Рішення № 75427493, 10.07.2018, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.07.2018
Номер справи
813/1047/18
Номер документу
75427493
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №813/1047/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 липня 2018 року

зал судових засідань № 6

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Гулика А.Г.,

секретар судового засідання Жовковська Ю.В.,

за участю:

представника позивача Гавриченко Ж.В.,

представника відповідача Ткачука Т.А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕРТОГРАД ЛТД" до Головного управління ДФС у Львівській області про визнання протиправною відмови, зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и в:

товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕРТОГРАД ЛТД" (далі - ТзОВ "ВЕРТОГРАД ЛТД") звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління ДФС у Львівській області (далі - ГУ ДФС у Львівській області), в якому з урахуванням заяви про зміну позовних вимог від 04.06.2018 просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідача у збільшенні реєстраційної суми, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному державному реєстрі податкових накладних;

- зобов'язати відповідача збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригувань в Єдиному державному реєстрі податкових накладних на величину від'ємного значення за березень 2015 року у сумі 99000грн. та за лютий 2015 року у сумі 54221грн.

Ухвалою від 22.03.2018 суд відкрив провадження у справі.

Ухвалою від 04.06.2018 суд поновив позивачу пропущений строк звернення до суду та відмовив в задоволенні клопотання представника відповідача про залишення позовної заяви без розгляду.

Ухвалою від 04.06.2018 суд прийняв заяву позивача про зміну позовних вимог.

Ухвалою від 12.06.2018 суд закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач в акті перевірки від 20.05.2015 №213/13-07-15-01/38970835 дійшов помилкового висновку про завищення позивачем суми бюджетного відшкодування. На підставі вказаного акта перевірки відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення №0002641501 від 28.05.2015, яке в подальшому скасоване постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10.12.2015 у справі №813/4932/15, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2016 та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19.09.2017. З огляду на наведене, позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив збільшити реєстраційну суму по податку на додану вартість та відобразити її в системі електронного декларування. Проте, відповідач безпідставно відмовив в задоволенні вказаної заяви.

Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, в якому просить суд відмовити в задоволенні позову. Відзив обґрунтований тим, що відмова відповідача у збільшенні реєстраційної суми, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному державному реєстрі податкових накладних є обґрунтованою і правомірною. Відповідач зазначає, що у зв'язку з прийняттям Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість» від 16.07.2015 №643-VII суттєво змінився порядок обрахунку показників формули, визначеної п.200.3 ст.200 ПК України, зокрема, передбачено її «обнулення» на початок третього робочого дня після набрання чинності вказаним Законом. Тому, відповідач не мав правових підстав для задоволення заяви позивача.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві та заяві про зміну підстав позову. Просила суд позов задовольнити повністю.

Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позову заперечив з підстав, наведених у письмових запереченнях. Просив суд в задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити повністю, з наступних підстав.

Позивач - ТзОВ "ВЕРТОГРАД ЛТД" код ЄДРПОУ 38970835, місцезнаходження: м.Львів, вул.Шевченка, 111А.

ДПІ у Шевченківському районі м.Львова ГУ ДФС у Львівській області на підставі п.п.20.1.4 п.20.1 ст.20, п.75.1 ст.75, п.п. 78.1.8 п.78.1 ст.78 Податкового кодексу України (далі - ПК України) провела документальну позапланову виїзну перевірку ТзОВ «Вертоград ЛТД» з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість за лютий-березень 2015 року.

За результатами перевірки складено акт №213/13-07-15-01/38970835 від 20.05.2015, яким встановлено порушення п.200.4 ст.200 ПК України, а саме: завищено заявлену суму бюджетного відшкодування за лютий 2015 року р.30 декларації з ПДВ (сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових періодів), яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (рядок 3 таблиці 2 Д2) у сумі 54 221грн, та за березень 2015 року р.30 декларації з ПДВ (сума залишку від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку 9рядок 3 таблиці 2 Д2) в сумі 99 000грн.

На підставі вказаного акта перевірки 28.05.2015 відповідач прийняв податкове повідомлення-рішення №0002641501, яким зменшив суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість на 153 221грн. Вказане податкове повідомлення-рішення скасоване постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10.12.2015 у справі №813/4932/15, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 12.04.2016 та ухвалою Вищого адміністративного суду України від 19.09.2017.

12.12.2016 позивач надав відповідачу уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість, у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок в декларації з податку на додану вартість за лютий 2015 року, в якому рядок 21 збільшено на 54221грн.

12.12.2016 позивач надав відповідачу уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість, у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок в декларації з податку на додану вартість за березень 2015 року, в якому рядок 21 збільшено на 99000грн.

18.08.2017 позивач звернувся до відповідача з заявою, в якій просив збільшити у системі електронного адміністрування податку по додану вартість суму, на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригувань в Єдиному державному реєстрі податкових накладних на величину від'ємного значення за березень 2015 року у сумі 99000грн. та за лютий 2015 року у сумі 54221грн.

