
Справа № 766/12998/18
н/п 3/766/5501/18
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 липня 2018 року м. Херсон
Суддя Херсонського міського суду Херсонської області Стамбула Н.В., за участю прокурора Холоши Х.Ю., розглянувши матеріали адміністративної справи, які надійшли від Управління захисту економіки Департаменту захисту економіки національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, ІПН НОМЕР_1, громадянки України, яка народилася в м. Херсоні, заступник начальника управління - завідувач сектором економіки, фінансування та планування Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства, на теперішній час перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею шестирічного віку, проживає та зареєстрована за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_2,
за ст.172-6 ч. 1 КУпАП,
в с т а н о в и в :
Встановлено, що наказом голови Державного агентства лісових ресурсів України від 04.02.2013 року №106-к «Про переведення першого заступника та заступників начальника Херсонського обласного управління лісового господарства» ОСОБА_1 призначено на посаду заступника начальника управління - завідувача сектору економіки, фінансування та планування Херсонського обласного управління лісового господарства. Цим же наказом ОСОБА_2 присвоєно 10 ранг державного службовця в межах п'ятої категорії посад державної служби.
Відповідно до наказів начальника управління Херсонського обласного управління лісового господарства № 99-к від 05.07.2017року та № 8-В від 09.01.2018 року ОСОБА_2 з 11.07.2017 року по 10.01.2018 року та з 11.01.2018 року по 10.07.2018 року надано відпустку без збереження заробітної плати для догляду за дитиною, яка потребує домашнього догляду.
Відповідно до п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції» державні службовці є суб'єктами відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією.
Відповідно до п. З ч. 2 ст. 6 Закону України «Про державну службу» посади керівників структурних підрозділів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади та інших державних органів, їх заступників, керівників територіальних органів цих державних органів та їх структурних підрозділів, їх заступників віднесено до категорії «Б» посад державної служби.
Таким чином, згідно із п. З ч. 2 ст. 6 Закону України «Про державну службу» посада заступника начальника управління — завідувача сектору економіки, фінансування та планування Херсонського обласного управління лісового господарства, яку обіймає ОСОБА_2, відноситься до категорії «Б» посад державної служби.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Таким чином, згідно з ст. 1, п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону «Про запобігання корупції», ОСОБА_2 є суб'єктом декларування та відповідальності, на якого поширюється дія цього Закону.
Згідно із ст. 68 Конституції України кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно з п. 9 ч. 1 ст. 8 Закону України «Про державну службу», державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Згідно із ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.
Відповідно до роз'яснення щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затвердженого рішенням НАЗК № 3 від 11.08.2016 року, щорічна декларація, яка подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Подання декларацій на першому та другому етапі здійснюється згідно із Законом шляхом заповнення відповідних форм на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції з використанням програмних засобів Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Разом з тим, у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» відповідно до відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), ОСОБА_1 щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік подано лише о 11 годині 52 хвилин 16.04.2018 року, тобто несвоєчасно(https://public.nazk.gov.ua/deklaration/8f393сd7-еd60-43с5-8с3а-61е7204d18а4).
З пояснень ОСОБА_1 встановлено, що вона 05.07.2016 року ознайомлена із Законом України «Про запобігання корупції», також їй було відомо про необхідність подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік до 01.04.2018 року, несвоєчасне подання (16.04.2018) такої Декларації пояснила тим, що вважала що до 01.04.2018 року необхідно було подати податкову декларацію, помилково вважала що щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік треба було подати до 01 травня 2018 року. Також ОСОБА_1 зазначила, що має робоче місце, оснащене комп'ютерною технікою з доступом в мережу Інтернет (м. Херсон, вул. Полякова, 2) та вдома також наявний комп'ютер та доступ в мережу Інтернет. На момент подання декларації за 2017 рік ЕЦП був чинний.
Крім того, про обізнаність ОСОБА_1 з вимогами антикорупційного законодавства свідчить підписана нею 21.11.2016 року особова картка державного службовця.
