Рішення № 75428008, 18.07.2018, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.07.2018
Номер справи
822/1810/18
Номер документу
75428008
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа № 822/1810/18

РІШЕННЯ

іменем України

18 липня 2018 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К.

за участю:секретаря судового засідання Варченко В.В. представника позивача ОСОБА_1 представника відповідача Охрей М.В. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до відповідача, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області щодо відмови ОСОБА_3 у виплаті одноразової грошової допомоги, у зв'язку з встановленням другої групи інвалідності, що настала внаслідок захворювань у колишнього співробітника органів внутрішніх справ та Національної поліції;

- скасувати пункт 8 наказу Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 22.02.2018 №295, яким скасовано пункт 1 наказу Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 08.09.2017 №1531 "Про виплату одноразової грошової допомоги" абзац щодо виплати ОСОБА_3, інваліду другої групи, одноразової грошової допомоги в сумі 144 000,00 грн.;

- зобов'язати Головне управління Національної поліції в Хмельницькій області виконати наказ Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 08.09.2017 №1531 "Про виплату одноразової грошової допомоги" відповідно до статей 97-101 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII, Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України №4 від 11.01.2016.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає про те, що відповідно до положень Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII він має право на отримання одноразової грошової допомоги, як інвалід другої групи у зв'язку із захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в органах внутрішніх справ.

Вважає протиправним наказ відповідача від 22.02.2018 №295 в частині скасування у пункті 1 наказу Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 08.09.2017 №1531 абзацу щодо виплати позивачу одноразової грошової допомоги та безпідставною відмову відповідача у призначенні йому одноразової грошової допомоги.

Позивач в судове засідання не прибув, хоча був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи належним чином, подав до суду клопотання про розгляд справи без його участі.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю та надав суду пояснення, посилаючись на обставини викладені в адміністративному позові.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнала повністю, та надала суду пояснення згідно відзиву поданого на даний адміністративний позов.

У поданому відзиві представник відповідача зазначає, що звільнення позивача зі служби з поліції здійснено не внаслідок причин зазначених у пунктах статті 97 Закону України "Про Національну поліцію".

Оскільки позивача звільнено зі служби із зв'язку із скороченням штатів, а група інвалідності позивачу встановлена 01.08.2016, після звільнення, то право на отримання одноразової грошової допомоги позивач втратив.

Висновок Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області про те, що позивач не має права на нарахування та отримання одноразової грошової допомоги є правомірним, та відповідає вимогам чинного законодавства, а тому представник відповідача просить в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що даний адміністративний позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні встановлено, що позивач проходив службу в органах внутрішніх справ та органах поліції.

Наказом Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області №30 о/с від 29.06.2016 позивача звільнено зі служби в поліції за пунктом 4 частини 1 статті 77 Закону України "Про національну поліцію" (у зв'язку із скороченням штатів), з 30.06.2016.

Позивач 01.08.2016 пройшов медико-соціальну експертизу, якою йому у зв'язку з захворюванням, пов'язаним з проходженням служби в поліції, встановлено другу групу інвалідності.

22.08.2017 позивач звернувся до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області із заявою щодо отримання одноразової грошової допомоги, так як під час проходження служби в поліції отримав захворювання, яке спричинило другу групу інвалідності та надав необхідний пакет документів.

На підставі поданих позивачем документів відповідач сформував висновок від 08.09.2017 про призначення позивачу одноразової грошової допомоги в розмірі 144000,00 грн.

Т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницький області затвердив вказаний висновок та 08.09.2017 видав наказ №1531 про виплату позивачу одноразової грошової допомоги у вказаному вище розмірі.

Здійснивши у 2018 році повторну перевірку документів, на підставі яких позивачу у 2017 році призначена одноразова грошова допомога, посадові особи Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області сформували висновок від 16.02.2018 про відмову позивачу у призначенні одноразової грошової допомоги. Начальник Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області відмовив щодо його затвердження.

Наказом від 22.02.2018 №295 "Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги" начальник Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області скасував пункт 1 наказу Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 08.09.2017 №1531 в частині виплати ОСОБА_3, інваліду другої групи, одноразової грошової допомоги в сумі 144 000,00 грн.

Листом від 26.02.2018 №229/121/29/04-2018 відповідач повідомив позивача про те, що в результаті перегляду матеріалів на виплату одноразової грошової допомоги та у зв'язку із встановленням відсутності правових підстав для виплати грошової допомоги, передбачених статтею 97 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 №580-VIII, 16.02.2018 Головним управлінням Національної поліції в Хмельницькій області складений висновок про відмову позивачу у виплаті одноразової грошової допомоги та виданий наказ від 22.02.2018 №295 про скасування виплати одноразової допомоги, раніше призначеної наказом від 08.09.2017 №1531.