З відповіді відповідача від 11.09.2017 вбачається, що в задоволенні заяви позивача відмовлено.

Не погоджуючись з відмовою відповідача збільшити реєстраційну суму, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному державному реєстрі податкових накладних, позивач звернувся до суду з відповідним позовом.

При вирішенні спору по суті суд виходив з такого.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються ПК України.

Відповідно до пунктом 34 підр.2 розд.XX ПК України передбачено, що станом на третій робочий день після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" зареєстрованим платникам податку значення суми податку (позитивне або від'ємне), на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначене пунктом 200-1.3 статті 200-1 вказаного Кодексу, та значення усіх її складових, визначених вказаним Кодексом, дорівнюють нулю, крім значень її складових УНаклОтр, УНаклВид та УМитн, що були сформовані починаючи з 1 липня 2015 року. Зареєстрованим платникам податку таке значення автоматично збільшується контролюючим органом:

1) на суму середньомісячного розміру сум податку, які за останні 12 звітних (податкових) місяців (червень 2014 року - травень 2015 року) / 4 квартали (II квартал 2014 року - I квартал 2015 року) були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані як такі, що спрямовуються на спеціальний рахунок платника - сільськогосподарського підприємства, що обрав спеціальний режим відповідно до статті 209вказаного Кодексу. Платникам податку, які станом на 1 липня 2015 року зареєстровані платниками податку на додану вартість:

більше ніж 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали - таке збільшення здійснюється протягом третього робочого дня після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість";

менше ніж 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали, а також платникам, зареєстрованим платниками податку на додану вартість після 1 липня 2015 року, - таке збільшення здійснюється протягом першого числа кварталу, що настає за кварталом, в якому строк такої реєстрації досягає 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали.

Така сума збільшення щокварталу (протягом першого числа відповідного кварталу) підлягає автоматичному перерахунку з урахуванням показника середньомісячного розміру сум податку, які за останні 12 звітних (податкових) місяців / 4 квартали станом на дату такого перерахунку були задекларовані платником до сплати до бюджету та погашені чи розстрочені або відстрочені, а також задекларовані як такі, що спрямовуються на спеціальний рахунок платника - сільськогосподарського підприємства, що обрав спеціальний режим відповідно до статті 209 вказаного Кодексу, чи залишаються у розпорядженні сільськогосподарського підприємства відповідно до пункту 209.18 статті 209 вказаного Кодексу. Такий перерахунок здійснюється шляхом віднімання суми попереднього збільшення та додавання суми збільшення згідно з поточним перерахунком;

2) протягом третього робочого дня після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" на суму залишків коштів на рахунках платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість станом на початок такого дня за вирахуванням сум, заявлених платником у складі податкової звітності з податку за звітний (податковий) період за червень 2015 року до перерахування з електронного рахунку до бюджету в рахунок сплати податкових зобов'язань з податку та/або на поточний рахунок платника відповідно до пункту 200-1.6 статті 200-1 вказаного Кодексу. До 31 липня 2015 року/20 серпня 2015 року сума, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, зменшується на суму податкових зобов'язань, задекларованих за звітний (податковий) період за червень 2015 року/II квартал 2015 року;

3) протягом 10 календарних днів після дати набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податку на додану вартість" на суму помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість станом на 1 липня 2015 року. На суму такого збільшення одноразово:

а) якщо за результатами звітного (податкового) періоду за червень 2015 року / II квартал 2015 року платником податку задекларовано суми податку на додану вартість до сплати до бюджету, - зменшується контролюючим органом в інформаційній системі показників стану розрахунку платників інформаційної бази контролюючого органу така сума, задекларована до сплати до бюджету за результатами звітного (податкового) періоду за червень 2015 року / II квартал 2015 року, з одночасним зменшенням суми податку, що підлягає перерахуванню з рахунку платника в системі електронного адміністрування податку до бюджету, що зазначається у реєстрі, на підставі якого орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриті рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, здійснює таке перерахування;

б) якщо за результатами звітного (податкового) періоду за червень 2015 року / II квартал 2015 року платником податку задекларовано суми податку на додану вартість до сплати до бюджету в розмірі, що є меншим ніж сума помилково та/або надміру сплачених грошових зобов'язань з податку на додану вартість станом на 1 липня 2015 року або задекларовано від'ємне значення податку, - збільшується платником податку сума від'ємного значення, сформована за результатами звітного (податкового) періоду за липень 2015 року / III квартал 2015 року, яка переноситься до податкової звітності з податку звітного (податкового) періоду за серпень 2015 року / IV квартал 2015 року.

Помилково та/або надміру сплачені грошові зобов'язання з податку на додану вартість вважаються погашеними одночасно із збільшенням суми податку, на яку такий платник має право зареєструвати податкові накладні/розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначеної пунктом 200-1.3 статті 200-1 вказаного Кодексу;

4) до 31 липня 2015 року для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період місяць, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 вказаного Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду, та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного (податкового) періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 вказаного Кодексу, за червень 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період (липень 2015 року).

