
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
18 липня 2018 рокусправа № 808/227/18
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючий суддя: Круговий О.О.
судді: Прокопчук Т.С. Шлай А.В.
за участю секретаря судового засідання: Горшкова В.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпро апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12.03.2018 року (суддя суду першої інстанції Бойченко Ю.П.), прийняту у м. Запоріжжі у справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особа: Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ :
ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, третя особа: Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області, в якому просив:
-визнати протиправними дії відповідача щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії позивачу на підставі довідки третьої особи №86/12323, у відповідності до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
- зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії позивачу, починаючи з 01.01.2016 року з урахуванням включення до розрахунку (складу грошового забезпечення, з якого призначалась пенсія) оновлених та підвищених розмірів посадового окладу в розмірі 2 600,00 грн., окладу за військове звання в розмірі 2 000,00 грн., надбавки за вислугу років у розмірі 2 070,00 грн., зазначених у довідці третьої особи №86/12323, з урахуванням інших додаткових видів грошового забезпечення, що вже були включені у розрахунок пенсії при її первинному призначенні.
Адміністративний позов було обґрунтовано тим, що Позивач є пенсіонером органів МВС України. У листопаді 2017 року він звернувся до відповідача письмово з проханням щодо перерахунку пенсії у зв'язку з набранням чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" № 900-VIII від 23.12.2015. У відповідь на звернення позивач отримав відмову у перерахунку пенсії з посиланням на те, що довідка про розмір грошового забезпечення повернута до Ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області на доопрацювання, а перерахунок та виплата пенсії буде проведено після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Крім того, Позивач зазначає, що при перерахунку мають враховуватися інші види грошового забезпечення, що вже включалися у розрахунок пенсії при її первинному призначенні, оскільки перерахунок проводиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 12.03.2018 року адміністративний позов було задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови в проведенні перахунку пенсії ОСОБА_2 на підставі довідки Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області №86/12323, у відповідності до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1), починаючи з 01.01.2016 з урахуванням включення до розрахунку (складу грошового забезпечення, з якого призначалась пенсія) оновлених та підвищених розмірів посадового окладу в розмірі 2 600,00 грн., окладу за військове звання в розмірі 2 000,00 грн., надбавки за вислугу років у розмірі 2 070,00 грн., зазначених у довідці Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області №86/12323, з урахуванням інших додаткових видів грошового забезпечення.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, Відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій посилаючись на порушення судом вимог норм матеріального та процесуального права просить оскаржуване рішення скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що інші додаткові види грошового забезпечення, які були враховані Позивачу при призначенні пенсії не можуть враховуватись при перерахунку пенсії відповідно до вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» та з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року №103 «Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції при прийнятті оскаржуваного судового рішення норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що з 2000 року ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Запорізькій області як отримувач пенсії за вислугу років, призначеної відповідно Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ.
На виконання приписів ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМУ від 11.11.2015 року №988, наказу МВС України від 06.04.2016 року №260, ГУ МВС України у Запорізькій області було підготовлено та направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01 січня 2016 року.
Однак, перерахунок пенсії Позивача на підставі вказаної довідки проведений не був.
ОСОБА_2 27.10.2017 та 23.11.2017 року, звертався до ГУ ПФУ в Запорізькій області із заявами про проведення перерахунку пенсії у зв'язку з набуттям чинності Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей".
Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області листами від 09.11.2017 № 1087/П-9 та від 06.12.2017 №1404/П-9 повідомило позивача про те, що на виконання пункту 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ від 13.02.2008 № 45, Головним управлінням 06.04.2017 за вих. № 3050/03 направлено до ліквідаційної комісії ГУ МВС списки осіб для визначення нового грошового забезпечення станом на 01.01.2016 та надання довідок щодо осіб, зазначених у списку. Довідка про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 станом на 01.01.2016 надійшла до головного управління та після перевірки була повернута на доопрацювання до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області, оскільки вона не відповідає вимогам постанов КМУ від 13.02.2008 № 45 та від 11.11.2015 № 988 і наказу МВС України від 06.04.2016 № 260. Додатково зазначено про те, що заплановано проведення перерахунку та виплата перерахованих пенсій колишнім співробітникам органів внутрішніх справ після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України. Виходячи з цього, ГУ ПФУ в Запорізькій області стверджує, що підстав для перерахунку пенсії у позивача немає.
