
Справа № 464/1125/18
пр.№ 2/464/801/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10.07.2018 Сихівський районний суд м. Львова
в складі: головуючого судді Горбань О.Ю.,
при секретарі судових засідань ОСОБА_1
за участю:
представника позивача ОСОБА_2
відповідачів ОСОБА_3, ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові цивільну справу за позовом Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради до ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, третьої особи Львівського комунального підприємства «Під Зуброю» про демонтаж самочинно влаштованої комірки на проспекті ОСОБА_6, 123 у м.Львові,
встановив:
позивач звернувся до суду позовом про зобов’язання відповідачів демонтувати самочинно влаштовану комірку на площі загального користування на п’ятому поверсі в четвертому під’їзді будинку №123 на проспекті ОСОБА_6 у м.Львові розміром 2,57 кв.м х 0,90 кв.м.
Обґрунтовує позов тим, що на обслуговуванні ЛКП "Під Зуброю" знаходиться будинок №123 на пр.Червоної Калини у м.Львові. У вказаному будинку знаходиться квартира № 125, співвласниками якої є відповідачі. При проведенні перевірки виявлено, що відповідачі здійснили самовільне влаштування комірки на місцях загального користування розміром 2,57 кв.м. на 0,90 кв.м. За дане порушення 15 вересня 2017 року Адміністративною комісією при Сихівській районній адміністрації Львівської міської ради винесено постанову № 171, якою ОСОБА_7 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення, передбачене ст.150 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 грн., який оплачено у добровільному порядку. 07 листопада 2017 року на засіданні міжвідомчої комісії Сихівської районної адміністрації розглянуто заяву ЛКП «Під Зуброю» про самочинне влаштування комірки на місцях загального користування до квартири № 125 на пр.Червоної Калини, 123 у м.Львові, вирішено, що така підлягає демонтажу. 17 листопада 2017 року в.о.головою Сихівської районнної адміністрації Львівської міської ради винесено розпорядження за №707 «Про демонтаж самочинно добудованої кладовки до квартири № 125 в будинку на пр.Червоної Калини, 123», яким надано співвласникам квартири термін демонтувати самочинно добудовану комірку до 20 грудня 2017 року. Оскільки відповідачі в добровільному порядку не виконують розпорядження, тому в судовому порядку просить зобов'язати відповідачів демонтувати самочинно збудовану комірку.
Ухвалою від 06 березня 2018 року відкрито провадження у даній справі та призначено справу до розгляду, в порядку загального позовного провадження.
Ухвалою від 01 червня 2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача ОСОБА_2 (згідно довіреності від 15.03.2018) в судовому засіданні позов підтримав у повному обсязі, надав пояснення аналогічні, викладеним у позовній заяві, просить позов задоволити.
Відповідачі ОСОБА_3 та ОСОБА_4 в судовому засіданні проти позову заперечили у повному обсязі. Вказали, що вказана комірка збудована ще 1995 році, вважають, що така комірка на даний час нікому не заважає. Просять відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Відповідач ОСОБА_5, представник ЛКП "Під Зуброю" в судове засідання не з'явились, від представника третьої особи надійшло письмове клопотання про розгляд справи у його відсутності. Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутністі цих осіб, які повідомлені належним чином про день та час розгляду справи.
Заслухавши вступне слово представника позивача та відповідачів, дослідивши матеріали справи, з’ясувавши її дійсні обставини та перевіривши їх доказами, суд приходить до висновку, що позов слід задоволити з наступних підстав.
Судом встановлено, що у квартира АДРЕСА_1 на праві спільної сумісної власності належить відповідачам: ОСОБА_3, ОСОБА_4, та ОСОБА_5 Дана квартира знаходиться на обслуговувані ЛКП «Під Зуброю».
Як встановлено, на місцях загального користування влаштовано комірку розміром 2,57 кв.м. на 0,90 кв.м., яка здійснена самочинно. Жодних дозвольних документів, розробленої документації на влаштування комірки відповідачі не отримували.
