Рішення № 75428022, 23.07.2018, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.07.2018
Номер справи
817/879/18
Номер документу
75428022
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

23 липня 2018 року м. Рівне №817/879/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д.П., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом

Рівненського обласного виробничо комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" доГоловного управління ДФС у Рівненській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, В С Т А Н О В И В:

Рівненське обласне виробниче комунальне підприємство водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (далі - позивач, РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал") звернулось до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС у Рівненській області (далі - ГУ ДФС у Рівненській області), в якому просило суд визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000011406 від 10.01.2018, № 0000191406 від 10.01.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" не визнає своєї вини у не реєстрації податкових накладних у єдиному реєстрі податкових накладних, оскільки були об'єктивні фактори незалежні від РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал", які спричинити неможливість реєстрації підприємством податкових накладних. Однак, вказаного відповідачем враховано не було при проведенні перевірки РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал". Крім того, позивач наголосив, що датою виникнення податкового зобов'язання з приймання та оброблення стічних вод - є дата оплати: платіжне доручення від 27.07.2017 №1935 на загальну суму 560грн., сума ПДВ 112грн., у зв'язку з чим позивачем для КР ШЕУ було виписано податкову накладну від 27.07.2017 № 195. А тому, з підстав наведених в позовній заяві, позивач просив суд позовні вимоги задовольнити в повному обсязі та визнати протиправним і скасувати податкові повідомлення-рішення № 0000011406 від 10.01.2018, № 0000191406 від 10.01.2018.

У встановлений судом строк, відповідачем подано до суду відзив на адміністративний позов, в якому він вказує на те, що контролюючим органом за наслідками перевірки встановлено, що позивачем порушено пункт 201.10 ст. 201 ПК України, а саме не складено та не зареєстровано протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкові накладні. З наведених підстав, відповідач просив в позові РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" до ГУ ДФС у Рівненській області відмовити, а спірні податкові повідомлення-рішення залишити в силі(а.с.53).

Позивач у відповіді на відзив звертає увагу на те, що з урахуванням пункту 120-1.2 ПК України слід зробити висновок, що застосування до платника наслідків несвоєчасної реєстрації податкової накладної, передбаченої статтею 120 ПК України, можливе лише за наявності його вини. А тому, враховуючи відсутність вини у не реєстрації податкових накладних - відповідальність у вигляді штрафу до підприємства не повинна застосовуватися (а.с.88-93).

В судове засідання призначене на 18.07.2018 учасники справи не прибули, про дату, час та місце розгляду справи були повідомлені належним чином, про причини неявки суд не повідомили. Відповідно до положень ч. 9 ст. 205 КАС, ухвалою суду від 18.07.2018, вирішено продовжити розгляд справи № 817/879/18 у письмовому провадженні.

Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю, з огляду на наступне.

Судом встановлено, що на підставі направлення від 14.12.2017 №2101/17-00-14-03, відповідно до ст.20, пп.75.1.2 п.75.1 ст.75, пп.78.1.9 п.78.1 ст.78, п.82.2 ст.82 ПК України, на підставі наказу ГУ ДФС у Рівненській області від 14.12.2017 № 2114, проведена документальна позапланова виїзна перевірка РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" (ЄДРПОУ 03361678), з питань своєчасності реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних за серпень 2016 року, червень, липень 2017 року по КР ШЕУ автомобільних доріг (код ЄДРПОУ 13974620), про що складено відповідний акт перевірки від 22.12.2017 № 1495/17-00-14-06/03361678(а.с.13-17).

Актом перевірки №1495/17-00-14-06/03361678 від 22.12.2017 зроблено висновок щодо порушення п. 201.10 ст.201 Податкового кодексу України №2755-VI від 02.12.2010 (у редакції, що діяла на дату вчинення порушення), а саме відсутність складання РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" податкової накладної за липень 2017р. та відсутність реєстрації РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкових накладних за серпень 2016, червень, липень 2017 р. по контрагенту КР ШЕУ автомобільних доріг в Єдиному реєстрі податкових накладних.

На підставі висновків вказаного акту перевірки, Головним управлінням ДФС у Рівненській області встановлено відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого абзацом другим пункту 120-1.2 статті 120-1 ПК України, податкових накладних/розрахунків коригування на суму ПДВ 5 грн. за серпень 2016 року, 850,86грн. за червень 2017 року, 94,50грн. за липень 2017 року, 41,98грн. за липень 2017 року, та прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000011406 від 10.01.2018, яким застосовано до позивача штраф у розмірі 50% у сумі 496,17 грн.(а.с.9).

