Рішення № 75427373, 20.07.2018, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.07.2018
Номер справи
811/1686/18
Номер документу
75427373
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 липня 2018 року м. Кропивницький Справа № 811/1686/18

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Кармазиної Т.М., розглянувши у порядку спрощеного позовного (письмового) провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Фортечної районної у м.Кропивницькому ради, управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м.Кропивницькому ради про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить:

- визнати протиправними дії комісії з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, житлових субсидій населенню, надання пільг особам, які мають на це право, та призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Фортечної районної у м.Кропивницькому ради щодо відмови в наданні йому щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, викладеної у листі від 17.04.2018 №К-201 о/п;

- зобов'язати управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м.Кропивницькому ради призначити та виплатити йому, як внутрішньо переміщеній особі, щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 28.08.2017 р. по 06.02.2018.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що з серпня 2016 року по 27 серпня 2017 року йому управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м.Кропивницькому ради призначалась та виплачувалась щомісячна адресна допомога внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. 28 серпня 2017 року він звернувся до управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м.Кропивницькому ради із заявою про призначення такої щомісячної адресної допомоги, на що останнім надіслано лист від 14.11.2017 №К-783 п/з, згідно змісту якого йому було відмовлено у наданні щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 28.08.2017 по 06.02.2018, у відповідності до п.2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505. Також зазначає, що повторно звертався до відповідача за поновленням виплати допомоги, але отримував відмови. Такі дії позивач вважає протиправними з огляду на те, що селище Водобуд адміністративно підпорядковано місту Харцизьк Донецької області, яке включено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, який затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №1085-р.

Відповідачем - 1 - виконавчим комітетом Фортечної районної у м.Кропивницькому ради не подано до суду відзиву на позов. При цьому, суд враховує, що у відповідності до ч.4 ст.159 КАС України неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин кваліфікується судом як визнання позову.

Згідно наданого суду відповідачем - 2 - управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м.Кропивницькому ради відзиву на позов (а.с.33-36), останнім позовні вимоги не визнаються у повному обсязі, зважаючи на правомірність та обґрунтованість прийнятого відповідачем рішення щодо відмови позивачу у призначенні щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг за період з 28.08.2017 по 06.02.2018, оскільки, населений пункт, в якому позивач зареєстрований, на момент подання останнім заяви, відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 року №l085, не входить до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення.

У відповідності до п.3 ч.6 ст.12 КАС України дана справа є справою незначної складності, та згідно ст.ст.257, 263 розглядається за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Клопотань позивача та представника відповідача про проведення розгляду справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило.

Дослідивши докази і письмові пояснення сторін, викладені у заявах по суті справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи та вирішення спору по суті, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з таких підстав.

Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи та не заперечується сторонами по справі, що ОСОБА_1, станом на час виникнення спірних правовідносин, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1, та фактично проживає за адресою: м.Кропивницький, просп.Університетський, буд.8, кім.1308, про що свідчать відомості, зазначені у довідці управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м.Кропивницькому ради від 17.08.2016 №3525002332, паспорті громадянина України ОСОБА_1 та роздруку персональних даних, що містяться у записі Державного реєстру виборців (а.с.8, 10, 12).

З 17.08.2016 позивач перебуває на обліку в управлінні соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м.Кропивницькому ради, як внутрішньо переміщена особа та у період з серпня 2016 року по 27 серпня 2017 року отримував щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

28 серпня 2017 року позивач звернувся до управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м.Кропивницькому ради із заявою за вх.№758 про призначення йому щомісячної адресної допомоги, як особі, яка переміщується з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг (а.с.37).

Згідно витягу з протоколу засідання комісії з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, житлових субсидій населенню, надання пільг особам, які мають на це право, та призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Фортечної районної у м.Кропивницькому ради від 28.02.2018 протокол №4, позивачу відмовлено у призначенні щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг відповідно до п.2 Порядку надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505 (а.с.43).

Вирішуючи позов по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з такого.

Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

02.09.2014 прийнятий Закон України «Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції», що набрав чинності 15.10.2014, яким визначені тимчасові заходи для забезпечення підтримки суб'єктів господарювання, що здійснюють діяльність на території проведення антитерористичної операції, та осіб, які проживають у зоні проведення антитерористичної операції або переселилися з неї під час її проведення.