Суми такого від'ємного значення можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку;

5) до 20 серпня 2015 року для платників податків, що застосовують звітний (податковий) період, що дорівнює кварталу, без проведення перевірок, передбачених статтею 200 вказаного Кодексу, на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду та суму непогашеного від'ємного значення попередніх звітних (податкових) періодів на кінець поточного звітного періоду, що зазначено в податковій звітності з податку на додану вартість, у якій відображаються розрахунки з бюджетом та/або відображаються операції, що стосуються спеціального режиму оподаткування відповідно до статті 209 вказаного Кодексу, за II квартал 2015 року. На таку суму платником податку збільшується розмір суми податкового кредиту за звітний (податковий) період за III квартал 2015 року.

Суми такого від'ємного значення можуть бути перевірені контролюючим органом у загальновстановленому порядку.

З наведених нормативних положень вбачається, що визначальним фактором для автоматичного збільшення реєстраційної суми у системі електронного адміністрування податку на суму від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду, є зазначення такої суми в податковій звітності платника податку.

Відповідно до п.6 розд.1 Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, до податкової звітності з податку на додану вартість (далі - податкова звітність) належать:

податкова декларація з податку на додану вартість з додатками;

уточнюючий розрахунок податкових зобов'язань з податку на додану вартість у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок з додатками;

розрахунок податкових зобов'язань, нарахованих отримувачем послуг, не зареєстрованим як платник податку на додану вартість, які постачаються нерезидентами, у тому числі їх постійними представництвами, не зареєстрованими платниками податків, на митній території України.

Суд встановив, що позивач 12.12.2016 надав відповідачу уточнюючі розрахунки податкових зобов'язань з податку на додану вартість, у зв'язку з виправленням самостійно виявлених помилок в декларації з податку на додану вартість за лютий 2015 року, в якому рядок 21 збільшено на 54221грн., та в декларації з податку на додану вартість за березень 2015 року, в якому рядок 21 збільшено на 99000грн.

З огляду на наведене, суд вважає, що відповідач зобов'язаний врахувати сформовані у вказаних уточнюючих розрахунках показники при автоматичному збільшенні суми на яку позивач має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригувань в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.

Суд також враховує, що правомірність заявлення позивачем суми бюджетного відшкодування за лютий 2015 року, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку у сумі 54 221 грн., та за березень 2015 року в сумі 99 000 грн., підтверджується постановою Львівського окружного адміністративного суду від 10.12.2015 у справі №813/4932/15, яка набрала законної сили. Тому, відповідно до ч.3 ст.78 КАС України вказаний факт не підлягає доказуванню під час розгляду справи.

З огляду на наведене, суд вважає протиправною бездіяльність відповідача щодо збільшення реєстраційної суми, на яку ТзОВ "ВЕРТОГРАД ЛТД" має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.

З метою захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку про необхідність зобов'язати відповідача збільшити у системі електронного адміністрування податку по додану вартість суму, на яку ТзОВ "ВЕРТОГРАД ЛТД" має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригувань в Єдиному державному реєстрі податкових накладних на величину від'ємного значення за березень 2015 року у сумі 99000 грн. та за лютий 2015 року у сумі 54221грн.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч.3 ст.2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст.78 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Виходячи із заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що адміністративний позов підлягає задоволенню повністю.

Відповідно до ст.139 КАС України на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача судовий збір у сумі 3524грн.

Керуючись ст.ст. 6, 9, 73-76, 242, 244, 245 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Львівській області щодо збільшення реєстраційної суми, на яку товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕРТОГРАД ЛТД" має право зареєструвати податкові накладні в Єдиному державному реєстрі податкових накладних.

Зобов'язати Головне управління ДФС у Львівській області збільшити у системі електронного адміністрування податку на додану вартість суму, на яку товариство з обмеженою відповідальністю "ВЕРТОГРАД ЛТД" має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригувань в Єдиному державному реєстрі податкових накладних на величину від'ємного значення за березень 2015 року у сумі 99000 (дев'яносто дев'ять тисяч)грн. 00 коп. та за лютий 2015 року у сумі 54221(п'ятдесят чотири тисячі двісті двадцять одна)грн. 00 коп.

Стягнути з Головного управління ДФС у Львівській області код ЄДРПОУ 39462700, місцезнаходження: 79003, м.Львів, вул.Стрийська, 35 за рахунок бюджетних асигнувань на користь товариства з обмеженою відповідальністю "ВЕРТОГРАД ЛТД" код ЄДРПОУ 38970835, місцезнаходження: м.Львів, вул.Шевченка, 111А судовий збір в сумі 3524(три тисячі п'ятсот двадцять чотири)грн. 00коп.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку скаргу не було подано.

Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення суду складене і підписане 20.07.2018.

Суддя А.Г. Гулик