Крім того, на підставі висновків вказаного акту перевірки, Головним управлінням ДФС у Рівненській області встановлено порушення п.187.1 ст.187, п.201.10 ст.201, п.120-1.2 ст.120-1 ПК України, у зв'язку з чим прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000191406 від 10.01.2018, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «податок на додану вартість», за податковими зобов'язаннями на суму 94,5грн., за штрафними фінансовими санкціями 47,25грн.(а.с.11).

Не погоджуючись із прийнятими рішеннями, позивач оскаржив їх в адміністративному порядку.

Однак, рішенням №9075/6/99-99-11-03-01-25 від 15.03.2018 про результати розгляду скарг від 15.01.2018 №162, від 15.01.2018 №163, ДФС податкові повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Рівненській області № 0000011406 від 10.01.2018, № 0000191406 від 10.01.2018 - залишено без змін, а скарги - без задоволення (а.с.32-36).

Як встановлено судом, підставою для висновку контролюючого органу про порушення РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" вимог ПК України та застосування у зв'язку з цим штрафу слугували наступні фактичні обставини.

В серпні 2016 року РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" надало КР ШЕУ автомобільних доріг послуги щодо опломбування та розпломбування лічильника.

КР ШЕУ автомобільних доріг перерахувало платіжним дорученням від 18.11.2016 №1445 РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» кошти в сумі 30 грн., в тому числі ПДВ 5 грн.

На отримані кошти РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» виписано та надано КР ШЕУ автомобільних доріг податкову накладну № 143 від 18.12.2016, на суму 30грн., сума ПДВ 5грн.

Також, між РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» та КР ШЕУ автомобільних доріг було укладено договір від 16.06.2017 №393 щодо виконання робіт з прочищення каналізаційної мережі КР ШЕУ автомобільних доріг. Замовник КР ШЕУ автомобільних доріг зобов'язувався прийняти та здійснити оплату робіт відповідно до умов договору.

РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» та КР ШЕУ автомобільних доріг проведено взаємозалік, відповідно до договору про взаємне зарахування зустрічних вимог від 23.08.2017.

На отриману оплату РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» виписано та надано КР ШЕУ автомобільних доріг податкову накладну № 165 від 30.06.2017, загальний обсяг виконання робіт 5105,14грн., сума ПДВ 850,86грн.

Між РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» та КР ШЕУ автомобільних доріг було укладено договір від 01.11.2016 №3658 щодо приймання госппобутових та промислових стічних вод з неканалізованих районів у спеціально облаштованих місцях.

31.07.2017 було складено акт виконання робіт, де загальна вартість робіт склала 472,50грн., сума ПДВ 94,50грн.

Водночас, станом на 15.12.2017 КР ШЕУ автомобільних доріг не було здійснено оплату за надані обсяги виконаних робіт у сумі 567грн., в тому числі ПДВ 94,50грн., згідно із акту виконаних робіт.

РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» не було виписано податкову накладну за вказану господарську операцію, а суми не були включені до податкового зобов'язання.

Також, РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» для КР ШЕУ автомобільних доріг було надано послуги щодо дослідження питної води. 26.06.2017 було складено акт приймання- пepeдaчi виконаних робіт за №190.

КР ШЕУ автомобільних доріг перераховано платіжним дорученням від 18.07.2017 №3487 РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» оплату в сумі 251,87 грн. в тому числі ПДВ 41,98 грн.

Однак, на отриману оплату РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» виписано КР ШЕУ автомобільних доріг податкову накладну №195 від 27.07.2017, де загальна сума наданих послуг склала 560грн., ПДВ 112грн., яка долучена позивачем до матеріалів справи(а.с.65).

Таким чином контролюючим органом за наслідками перевірки встановлено, що позивачем порушено: пункт 201.10 ст. 201 ПК України, а саме не складання податкової накладної, згідно акту виконання робіт (надання послуг) за №19712 від 31.07.2017 та відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкових накладних:

- №143 від 18.11,2016р. на загальну суму 30,0 грн. в т. ч. ПДВ 5 грн.;

- №165 від 30.06.2017р. на загальну суму 5105,14 грн. в т. ч. ПДВ 850,86 грн.;

- податкової накладної на загальну суму 472,5 грн. в т. ч. ПДВ 94,50 грн.;

- №195 від 27.07.2017р. на загальну суму 251,87 грн, в т. ч. ПДВ 41,98 грн.

