
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №813/1807/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 липня 2018 року м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Коморного О.І.
секретар судового засідання Мусій С.В.
за участю:
представника позивача Шпирка Р.О.
представника відповідача Ілечко А.В.
представника відповідача Барабаш П.Г.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області про зупинення експлуатації будівлі цеху Приватного підприємства "Творча столярна майстерня "ТСМ".
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області з вимогами:
- зупинити експлуатацію приміщень столярних цехів №1 та №2 ПП «Творча столярна майстерня «ТСМ» за адресою: за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, с. Сокільники, вул. Успенська, 7-А до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.
- виконання судового рішення покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області.
- контроль за виконанням судового рішення щодо усунення порушень пожежної та техногенної безпеки ПП «Творча столярна майстерня «ТСМ» (в тому числі право відтермінування зупинення роботи приміщень ПП «Творча столярна майстерня «ТСМ» в разі надання до ТУ ДСНС України у Львівській області доказів усунення частини порушень) покласти на ТУ ДСНС України у Львівській області.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що під час перевірки Приватного підприємства "Творча столярна майстерня "ТСМ" на предмет додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки контролюючим органом виявлений ряд порушень вимог галузевих нормативно-правових актів, що створює загрозу життю та здоров'ю людей. Значна кількість з виявлених порушень пропонувалися відповідачу до виконання попереднім Приписом про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту №22 від 30.03.2016 року, але станом на 23.03.2018 року вони не були усунуті. Порушення законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки виявлені у всіх приміщеннях розташованих на території ПП «ТСМ», які перевірялися ГУ ДСНС України у Львівській області, але вищезазначені порушення безумовно створюють загрозу виникнення пожежі та в подальшому перешкоджатимуть її гасінню і евакуації людей у приміщеннях. Продовження експлуатації приміщень столярних цехів №1 та №2 ПП «ТСМ» без усунення порушень законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки становить загрозу для життя і здоров'я працівників та інших людей, що можуть там перебувати.
Представник відповідача проти позову заперечив повністю з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Зазначив, що за результатами проведення позапланової перевірки, що проводилась в період з 25.05.2018 року по 29.05.2018 року Акт №207, що складений за результатами проведення позапланової перевірки щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, та за результатами Акту перевірки від 23.03.2018 року №4, усунено порушення, дотримано та відповідає вимогам законодавства. Крім того, в акті перевірки №207, позивач зазначає, що ступінь ризику суб'єкта господарювання з урахуванням значення прийнятного ризику від провадження господарської діяльності у сфері техногенної та пожежної безпеки - високий, однак, підприємство не відноситься до ступеню ризику - високий, по провадженню своєї господарської діяльності, як це передбачено у постанові КМ України від 27 грудня 2017 р. № 1043 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки Державною службою з надзвичайних ситуацій». Крім того, на час проведення перевірки не було здійснено ідентифікацію об'єкта відповідача.
Відповідач вважає позовні вимоги безпідставними та такими, які задоволенню не підлягають.
Ухвалою суду від 07.05.2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання у справі.
Ухвалою від 20.06.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечили, просили у задоволенні такого відмовити повністю.
Суд всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та
встановив:
Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області у період з 11 березня 2016 року по 25 березня 2016 року проведено планову перевірку приміщень та території столярного цеху ПП «ТСМ» в с. Сокільники.
Перевіркою виявлено ряд порушень та винесено Припис про усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту № 22 від 30.03.2016 року. (а.с.18-19).
02.03.2018 року відповідачу надіслано повідомлення № 91228 про проведення планової перевірки. (а.с.21)
У період з 12 березня 2018 року по 23 березня 2018 року Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області в особі провідного інспектора Пустомитівського РВ ГУ ДСНС України у Львівській області майора служби ЦЗ Бутрея М.М., у присутності менеджера ЗЕД ПП «Творча столярна майстерня «ТСМ» п. Ілечко А.В., було проведено планову перевірку додержання та виконання вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки території, будівель та приміщень цеху по виробництво дерев'яних будівельних конструкцій і столярних виробів ПП «Творча столярна майстерня «ТСМ» по вул. Успенська, 7-А в с. Сокільники, Пустомитівського району, Львівської області (далі - приміщення ПП «ТСМ») на підставі посвідчення про проведення перевірки №7 від 12.03.2018 року (а.с.20) .
