Постанова № 75429240, 17.07.2018, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2018
Номер справи
591/2813/17
Номер документу
75429240
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Головуючий І інстанції: Грищенко О.В.

17 липня 2018 р. м. ХарківСправа № 591/2813/17Харківський апеляційний адміністративний суд

у складі колегії:

головуючого судді: Рєзнікової С.С.

суддів: Старостіна В.В. , Бегунца А.О.

за участю секретаря судового засідання Машури Г.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Приватного підприємства "Согор" на рішення Зарічного районного суду м. Суми від 02.05.2018 по справі № 591/2813/17, ухвалене в м. Суми, вул. Академічна, 13, 40030, о 15:55, повний текст рішення складено 04.05.2018р.

за позовом ОСОБА_1

до Виконавчого комітету Сумської міської ради третя особа Приватне підприємство "Согор"

про визнання протиправними та скасування рішень,

ВСТАНОВИВ:

02.06.2017р. позивач, ОСОБА_1 (надалі - позивач, ОСОБА_1.), звернувся до Зарічного районного суду м. Суми з адміністративним позовом до Виконавчого комітету Сумської міської ради (надалі - відповідач, виконком Сумської міської ради), третя особа Приватне підприємство "Согор" (надалі - третя особа, ПП "Согор"), в якому з урахуванням уточнених позовних вимог просив суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення виконкому Сумської міської ради від 16.05.2017р. № 260 «Про тарифи на послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що працюють у звичайному режимі ПП «Согор».

- визнати протиправним та скасувати рішення виконкому Сумської міської ради від 12.06.2017р. № 288 «Про тимчасовий тариф на послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що працюють у звичайному режимі ПП «Согор» в частині встановлення тимчасового тарифу на послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що працюють у звичайному режимі», № 4 «Аеропорт-Хіммістечко», № 5 «Роменська- Хіммістечко», № 11 «Тепличний-Тепличний», № 12 «Тімірязівка-Тімірязівка», № 20 «Аеропорт-Ковпака», № 25 «Добровільна-Інтернаціоналістів», № 26 «Центр-40-ва підстанція», № 60 «В.Піщане-Інтернаціоналістів» у наступному розмірі: вартість одного пасажироперевезення - 4 гривні.

- визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 366 від 18.07.2017р. «Про тарифи на послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що працюють у звичайному режимі, яким встановлено тарифи на послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування в режимі маршрутного таксі для ПП «Согор».

В обґрунтування заявлених позовних вимог позивачем зазначено, що відповідачем при прийнятті оскаржуваних рішень порушено вимоги ЗУ «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності», оскільки прийняття регуляторного акту має відповідати принципу прозорості та врахування громадської думки, що передбачає обов'язковий розгляд ініціативи, зауважень та пропозицій, наданих у встановленому законом порядку фізичними та юридичними особами, їх об'єднаннями, обов'язковість і своєчасність доведення прийнятих регуляторних актів до відома фізичних та юридичних осіб, їх об'єднань, інформування громадськості про здійснення регуляторної діяльності, однак проекти оскаржуваних рішень, як регуляторних актів, не оприлюднювалися, що виключає можливість згідно до ст. 9 вказаного Закону провести аналіз та врахувати зауваження, пропозиції стосовно таких регуляторних актів та їх регуляторного впливу.

Позивачем також зазначено, що при прийнятті оскаржуваних рішень відповідачем не дотримано вимоги ч. 3 ст. 15 ЗУ «Про доступ до публічної інформації», оскільки виконавчий комітет Сумської міської ради не виконав обов'язку стосовно оприлюднення за 20 робочих днів, які передували їх прийняттю, проектів рішень саме в тій редакції, в якій їх було прийнято, а тому таке порушення, відповідно до ст. 23 Закону України «Про доступ до публічної інформації», також є підставою для оскарження прийнятих рішень.

Рішенням Зарічного районного суду м. Суми від 02.05.2018р. задоволено.

Визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 16.05.2017р. № 260 «Про тарифи на послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що працюють у звичайному режимі ПП «Согор».

Визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 12.06.2017р. № 288 «Про тимчасовий тариф на послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що працюють у звичайному режимі ПП «Согор».

Визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Сумської міської ради від 18.07.2017р. № 366 «Про тарифи на послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що працюють у звичайному режимі ПП «Согор».

Не погодившись з вказаним рішенням, третя особа подала апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати оскаржуване рішення суду першої інстанції та прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог.

Від позивача та відповідача на адресу суду не надходило відзиву на подану апеляційну скаргу.