Так, відповідно до п. 15.4 особової картки ОСОБА_1, остання ознайомлена з вимогами і обмеженнями щодо прийняття та проходження державної служби відповідно до Законів України «Про державну службу», «Про запобігання корупції» та «Про захист персональних даних», Правил етичної поведінки державних службовців.
Крім того, згідно п. 2.3 посадової інструкції заступника начальника управління - завідувача сектором економіки, фінансування та планування Херсонського обласного лісового та мисливського господарства зазначено, що останній забезпечує дотримання законодавства з питань боротьби з корупцією.
Згідно з листом Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства від 16.05.2018 року №12-18/27 робоче місце ОСОБА_2 знаходиться за адресою: м. Херсон, вул. Полякова, 2, забезпечене комп'ютерною технікою з доступом до мережі Інтернет.
05.07.2016 року ОСОБА_2 під особистий підпис ознайомлена з вимогами Закону України «Про запобігання корупції».
Відповідно до листа ДП «Українські спеціальні системи» від 05.05.2018 року № 07-553 близького 9:00 год. 02.01.2018 року виявлено помилки при спробі авторизації в Реєстрі. Належне безперебійне функціонування реєстру забезпечено з 09:50 02.01.2018 року.
Близько 12:00 15.03.2018 року Реєстр не функціонував (фіксувалися помилки доступу до сайту, помилка шлюзу 502), доступ до усіх компонентів системи був відсутній. О 12:40 15.03.2018 року роботу Реєстру відновлено.
Починаючи з указаного часу по 01.04.2018 року складова частина для подання електронних документів ITC Реєстр функціонувала у штатному режимі (без збоїв).
Указане свідчить про наявність технічної та фізичної можливості у ОСОБА_2 для своєчасної подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.
Одним із основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії корупції є невідворотність відповідальності за вчинення корупційних правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, отже таке правопорушення не може бути визнане як малозначне.
Відповідно до статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 10 КУпАП адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Склад вказаного правопорушення є формальним, тобто таким, який не передбачає наслідків як обов'язкового елементу об'єктивної сторони, в той час як обов'язковим елементом об'єктивної сторони формального складу завжди є діяння.
Об'єктивна сторона частини 1 статті 172-6 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за порушення вимог щодо вимог фінансового контролю: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Крім того, суб'єктивна сторона ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачена тим, що ОСОБА_2 була обізнана про вимоги фінансового контролю, зокрема необхідні терміни подачі щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік та ознайомлений з вимогами фінансового контролю, згідно Закону України «Про запобігання корупції». Зокрема, про обізнаність ОСОБА_2 з вимогами антикорупційного законодавства, наявність технічної та фізичної можливості та вміння працювати у Єдиному державному реєстрі осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, свідчить також той факт, що ОСОБА_2 успішно 30.03.2017 подано щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за 2016 рік, тобто під час подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за 2017 рік вона була обізнана про порядок подання вказаної декларації та обов'язкове інформування НАЗК суб'єкта декларування на його електронну адресу про успішне подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, що є підтвердженням факту її подання. Указане також свідчить, що ОСОБА_2 достовірно знала про алгоритм необхідних дій в Реєстрі для подання щорічної декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування, за 2017 рік та отримання підтвердження з НАЗК про успішне подання вищевказаної декларації за 2017 рік.
Також на публічно доступному офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (https://nazk.gov.ua/deklaraciya) у розділі «Роз'яснення для суб'єктів декларування», за посиланням «Рекомендації до чергового етапу електронного декларування», з метою завчасної підготовки до чергового етапу електронного декларування в Україні,який розпочнеться з 01.01.2018 року, були вказані детальні та покрокові інструкції для роботи з персональним кабінетом Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (перевірка електронної пошти, зміна електронної пошти, перевірка терміну дії та працездатності електронного цифрового підпису, зміна електронного цифрового підпису, контактні дані технічної підтримки).
Подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, як і будь-якої іншої звітності, передбачає вчинення суб'єктами декларування певних підготовчих дій: зокрема перевірку строку дії ЕЦП, правильність зазначення прізвища, ім'я та по батькові при його отриманні, наявність доступу до поштових скриньок, збір інформації, що необхідна для заповнення декларації тощо. З цією метою законодавець встановив строк для заповнення та подання декларації - 3 місяці.
