
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
23 липня 2018 р. м. ХарківСправа № 820/1859/18Харківський апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів:
головуючого судді: Русанової В.Б.
суддів: Присяжнюк О.В. , Курило Л.В.
розглянувши в порядку письмового провадження у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційними скаргами ОСОБА_1, Міністерства оборони України на рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.04.2018 року, (суддя Зінченко А.В.) по справі № 820/1859/18
за позовом ОСОБА_1
до Харківського обласного військового комісаріату , Міністерства оборони України
про визнання рішення протиправним та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати п. 21 протоколу №126 від 08.12.2017р. рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та призначенням компенсаційних сум;
- зобов'язати Харківський Обласний Військовий Комісаріат подати висновок за формою (додаток 13 Наказу №530) з урахуванням раніше виплаченої суми та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів МОУ про виплату (доплату) ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги з дотриманням розмірів одноразової грошової допомоги передбаченої ст. 16-2 Закону від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (в редакції Закону № 2004-VIII від 06.04.2017 року) у Порядку затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013р., та Наказу Міністерства Оборони України №530 від 14.08.2014 року;
- зобов'язати Міністерство оборони України вирішити питання про перерахунок призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 з дотриманням розмірів одноразової грошової допомоги передбаченої ст. 16-2 Закону від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (в редакції Закону № 2004-VIII від 06.04.2017 року) у Порядку затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013р., та Наказом Міністерства Оборони України №530 від 14.08.2014 року;
- зобов'язати Харківський обласний військовий комісаріат відповідно до ст. 382 КАС України подати у 15 денний строк після набрання чинності рішення, звіт про виконання судового рішення;
- зобов'язати Міністерство оборони України відповідно до ст. 382 КАС України подати у 45 денний строк після набрання чинності рішення, звіт про виконання судового рішення.
Рішенням Харківського окружного адміністративного суду від 25.04.2018 року позов задоволено частково.
Зобов'язано Харківський Обласний Військовий Комісаріат подати висновок за формою (додаток 13 Наказу №530) з урахуванням раніше виплаченої суми та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерства Оборони України про виплату (доплату) ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги з дотриманням розмірів одноразової грошової допомоги передбаченої ст. 16-2 Закону від 20.12.1991 № 2011-XII (в редакції Закону № 2004-VIII від 6 квітня 2017 року) у Порядку затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013р., та Наказом Міністерства Оборони України №530 від 14.08.2014 року.
Зобов'язано Міністерство оборони України вирішити питання про перерахунок та призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 з дотриманням розмірів одноразової грошової допомоги передбаченої ст. 16-2 Закону від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (в редакції Закону № 2004-УШ від 6 квітня 2017 року) у Порядку затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013р., та Наказом Міністерства Оборони України № 530 від 14.08.2014 року, з урахуванням раніше виплаченої суми.
В іншій частині позову відмовлено.
ОСОБА_1, не погодившись з рішенням суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову з підстав порушення судом норм матеріального та процесуального права, подав апеляційну скаргу, в якій просив рішення суду першої інстанції скасувати в цій частині та прийняти нове, яким задовольнити позов.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що на нього розповсюджується пп. б п. 1 ст. 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" ( в редакції, що діє з 07.05.2017р.).
Міністерство оборони України (далі- відповідач), не погоджуючись з рішенням суду, подало апеляційну скаргу, в якій просить скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволення позову з підстав порушення судом норм матеріального та процесуального права та прийняти нову постанову, якою відмовити у задоволенні позовних вимог.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги посилається на те, що при вирішенні питання щодо виплати одноразової грошової допомоги позивачу суд невірно застосував законодавство та не врахував Закон України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції, що діяла на дату встановлення позивачу інвалідності), постанову Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві" № 975.
Позивач подав відзив на апеляційну скаргу відповідача, в якому просить відмовити в задоволенні апеляційної скарги відповідача, а рішення суду першої інстанції залишити без змін. В обґрунтування зазначив, що відносно нього не приймалося рішення про призначення одноразової грошової допомоги до набрання чинності Закону України України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 06.04.2017 року, а тому дія цього закону від 06.04.2017 року поширюється на позивача.
Відповідно до ч. 4 ст. 229, ч. 1 ст. 308 КАС України справа розглядається в межах доводів та вимог апеляційних скарг, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції, доводи апеляційних скарг, відзиву на апеляційну скаргу відповідача, дослідивши докази по справі, вважає, що апеляційна скарга ОСОБА_1 не підлягає задоволенню, апеляційна скарга Міністерства оборони України підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що з 20.09.1983 року по 04.02.1986 року ОСОБА_1 проходив строкову військову службу у Збройних Силах СРСР, в тому числі брав участь у бойових діях на території Демократичної Республіки Афганістан, що підтверджується обліковою карткою до військового квитка та постановою Ленінського районного суду м. Харкова від 11.08.2017 року по справі № 642/3448/17 (а.с. 15-18).
19.05.2014 року під час первинного огляду органами МСЕК визнано інвалідом ІІІ групи внаслідок поранення, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії згідно довідки МСЕК від 19.05.2014 року, що вбачається з витягу протоколу (а.с. 10).