За результатами вказаної перевірки виявлено ряд порушень Правил пожежної безпеки в Україні затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014 року, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.03.2015 року за № 252/26697 (далі - Правила пожежної безпеки в Україні та/або НАПБ А. 01-001-2015), Кодексу цивільного захисту України (далі Кодекс ЦЗ та/або КЦЗУ), Правил техногенної безпеки у сфері цивільного захисту на підприємствах, в організаціях, установах та на небезпечних територіях (далі - ПТБ) та низки інших нормативних актів та складено акт № 4 від 23.03.2018 року (а.с.9-15). Плановою перевіркою було встановлено, що станом на 23.03.2018 року не усунуті порушення попереднього припису, виявлено наступні порушення :
Столярний цех №1
1. виробничі приміщення в столярному цеху №1 не відокремлені від суміжних приміщень протипожежними дверима із відповідною межею вогнестійкості (п. 2.3 розділу III НАПБ А.01-001-2015);
2. фарбувальна дільниця в столярному цеху №1 не відокремлена від приміщення складу протипожежними дверима із відповідною межею вогнестійкості (п. 2.3 розділу III НАПБ А.01-001-2015);
3. приміщення котельні на тверде паливо не відокремлено від суміжного приміщення протипожежними дверима із відповідною межею вогнестійкості (п. 2.3 розділу III НАПБ А.01-001-2015);
4. приміщення фарбувальної дільниці в столярному цеху №1 не обладнано автоматичними системами пожежогасіння та не укладено договір на їх технічне обслуговування з ліцензійною організацією (п. 1.2, п. 1.4 розділу V НАПБ А.01-001-2015);
5. в офісному приміщені, яке знаходиться на другому поверсі столярного цеху №1 дозволяється улаштування та експлуатація тимчасових ділянок електромережі (п. 1.8 розділу V НАПБ А.01-001-2015);
6. у складському приміщені, яке знаходиться на першому поверсі столярного цеху №1 дозволяється улаштування та експлуатація тимчасових ділянок електромережі (п. 1.8 розділу V НАПБ А.01-001-2015);
7. з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів у складському приміщені, фарбувальній дільниці та побутових приміщеннях не здійснюється за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (п. 1.6 розділу V НАПБ А.01-001-2015);
8. у складському приміщені, фарбувальній дільниці та побутових приміщеннях відгалужувальні та з'єднувальні коробки не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів (п. 1.7 розділу V НАПБ А.01-001- 2015);
9. у виробничих приміщеннях та побутовому приміщені, яке знаходиться на другому поверсі столярного цеху №1 дозволяється експлуатація електроламп зі знятими ковпаками (розсіювачами) (п. 1.18 розділу IV НАПБ А.01-001-2015);
10. у побутовому приміщені, яке знаходиться на другому поверсі столярного цеху №1 дозволяється користування пошкодженими розетками (п. 1.18 розділу IV НАПБА.01-001-2015);
11. у виробничих приміщеннях столярного цеху №1 дозволяється складування горючих матеріалів на відстані менше 1 м. від електроустаткування та під електрощитами (п. 1.18 розділу IV НАПБ А.01-001-2015);
12. для загального відключення силових та освітлювальних мереж у виробничих приміщеннях підприємства апарати відключення не встановлені поза межами (ззовні) вказаних приміщень на негорючих стінах (перегородках) або на окремих опорах (п. 1.15 розділу IV НАПБ А.01-001-2015 );
13. у виробничих приміщеннях столярного цеху № 1 допускається зберігання лісоматеріалів в кількості, що перевищує змінну потребу (п. 7.24 розділу VI НАПБ А.01-001-2015).