Колегія суддів вважає за можливе розглянути справу в порядку ч. 4 ст. 229 КАС України.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

17.07.2018р. третьою особою, ПП "Согор", подано клопотання про закриття провадження у справі в порядку п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України, в обґрунтування якого скаржником зазначено, що оскаржувані в спірних правовідносинах рішення виконавчого комітету Сумської міської ради не діють.

Колегія суддів вважає, що подане третьою особою клопотання підлягає задоволенню та зазначає наступне.

Як свідчать матеріали справи 18.07.2017р. виконавчим комітетом Сумської міської ради прийнято рішення №366 «Про тарифи на послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що працюють у звичайному режимі ПП «Согор», згідно п. 2 якого вказано рішення виконавчого комітету № 260 від 16.05.2017р. «Про тарифи на послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що працюють у звичайному режимі ПП «Согор» та № 288 від 12.06.2017р. «Про тимчасовий тариф на послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що працюють у звичайному режимі ПП «Согор» вважати таким, що втратили чинність (т. 1, а.с.182).

Отже, з прийняттям рішення виконавчим комітетом Сумської міської ради №366 від 18.07.2018р. тратили чинність оскаржувані рішення відповідача № 260 від 16.05.2017р. та № 288 від 12.06.2017р., що є предметом в спірних правовідносинах.

Стосовно позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Сумської міської ради № 366 від 18.07.2017р. «Про тарифи на послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що працюють у звичайному режимі ПП «Согор», колегія суддів зазначає наступне.

Як свідчать матеріали справи 29.01.2018р. виконавчим комітетом Сумської міської ради прийнято рішення №51 «Про тарифи на послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що працюють у звичайному режимі ПП «Согор», згідно п. 2 якого вказано рішення виконавчого комітету № 366 від 18.07.2017р. «Про тарифи на послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що працюють у звичайному режимі ПП «Согор» вважати таким, що втратило чинність (т. 2, а.с.103).

Таким чином, колегія суддів звертає увагу, що оскаржуване рішення виконавчого комітету № 366 від 18.07.2017р. з прийняттям рішення № 51 від 29.01.2018р. втратило чинність.

Так, відповідно до ч. 1 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Згідно з ст. 5 КАС України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

За змістом ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 4 КАС України, позивач - особа, на захист прав, свобод та інтересів якої подано позов до адміністративного суду. Таким чином до адміністративного суду вправі звернутися з позовом особа, яка має суб'єктивне уявлення, особисте переконання в порушенні її прав чи свобод.

Згідно з ч. 1 ст. 319 КАС України, судове рішення першої інстанції, яким закінчено розгляд справи, підлягає скасуванню повністю або частково в апеляційному порядку і позовна заява залишається без розгляду або провадження у справі закривається у відповідній частині з підстав, встановлених статтями 238, 240 цього Кодексу.

Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України, суд закриває провадження у справі щодо оскарження рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень і при цьому відсутні підстави вважати, що повне відновлення законних прав та інтересів позивача неможливе без визнання рішень, дій або бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправними після такого виправлення.

Таким чином, при встановленні під час розгляду справи виправлення відповідачем оскаржуваних позивачем порушень, суд має вирішити питання можливості закриття провадження у справі. При цьому, варто акцентувати увагу, що вирішуючи зазначене питання, суд має з'ясувати чи не призведе закриття провадження у справі до того, що законні права та інтереси позивача не будуть відновлені навіть після виправлення відповідачем оскаржуваних порушень.

Так, предметом спору у цій справі є визнання протиправними та скасування рішень виконавчим комітетом Сумської міської ради про тарифи на послуги з перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, що працюють у звичайному режимі ПП «Согор».

Колегією суддів встановлено, що оскаржувані порушення були виправлені суб'єктом владних повноважень шляхом прийняття рішень на підставі яких, оскаржувані в спірних правовідносинах рішення втратили чинність, що відповідно до вимог п.8 ч.1 ст.238 КАС України є підставою для закриття провадження у справі.

З огляду на наведене, колегія суддів вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити частково, рішення Зарічного районного суду м. Суми від 02.05.2018р. скасувати, а провадження у справі №591/2813/17 відповідно до вимог п. 8 ч. 1 ст. 238 КАС України - закрити.

Керуючись ст. 243, 250, 310, 315, 321 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Приватного підприємства "Согор" задовольнити частково.

Рішення Зарічного районного суду м. Суми від 02.05.2018 по справі № 591/2813/17 скасувати.

Провадження по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Сумської міської ради, третя особа Приватне підприємство "Согор" про визнання протиправними та скасування рішень закрити.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду.

Головуючий суддя (підпис)С.С. РезніковаСудді(підпис) (підпис) В.В. Старостін А.О. Бегунц Повний текст постанови складено 23.07.2018.