30.05.2016 року позивачу встановлено ІІ групу інвалідності внаслідок з цієї ж причини, що підтверджується довідкою МСЕК (а.с. 14).
16.06.2016 року позивач звернувся до відповідача з заявою про виплату йому одноразової грошової допомоги у Порядку "Про призначення і виплату одноразової грошової допомоги", затвердженого постановою КМУ №975 від 25.12.2013 року.
23.06.2017 року відповідачем відмовлено в призначені такої допомоги.
За наслідками судового оскарження рішення відповідача, 11.08.2017 року постановою Ленінського районного суду м. Харкова по адміністративній справі № 642/3448/17 визнано протиправним та скасовано п. 6 протоколу №66 від 23.06.2017р. рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та призначенням компенсаційних сум. Визнано протиправною відмову Міністерства оборони України в призначенні і виплаті одноразової грошової допомоги відповідно до ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» ОСОБА_1 Зобов'язано Харківський обласний військовий комісаріат повторно подати висновок за формою (додаток 13 Наказу №530) та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерства Оборони України про виплату ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги з дотриманням вимог ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей», Порядку, затвердженого Постановою КМУ №975 від 25.12.2013р., та Наказу Міністерства Оборони України №530 від 14.08.2014 року. Зобов'язано Міністерство оборони України прийняти рішення про призначення та нарахування одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 згідно ЗУ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей» та в Порядку, затвердженому Постановою КМУ №975 від 25.12.2013р., Наказом Міністерства Оборони України №530 від 14.08.2014 року.
08.12.2017 року протоколом засідання комісії МО України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум № 126 На виконання постанови Ленінського районного суду м. Харкова від 11.08.2017 за справою № 642/3448/17 скасовано п. 6 протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 23.06.2017 № 66 в частині відмови у призначенні одноразової грошової допомоги у зв'язку з установленням інвалідності прапорщику внутрішньої служби в запасі ОСОБА_1
Прийнято нове рішення (з урахуванням висновків суду) про призначення допомоги прапорщику внутрішньої служби в запасі ОСОБА_1, якого 02.12.2000 року звільнено з Державного департаменту України з питань виконання покарань та 19.05.2014 року під час первинного огляду органами МСЕК визнано інвалідом ІІІ групи внаслідок поранення, пов'язаного з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах де велися бойові дії (довідка МСЕК серія 10 ААБ № 204533 від 19.05.2014 року), а 30.05.2016 року - інвалідом ІІ групи внаслідок цієї ж причини (довідка МСЕК серії 12 ААА №131377 від 30.05.2016 року) в розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на дату встановлення інвалідності в сумі 290000 грн. 00 коп., що підтверджується витягом з протоколу (а.с. 10).
Позивач, вважаючи протиправним рішення Комісії Міністерства оборони України щодо визначення розміру одноразової грошової допомоги, звернувся до суду за захистом своїх прав.
Задовольняючи позов, суд першої інстанції виходив з того, що Міністерством оборони України виплачено одноразову грошову допомогу позивачу в розмірі, меншому ніж передбачено пп. б) п.1 ст. 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" ( в редакції, що діє з 07.05.2017р.).
Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що на момент розгляду справи позивачу призначено одноразову грошову допомогу у розмірі 290000,00 грн. і виплачено, тобто рішення Комісії МО України вже реалізоване, у зв'язку з чим позов про визнання протиправним та скасування п. 21 протоколу №126 від 08.12.2017р. рішення Комісії Міністерства оборони України задоволенню не підлягає.
Колегія суддів частково погоджується з висновком суду з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Закону України "Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (далі - Закон № 2011- ХІІ) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві - це гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Згідно п. 4 ч. 2 ст. 16 Закону № 2011- ХІІ одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Відповідно до п. б ч. 1 ст. 16-2 Закону № 2011- ХІІ (в редакції чинній на дату встановлення інвалідності позивачу) одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі 200-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи.
Відповідно до ч. 9 ст. 16-3 Закону № 2011- ХІІ порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, визначений Порядком призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 року № 975 (далі - Порядок № 975).
Відповідно до п. 12 Порядку № 975 призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Відповідно до ст.16-2 Закону № 2011-ХІІ ( в редакції , що діє з 07.05.2017р. відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей" від 06.04.2017 року, ) одноразова грошова допомога призначається і виплачується у розмірі: 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, - у разі встановлення військовослужбовцю інвалідності II групи (пп. 4 п. 2 ст. 16 цього Закону).
Одноразова грошова допомога у випадках, зазначених у пп. 5 - 9 п. 2 ст. 16 цього Закону, призначається і виплачується залежно від встановленої військовослужбовцю, військовозобов'язаному або резервісту інвалідності та ступеня втрати ним працездатності у розмірі, визначеному Кабінетом Міністрів України. При цьому у випадках, зазначених у пп. 5 п. 2 ст. 16 цього Закону, розмір одноразової грошової допомоги не може бути меншим за 70-кратний прожитковий мінімум, встановлений законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року".
Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей" дія цього Закону не поширюється на осіб, стосовно яких до набрання чинності цим Законом прийнято рішення про призначення та виплату їм одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності або які отримали замість зазначеної допомоги інші компенсаційні виплати відповідно до законодавства.
Отже, з аналізу норм права вбачається, що дія закону, яким збільшено розмір одноразової грошової допомоги не поширюється на осіб, стосовно яких до набрання чинності цим Законом прийнято рішення про призначення та виплату їм одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), встановлення інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності або які отримали замість зазначеної допомоги інші компенсаційні виплати відповідно до законодавства.
Судом встановлено, що до 07.05.2017р. (набрання чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення рівня соціального захисту військовослужбовців та членів їх сімей" ) відповідачем не приймалося рішення про призначення та виплату позивачу одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності або отримання позивачем замість зазначеної допомоги інших компенсаційних виплат відповідно до законодавства.
Колегія суддів зауважує, що стаття 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" (в редакції Закону, що діє з 07.05.2017р.) розповсюджується на категорії військовослужбовців, які зазначені пп. 4 п. 2 ст. 16 цього Закону, а саме: військовослужбовці (крім військовослужбовців строкової служби) інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого ним під час виконання обов'язків військової служби або внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням ним обов'язків військової служби, чи встановлення інвалідності особі після її звільнення з військової служби внаслідок причин, зазначених у цьому підпункті.
Отже, ст. 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" (в редакції Закону , що діє з 07.05.2017р. ) не підлягає застосуванню у спорах за участю військовослужбовців строкової служби.
В ході судового розгляду справи встановлено, що ОСОБА_1 проходив строкову військову службу, у зв'язку з чим не набув права на отримання одноразової грошової допомоги у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб на 1 січня календарного року, яка передбачена Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їхніх сімей" (в редакції Закону, що діє з 07.05.2017р.).
Окрім іншого, судовим рішенням по справі № 642/3448/17 право позивача на отримання одноразової грошової допомоги визначено за правилами саме ст. 16 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" (в редакції Законів України №328-У від 03.11.2006, №5040-VІ від 04.07.2012), тому правові підстави для застосування під час вирішення питання приписів ст. 16-2 в редакції Закону, що діє з 07.05.2017р., відсутні.
Таким чином, п. 21 протоколу №126 від 08.12.2017р. рішення Комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та призначенням компенсаційних сум, прийнято відповідачем правомірно, в межах повноважень та у спосіб встановлений законом, а отже апеляційна скарга відповідача підлягає задоволенню.
Висновки суду першої інстанції щодо відсутності підстав для скасування зазначеного рішення від 08.12.2017р., оскільки воно є реалізованим, колегія суддів з вище зазначених підстав вважає помилковими.
У зв'язку з зазначеним, судова колегія дійшла висновку, що судом першої інстанції правильно по суті вирішено справу в частині відмови в позові, але з неправильним застосуванням норм матеріального права, а тому рішення суду першої інстанції підлягає зміні в його мотивувальній частині.
Відповідно до ст. 317 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення, є, зокрема, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи, неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.
Згідно з ч. 2 ст. 317 КАС України неправильним застосуванням норм матеріального права вважається: неправильне тлумачення закону або застосування закону, який не підлягає застосуванню, або незастосування закону, який підлягав застосуванню.
Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку про скасування рішення суду першої інстанції в частині задоволення позовних вимог із прийняттям нової постанови про відмову у задоволенні позову ОСОБА_1
Керуючись ст.ст. 311, 315, 317, 321, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 задовольнити частково.
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України задовольнити.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25.04.2018 по справі № 820/1859/18 скасувати в частині зобов'язанння Харківський обласний військовий комісаріат подати висновок за формою (додаток 13 Наказу №530) з урахуванням раніше виплаченої суми та документи до нього розпорядникові бюджетних коштів Міністерства Оборони України про виплату (доплату) ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги з дотриманням розмірів одноразової грошової допомоги передбаченої ст. 16-2 Закону від 20.12.1991 № 2011-XII (в редакції Закону № 2004-VIII від 6 квітня 2017 року) у Порядку затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013р. та Наказом Міністерства Оборони України №530 від 14.08.2014 року.
Зобов'язання Міністерство оборони України вирішити питання про перерахунок та призначення одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 з дотриманням розмірів одноразової грошової допомоги передбаченої ст. 16-2 Закону від 20.12.1991 № 2011-ХІІ (в редакції Закону № 2004-УШ від 6 квітня 2017 року) у Порядку затвердженим Постановою КМУ №975 від 25.12.2013р., та Наказом Міністерства Оборони України № 530 від 14.08.2014 року, з урахуванням раніше виплаченої суми.
Прийняти нову постанову, якою в цій частині в задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення Харківського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року в його мотивувальній частині щодо підстав відмови у задоволенні адміністративного позову змінити.
В іншій частині Харківського окружного адміністративного суду від 25 квітня 2018 року по справі № 820/1859/18 року залишити без змін.
Постанова набирає законної сили з моменту її прийняття та не підлягає оскарженню, крім випадків, передбачених ч. 5 ст. 328 КАС України.
Головуючий суддя В.Б. Русанова Судді О.В. Присяжнюк Л.В. Курило