При прийнятті рішення суд виходив з наступного.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 67 Конституції України встановлений обов'язок кожного сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Суд враховує, що відповідно до п.2 Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України N 727 від 20.08.2015, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 26.10.2015 за №1300/27745 (далі - Порядок) акт документальної перевірки - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки, відображає її результати і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Згідно з пунктами 3-5 розділу II Порядку акт документальної перевірки повинен містити систематизований виклад виявлених під час перевірки фактів порушень норм законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

В акті документальної перевірки викладаються всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які стосуються фактів виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Факти виявлених порушень законодавства з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, викладаються в акті документальної перевірки чітко, об'єктивно та повною мірою з посиланням на первинні документи, регістри податкового та бухгалтерського обліку, фінансової та іншої звітності, інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків, зборів, платежів, ведення/складання яких передбачено законодавством, або отримані від інших суб'єктів господарювання, органів державної влади, у тому числі іноземних держав, правоохоронних органів, а також податкову інформацію, що підтверджують наявність зазначених фактів.

Акт перевірки, на підставі якого прийнято оскаржувані рішення РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал", відповідає наведеним вище вимогам Порядку, містить детальний опис виявленого контролюючим органом порушення з покликанням на первинні документи платника податків. Відтак, суд вважає, що акт перевірки в повній мірі підтверджує факт проведення документальної перевірки, відображає її результати і є носієм доказової інформації про виявлені порушення. З урахуванням приписів ст.ст.72-76 КАС України акт перевірки відповідає вимогам належності та допустимості доказів та враховується судом при вирішенні даного публічно-правового спору.

Суд також враховує, що фактичні обставини господарських взаємовідносин між РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" та КР ШЕУ, встановлені актом перевірки, позивач не заперечував ні під час адміністративного оскарження податкових повідомлень-рішень, ні в адміністративному позові, ні у відповіді на відзив, що дає підстави для висновку про достовірність встановлених документальною перевіркою фактичних обставин.

Оцінюючи наведені вище фактичні обставини справи в розрізі норм матеріального закону, суд враховує, що пунктом 201.1 статті 201 ПК України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до пункту 11 підрозділу 2 розділу XX ПК України із змінами та доповненнями з 1 лютого 2015 року реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних підлягають всі податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних (у тому числі які не надаються покупцю, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування) незалежно від розміру податку на додану вартість в одній податковій накладній / розрахунку коригування.

Відповідно до п. 201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

З метою отримання податкової накладної/розрахунку коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, покупець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та податкову накладну/розрахунок коригування в електронному вигляді. Такі податкова накладна/розрахунок коригування вважаються зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими покупцем.

Покупцю товарів/послуг податкова накладна/розрахунок коригування можуть бути надані продавцем таких товарів/послуг в електронній формі з дотриманням вимог законодавства щодо електронного документообігу та електронного цифрового підпису.

З метою отримання продавцем зареєстрованого в Єдиному реєстрі податкових накладних розрахунку коригування, що підлягає реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних покупцем, такий продавець надсилає в електронному вигляді запит до Єдиного реєстру податкових накладних, за яким отримує в електронному вигляді повідомлення про реєстрацію розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та розрахунок коригування в електронному вигляді. Такий розрахунок коригування вважається зареєстрованим в Єдиному реєстрі податкових накладних та отриманими продавцем.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно з УКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов'язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.

Відсутність факту реєстрації платником податку - продавцем товарів/послуг податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних не дає права покупцю на включення сум податку на додану вартість до податкового кредиту та не звільняє продавця від обов'язку включення суми податку на додану вартість, вказаної в податковій накладній, до суми податкових зобов'язань за відповідний звітний період.

Виявлення розбіжностей даних податкової декларації та даних Єдиного реєстру податкових накладних є підставою для проведення контролюючими органами документальної позапланової виїзної перевірки продавця та у відповідних випадках покупця товарів/послуг.

Разом з тим, суд звертає увагу, що відповідно до паперової копії витягу електронної бази даних ДФС України з Єдиного реєстру податкових накладних, за період з 01.01.2017 по 01.09.2017 та за період з 01.07.2016 по 01.10.2016, РОВКП ВКГ «Рівнеоблводоканал» не зареєстрував вище вказані податкові накладні по КР ШЕУ автомобільних доріг (а.с.96, 97).