Столярний цех №2
14. складальну дільницю у столярному цеху №2 не обладнано автоматичною системою пожежогасіння (АСПГ) та не укладено договір на її технічне обслуговування з ліцензійною організацією (п. 1.2, п. 1.4 розділу V НАПБ А.01-001-2015);
15. складальну дільницю у столярному цеху №2 не відокремлено від складських приміщень протипожежними дверима та вікнами із відповідними межами вогнестійкості (п. 2.3 розділу III НАПБ А.01-001-2015);
16. складальну дільницю у столярному цеху №2 не відокремлено від фарбувальної дільниці протипожежними дверима та вікнами із відповідними межами вогнестійкості (п. 2.3 розділу III НАПБ А.01-001-2015)
17. приміщення фарбувальної дільниці в столярному цеху №2 не обладнані автоматичними системами пожежогасіння та не укладено договір на їх технічне обслуговування з ліцензійною організацією (п. 1.2, п. 1.4 розділу V НАПБ А.01-001-2015);
18. з'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів у складських приміщеннях та фарбувальній дільниці столярного цеху №2 не здійснюється за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів (п. 1.6 розділу V НАПБ А.01-001-2015);
19. у складських приміщеннях столярного цеху №2 відгалужувальні та з'єднувальні коробки не закриті кришками з негорючих або важкогорючих матеріалів, (п. 1.7 розділу V НАПБ А.01-001-2015)
Загальні вимоги
20. усі системи пожежної сигналізації не справні та не утримуються в постійній готовності до виконання роботи (п. 1.1 розділу V НАПБ А.01-001-2015);
21. на об'єкті не проведено заміри опору ізоляції і перевірку спрацювання приладів захисту електричних мереж та електроустановок від короткого замикання (п. 1.20 розділу IV НАПБ А.01-001-2015)
22. приміщення столярного цеху №1 та №2 не до забезпечені первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) згідно норм належності (п. 3.6 розділу V НАПБ А.01-001-2015);
23. не проведено технічне обслуговування наявних первинних засобів пожежогасіння (вогнегасників) (п. 3.17 розділу V НАПБ А.01-001-2015);
24. у приміщеннях столярного цеху №2 за відсутністю внутрішнього протипожежного водогону (пожежних кран-комплектів) не встановлено бочки з водою місткістю не менше 0,2 куб.м. та пожежним відром місткістю не менше 0,008 куб.м. з розрахунком одна бочка на 250 кв.м. захищеної площі (п. 3.24, п. 3.25 розділу V НАПБ А.01-001-2015);
25. посадові особи та працівники не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2013 року №444 «Про затвердження порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» (п. 16 розділу II НАПБ А.01- 001-2015);
26. електрощити, групові електрощитки не оснащені схемою підключення споживачів з пояснюючими написами і вказаним значенням номінального струму апарата захисту (плавкої вставки). (1.16 розділу ІVНАПБ А.01-001-2015);
27. у приміщеннях столярного цеху №1 та №2 підлога, стеля, стіни, конструкції та устаткування систематично не прибирається від горючого пилу та стружки (п. 7.17 розділу VI НАПБ А.01-001-2015 );
28. порожня тара з-під лакофарбових матеріалів щільно не закрита і не зберігається на спеціально відведених майданчиках (п. 2.3 розділу VII НАПБ А.01- 001-2015);
29. з метою проведення заходів із запобігання виникненню пожеж та організації їх гасіння на підприємстві не створено добровільну пожежну дружину та не проведено обов'язкове особисте страхування членів добровільної пожежної дружини (п. 12 розділу II НАПБ А.01-001-2015);
30. не проведено ідентифікацію підприємства, щодо визначення потенційної небезпеки та не узгоджено її з місцевими органами державного нагляду у сфері цивільного захисту (п. 2, п. 10 наказу МНС України №98, п. 3.1.1 наказу МНС України №557 );
31. не укладено договір на аварійно-рятувальне обслуговування меблевого цеху з атестованою аварійно-рятувальною службою (ст. 133 Кодексу цивільного захисту України, додаток до Постанови КМУ №1214).
Водночас, 15.03.2018 року відповідно до ст. 188-8 КУпАП до адміністративної відповідальності притягнуто відповідальну особу за протипожежний стан менеджера ЗЕД ПП «Творча столярна майстерня «ТСМ» Ілечко А.В. ( а.с. 16), що згідно наказу №5 від 25.03.2013 року відповідальний за пожежну безпеку на підприємстві.(а.с.22)
Оскільки при експлуатації приміщень ПП «ТСМ» вже не вперше виявлено недотримання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки України, позивач звернувся до суду з позовом.
При вирішенні спору суд керувався наступним.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч.1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п.4 ч.3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Спірні правовідносини регулюються Кодексом цивільного захисту України та Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".
Статтею 1 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, органів місцевого самоврядування (далі - органи державного нагляду (контролю)) в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, допустимого рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Відповідно до ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", державний нагляд (контроль) здійснюється за місцем провадження господарської діяльності суб'єкта господарювання або його відокремлених підрозділів, або у приміщенні органу державного нагляду (контролю) у випадках, передбачених законом.
Відповідно до статті 1 Кодексу цивільного захисту України, даний правовий акт регулює відносини, пов'язані із захистом населення, територій, навколишнього природного середовища та майна від надзвичайних ситуацій, реагуванням на них, функціонуванням єдиної державної системи цивільного захисту, та визначає повноваження органів державної влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, права та обов'язки громадян України, іноземців та осіб без громадянства, підприємств, установ та організацій незалежно від форми власності.
Відповідно до статей 64, 65 та 66 Кодексу цивільного захисту України, центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону. Такий нагляд уповноважений здійснювати і позивач у справі - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області, яке реалізує повноваження відповідного центрального органу виконавчої влади.