Не погодившись з вказаними висновками пенсійного органу, Позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та інтересів.
Вирішуючи спір між сторонами та задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що оскільки право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком № 45, для проведення перерахунку пенсії, ОСОБА_2 має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням інших додаткових видів грошового забезпечення.
Суд апеляційної інстанції частково погоджується з вказаними висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).
Цим Законом внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ. Статтю 63 доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських».
Статтею 51 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до абзацу другого розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.
Згідно із статтею 102 Закону України «Про Національну поліцію» пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Кабінет Міністрів України постановою від 11 листопада 2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) та постановою від 18 листопада 2015 року № 947 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 року № 268» встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади і плату за спеціальні звання колишніх працівників органів внутрішніх справ.
Постанова № 988 набрала чинності 02 грудня 2015 року.
Отже, враховуючи, що постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановлено грошове забезпечення поліцейських, яке, за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за розміром більшим, таке збільшення є підставою для перерахунку пенсії колишніх співробітників органів внутрішніх справ.
Виходячи з зазначеного, ОСОБА_2, як колишній працівник органів внутрішніх справ, який отримує пенсію за вислугу років, набув права на проведення перерахунку розміру пенсійного забезпечення.
В свою чергу, порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20 лютого 2008 року.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в пункті 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.
Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки).
Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Таким чином, підставою для вчинення дій, спрямованих на перерахунок раніше призначених пенсій є рішення, прийняте Кабінетом Міністрів України, про що державні органи, визначені Порядком проведення перерахунку, повідомляють орган ПФУ. При цьому, перерахунок може бути здійснено після надходження до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції).
Як свідчать встановлені обставини справи, Головним управлінням Міністерства внутрішніх справи України в Запорізькій області була сформована та направлена на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, сформована на ім'я ОСОБА_2. Факт отримання вказаної довідки також підтверджується Відповідачем.
Також, як вбачається зі змісту вказаної довідки, вона була сформовано відповідно до ч.3 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», постанови КМ України від 11.11.2015 року №988, наказу МВС України від 06.04.2016 року №260.
Отже, виходячи з приписів чинного законодавства, отримання вказаної довідки зумовлювало виникнення у Пенсійного органу обов'язку по здійсненню перерахунку та виплати пенсії Позивачу.
Однак, вказані дії пенсійним органом здійснені не були з огляду на повернення вказаної довідки на доопрацювання до ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Запорізькій області та планування перерахунку та виплати пенсії після виділення додаткових коштів з Державного бюджету України.
Наявність вказаних обставин, на переконання Відповідача належним чином підтверджує обґрунтованість нездійснення перерахунку пенсії Позивача.
Однак, суд апеляційної інстанції зазначає, що виходячи з положень Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, отримання довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії породжує обов'язок пенсійного органу на проведення перерахунку та виплати пенсії.
При цьому, приписи чинного законодавства не визначають можливості відтерміновувавання права пенсіонера на здійснення перерахунку та виплати пенсії на невизначений строк з огляду встановлення пенсійним органом певних обставин, які на його переконання, є недоліками отриманої довідки.
Також, що стосується посилань пенсійного органу на відсутність бюджетних асигнувань для здійснення перерахунку та виплати пенсії, то суд апеляційної інстанції зазначає, що Європейський суд з прав людини у справах "Кечко проти України", "Ромашов проти України" зауважив, що реалізація особою права, яке пов'язано з отриманням бюджетних коштів, що базується на спеціальних та чинних на час виникнення спірних правовідносин нормативно-правових актах національного законодавства, не може бути поставлена у залежність від бюджетних асигнувань, тобто посилання органами державної влади на відсутність коштів, як на причину невиконання своїх зобов'язань, є безпідставними. Європейський Суд з прав людини у своїх рішеннях констатував, що не приймає аргумент Уряду щодо бюджетних асигнувань, оскільки органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
Тобто, відсутність належного бюджетного фінансування не може бути підставою для відмови у перерахунку пенсії позивача.