Частиною 2 ст.319 ЦК України передбачено, що власник має право вчиняти щодо свого майна будь - які дії які не суперечать закону. При здійсненні своїх прав та виконанні обовязків власник зобовязаний додержуватися моральних засад суспільства.
Відповідно до ст. 383 ЦК України, власник квартири може на свій розсуд здійснювати ремонт і зміни у квартирі, наданій йому у використання як єдиного цілого за умови що ці зміни не призведуть до порушень прав власників інших квартир у багатоквартирному житловому будинку та не порушать санітарно-технічних вимог і правил експлуатації будинку.
Однак, за приписами ст. 152 ЖК України переобладнання і перепланування квартири, що належить громадянинові на праві приватної власності, проводиться лише з дозволу виконавчого комітету місцевої ради народних депутатів.
Відповідно до ч.1 ст.177 ЖК України громадяни зобов'язані забезпечувати схоронність жилих приміщень, бережно ставитися до санітарно-технічного та іншого обладнання, до об'єктів благоустрою, додержувати правил утримання жилого будинку і придомової території, правил пожежної безпеки, додержувати чистоти і порядку в під'їздах, кабінах ліфтів, на сходових клітках і в інших місцях загального користування.
Статтею 179 ЖК України визначено, що користування будинками (квартирами) державного і громадського житлового фонду, фонду житлово-будівельних кооперативів, а також приватного житлового фонду та їх утримання здійснюється з обов'язковим додержанням вимог Правил користування приміщеннями жилих будинків і прибудинковими територіями, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Згідно п.1.4.1. Наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року № 76 "Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій" переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень дозволяється робити після одержання дозволу виконавчого комітету місцевої Ради народних депутатів відповідно до законодавства.
Відповідно до п. 1.4.4. цього ж Наказу переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкцій будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається. Перепланування жилих будинків, жилих і нежилих у жилих будинках приміщень, що погіршує умови експлуатації і проживання всіх або окремих громадян у будинку або квартирі, не допускається.
Згідно п.1.4.6. Наказу Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17 травня 2005 року № 76 "Про затвердження Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій" власник, наймач (орендар) жилого будинку, жилого чи нежилого у жилому будинку приміщення, що припустив самовільне переобладнання або перепланування, що призводить до порушення конструктивних елементів або засобів протипожежного захисту, зобов'язаний за свій рахунок привести це приміщення до попереднього стану.
Згідно п.1.4.1 Правил, переобладнання і перепланування жилих будинків, жилих і нежилих, у жилих будинках приміщень, що призводять до порушення тривкості або руйнації несучих конструкції будинку, погіршення цілісності і зовнішнього вигляду фасадів, порушення вимог протипожежної безпеки та засобів протипожежного захисту, не допускається.
Згідно з п.4 «Правил користування приміщеннями житлових будинків і гуртожитків», затверджених постановою КМУ від 08.10.1992, власники, наймачі (орендарі) приміщень житлових будинків і гуртожитків мають право на переобладнання і перепланування житлових і підсобних приміщень, балконів і лоджій за відповідними проектами без обмеження інтересів інших громадян, які проживають у будинку, гуртожитку, з дозволу власника будинку (квартири), власника гуртожитку (житлового приміщення у гуртожитку) та органу місцевого самоврядування, що видається в установленому порядку.
Пунктом 2 Постанови Пленуму Верховного суду України від 04.10.1991 «Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на жилий будинок», передбачено одержання дозволу виконкому місцевої ради та згоди решти учасників спільної власності при проведенні прибудови, надбудови або перебудови жилих і підсобних приміщень будинку.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст.10 Закону України «Про благоустрій населених пунктів» до повноважень сільських, селищних рад у сфері благоустрою населених пунктів належить затвердження правил благоустрою територій населених пунктів.