Відсутність суспільної шкоди від адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, так само як і відсутність шкідливих наслідків від нього не є тими необхідними та достатніми підставами для застосування вимог ст. 22 КУпАП.
Згідно з листом НАЗК від 02.03.2017 року № 93-05/4886/17, дата публікації документів, вказана у публічній частині інформаційно-телекомунікаційної системи «Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» співпадає з фактичною датою подання суб'єктами декларування документів до Реєстру.
Таким чином, ОСОБА_2, обіймаючи посаду заступника начальника управління - завідувача сектором економіки, фінансування та планування Херсонського лісового та мисливського господарства, будучи суб'єктом декларування та відповідальності згідно із ст. 1, п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. З Закону України «Про запобігання корупції», у порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» несвоєчасно (16.04.2018) без поважних причин,маючи фізичні та технічні можливості, подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2017 рік.
Отже, ОСОБА_2 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, відповідальність за вчинення якого передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
В судове засідання правопорушник з»явилася, та пояснила, що помилково вважала, що декларацію потрібно подати до 01.05.2018 року. Декларацію подала 16.04.2018 року, без проблем, з першого разу, але вважала, що зробила це вчасно, тобто до 01.05.2018 року. Також зазначила, що вона одна виховує дитину, яка часто хворіє та просить не притягувати її до адміністративної відповідальності, оскільки може втратити роботу.
Прокурор в судовому засіданні підтримав складений протокол та просив ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 2 ст 172-6 КУпАП.
Вина порушника підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення №124/2018 від 06.07.2018 року, витягом з «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» поясненнями, копією наказу голови Державного агентства лісових ресурсів України від 04.02.2013 року № 106-к «Про першого заступника та заступника начальника Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства»; копією посадової інструкції заступника начальника управління – завідувача сектором економіки, фінансування та планування; копією Положення про сектор економіки, фінансування та планування; копією Положення про Херсонське обласне управління лісового та мисливського господарства; копією попередження про встановлені ЗУ «Про запобігання корупції» обмеження; копією особової картки державного службовця; листом Херсонського обласного управління лісового та мисливського господарства від 16.05.2018 року № 12-18/27; витягом з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування; деклараціями ОСОБА_1 за 2016 та 2017 роки; поясненнями ОСОБА_1; листом НАЗК № 93-05/4886/17 від 02.03.2017 року; листом НАЗК від 30.05.2017 року № 95-17/173/5/17; листом ДП «УСС» від 18.01.2018 року № 07-83; листом ДП «УСС» від 05.05.2018 року № 07-553 та іншими матеріалами отриманими під час проведення перевірки.
Таким чином, вина правопорушника у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП, доказана повністю. Обставин, що обтяжують чи пом’якшують відповідальність, судом не встановлено. Обираючи правопорушнику вид стягнення, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан. На підставі викладеного суд вважає, що стягнення повинно бути обрано у вигляді штрафу.
Крім того, в силу ст.40-1 КУпАП, стягненню з особи, на яку накладено стягнення, підлягає судовий збір.
Керуючись ст.33-35, 40-1, 172-20, 283, 284 КУпАП, суд –
п о с т а н о в и в :
Накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення за ст. 172-6 ч. 1 КУпАП у вигляді штрафу у сумі 850,00 грн. (Штраф перерахувати на Р/р 31116106021002 Одержувач – ГУК у м Херсон /м Херсон /21081100 Код отримувач( ЄДРПОУ) – 37959779 Назва банку – Казначейство України (ЕАП) Код банку (МФО) – 899998. Призначення платежу: штрафи у сфері громадської безпеки).
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь держави у сумі 352,40 грн. (УК у м Херсоні /м Херсон/22030101, код за ЄДРПОУ 37959779 , банк отримувача Казначейство України (ЕАП), МФО 899998, р/р 31210206021002).
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови. Апеляційна скарга подається до апеляційного суду Херсонської області через Херсонський міський суд Херсонської області
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги та з цього часу її може бути звернено до виконання протягом трьох місяців.
Постанова набирає чинності ______року.
Суддя: Н.В.Стамбула