Також, КР ШЕУ (код ЄДРПОУ 13974620) подало додаток 8 до податкової декларації з податку на додану вартість за серпень 2017 року, в якому зазначено факт відсутності реєстрації РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал", наступних податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних:

- №193 від 31.08.2016 обсяг поставки(без ПДВ) 25,00грн., 5грн.ПДВ;

- №1 від 30.06.2017 обсяг поставки(без ПДВ) 4254,28грн., 850,86грн.ПДВ;

- №19712 від 31.07.2017 обсяг поставки(без ПДВ) 472,50грн., 94,50грн.ПДВ;

- №190 від 26.06.2017 обсяг поставки(без ПДВ)209,89грн., 41,98грн.ПДВ(а.с.103).

Відповідно до п.120-1.2 ст.120-1 ПК України відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.

Таким чином, штраф в сумі 496,17грн., за відсутність реєстрації податкових накладних протягом граничного строку, передбаченого п.201.10 ст.201 ПК України, в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з ПДВ, застосований до позивача, податковим повідомленням-рішенням від 10.01.2018 № 0000011406 - правомірно та відповідає вимогам п.120-1.2 ст.120-1 ПК України (а.с.10).

Суд зауважує, що чинне податкове законодавство не містить виключень щодо обов'язковості реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних виданих платником податків податкових накладних, у тому числі й з урахуванням специфіки діяльності комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства, яке є отримувачем різниці в тарифах. Несвоєчасне виділення з бюджету коштів на організацію взаєморозрахунків для погашення податку на додану вартість в рахунок надходження різниці в тарифах не звільняє платника податків від обов'язку зареєструвати в установленому порядку податкову накладну, видану своєму контрагенту, та не може слугувати підставою для звільнення від відповідальності в разі порушення податкового законодавства.

Також суд вважає безпідставними доводи позивача щодо множинного трактування в спірній ситуації прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, позаяк наведені вище норми податкового законодавства, які регулюють спірні правовідносини, не дають підстав для їх неоднозначного трактування.

Окрім цього, суд враховує, що відповідно до пункту 9 Порядку електронного адміністрування податку на додану вартість, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. № 569 (в редакції постанови КМ № 788 від 09.11.2016) у разі проведення органами Казначейства розрахунків платника податку з погашення заборгованості з різниці в тарифах на теплову енергію, опалення та постачання гарячої води, послуги з централізованого водопостачання, водовідведення, що вироблялися, транспортувалися та постачалися населенню та/або іншим підприємствам централізованого питного водопостачання та водовідведення, які надають населенню послуги з централізованого водопостачання та водовідведення, яка виникла у зв'язку з невідповідністю фактичної вартості теплової енергії та послуг з централізованого водопостачання, водовідведення, опалення та постачання гарячої води тарифам, що затверджувалися та/або погоджувалися органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, за рахунок субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам з подальшим спрямуванням коштів відповідно до закону про Державний бюджет України в рахунок погашення заборгованості з податку, в поповнення електронного рахунка враховується в межах проведених розрахунків з податку сума зменшення залишку узгоджених податкових зобов'язань такого платника податку, не сплачених до бюджету, строк сплати за якими настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, за коригуючими реєстрами.

Інформація про проведення таких розрахунків з податку подається Казначейством до ДФС у розрізі платників податку не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати проведення таких розрахунків відповідно до порядку взаємодії органів ДФС та органів Казначейства в процесі виконання державного та місцевих бюджетів за доходами та іншими надходженнями.

На підставі отриманої від Казначейства інформації ДФС зменшує суми залишку узгоджених податкових зобов'язань з податку платника, не сплачених до бюджету, cтрок сплати яких настав, що виникли на підставі податкових декларацій з податку (поданих контролюючому органу починаючи з податкової звітності за липень 2015 р. - для платників податку, що застосовують місячний звітний період, за III квартал 2015 р. - для платників податку, що застосовують квартальний звітний період), які обліковуються в ДФС. ДФС не пізніше ніж через десять робочих днів з дати отримання такої інформації від Казначейства збільшує суму поповнення електронного рахунка платника податку на суму зменшення зазначеного залишку, формує та надсилає Казначейству коригуючі реєстри на суму наявного залишку узгоджених податкових зобов'язань, не сплачених до бюджету, строк сплати яких настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі. При цьому зазначені коригуючі реєстри формуються ДФС в межах суми такого збільшення у міру виникнення зазначеного залишку в розрізі окремих документів, за якими обліковується такий залишок.

