пенсії передує чітко визначена Порядком № 45 процедура.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, крім пенсій військовослужбовцям строкової служби та членам їх сімей регулює Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону № 2262-ХІІ, затверджений Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30.01.2007 №3-1 (далі - Порядок №3-1).

Відповідно до пункту 23 Порядку №3-1 перерахунок раніше призначених пенсій проводиться органами, що призначають пенсії, в порядку, установленому статтею 63 Закону № 2262-ХІІ. Пенсіонери подають органам, що призначають пенсії, додаткові документи, які дають право на підвищення пенсії.

Згідно з пунктом 24 Порядку №3-1 про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону № 2262-ХІІуповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Водночас, абзацом 1 пункту 4 Порядку №3-1 встановлено, що заява про переведення з одного виду пенсії на інший, про перерахунок пенсії подається до органу, що призначає пенсію, заявником за місцем проживання, а при необхідності - його законним представником за місцем його проживання.

Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій, може бути як відповідна заява пенсіонера та додані до неї документи, так і рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком № 45, повідомляють орган ПФУ.

Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного Суду України від 22 квітня 2014 року у справі № 21-484а13.

При цьому перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).

Таким чином, на думку суду, на час виникнення спірних відносин відповідач - ГУ ПФУ не допустило протиправної бездіяльності, оскільки на момент звернення позивача до ГУ ПФУ у останнього була відсутня інформація (довідки) про збільшений розмір грошового забезпечення пенсіонера, що унеможливило здійснити перерахунок пенсії на той час.

Разом з цим, із змісту листа ГУПФУ в м. Києві за № 5966/04 від 21.05. 2018 року, який представник позивача надав у судовому засіданні, вбачається, що управлінням здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки від 15.03. 2018 року № 22/6-70911 про грошове забезпечення для перерахунку пенсії, наданої до управління Департаментом персоналу, організації освітньої та наукової діяльності та зареєстрованої 03.04. 2018 року за вх. № 9806/04 та після проведеного перерахунку розмір пенсійної виплати позивача з 01.01. 2018 року становить 6 544 гривень 17 копійок.

З огляду на наведене, суд зазначає, що відповідно до частини другої статті 9 КАС України суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

При цьому, суд вказує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання, або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.

Разом з тим, як встановлено у судовому засіданні, позивач звертався до ГУ ПФУ із заявою про перерахунок його пенсії, проте листом від 09 березня 2017 року № 5520/03/М-556 було повідомлено, що підстав для перерахунку пенсії не має.

За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів пенсійний орган ухвалює рішення про перерахунок чи про відмову у перерахунку раніше призначеної пенсії.

З огляду на те, що ГУ ПФУ фактично не приймало рішення про відмову у перерахунку із зазначенням причини, то, на думку суду , з метою ефективного відновлення порушеного права, необхідно зобов'язати ГУ ПФУ розглянути заяву позивача про перерахунок пенсії відповідно до Закону № 900-VIII, статті 63 Закону № 2262-ХІІ та постанови № 988, перерахувати та виплатити пенсію.

З урахуванням викладеного, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з огляду на мотиви викладені у цьому рішенні.

Керуючись ст.ст. 2,6, 9, 77, 78, 243 ч.3, 250, 295 КАС України, суд

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_2 до ГОЛОВНОГО УПРАВЛІННЯ ПЕНСІЙНОГО ФОНДУ УКРАЇНИ в м. КИЄВІ про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання перерахувати раніше призначеної пенсії, задовольнити частково

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві розглянути заяву ОСОБА_2 про перерахунок пенсії відповідно до Закону України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їхніх сімей», статті 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених, з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01 січня 2016 року.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Рішення може бути оскаржена безпосередньо до Київського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення .

Повний текст рішення виготовлено 12 липня 2018 року.

СУДДЯ Л.К. ЛЕОНТЮК