
Єдиний унікальний номер 229/1581/18
Номер провадження 2/229/520/2018
Категорія 56
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2018 року Дружківський міський суд Донецької області
у складі: головуючого -судді Гонтар А.Л.
при секретарі Костенко В.М.
Гумірової І.О.
за участі позивача ОСОБА_2
представника позивача ОСОБА_3
представника відповідача Чабанової О.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суда м. Дружківка цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_2 до Комунального піприємства 'Компанія 'Вода Донбасу ' про захист прав с поживачів,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2 звернувся до Дружківського міського суду 26 квітня 2018 року з позовною заявою до Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбассу" про захист прав споживачів.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував наступним. У травні 2017 року він дізнався, що йому було відмовлено у наданні субсидії із-зі заборгованості понад 2 місяці за водопостачання. Після чого він звернувся до Дружківського ВУВКГ КП Компанія "Вода Донбасу" із заявою про роз"яснення підстав виникнення боргу, на що йому було повідомлено, що станом на 01 липня 2017 року по особистому рахунку НОМЕР_1 є заборгованість за послуги водопостачання та водовідведення, яка складає 740,36 грн. Дана заборгованість утворилась у результаті не оплати нарахувань за послуги водопостачання та водовідведення, у зв"язку з простроченою повіркою приладу обліку води з грудня 2015 року. Прилад обліку, встановлений за його адресою, виведений з експлуатації 01 вересня 2016 року. З цього часу нарахування за послуги проводиться за нормами водоспоживання.
В його квартирі на час виникнення боргу був встановлений повністю справний та опломбований лічильник обліку холодної води марки (КВ - 1.5, заводський № 636197).
У зв"язку з тим, що він був позбавлений субсидії він був вимушений провести повірку засобу вимірювальної техніки за власний рахунок та 11 липня 2017 року даний лічильник обліку холодної води був прийнятий в експлуатацію.
12 липня 2017 року між ним та КП "Компанія "Вода Донбасу" було укладено договір про погашення заборгованості № 2192 від 12 липня 2017 року на теперешній час борг виплачено в повному обсязі, але вважає, що він був неправомірно нарахований та підлягає відшкодуванню, як безпідставно нарахований відповідачем.
Просить визнати незаконними дії Дружківського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" шодо переведення його на розрахунок за нормативним водоспоживанням та проведення повірки лічильника обліку за власні кошти.
Зобов"язати відповідача провести перерахунок нарахувань за послуги централізованого водопостачання та водовідведення по особовому рахунку НОМЕР_1 з 01 вересня 2016 року враховуючи фактичні показання лічильника обліку холодної води (КВ-1.5, заводський номер 636197) встановленого в його квартирі за адресою: АДРЕСА_1.
Стягнути з КП "Компанія "Вода Донбасу" на його користь грошові кошти у сумі 740, 36 грн., як такі, що була набуті відповідачем без достатньої правової підстави.
Стягнути з КП "Компанія "Вода Донбасу" на його користь грошові кошти оплачені за повірку лічильника обліку холодної води у сумі 127,11 грн.
02 травня 2018 року ухвалою Дружківського міського суду провадження по справі було відкрито та справу призначено у підготовче засідання на 25 травня 2018 року (а.с.26-27).
17 травня 2018 року до Дружківського міського суду надійшов відзив на позовну заяву від представника відповідача (а.с.29-30).
Ухвалою Дружківського міського суду від 25 травня 2018 року підготовче провадження було закрито та справу призначено до судового розгляду на 20 червня 2018 року (а.с.38-39).
Позивач ОСОБА_2 у судове засідання з"явився, позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник позивача ОСОБА_6 з"явився у судове засідання, позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача Чабанова О.О. з"явилась у судове засідання, позовні вимоги не визнала, просить відмовити в задоволенні, мотивуючи свої заперечення таким.
Споживач ОСОБА_2 прострочив повірку приладу обліку холодної води в грудні 2015 року. З 01 вересня 2016 року по 11 липня 2017 року діяла Постанова Кабінету Міністрів України "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП "Компанія "Вода Донбасу" від 26 листопада 2015 року № 2869, згідно якої витрати, пов"язані з проведенням періодичної повірки та пов"язаних з нею обслуговування та ремонту засобів обліку води для мешканців багатоквартирного житлового фонду та приватного сектору були передбачені. Відповідно до додатків № 1 та № 2 Постанови до структури тарифів включено інші витрати, які також не пов"язані з проведенням періодичної повірки засобів обліку холодного водопостачання. Цей факт відображено Постановою Кабінету Міністрів України "Загальні вимоги до формування тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення" від 01 червня 2011 року № 869 - згідно п. 24 до складу витрат на збут включаються витрати, безпосередньо пов"язані зі збутом послуги з централізованого водопостачання та водовідведення споживачам, витрати на періодичну повірку, опломбування, обслуговування та ремонт (включаючи демонтаж, транспортування і монтаж засобів обліку води, які є власністю ліцензіата. Частиною 4 пункта 4 Постанови від 01 червня 2011 року № 869 визначено термін ліцензіата - суб"єкт господарювання, який одержав ліцензію на провадження певного виду господарської діяльності, що підлягає ліцензуванню (далі -ліцензована діяльність) - тобто КП "Компанія "Вода Донбасу".