У день отримання коригуючих реєстрів Казначейство на підставі таких реєстрів зменшує суму наявного залишку узгоджених податкових зобов'язань, не сплачених до бюджету, строк сплати яких настав, що обліковується Казначейством до виконання в повному обсязі, про що повідомляє ДФС.

Таким чином, суд зазначає, що відповідно до наведеного вище Порядку, на який позивач покликається в обґрунтування позовних вимог, підлягають зменшенню узгоджені податкові зобов'язання платника податків - отримувача різниці в тарифах, що жодним чином не звільняє такого платника податків від обов'язку зареєструвати видану ним податкову накладну, сформувавши при цьому власні податкові зобов'язання з податку на додану вартість та надавши можливість для формування податкового кредиту покупцю.

За таких обставин доводи позивача про те, що ненадходження (несвоєчасне надходження) коштів, які винен бюджет для РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" на електронний рахунок, призводить до відсутності у підприємства можливості реєструвати податкові накладні, - суд вважає безпідставними та необґрунтованими.

Крім того, суд не погоджується з позицією позивача з приводу того, що у здійснених господарських операціях, датою виникнення податкового зобов'язання з приймання та оброблення стічних вод - є дата оплати: платіжне доручення від 27.07.2017 №1935 на загальну суму 560грн., сума ПДВ 112грн., з наступних підстав.

Відповідно до п.187.1.2 ст.187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

Як встановлено із матеріалів справи, за наслідками надання послуг позивачем РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" та КР ШЕУ автомобільних доріг, 31.07.2017 було укладено акти приймання-передачі виконаних робіт чи наданих послуг. Станом на 15.12.2017 не було здійснено оплати за вказані роботи.

А тому, аналізу норми п.187.1.2 ст.187 ПК України можна дійти висновку, що у даному випадку, датою виникнення податкових зобов'язань з надання послуг РОВКП ВКГ "Рівнеоблводоканал" вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше, а саме дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, тобто дата складання акту приймання-передачі наданих послуг, а не дата зарахування коштів за послуги.

Однак, в порушення зазначеної норми, позивачем не було сформовано податкову накладну за наслідками складання актів наданих послуг.

Більше того, посилання позивача на те, що ним правомірно за наслідками декількох періодів, сформовано податкову накладну від 27.07.2017 №195 за загальну суму 560грн., сума ПДВ 112грн. - не відповідають вимогам ПК України. Оскільки, податковим законодавством визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань, платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

А тому, контролюючим органом, у зв'язку із встановлення порушення п.187.1 ст.187, п.201.10 ст.201, п.120-1.2 ст.120-1 ПК України, обґрунтовано прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000191406 від 10.01.2018, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем «податок на додану вартість», за податковими зобов'язаннями на суму 94,5грн., за штрафними фінансовими санкціями 47,25грн.

Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що Головне управління ДФС у Рівненській області, правомірно та обґрунтовано прийняло податкові повідомлення-рішення № 0000011406 від 10.01.2018, № 0000191406 від 10.01.2018, а тому підстави для їх скасування - у суду відсутні.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач, як суб'єкт владних повноважень обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач не довів ті обставини, на яких ґрунтуються його вимоги.

При зазначених обставинах, вимоги позивача необґрунтовані.

З огляду на наведене вище суд вважає, що оскаржені позивачем рішення контролюючого органу ґрунтуються на матеріальному законі та відповідають встановленим судом обставинам справи, а відтак є законними та обґрунтованими.

Доводи, наведені позивачем в обґрунтування протиправності рішень суб'єкта владних повноважень, не відповідають обставинам справи та не спростовують правомірності податкових повідомлень-рішень.

Оскільки факт наявності у позивача порушеного права не знайшов своє підтвердження у ході розгляду справи, то у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст.139 КАС України - у суду відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В :

У задоволенні позову Рівненського обласного виробничо комунального підприємства водопровідно-каналізаційного господарства "Рівнеоблводоканал" (код ЄДРПОУ 03361678, вул.Ст.Бандери, 2,м.Рівне,33028) до Головного управління ДФС у Рівненській області (код ЄДРПОУ 39394217, вул.Відінська,12,м.Рівне,33023) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень № 0000011406 від 10.01.2018, № 0000191406 від 10.01.2018 - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.

У разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 23 липня 2018 року.

Суддя Зозуля Д.П.