Рішення № 75428051, 20.07.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2018
Номер справи
822/2064/18
Номер документу
75428051
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 822/2064/18

РІШЕННЯ

іменем України

20 липня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Гнап Д.Д., розглянув адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації про визнання протиправним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії.

І. СТИСЛИЙ ВИКЛАД ПОЗИЦІЙ СТОРІН

1. ОСОБА_4 (далі по тексту - ОСОБА_1, позивач) звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить :

- визнати протиправним та скасувати рішення про відміну субсидії від 23 лютого 2018 року по особовій справі № 997;

- зобов'язати відповідача відновити субсидію починаючи з червня 2017 року по січень 2018 року на фактичну кількість проживаючих - ОСОБА_1 (позивача) та ОСОБА_5 (дружину позивача).

2. Обґрунтовуючи вимоги позивач зазначив, що 23.03.2018 отримав лист від Управління праці та соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації зі змісту якого йому стало відомо, що житлову субсидію, призначену з 01.01.2018 по 30.04.2018 відмінено з лютого 2018 року достроково.

Позивач не погоджується з вказаним рішенням управління, вважає його протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

3. 09.07.2018 до суду надійшов відзив, в якому відповідач просить відмовити в задоволенні позовних вимог, вважає їх безпідставними та необгрунтованими. Вказує, що з червня 2017 року субсидія позивачу була призначена з врахуванням трьох осіб - ОСОБА_1 (позивача), ОСОБА_5 (дружини позивача) та ОСОБА_6 (доньки позивача). В лютому 2018 року Управлінню соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації стало відомо, що ОСОБА_6 в квітні 2017 року здійснила покупку квартири вартістю 66230,00 грн.

Зазначає, що надання субсидії ОСОБА_1 було припинено з місяця виявлення порушення, а саме з лютого 2018 року. Також, в зв'язку з тим, що заявник не мав права на призначення субсидії з червня 2017 року, було визначено суму надміру перерахованих коштів до Державного бюджету в повному обсязі, шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків заявника на підприємствах, що надають житлово - комунальні послуги.

Вказує, що позивач свідомо не зазначив відомості про покупку, яку здійснила його донька - ОСОБА_6 з метою отримання житлової субсидії.

ІІ. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ

3. Ухвалою суду від 21.06.2018 відкрито провадження та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

ІІІ. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ

4. 20 червня 2017 року ОСОБА_1 звернувся до Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації із заявою про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг та декларацією про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням субсидій (далі по тексту - декларація).

5. Станом на момент звернення в домогосподарстві позивача було зареєстровано троє осіб : ОСОБА_4 (ІНФОРМАЦІЯ_1 р.н.), ОСОБА_5 (ІНФОРМАЦІЯ_2 р.н.) та ОСОБА_6 (ІНФОРМАЦІЯ_3 р.н.).

У декларації позивач зазначив, що ОСОБА_6 в домогосподарстві не проживає.

У розділі ІІІ декларації позивач зазначив інформацію про те, що протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням житлової субсидії витрат на придбання майна, товарів та послуг на суму, що перевищує 50 тисяч гривень у позивач та членів його сім'ї не було.

6. Комісією з розгляду заяв громадян з питань призначення державних соціальних допомог та субсидій малозабезпеченим сім'ям, та призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам відмовлено позивачу у задоволенні клопотання невраховувати ОСОБА_6 при призначенні субсидії.

7. На підставі поданих документів відповідачем прийнято рішення про призначення субсидії ОСОБА_1 згідно Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848 на всіх зареєстрованих у домогосподарстві осіб.

8. В лютому 2018 року, з листа департаменту соціального захисту населення Хмельницької ОДА № 03.02-1036 від 14.02.2018 № 03.02-1036, відповідачу стало відомо, що 20.04.2017 ОСОБА_6 здійснила покупку квартири вартість якої становить 66230,00 грн.

9. Рішенням від 23.02.2018 надання субсидії ОСОБА_1 було припинено.

IV. ОЦІНКА СУДУ

10. З метою спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива постановою Кабінету Міністрів України №848 від 21.10.1995 затверджено Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива (далі - Положення №848), яке визначає умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату управління багатоквартирним будинком, користування житлом або його утримання, послуг з транспортування та розподілу природного газу та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

11. Відповідно до пункту 7 Положення №848, у редакції, чинній на час призначення субсидії позивачу, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, у тому числі осіб, призваних на строкову військову службу.