Згідно із п. 12 ч. 1 ст. 67 Кодексу цивільного захисту України до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежно-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Частиною 1 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України визначено, що посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, у разі порушення вимог законодавства з питань техногенної та пожежної безпеки, у тому числі невиконання їх законних вимог, зобов'язані застосовувати санкції, визначені законом.
Так, судом встановлено, що у ході перевірки приміщень ПП «ТСМ» на предмет дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів у сфері пожежної безпеки виявлені порушення, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Крім того судом встановлено з матеріалів справи, що 18.02.2017 року згідно акту про пожежу, в приміщенні котельні на тверде паливо, яке знаходиться на території ПП «Творча столярна майстерня «ТСМ» по вул. Успенській, 7-А в с. Сокільники, Пустомитівського району, Львівської області виникла пожежа (а.с.26-27).
В силу ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежно-небезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.
Статтею 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є:
1) недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами;
2) порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення;
3) випуск і реалізація вибухопожежонебезпечної продукції та продукції протипожежного призначення з відхиленням від стандартів чи технічних умов або без даних щодо відповідності такої продукції вимогам пожежної безпеки;
4) нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій;
5) відсутність на виробництвах, на яких застосовуються небезпечні речовини, паспортів (формулярів) на обладнання та апаратуру або систем із забезпечення їх безперебійної (безаварійної) роботи;
8) відсутність або непридатність до використання засобів індивідуального захисту в осіб, які здійснюють обслуговування потенційно небезпечних об'єктів або об'єктів підвищеної небезпеки, а також в осіб, участь яких у ліквідації наслідків надзвичайної ситуації передбачена планом локалізації і ліквідації наслідків аварій;
9) відсутність на об'єкті підвищеної небезпеки диспетчерської служби або її неготовність до виконання покладених на неї завдань, у тому числі через відсутність відповідних документів, приладів, обладнання або засобів індивідуального захисту.
10) неготовність до використання за призначенням аварійно-рятувальної техніки, засобів цивільного захисту, а також обладнання, призначеного для забезпечення безпеки суб'єктів господарювання;
11) проведення робіт з будівництва будинків та споруд, розміщення інших небезпечних об'єктів, інженерних і транспортних комунікацій, які порушують встановлений законодавством з питань техногенної безпеки порядок їх проведення або проведення яких створює загрозу безпеці населення, суб'єктам господарювання, обладнанню та майну, що в них перебувають.
Частиною 2 ст. ст. 70 Кодексу цивільного захисту України визначено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
З аналізу викладених положень слідує, що орган, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, у разі виявлення факту недотримання вимог пожежної безпеки, на підставі акту, складеного за результатами здійснених заходів (перевірок тощо), має право звернутися до суду із позовом про застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення експлуатації будівель, споруд.
Судом береться до уваги, усунуті відповідачем порушення станом на 19.04.2018 року, оскільки, однак як встановлено з матеріалів справи, такі усунуті не в повному обсязі.
Актом позапланової перевірки №207 від 29.05.2018 року зафіксовано 27 пунктів виявлених порушень (а.с.38-44).
Також, згідно акту № 218 від 10.07.2018 року складеного Пустомитівським районним відділом Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області за результатами проведення позапланової перевірки, щодо додержання суб'єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки (а.с.73-78) виявлено наступні порушення :
Столярний цех №1
1. сигнал від приймально-контрольного приладу систем пожежної сигналізації не виведений на пульт системи централізованого пожежного спостерігання (п. 1.2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 Правила пожежної безпеки в Україні);
2. дерев'яні елементи горищних покриттів в столярному цеху №1 не оброблені засобам вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності (п. 2.5 розділу III НАПБ А.01.001-2014 Правила пожежної безпеки в Україні);
3. приміщення фарбувальної дільниці та котельні на тверде паливо в столярному цеху №1 не обладнано автоматичними системами пожежогасіння (АСПГ).(п. 1.2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 Правила пожежної безпеки в Україні);
4. для загального відключення силових та освітлювальних мереж у виробничих приміщення підприємства апарати відключення не встановлені поза межами (ззовні) вказаних приміщень на негорючих стінах (перегородках) або на окремих опорах (п. 1.15 розділу IV НАПБ А.01.001-2014 Правила пожежної безпеки в Україні);