Окрім цього, в подальшому 02.08.2017 року було введено в дію Закон України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" від 22 червня 2017 року № 2119-УІІІ. Пунктом 7 розділу ІУ даного нормативного документу внесено зміни до ст. 41 Закону України "Про питну воду, питне водопостачання та водовідведення", яким зобов"язано Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, протягом трьох місяців з дня опублікування цього Закону; забезпечити перегляд порядків формування тарифів на послуги з постачання теплої енергії, гарячої води, централізованого водопостачання для суб"єктів природних монополій та суб"єктів, що провадять діяльність на сумижних ринках, зокрема в частині виклбючення зі структури тарифів витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води. Забезпечити перегляд тарифів на теплову енергію, послуг з централізованого водопостачання, постачання гарячої та холодної води для суб"єктів природних монополій та суб"єктів, що провадять діяльність на суміжних ринках, в частині виключення зі складових відповідних тарифів витрат на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку теплової енергії та води.
Також даним законом були внесені зміни до статті 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» від 05 червня 2014 року № 1314-УІІ в частині виключення норм, згідно з якими витрати на періодичну повірку засобів обліку води, які знаходяться у власності фізичних осіб, відшкодовуються за рахунок тарифів на водопостачання. Так з урахуванням внесених змін відповідно до абзацу третього частини четвертої статті 17 Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" періодична повірка засобів вимірювальних техніки (результати вимірювань яких використовується для здійснення комерційних розрахунків за спожити теплову енергію та воду) проводиться за рахунок внесків за обслуговування вузлів комерційного обліку, встановлених відповідно до закону.
Так, відповідно до вимог Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання" від 22 червня 2017 року № 2119-УІІІ Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг були прийняті Постанови "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 16 червня 2016 року № 1141" від 10 серпня 2017 року № 1014 та "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26 листопада 2016 року № 1015" від 10 серпня 2017 року № 1015.
В даних тарифах не передбачені витрати на проведення періодичної повірки та пов"язаних з нею обслуговування та ремонту засобів обліку води для мешканців багатоквартирного житлового фонду та приватного сектору.
Крім того, безоплатне надання послуг з повірки та обслуговування приладів обліку води є порушенням ліцензійних умов ведення господарської діяльності з централізованого водопостачання та водовідведення, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг № 279 від 10 серпня 2012 року, що тягне за собою застосування до підприємства адміністративно-господарських санкцій, а також необґрунтованих збитків.
Слід зазначити, що витрати на встановлення, обслуговування та заміну вузлів комерційного та розподільного обліку холодного водопостачання жодного разу до структури тарифів не входили.
Оскільки, позивач не провів повірку засобу обліку води у встановлені чинним законодавством строки, облік спожитих ним послуг провадиться відповідно до закону на підставі встановлених норм і тарифів.
Просять у задоволенні позову відмовити (а.с.23-24).
Оцінивши усі докази зібрані в справі у їх сукупності, виходячи з обставин, встановлених під час судового розгляду справи, враховуючи норми діючого законодавства, яким врегульовані встановлені судом правовідносини, керуючись принципом верховенства права суд дійшов до таких висновків.
Згідно ст. 12, 13,81 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Судом встановлено, що позивач є споживачем послуг по постачанню холодної води та водовідведенню, які надає відповідач. В будинку , за адресом, АДРЕСА_1, був введений в експлуатацію вузол обліку холодної води - лічильник КВ 1.5 № 636197 (а.с.11,14,15).
Згідно акту від 11 липня 2017 року прилад обліку холодної води було перевірено (а.с. 9).
11 липня 2017 року ОСОБА_2 отримав лист № Б-99 від відповідача, з якого вбачається, що сума заборгованості станом на 01 липня 2017 року складає 740,36 грн. (а.с. 4).
Згідно до роздруківки по особистому рахунку НОМЕР_1 за адресою: АДРЕСА_1 борг складає 740,36 грн. (а.с. 5).