У разі коли кількість фактично проживаючих зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб є меншою, ніж кількість зареєстрованих у такому приміщенні (будинку) осіб, субсидія розраховується виходячи з кількості зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб, які фактично у ньому проживають, на підставі рішення районної, районної у м. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або утвореної ними комісії. Під час прийняття рішень у таких випадках враховується наявність документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих (довідки, що підтверджують місце перебування особи на території іншої адміністративно-територіальної одиниці у зв'язку з роботою, лікуванням, навчанням, довготривалим відрядженням, відбуванням покарання, довідки про оплату житлово-комунальних послуг в іншому житловому приміщенні (будинку), акти обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства селищної, сільської або міської ради, акти житлово-експлуатаційних організацій про фактично проживаючих осіб, договори оренди житла в іншому місці). У разі відсутності документів, що підтверджують тимчасову відсутність осіб з числа зареєстрованих, рішення приймається на підставі актів обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства.

На підставі рішення районної, районної у мм. Києві і Севастополі держадміністрації та виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради або утвореної ними комісії, прийнятого у порядку, передбаченому абзацом третім цього пункту, підприємства - виробники/виконавці житлово-комунальних послуг не нараховують плату за послуги на осіб, які зареєстровані, але фактично не проживають у житловому приміщенні (будинку).

12. Тобто, рішення про кількість фактично проживаючих осіб приймається комісією. Так, комісією з розгляду заяв громадян з питань призначення державних соціальних допомог та субсидій малозабезпеченим сім'ям, та призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам відмовлено позивачу у задоволенні клопотання невраховувати ОСОБА_6 при призначенні субсидії.Зазначене підтверджується витягом з протоколу засідання комісії №9 від 30 червня 2017 року.

13. Відповідно до підпункту 5 пункту 5 Положення №848, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, субсидії не призначаються, якщо будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

14. Відповідно до частини четвертої пункту 13 Положення №848 громадянин несе відповідальність за надані відомості про доходи, майно, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення субсидії та на визначення її розміру.

15. Відповідно до пункту 20 Положення №848 надання субсидії припиняється, якщо громадянин приховав або свідомо подав недостовірні дані, у тому числі про доходи (не зазначив один із видів доходів) та майновий стан, що вплинули на встановлення права на субсидію, або не повідомив про купівлю товарів або оплату послуг, передбачених підпунктом 5 пункту 5 цього Положення, внаслідок чого йому була надміру перерахована сума субсидії, - з місяця, в якому виявлено порушення.

Сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями або неповідомлення громадянином про зміни, зазначені у пункті 14 цього Положення, повертається за вимогою органу, що призначив субсидію, або безпосередньо отримувачем, або шляхом зняття відповідних сум з особових рахунків отримувачів субсидії на підприємствах - виробниках/виконавцях житлово-комунальних послуг.

16. Суд встановив, що позивач не повідомив Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації про придбання членом родини (ОСОБА_6, яка зареєстрована разом із відповідачем та була зазначена у декларації про доходи і витрати позивача при поданні заяви про призначення житлової субсидії) у квітні 2017 року квартири, вартість якої перевищує 50 тис. грн, що згідно підпункту 5 пункту 5 Положення виключає можливість призначення субсидії.

17. Факт придбання ОСОБА_6 у власність квартири вартістю 66230 грн підтверджується копією договору купівлі - продажу квартири № 568 від 20 квітня 2017 року.

18. Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що відповідачем правомірно припинено надання субсидії позивачу з підстав подання недостовірних (неповних) відомостей про майновий стан членів своєї родини, наданих органу, який приймає рішення про надання житлової субсидії..

19. Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

20. Згідно частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

21. В процесі судового розгляду відповідач довів правомірність відмови, а тому суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та безпідставними, у зв'язку з чим у задоволенні позову слід відмовити.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його підписання.

Позивач:ОСОБА_4 (АДРЕСА_1 32600 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) Відповідач:Управління соціального захисту населення Новоушицької районної державної адміністрації (вул. Подільська, 32, Нова Ушиця, Новоушицький район, Хмельницька область, 32600 , код ЄДРПОУ - 03198468)

Головуючий суддя Д.Д. Гнап