5. не проведено технічне обслуговуванню пожежних кран-комплектів і перевірку на працездатність шляхом пуску води (підпункт 9 п. 2.2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 Правила пожежної безпеки в Україні);
Столярний цех №2
6. у столярному цеху №2 не влаштовано внутрішній протипожежний водопровід (пожежні кран-комплекти) у відповідності до вимог ДБН В.2.5-64- 2012 «Внутрішній водопровід та каналізація» (п. 4 розділу І НАПБ А.01.001-2014 Правила пожежної безпеки в Україні);
7. складальну дільницю у столярному цеху №2 не обладнано автоматичною системою пожежогасіння (АСПГ) (п. 1.2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 Правила пожежної безпеки в Україні);
8. під час експлуатації об'єкта допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах, а саме: складальну дільницю у столярному цеху №2 не відокремлено від складських приміщень протипожежними дверима та вікнами із відповідними межами вогнестійкості (п. 2.3 розділу III НАПБ А.01.001-2014 Правила пожежної безпеки в Україні);
9. під час експлуатації об'єкта - допускається зниження класу вогнестійкості елементів заповнення прорізів у протипожежних перешкодах, а саме: складальну дільницю у столярному цеху №2 не відокремлено від фарбувальної дільниці протипожежними дверима та вікнами із відповідними межами вогнестійкості (п. 2.3 розділу III НАПБ А.01.001-2014 Правила пожежної безпеки в Україні);
10. приміщення фарбувальної дільниці в столярному цеху №2 не обладнані автоматичними системами пожежогасіння (АСПГ) (п. 1.2 розділу V НАПБ А.01.001-2014 Правила пожежної безпеки в Україні);
Загальні вимоги
11. будівлі столярного цеху №1 та №2 не захищені пристроями від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів (п. 1.21 розділу IV НАПБ А.01.001-2014 Правила пожежної безпеки в Україні);
12. приміщення столярного цеху №1 та №2 не де забезпечені первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) згідно норм належності (п. 3.6 розділу V НАПБ А.01.001-2014 Правила пожежної безпеки в Україні);
13. посадові особи та працівники не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 26.06.2013 року №444 «Про затвердження порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях» (п. 16 розділу II НАПБ А.01.001-2014 Правила пожежної безпеки в Україні);
14. не укладено договір на аварійно-рятувальне обслуговування підприємства з атестованою аварійно-рятувальною службою (ст. 133 підпункт 12 п. 2 Кодекс цивільного захисту України Постанова КМУ №763).
Доказів усунення виявлених порушень станом на дату розгляду справи в суді відповідачем не надано.
Також суд не бере до уваги покликання відповідача на те, що на час проведення перевірки не було здійснено ідентифікацію об'єкта відповідача, та такий не відноситься до ступеню ризику - високий, по провадженню своєї господарської діяльності, відповідно до постанови КМ України від 27 грудня 2017 р. № 1043 «Про затвердження критеріїв, за якими оцінюється ступінь ризику від провадження господарської діяльності та визначається періодичність здійснення планових заходів державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки Державною службою з надзвичайних ситуацій», оскільки останній не надав суду належних доказів на підтвердження протилежного.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Враховуючи встановлені обставини справи, суд погоджується з позицією позивача, що подальша експлуатація приміщень столярних цехів №1 та №2 ПП «Творча столярна майстерня «ТСМ» за адресою: за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, с. Сокільники, вул. Успенська, 7-А, створює загрозу життю та здоров'ю людей.
Таким чином, позовні вимоги є обґрунтованими, підтверджені долученими до матеріалів справи письмовими доказами, а відтак позов підлягає задоволенню.
Відповідно до положень частини 2 статті 139 КАС України судові витрати стягненню не підлягають.
Керуючись ст.ст. 14, 77, 90, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
у х в а л и в :
1. Позов задовольнити повністю.
2. Зупинити експлуатацію приміщень столярних цехів №1 та №2 ПП «Творча столярна майстерня «ТСМ» за адресою: за адресою: Львівська область, Пустомитівський район, с. Сокільники, вул. Успенська, 7-А до усунення порушень вимог законодавства у сфері пожежної та техногенної безпеки, шляхом опечатування (опломбування) та відімкнення від джерел живлення.
3. Виконання судового рішення покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області.
4. Контроль за виконанням судового рішення щодо усунення порушень пожежної та техногенної безпеки ПП «Творча столярна майстерня «ТСМ» (в тому числі право відтермінування зупинення роботи приміщень ПП «Творча столярна майстерня «ТСМ» в разі надання до ГУ ДСНС України у Львівській області доказів усунення частини порушень) покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Львівській області.
5. Судові витрати з сторін не стягуються.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст складений 20.07.2018р.
Суддя Коморний О.І.