Ухвалою Львівської міської ради №376 від 21 квітня 2011 року затверджено правила благоустрою м. Львова.
Рішенням виконавчого комітету Львівської міської ради від 09 вересня 2011 року № 835 затверджено Положення про порядок врегулювання самочинного будівництва у м. Львові, яке регулює процедуру вирішення питань, пов'язаних із самочинним будівництвом на території м. Львова, з метою визначення можливості збереження самочинно збудованих (реконструйованих) об'єктів містобудування та архітектури.
Відповідно до ст.144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ч.1 ст.376 ЦК України житловий будинок, будівля, споруда, інше нерухоме майно, вважаються самочинним будівництвом, якщо вони збудовані або будуються на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи чи належно затвердженого проекту, або з істотним порушенням будівельних норм і правил.
З'ясовано, що 15 вересня 2017 року Адміністративною комісією при Сихівській районній адміністрації Львівської міської ради винесено постанову № 171, якою ОСОБА_7 притягнуто до адміністративної відповідальності за порушення, передбачене ст.150 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 17 грн., який оплачено у добровільному порядку
З розпорядження Сихівської районної адміністрації № 707 від 17.11.2017 "Про демонтаж самочинно добудованої кладовки до квартири № 125 в будинку на пр.Червоної Калини, 123" вбачається, що затверджено висновок міжвідомчої комісії від 07.11.2017 та запропоновано співвласникам квартири до 20.12.2017 демонтувати вказану добудову.
Згідно ч.1 ст.73 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання всіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.
Таким чином, розпорядження №707 є чинним, тому підлягає виконанню.
Відповідно до акту, складеного комісією ЛКП «Під Зуброю» від 12.01.2018 розпорядження № 707 "Про демонтаж самочинно добудованої кладовки до квартири № 125 в будинку на пр.Червоної Калини, 123" не виконано.
Судом з"ясовано, що відповідачі під час розгляду справи не надали суду жодної проектної документації, дозвіл органу місцевого самоврядування на самочинно добудовану комірку.
Суд бере до уваги покликання представника позивача, що Сихівська районна адміністрація наділена повноваженнями щодо контролю за дотриманням законодавства, що регулює містобудівну діяльність, а також те, що по вказаному факту самовільного влаштування комірки існували скарги сусідів, чиї інтереси порушені такими самовільними діями відповідачів.
Отже, судом безперечно встановлено, що влаштована відповідачами комірка є самочинною, збудована без згоди інших сусідів, чиї інтереси та права така порушує, без дозволу Сихівської районної адміністрації.
Враховуючи те, що відповідачі самочинно влаштували комірку без погодження проектної документації та дозволу органу місцевого самоврядування на переобладнання приміщень загального користування в будинку, без згоди всіх мешканців, їх самочинні дії істотно порушують права громадян та суспільні інтереси, тому вказана комірка підлягає демонтажу.
Крім того, відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачів в користь позивача підлягають стягненню понесені ним судові витрати, пов’язані зі сплатою судового збору по 587,33 грн. з кожного.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 76, 77, 141, 258, 263-265 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
у х в а л и в:
Позов задовольнити.
Зобов’язати ОСОБА_3 (27.09.1946 р.н.), ОСОБА_4 (03.05.1979 р.н.), ОСОБА_5 (09.05.1973 р.н.) демонтувати самочинно влаштовану комірку на площі загального користування на п’ятому поверсі в четвертому під’їзді будинку №123 на проспекті ОСОБА_6 у м.Львові розміром 2,57 кв.м х 0,90 кв.м.
Стягнути з ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5 на користь Сихівської районної адміністрації Львівської міської ради судові витрати в розмірі по 587 грн. 33 коп. з кожного.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана до апеляційного суду Львівської області через Сихівський районний суд м.Львова протягом 30 днів з дня його проголошення
Суддя: О.Ю.Горбань