Рішення № 75427256, 17.07.2018, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
17.07.2018
Номер справи
809/914/18
Номер документу
75427256
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"17" липня 2018 р. справа № 809/914/18

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Могили А.Б.

за участі:

секретаря судового засідання Озара О.Я.,

представника позивача Мелимука В.В.,

представника відповідача Федик Н.Я.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" до Управління Держпраці в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування припису №ІФ506/342/АВ/П від 10.04.2018, постанов про накладення штрафу за №№09-10-339/108, 09-10-339/109 від 24.04.2018, -

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство "Укрнафта" звернулося в суд із позовом до Управління Держпраці в Івано-Франківській області про визнання протиправними та скасування припису №ІФ506/342/АВ/П від 10.04.2018, постанов про накладення штрафу за №№09-10-339/108, 09-10-339/109 від 24.04.2018.

Позовні вимоги мотивовані тим, що висновки, викладені в акті відповідача № 09-10-342/156 від 02.04.2018 є необґрунтованими, внаслідок чого припис за №ІФ506/342/АВ/П від 10.04.2018 та постанови про накладення штрафу за № 09-10-339/108, № 09-10-339/109 від 24.04.2018, винесені за результатами інспекційного відвідування, підлягають до скасування.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача вказав, що порушення висвітлені в акті інспекційного відвідування за № 09-10-342/156 від 02.04.2018 не відповідають дійсності. Так, управління Держпраці в Івано-Франківській області стверджує про порушення Нафтогазовидобувним управлінням "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" ч.1 ст.21 Кодексу законів про працю України, однак якими саме умовами праці на забезпечено працівників, необхідними для виконання ними роботи, не вказано.

У зв'язку зі змінами в організаційній структурі Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" було оформлено простій, що підтверджується наказом № 381-к від 20.02.2018 та актом № 1-П від 20.02.2018. Щодо інших обставин, зазначених в п. 2 розділу III акту відповідача "Опис виявлених порушень", Управління Держпраці в Івано-Франківській не врахувало, що простій оператора бригади ПРС-10 ОСОБА_4 було оформлено відповідними актами та наказами.

Необґрунтованими є і порушення ч.2 ст.49-4 Кодексу законів про працю України, оскільки на Нафтогазовидобувному управлінні "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" проводилися зміни в організації виробництва і праці. Ліквідації, реорганізації, зміни форм власності або часткове зупинення виробництва на не було.

В табелі обліку за січень 2018 р. кількість фактично відпрацьованих працівником ОСОБА_4 годин розмежовано окремою графою від кількості годин чергування. В сукупності вищезгаданим працівником відпрацьовано 84 години з яких 72 години роботи та 12 годин чергування. В табелі обліку робочого часу за березень 2018 року внесено фактичну кількість відпрацьованих працівниками бригади ПРС-10 цеху К та ПРС годин, а понаднормовані години визначаються остаточно на підставі наказу за підсумованим обліком робочого часу один раз в квартал.

Щодо посилання відповідача про погіршення умов праці, то в даному випадку на Нафтогазовидобувному управлінні "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" було оформлено простій. Нормами трудового законодавства встановлено, що час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду, що і було зроблено.

За роботу в святкові дні 01.01.2018 та 08.03.2018 оператору ОСОБА_4 за 12 годин роботи у вказані дні було нараховано оплату у подвійному розмірі - по 608,74 грн., а тому посилання відповідача про порушення ч.1 ст.107 Кодексу законів про працю України є необґрунтованими.

Виплата заробітної плати проводиться після виділення Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" за цільовим призначенням коштів на розрахунковий рахунок Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", після чого відразу здійснюється виплата заробітної плати. Тому вчасність виплати заробітної плати залежить від Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", а не від Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", яке є його структурною одиницею.

Кількість календарних днів року, яка взята до уваги при нарахуванні компенсації ОСОБА_5 за невикористані дні відпустки, становить 353 дні, відповідно до уточнюючої довідки № 09-28 від 12.01.2018, виданої іншим структурним підрозділом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" - Нафтогазовидобувним управлінням "Бориславнафтогаз", де по січень 2018 року працював вказаний працівник.

Відповідач Управління Держпраці в Івано-Франківській області скористалося правом на подання відзиву на позовну заяву (16.07.2018), відповідно до якого зазначено, що за наслідками проведеного інспекційного відвідування Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" встановлено ряд порушень вимог законодавства про працю, про що складено акт № 09-10-342/156 від 02.04.2018 та видано відповідний припис. Під час перевірки було встановлено правопорушення: працівників не забезпечено умовами праці, необхідними для виконання роботи; початок простою не було оформлено актом, де фіксуються обґрунтовані причини, які призвели до припинення роботи, початок і дата можливого припинення простою, його наслідки, рекомендації керівнику підприємства щодо шляхів їх подолання; не надано первинній профспілковій організації інформацію про причини запланованих звільнень; не забезпечено достовірний облік виконуваної працівниками роботи і бухгалтерського обліку витрат на оплату праці у встановленому порядку; в односторонньому порядку без погодження з профспілковим комітетом прийнято рішення з питань оплати праці, що погіршують умови встановлені законодавством, угодами, колективним договором; не проведена працівнику ОСОБА_4 оплата за роботу у святковий і неробочий день у подвійному розмірі; виплата заробітної плати за лютий 2018 року проведена через проміжок часу що перевищує 16 календарних днів; при звільненні працівника ОСОБА_5 і нарахуванні йому компенсації за невикористані дні відпустки, сумарний заробіток за останні перед наданням відпустки 12 місяців поділено не на відповідну кількість календарних днів року, що призвело до заниженого розміру нарахованої компенсації за невикористані відпустки.

