
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 липня 2018 року м.Житомир справа № 806/2871/18
категорія 10.3
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Нагірняк М.Ф.,
секретар судового засідання Добровольська Н.А.,
за участю: представник позивача ОСОБА_1,
представник відповідача Іваненко М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Житомирського обласного військового комісаріату про визнання протиправним повернення документів, зобов'язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_3 звернувся з позовом до Житомирського обласного військового комісаріату про визнання протиправним повернення документів, зобов'язання вчинити дії щодо їх подання до Міністерства оборони України.
Ухвалою суду від 19.06.2018року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі і її призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
В судовому засіданні представник Позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі і пояснив, що Позивач під час виконання обов'язків військової служби в Республіці Афганістан отримав травму. Центральною військово-лікарською комісією МО України від 01.04.2015року визнано, що отримана Позивачем травма пов'язана із виконанням обов'язків військової служби. Рішенням Житомирської МСЕК-2 з 30.11.2017року Позивачу встановлено другу групу інвалідності внаслідок травми, пов'язаної із виконанням обов'язків військової служби.
Як пояснив представник Позивача, 10.05.2018року через Житомирський ОВК було подані всі необхідні документи для розгляду МО України щодо призначення Позивачу відповідної одноразової грошової допомоги. 21.05.2018року з Житомирського ОВК було отримано відмову в направленні таких документів до МО України з підстав відсутності у Позивача права на таку допомогу.
На думку представника Позивача, Відповідач протиправно та за межами своїх повноважень прийняв таке рішення.
Представник Житомирського обласного військового комісаріату, Відповідача в даній справі, в судовому засіданні проти позову заперечив і підтвердив прийняття оскаржуваного рішення про повернення Позивачу поданих документів. На думку представника Відповідача, Позивачу така допомога в розмірі 150-кратного прожиткового мінімуму вже виплачена у зв'язку із встановленням третьої групи інвалідності, а другу група Позивачу була встановлена в строк, що перевищує два роки, а тому Позивачу правомірно було відмовлено в направленні вказаних документів на розгляд МО України.
Заслухавши доводи представника Позивача та представника Відповідача, розглянувши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення на них, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню за таких підстав.
Спірні правовідносини між сторонами по даній справі щодо порядку та підстав призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, її розміру, регулюються правовими нормами Законом України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей " від 20 грудня 1991 року N 2011-XII (надалі - Закон N 2011-XII), що були чинні на день виникнення таких відносин.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що Рішенням Центральної військово-лікарської комісії МО України від 01.04.2015року (протокол №1205) визнано, що отримані Позивачем вогнепальні осколкові поранення голови (контузія), правої верхньої кінцівки (1987р.), пов'язані із виконанням обов'язків військової служби при перебуванні в країнах, де велися бойові дії (а.с.13).
Сторонами визнається, що з 10.04.2015року Позивачу була встановлена третя група інвалідності внаслідок травми, пов'язаної із виконанням обов'язків військової служби, що стало підставою для виплати одноразової грошової допомоги в сумі 182700,00грн.
Судом встановлено та не заперечується сторонами, що з 30.11.2017року Позивачу була встановлена друга група інвалідності внаслідок травми, пов'язаної із виконанням обов'язків військової служби, що стало підставою для звернення Позивача 10.05.2018року до МО України через Житомирський ОВК для призначення та виплати відповідної одноразової грошової допомоги.
Безспірно, за приписами ст.16 Закону N 2011-XII одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання, в порядку та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Механізм призначення такої допомоги визначено правовими нормами Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 2013 р. N975 (надалі - Порядок N975).
Як зазначено в п.12 Порядку N975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Відповідно до п.1 розділу II. Основні завдання та функції Комісії Положення про Комісію Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 26 жовтня 2016 року N 564, вивчення документів та прийняття рішень про призначення (відмову у призначенні) одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону N 2011-XII віднесено до повноважень такої Комісії.
В розумінні вимог п.13 Порядку N975 Відповідач наділений повноваженнями лише на подання у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 і 11 цього Порядку.
Таким чином, Відповідач ні правовими нормами Закону N2011-XII, ні правовими нормами Порядку N975 не наділений повноваженнями на вивчення документів та прийняття рішень про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги, передбаченої статтею 16 Закону N 2011-XII.
Відповідно до вимог ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи, до яких відноситься Відповідач, зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зазначене свідчить, що рішення Відповідача, викладене в листі від 21.05.2018року, що відсутності у Позивача права на отримання одноразової грошової допомоги є протиправним, так як ухвалено поза межами повноважень Відповідача.
Вказане порушене права Позивача підлягає судовому захисту шляхом зобов'язання Житомирський обласний військовий комісаріат прийняти від ОСОБА_3 заяву та додані до неї документи і разом із висновком направити їх до Міністерства оборони України для розгляду щодо призначення та отримання одноразової грошової допомоги як інваліду 2-ї групи внаслідок поранення, контузії та захворювання, що пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велися бойові дії.
В розумінні вимог ст.ст.139-143 КАС України, підстави для стягнення або відшкодування судових витрат по даній справі, відсутні.
Керуючись статтями 2,90,139-143,242-246,250,255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
Позов задовольнити, визнати протиправним рішення Житомирського обласного військового комісаріату про повернення заяви ОСОБА_3 та доданих до неї документів щодо призначення та отримання одноразової грошової допомоги як інваліду 2-ї групи внаслідок поранення, контузії та захворювання, що пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велися бойові дії.
Зобов'язати Житомирський обласний військовий комісаріат (10001, м.Житомир, вул.С.Параджанова,4, ЄДРПОУ 07873079) прийняти від ОСОБА_3 (10001, АДРЕСА_1, ІКПП НОМЕР_1) заяву та додані до неї документи разом із висновком направити їх до Міністерства оборони України для розгляду щодо призначення та отримання одноразової грошової допомоги як інваліду 2-ї групи внаслідок поранення, контузії та захворювання, що пов'язані з виконанням обов'язків військової служби при перебуванні у країнах, де велися бойові дії.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до Житомирського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя М.Ф. Нагірняк
Повне судове рішення складене 23 липня 2018 року