Як вибачається з виписки з особистого рахунку, відповідач з вересня 2016 року перевів позивача на тариф, що передбачений для споживачів холодної води без приладу обліку води (а.с. 5). При цьому з боку відповідача не було надано доказів, згідно ст.12, 81 ЦПК України, що він звертався до позивача з вимогою надати доступ до приладу обліку холодної води, або просив узгодити дату перевірки тощо.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про метрологію та метрологічну діяльність» (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, підлягають періодичній повірці та повірці після ремонту.
Перелік категорій законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що підлягають періодичній повірці, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Суб'єкти господарювання зобов'язані своєчасно з дотриманням встановлених міжповірочних інтервалів подавати законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, на періодичну повірку.
Періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті для побутових потреб електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, здійснюються за рахунок суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Відповідальність за своєчасність проведення періодичної повірки, обслуговування та ремонту (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) засобів вимірювальної техніки (результати вимірювань яких використовуються для здійснення розрахунків за спожиті електричну і теплову енергію, газ і воду), що є власністю фізичних осіб, покладається на суб'єктів господарювання, що надають послуги з електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Періодична повірка проводиться за рахунок тарифів на електро-, тепло-, газо- і водопостачання.
Порядок подання таких засобів на періодичну повірку, обслуговування та ремонт, а також порядок оплати за періодичну повірку, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з ч. 5 ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.
Отже, у спірний період проведення періодичної повірки, обслуговування і ремонт квартирних засобів обліку води, у тому числі їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки повинне було здійснюватися за рахунок суб'єкта господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення, а витрати, понесені виконавцем, повинні були включатися у тариф на водопостачання і сплачуватися споживачем щомісячно у складі цих послуг.
Суб'єктом господарювання, що здійснює господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення до квартири позивача є Дружківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного госопдарства комунальнє підприємство «Компанія «Вода Донбасу». Цей факт сторонами визнається і відповідач його не оспорює.
Саме Дружківське виробниче управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства «Компанія «Вода Донбасу» був і є виконавцем послуг по водопостачанню та водовідведенню.
Відповідно до п. 3.4 Порядку формування тарифів на послуги з централізованого постачання холодної води, водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем)", затвердженого Постановою НКРЕКП від 10 березня 2016 року № 303, до складу витрат на збут послуг з централізованого постачання холодної води та/або водовідведення (далі - збут послуг) включаються витрати, безпосередньо пов'язані зі збутом послуг споживачам, а саме:
витрати на проведення робіт з періодичної повірки, обслуговування і ремонту квартирних засобів обліку холодної води для мешканців багатоквартирного житлового фонду, у тому числі на їх демонтаж, транспортування та монтаж після повірки, а також витрати на формування обмінного фонду засобів обліку холодної води
Посилання відповідача в запереченнях на позов на те, що до теперішнього часу для КП «Компанія «Вода Донбасу» не встановлені Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) тарифи на послуги з централізованого постачання холодною водою, водовідведення (з використанням внутрішньо будинкових систем) є безпідставним і спростовується постановою НКРЕКП № 2869 від 26 листопада 2015 року.
Відповідно до додатку № 1 до вказаної постанови зазначено структуру тарифу на централізоване водопостачання для КП «Компанія «Вода Донбасу», де в п. 3 вказані витрати на збут, у тому числі інші витрати на суму 8 491,367 тис. грн. на рік.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що саме відповідач несе відповідальність за своєчасну повірку лічильника холодної води в будинку позивача.
Відповідно до п. 9 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМ України № 630 від 21 липня 2005 року (далі - Правил №630), періодична повірка, обслуговування та ремонт (у тому числі демонтаж, транспортування та монтаж) квартирних засобів обліку проводяться за рахунок виконавця.
Відповідно до п. 10 Правил №630 плата послуг за показаннями квартирних засобів обліку провадиться лише у разі здійснення обліку в усіх точках розбору холодної та гарячої води у квартирі незалежно від наявності засобів обліку на вводах у багатоквартирний будинок.
Справляння плати за нормативами (нормами) споживання за наявності квартирних засобів обліку без урахування їх показань не допускається, за винятком випадків, передбачених абзацом п'ятим пункту 15 цих Правил. Виконавець і споживач не мають права відмовлятися від врахування показань засобів обліку.
У пункті 15 Правил №630 зазначено, що засоби обліку води і теплової енергії, встановлені у квартирі (будинку садибного типу) та на вводі у багатоквартирний будинок, підлягають періодичній повірці.
Періодична повірка засобів обліку води і теплової енергії проводиться у строк, що не перевищує одного місяця. За цей час споживач оплачує відповідні послуги у такому порядку:
з централізованого постачання холодної та гарячої води - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередні три місяці;
з централізованого опалення - згідно із середньомісячними показаннями засобів обліку за попередній опалювальний період.
