
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 липня 2018 р.м.ОдесаСправа № 821/2019/17
Категорія: 10.1 Головуючий в 1 інстанції: Варняк С.О.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
доповідача, судді - Димерлія О.О.
суддів -Єщенка О.В., Шеметенко Л.П.
за участю секретаря - Сінчі А.Ю.
розглянув розглянув в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Херсонській області на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2018 року у справі за адміністративним позовом Комунального закладу «Херсонська міська клінічна лікарня ім. О.С. Лучанського» до Головного управління ДФС у Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2017 року Комунальний заклад «Херсонська міська клінічна лікарня ім. О.С. Лучанського» (далі - КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. О.С. Лучанського») звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкції від 13 травня 2017 року № 0002961303.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. О.С. Лучанського» при здачі звіту «Про суми нарахованої заробітної плати зареєстрованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів» у серпні 2016 року до контролюючого органу було подано з математичною помилкою, а саме у рядку 4.2 (донараховано єдиний внесок за попередні звітні періоди внаслідок збільшення класу професійного ризику виробництва). Позивач зазначає, що вказана сума не повинна була б бути в цьому рядку. У зазначеному звіті у рядку 4.4 вказана таж сама сума 306718,98 грн., де вона і потрібна бути вказана, тобто була здійснена технічна помилка, що також було пов'язано із зміною форми електронного звіту податковим органом. Станом на серпень 2016 року виникла недоїмка, на підставі якої спірним рішенням відповідачем було нараховано штрафну санкцію.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2018 року позовні вимоги КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. О.С. Лучанського» задоволено повністю.
Визнано протиправним та скасовано рішення відповідача про застосування штрафних санкції від 13 травня 2017 року № 0002961303.
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції виходив з того, що у контролюючого органу були відсутні законні підстави для нарахування позивачу штрафних санкції спірним рішенням.
Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції ГУ ДФС у Херсонській області подано апеляційну скаргу у якій зазначено, що судом першої інстанції прийнято рішення з порушенням норм матеріального права, а тому останній просить оскаржуване рішення скасувати та ухвалити нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування апеляційної скарги зазначено, що відповідач при винесенні оскаржуваного рішення діяв в межах норм діючого законодавства, а тому відсутні підстави для його скасування. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постановленого по справі судового рішення з винесенням нової постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.
У відзиві на апеляційну скаргу КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. О.С. Лучанського» спростовує доводи апеляційної скарги, вказуючи на законність ухваленого рішення та просить його залишити без змін.
У зв'язку з відсутністю клопотань від усіх учасників справи про розгляд справи за їх участю, апеляційний суд відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України розглядає справу в порядку письмового провадження.
Суд апеляційної інстанції заслухав суддю-доповідача, розглянув та обговорив доводи апеляційної скарги, перевірив матеріали справи та вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Перевіряючи повноту з'ясування судом першої інстанції обставин справи та правильність застосування правових норм, апеляційний суд звертає увагу на таке.
Судом встановлено, що у вересні 2016 року КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. О.С. Лучанського» до податкового органу подано «Звіт про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів".
У рядку 4.2. (донараховано єдиний внесок за попередні звітні періоди внаслідок збільшення класу професійного ризику виробництва) та у рядку 4.4. (сума виплат на яку донараховано єдиний внесок) вказана одна і таж сума - 306718,98 грн..
13 травня 2017 року відповідачем прийнято рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску № 0002961303, яким позивачу нараховано штраф у розмірі 47886,57 грн. та пеню у розмірі 1197,16 грн. (0,1% недоїмки) - разом 49083,73 грн..
За результатами адміністративного оскарження спірне рішення відповідача залишено без задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 6 Закону України «Про збір та облік державного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» платник єдиного внеску зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок, подавати звітність та сплачувати до органу доходів і зборів за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, за погодженням з Пенсійним фондом та фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Абз. 1 ч. 8 ст. 9 названого Закону, в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин передбачено, що: «Платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4 і 5 частини першої статті 4 цього Закону, зобов'язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця».
Згідно п. 6 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про збір та облік державного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» недоїмка - сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені цим Законом, обчислена органом доходів і зборів у випадках, передбачених цим Законом.
Частиною 4 ст. 25 цього Закону встановлено, що порядок узгодження сум недоїмки з єдиного внеску встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Відповідно до п. 1 ст. 54 Податкового кодексу України, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Податкова декларація, розрахунок, звіт (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання або відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов'язку нарахування і сплати податку і збору, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку (п. 1 ст. 46 ПКУ).
Частиною 10 та п. 2 ч. 11 ст. 25 Закону України «Про збір та облік державного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що на суму недоїмки нараховується пеня з розрахунку 0,1 відсотка суми недоплати за кожний день прострочення платежу.
Орган доходів і зборів застосовує до платника єдиного внеску такі штрафні санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 20 відсотків своєчасно не сплачених сум.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти робочих днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом Пенсійного фонду, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти робочих днів з дня надходження узгодженої вимоги, територіальний орган Пенсійного фонду надсилає в порядку, встановленому законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Матеріалами справи встановлено, що у серпні 2016 року позивач подав звіт «Про суми нарахованої заробітної плати зареєстрованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів» до контролюючого органу з математичною помилкою, а саме у звіті у рядку 4.2 (донараховано єдиний внесок за попередні звітні періоди внаслідок збільшення класу професійного ризику виробництва), була здвоєна і зазначена одна і таж сама сума, яка не повинна була б бути в цьому рядку. У вказаному звіті у рядку 4.4 вказана таж сама сума 306718,98 грн., де вона і потрібна бути вказана, тобто була здійснена технічна помилка.
На думку відповідача, станом на серпень 2016 року виникла недоїмка, на підставі якої спірним рішенням останнім було нараховано штрафну санкцію.
Проте, всупереч висновкам контролюючого органу, виникнення зазначеної технічної помилки пов'язано зі зміною форми електричного звіту цього органу, оскільки після подачі помилкового звіту ніяких наслідків не наступило, зазначена сума не була перерахована до бюджету.
Станом на 17 серпня 2017 року у КЗ «Херсонська міська клінічна лікарня ім. О.С. Лучанського» недоїмка у розмірі 306718,98 грн. відсутня, що підтверджується скоригованим звітом за 7 місяць 2017 року (графа 5.2. зменшення суми єдиного внеску за попередній звітній період внаслідок зменшення класу професійного ризику виробництва), який наявний в матеріалах справи (а. с. 16-17).
Таким чином, висновок суду першої інстанції про задоволення вимог позивача про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних санкції від 13 травня 2017 року № 0002961303, є правильним.
Суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 316 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржена постанова без змін.
Керуючись ст.ст. 242, 308, 315, 316, 321, 322, 325 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Херсонській області - залишити без задоволення.
Рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 05 лютого 2018 року по справі за адміністративним позовом Комунального закладу «Херсонська міська клінічна лікарня ім. О.С. Лучанського» до Головного управління ДФС у Херсонській області про визнання протиправним та скасування рішення - залишити без змін.
Постанова суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена безпосередньо до Верховного Суду на протязі тридцяти днів.
Головуючий суддя Димерлій О.О.Судді Єщенко О.В. Шеметенко Л.П.