З метою обліку осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, прийнята постанова Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 № 509, якою затверджений Порядок оформлення і видачі довідки про взяття на облік переміщених осіб (далі - Порядок № 509).

Згідно з пунктом 1 Порядку № 509 довідка є документом, який видається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території або району проведення антитерористичної операції.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.1 Закону України "Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб" №1706-VII від 20.10.2014 (далі за текстом - Закон №1706-VII), внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, який постійно проживає в Україні, якого змусили або який самостійно покинув своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, масових порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.

Зазначені обставини вважаються загальновідомими і такими, що не потребують доведення, якщо інформація про них міститься в офіційних звітах (повідомленнях) Верховного Комісара Організації Об'єднаних Націй з прав людини, Організації з безпеки та співробітництва в Європі, Міжнародного Комітету Червоного Хреста і Червоного Півмісяця, Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини, розміщених на веб-сайтах зазначених організацій, або якщо щодо таких обставин уповноваженими державними органами прийнято відповідні рішення.

Адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті.

За приписами ст.2 Закону №1706-VII, Україна вживає всіх можливих заходів, передбачених Конституцією та законами України, міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, щодо запобігання виникненню передумов вимушеного внутрішнього переміщення осіб, захисту та дотримання прав і свобод внутрішньо переміщених осіб, створення умов для добровільного повернення таких осіб до покинутого місця проживання або інтеграції за новим місцем проживання в Україні.

Процедуру та підстави надання щомісячної адресної допомоги визначено Порядком надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 №505 із змінами та доповненнями (далі за текстом - Порядок №505, чинний на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до абзаців 1, 2 пункту 2 Порядку №505 грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які перемістилися з тимчасово окупованої території України, населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населених пунктів, розташованих на лінії зіткнення, а також внутрішньо переміщеним особам, житло яких зруйновано або стало непридатним для проживання внаслідок проведення антитерористичної операції та які взяті на облік у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад (далі - уповноважені органи), з дня звернення за її призначенням по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж на шість місяців.

Перелік населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та перелік населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджено розпорядженням Кабінету Міністрів України від 7 листопада 2014 р. №1085 (далі за текстом - Розпорядження №1085).

Відповідно до п.2 Розпорядження №1085-р Міністерству внутрішніх справ, Службі безпеки за поданням Антитерористичного центру при Службі безпеки щомісяця вносити в установленому порядку на розгляд Кабінету Міністрів України пропозиції щодо внесення змін до переліків, затверджених цим розпорядженням.

Як обґрунтовано зазначає відповідач, станом на момент виникнення спірних правовідносин, п.Первомайський (с.Водобуд) Харцизького району Донецької області не було включено до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення, затверджених Розпорядженням №1085-р.

Однак, суд звертає увагу на те, що до вказаного переліку, станом на час виникнення спірних правовідносин, було включено місто Харцизьк Донецької області.

При цьому, відповідно до відомостей Державного класифікатора об'єктів адміністративно-територіального устрою України, затвердженого наказом Держстандарту України від 13.10.1997 №659 селище Водобуд та м.Зугрес відноситься до населених пунктів, підпорядкованих Харцизькій міській раді.

Крім того, згідно витягів з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Харцизька міська рада та Зугреська міська рада знаходяться в м.Харцизьк (а.с.45-48).

З урахуванням викладених обставин, суд дійшов висновку про наявність у позивача станом на момент звернення останнього із заявою про призначення щомісячної адресної допомоги від 28.08.2017, права на отримання такої допомоги як внутрішньо переміщена особа з окупованої території, на якій органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження.

Крім того, згідно п.6 Порядку №505 грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто із членів сім'ї (крім сімей, до складу яких входять військовослужбовці з числа внутрішньо переміщених осіб, які захищають незалежність, суверенітет і територіальну цілісність України та беруть безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції) має у власності житлове приміщення / частину житлового приміщення, що розташоване в інших регіонах, ніж тимчасово окупована територія України, населені пункти, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, крім житлових приміщень, які непридатні для проживання, що підтверджується відповідним актом технічного стану; будь-хто з членів сім'ї має на депозитному банківському рахунку кошти у сумі, що перевищує 10-кратний розмір прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб.