У разі несправності засобів обліку води і теплової енергії, що не підлягає усуненню, плата за послуги з моменту її виявлення вноситься згідно з нормативами (нормами) споживання.
В судовому засіданні відповідачем жодними доказами не доведена несправність засобів обліку води в квартирі позивача, що стало підставою для нарахування оплати за водопостачання та водовідведення за нормами споживання за кількістю осіб, зареєстрованих у квартирі.
Таким чином, відповідач незаконно здійснив нарахування позивачу оплати за послуги з централізованого водопостачання і водовідведення по особовому рахунку НОМЕР_2 за період з вересня 2016 року за нормами споживання.
Суд вважає, що виключення лічильника холодної води, розміщеного в квартирі АДРЕСА_1, з абонентського обліку з вересня 2016 року було вчинено неправомірно, а тому дані дії відповідача треба визнати незаконними.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що позовні вимоги позивача в частині визнання незаконними дії Дружківського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" щодо переведення його на рахунок за нормативним водоспоживанням та проведення повірки лічильника обліку за власні кошти, перерахунку нарахувань за послуги централізованого водопостачання та водовідведення по особовому рахунку НОМЕР_1 з 01 вересня 2016 року по 01 липня 2017 року враховуючи фактичні показання лічильника обліку холодної води (КВ - 1.5, заводський номер 636197), встановленому за адресом: АДРЕСА_1 підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог ОСОБА_2 про стягнення грошових коштів оплачених за повірку лічильника обліку холодної води, вони також підлягають задоволенню за таких обставин.
Оскільки, діючим законодавством передбачено, що повірка лічильника проводиться за рахунок виконавця (п.9 Правил), то згідно до ст. 1166 ЦК України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Враховуючи, що позивачем на користь відповідача були сплачені грошові кошти у розмірі 127,11грн. за повірку лічильника обліку холодної води (а.с.12), суд дійшов висновку про стягнення з відповідача на користь позивача зазначеної суми.
Щодо позовних вимог про стягнення на користь позивача грошових коштів у сумі 740, 36 грн., як таких, що були набуті відповідачем без достатньої правової підстави, то в їх задоволенні треба відмовити за таких обставин.
Судом були задоволенні позовні вимоги позивача в частині перерахунку нарахувань за послуги централізованого водопостачання та водовідведення по особовому рахунку НОМЕР_1 з 01 вересня 2016 року по 01 липня 2017 року враховуючи фактичні показання лічильника обліку холодної води.
В даному випадку вищезазначений перерахунок повинен здійснюватися із врахуванням вже сплаченої суми у розмірі 740 грн. 36 коп., а тому дані вимоги позивача передчасні.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються у разі задоволення позову - на відповідача.
Отже, оскільки позивача від сплати судового збору було звільнено, то треба стягнути судовий збір з відповідача на користь держави.
На підставі вищевикладеного та керуючись ст.ст. 10-13,76-80, 259, 263-265, 268, 273 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В :
позовні вимоги ОСОБА_2 до Комунального піприємства " Компанія "Вода Донбасу " про захист прав споживачів задовольнити частково.
Визнати незаконними дії Дружківського виробничого управління водопровідно-каналізаційного господарства комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" щодо переведення ОСОБА_2 на рахунок за нормативним водоспоживанням та проведення повірки лічильника обліку за власні кошти.
Зобов`язати відповідача провести перерахунок нарахувань за послуги централізованого водопостачання та водовідведення по особовому рахунку НОМЕР_1 від 01.09.2016 року по 01.07.2017 року враховуючи фактичні показання лічильника обліку холодної води (КВ - 1.5, заводський номер 636197), встановленому за адресом: АДРЕСА_1.
Стягнути з Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" ЕДРПОУ 00191678, як знаходиться за адресою м.Маріуполь вул. К.Лібкнехта,177-а на користь ОСОБА_2 грошові кошти сплачені за повірку лічильника обліку холодної води у сумі 127 (сто двадцять сім) гривень 11 коп.
Стягнути з Комунального підприємства "Компанія "Вода Донбасу" ЕДРПОУ 00191678, як знаходиться за адресою м.Маріуполь вул. К.Лібкнехта,177-а на користь держави судовий збір у сумі 1762 (тисячу сімсот шістьдесят дві) гривні.
В іншій частині позову відмовити.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
На рішення може бути подана апеляційна скарга до Апеляційного суду Донецької області через Дружківський міський суд протягом тридяти днів після проголошення рішення.
В разі проголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення виготовлено 23 липня 2018 року.
Суддя: А. Л. Гонтар