Вказана правова позиція також кореспондується з правовою позицією Верховного Суду, відображеній в постанові від 20.03.2018 року.
Отже, з зазначених обставин справи вбачається, що висновки пенсійного органу щодо відсутності підстав для проведення перерахунку пенсії Позивача не ґрунтуються на приписах законодавства.
Стосовно строків перерахунку суд апеляційної інстанції зазначає наступне.
Згідно з частиною третьою статті 51 Закону України № 2262-ХІІ (у редакції Закону України від 15.07.2015 № 614, який набрав чинності 01.01.2016) перерахунок пенсій у зв'язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Судом встановлено, що перерахунок розміру пенсії позивачу у зв'язку з набуттям чинності Постановою № 988 та Законом України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким внесено доповнення до статті 63 Закону № 2262-ХІІ, не проведений з 01.01.2016 року саме з вини державних органів, на яких покладено обов'язок щодо перерахунку та виплати пенсії позивачу. Тому право позивача щодо перерахунку пенсії з 01 січня 2016 року є абсолютним та не може бути обмежено будь-яким строком в силу вимог частини третьої статті 51 Закону України № 2262-ХІІ.
Вказаний правовий висновок також відповідає правовим висновкам Верховного Суду, відображеним в постанові від 07.06.2018 року.
Поряд з вказаним, як вбачається з адміністративного позову, Позивач просив зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії з урахуванням включення до розрахунку (складу грошового забезпечення, з якого призначалась пенсія) оновлених та підвищених розмірів посадового окладу в розмірі 2 600,00 грн., окладу за військове звання в розмірі 2 000,00 грн., надбавки за вислугу років у розмірі 2 070,00 грн., зазначених у довідці третьої особи №86/12323, з урахуванням інших додаткових видів грошового забезпечення, що вже були включені у розрахунок пенсії при її первинному призначенні.
Однак, суд апеляційної інстанції зауважує, що виходячи з положень Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45, перерахунок пенсії пенсійним органом здійснюється на підставі даних довідки про розмір грошового забезпечення, сформованої відповідним уповноваженим органом.
Як вбачається з довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, сформованої ГУМВС України в Запорізькій області на ім'я Позивача, розмір грошового забезпечення, за посадою, яку він займав на день служби, становить 6670.00 грн. та складається з: посадового окладу - 2600.00 грн.; оклад за військове звання - 2000.00 грн.; надбавка за вислугу років (45%) - 2070.00 грн.
Отже, саме вказані складові грошового забезпечення мають враховуватись пенсійним органом при проведенні перерахунку пенсії Позивача.
При цьому, інші додаткові види грошового забезпечення, що вже були включені у розрахунок пенсії при її первинному призначенні в даному випадку не можуть бути враховані при перерахунку розміру пенсії Позивача, оскільки вони не були відображені в довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, на підставі якої пенсійний орган має проводити такий перерахунок.
Відтак, аналізуючи встановлені обставини справи у сукупності, суд апеляційної інстанції частково погоджується з висновками суду першої інстанції щодо повного задоволення позовних вимог.
З огляду на викладені обставини, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12.03.2018 року підлягає частковому скасуванню.
Керуючись ст. 243, ст.308,ст. 310, ст. 315, ст. 317 КАС України суд, -
ПОСТАНОВИВ :
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області - задовольнити частково.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12.03.2018 року - скасувати в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перерахунок пенсії ОСОБА_2 з урахуванням інших додаткових видів грошового забезпечення, що вже були включені у розрахунок пенсії при її первинному призначенні та в цій частині в задоволені позову відмовити.
В іншій частині рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 12.03.2018 року - залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили 18 липня 2018 року та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом тридцяти днів до Верховного Суду.
Повне судове рішення складено 19.07.2018 року.
Головуючий суддя: О.О. Круговий
Суддя: Т.С. Прокопчук
Суддя: А.В. Шлай