Також, необхідно врахувати, що розпорядженням Кабінету Міністрів України від 07 лютого 2018 № 79-р "Про внесення змін у додатки 1 і 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 №1085" внесено зміни у додатки 1 і 2 до розпорядження Кабінету Міністрів України від 07 листопада 2014 №1085 «Про затвердження переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, та переліку населених пунктів, що розташовані на лінії зіткнення».

Так, до переліку населених пунктів, на території яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження внесено м.Харцизьк (у тому числі, зокрема с-ще Водобуд).

Отже, станом на момент розгляду справи по суті, позивач має беззаперечне право на отримання адресної допомоги як внутрішньо переміщена особа, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Крім того, суд звертає увагу, що відповідач, визнаючи таке право позивача, прийняв рішення про призначення ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання з 07.02.2018, що відображено у протоколі засідання комісії з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, житлових субсидій населенню, надання пільг особам, які мають на це право, та призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Фортечної районної у м.Кропивницькому ради від 11.04.2018 №7, про що листом від 17.04.2018. №К-201 о/п, повідомлено позивача.

Відповідно до ч.2 ст. 6 КАС України суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Так, відповідно до правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної у п.23 рішення "Кечко проти України" від 08.11.2005 якщо чинне правове положення передбачає виплату певних надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними.

За таких обставин, встановлені судом обставини свідчать про протиправність дій комісії з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, житлових субсидій населенню, надання пільг особам, які мають на це право, та призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Фортечної районної у м.Кропивницькому ради щодо відмови в наданні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Частиною 1 статті 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні від 06 вересня 1978 року у справі Класс та інші проти Німеччини, із принципу верховенства права випливає, зокрема, що втручання органів виконавчої влади у права людини має підлягати ефективному нагляду, який, як правило, повинна забезпечувати судова влада. Щонайменше це має бути судовий нагляд, який найкращим чином забезпечує гарантії незалежності, безсторонності та належної правової процедури.

Засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. Так, при розгляді справи було б неприйнятно враховувати право на ефективний засіб захисту, а саме, запобігання порушенню або припиненню порушення з боку суб'єкта владних повноважень, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права, без його практичного застосування.

Згідно з пунктами 2, 4, 10 частини 2 статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку, що зобов'язання відповідача - управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м.Кропивницькому ради призначити та виплатити ОСОБА_1, як внутрішньо переміщеній особі, щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 28 серпня 2017 року по 06 лютого 2018 року, відповідатиме не лише завданню адміністративного судочинства, а і положенням практики Європейського суду з прав людини, та буде ефективним і реальним способом захисту порушеного права при фактичних обставинах даної справи.

Таким чином, обраний позивачем спосіб захисту є єдиним можливим та ефективним засобом правового захисту, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог, які підлягають задоволенню в повному обсязі.

Судові витрати сторонами у даній справі не понесені.

Керуючись ст.ст.132, 139, 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, РНОКПП НОМЕР_1) до Виконавчого комітету Фортечної районної у м.Кропивницькому ради (25006, м.Кропивницький, вул. Гоголя, 28, ЄДРПОУ: 36390707) Управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м. Кропивницькому ради (25030, м. Кропивницький, вул. Шатила, 12, ЄДРПОУ: 03197635) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправними дії комісії з питань призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, житлових субсидій населенню, надання пільг особам, які мають на це право, та призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам виконавчого комітету Фортечної районної у м.Кропивницькому ради щодо відмови в наданні ОСОБА_1 щомісячної адресної допомоги для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.

Зобов'язати управління соціального захисту населення виконавчого комітету Фортечної районної у м.Кропивницькому ради призначити та виплатити ОСОБА_1, як внутрішньо переміщеній особі, щомісячну адресну допомогу для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, за період з 28 серпня 2017 року по 06 лютого 2018 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.

Відповідно до пп.15.5 п.15 Розділу VII Перехідні положення КАС України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Т.М. Кармазина