Вважаючи, що відповідач порушив права позивача на отримання одноразової грошової допомоги, позивач звернувся до суду із даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.

Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначено Закон України "Про Національну поліцію" №580-VIII від 02.07.2015.

Відповідно до частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" встановлено, що одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті), визначення втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі:

1) загибелі поліцейського, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб, або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їхньому життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України або смерті поліцейського внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;

2) смерті поліцейського, що настала під час проходження ним служби в поліції;

3) визначення поліцейському інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із виконанням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

4) визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті;

5) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання ним службових обов'язків, пов'язаних із здійсненням повноважень та основних завдань міліції або поліції, чи участі в антитерористичній операції, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності;

6) отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.

Зміст частини 1 статті 97 вказаного закону передбачає вичерпний перелік випадків, за яких виникає право на виплату одноразової грошової допомоги. При цьому, розширеному тлумаченню дана норма закону не підлягає.

Таким чином, звільнення позивача за скороченням штатів позбавляє його права на отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням поліцейському інвалідності, що пов'язана з проходженням служби в органах поліції.

Крім того, пунктом 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" передбачено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується особам у разі визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених у цьому пункті.

Як встановлено з матеріалів справи, наказом Головного управління Національної поліції в Хмельницькій області від 29.06.2016 №30 о/с, позивач звільнений з поліції не через захворювання, поранення (контузія, травма або каліцтво), пов'язане з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, а у зв'язку з скороченням штатів.

Разом з тим, порядок та умови виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлюється Міністерством внутрішніх справ України.

Так, пунктом 3 розділу ІІІ Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від11.01.2016 №4 передбачено, що заява (рапорт) про виплату одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (додаток 1) подається Голові Національної поліції (керівнику міжрегіонального, територіального органу поліції) за останнім місцем служби поліцейського.

Згідно з пунктом 1 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського фінансові підрозділи в десятиденний строк з дня реєстрації документів готують висновок про призначення одноразової грошової допомоги, форма якого наведена у додатку 2.

Пунктом 2 розділу IV Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського встановлено, що керівник Національної поліції (міжрегіонального, територіального органу поліції) у п'ятнадцятиденний строк приймає рішення про призначення виплати одноразової грошової допомоги, у якому проходив (проходить) службу поліцейський, шляхом видання наказу про виплату такої допомоги, а в разі відмови - письмовим повідомленням осіб із зазначенням мотивів відмови.

Так, з метою отримання одноразової грошової допомоги у зв'язку з отриманням другої групи інвалідності, позивач звернувся до відповідача із відповідною заявою, до якої долучив необхідний пакет документів визначений Порядком №4.

Встановлено, що відповідними працівниками відповідача було складено висновок про призначення позивачу одноразової допомоги, який в подальшому був затверджений т.в.о. начальника Головного управління Національної поліції в Хмельницький області.

Однак, у зв'язку із уточненням розподілу бюджетних асигнувань на 2018 рік, матеріали позивача на виплату одноразової грошової допомоги були переглянуті, в результаті чого встановлено, що у позивача відсутнє право на отримання такої допомоги, оскільки звільнення зі служби не відповідає вимогам статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", що в подальшому надало підстави для прийняття відповідачем наказу від 22.02.2018 №295 "Про скасування окремих пунктів наказів ГУНП щодо виплати одноразової грошової допомоги", що стосується виплати позивачу.

Таким чином, відповідач діяв в межах та у спосіб визначений законодавством, що вказує на правомірність дій відповідача щодо скасування помилково прийнятого наказу Головного управління Національної поліції в Хмельницький області від 08.09.2017 №1531 "Про виплату одноразової грошової допомоги".

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи, що вищезазначеним підтверджено відсутність права позивача на отримання грошової одноразової допомоги згідно із статтею 97 Закону України "Про Національну поліцію", суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_3 задоволенню не підлягають.

У зв'язку із відмовою у задоволенні позовних вимог у відповідності до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений позивачем судовий збір з відповідача не стягується.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_3 (АДРЕСА_1, 29001, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції України в Хмельницькій області (вул. Зарічанська, 7, м. Хмельницький, Хмельницька область, 29017, код ЄДРПОУ 40108824) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, - відмовити.

Судовий збір по справі не стягується.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з його проголошення, а у випадку, якщо в судовому засіданні були проголошені вступна та резолютивна частини рішення суду, - з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 20 липня 2018 року

Головуючий суддя В.К. Блонський