За вищевказані правопорушення управлінням Держпраці в Івано-Франківській області винесено припис та постанови про накладення штрафу, які прийняті з урахуванням всіх обставин та на підставі норм чинного законодавства.

Суд, у відповідності до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, заслухавши усні пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши письмові докази, письмові пояснення викладені у заявах по суті справи, зазначає наступне.

Державна служба України з питань праці (Держпраці) згідно Положення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.02.2015 № 96, є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра соціальної політики, і який реалізує державну політику у сферах промислової безпеки, охорони праці, гігієни праці, поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, здійснення державного гірничого нагляду, а також з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю, зайнятість населення, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності, на випадок безробіття (далі - загальнообов'язкове державне соціальне страхування) в частині призначення, нарахування та виплати допомоги, компенсацій, надання соціальних послуг та інших видів матеріального забезпечення з метою дотримання прав і гарантій застрахованих осіб.

У відповідності до пп.6 п.4 Положення, Управління Держпраці здійснює державний контроль за дотриманням законодавства про працю юридичними особами, у тому числі їх структурними та відокремленими підрозділами, які не є юридичними особами, та фізичними особами, які використовують найману працю.

Згідно з пп.5 п.6 Положення Управління Держпраці має право безперешкодно проводити відповідно до вимог закону без попереднього повідомлення в будь-яку робочу годину доби перевірки виробничих, службових, адміністративних приміщень та об'єктів виробництва фізичних та юридичних осіб, які використовують найману працю та працю фізичних осіб, експлуатують машини, механізми, устаткування підвищеної небезпеки, та у разі виявлення фіксувати факти порушення законодавства, здійснення нагляду та контролю за додержанням якого віднесено до повноважень Держпраці.

Судом встановлено, що в період з 20.03.2018 по 02.04.2018, відповідно до направлення за № 04-13/15-10/1526 від 14.03.2018 та наказів від 14.03.2018 № 256-Д та від 26.03.2018 № 330-д, Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області проведено інспекційне відвідування Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз", яке є структурним підрозділом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (а.с.13, 124, 125, 126).

У відповідності до пункту 5 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю інспекційні відвідування проводяться за зверненням працівника про порушення стосовно нього законодавства про працю.

Підставою для проведення інспекційного відвідування, як зазначає відповідач, слугувало звернення працівників Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" на урядову гарячу лінію (а.с. 117-118).

За результатами проведеного інспекційного відвідування встановлено порушення позивачем вимог частини 1 статті 21, частини 1 статті 34, частини 2 статті 49-4, частини 4 статті 97, частин 1, 2 статті 107, частин 1, 2 статті 115 Кодексу законів про працю України, частини 1 статті 24, частини 2 статті 30 Закону України "Про оплату праці", пункту 7 розділу IV постанови Кабінету Міністрів України № 100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати", які зафіксовані в акті за № 09-10-342/156 від 02.04.2018. Також видано припис за №ІФ506/342/АВ/П від 10.04.2018, яким позивача зобов'язано усунути виявлені порушення до 20.04.2018 (а.с. 14-19, 24 - 26).

На підставі вищевказаного акту перевірки, відповідачем винесено рішення про накладення на позивача штрафу, а саме:

постанову за № 09-10-339/108 від 24.04.2018 за порушення вимог частини 1 статті 21, частини 1 статті 34, частини 2 статті 49-4 Кодексу законів про працю України, частини 2 статті 30 Закону України "Про оплату праці", частини 4 статті 97, частин 1, 2 статті 115 Кодексу законів про працю України, частини 1 статті 24 Закону України "Про оплату праці" пункту 7 розділу IV постанови Кабінету Міністрів України № 100 "Про затвердження Порядку обчислення середньої заробітної плати";

постанову за № 09-10-339/109 від 24.04.2018 за порушення вимог частин 1, 2 статті 107 Кодексу законів про працю України (а.с. 34-35).

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю юридичними особами (включаючи їх структурні та відокремлені підрозділи, які не є юридичними особами) та фізичними особами, які використовують найману працю визначає Порядок здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 2604.2017 № 295.

Пунктом 7 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю встановлено, що у разі потреби для участі в інспекційних відвідуваннях можуть залучатися (за згодою керівника об'єкта відвідування або іншої уповноваженої ним посадової особи) представники профспілок, їх організацій та об'єднань профспілок, члени яких працюють в об'єкта відвідування, організацій роботодавців та їх об'єднань.

Як вбачається з акту № 09-10-342/156 від 02.04.2018 до інспекційного відвідування було залучено голову первинної профспілкової організації Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" Мариліва В.Ф., заступника начальника Управління Держпраці в Івано-Франківській області Клим М.І,, головних держаних інспекторів праці Управління Держпраці в Івано-Франківській області Кульчицького Т.Д. та Юрочка А.С.

При цьому, як зазначає представник відповідача, згоди на залучення вищезгаданих осіб до інспекційного відвідування керівником Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" не надавалося.

У відповідності до п.21 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю якщо об'єкт відвідування не погоджується з викладеною в акті інформацією, акт підписується із зауваженнями, які є його невід'ємною частиною. Зауваження можуть бути подані об'єктом відвідування не пізніше трьох робочих днів з дати підписання акта. Письмова вмотивована відповідь на зауваження надається інспектором праці не пізніше ніж через три робочих дні з дати їх надходження.

Вказаний акт підписаний в.о. начальника Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" 06.04.2018 із зауваженнями, які будуть подані окремо.

Нафтогазовидобувним управлінням "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" 11.04.2018 надано відповідачу зауваження до акту № 09-10-342/156 від 02.04.2018 (а.с. 21 - 23).

Оскільки зауваження можуть бути подані об'єктом відвідування не пізніше трьох робочих днів з дати підписання акту, Нафтогазовидобувним управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" строк, визначений п.21 Порядку не пропущений, та як відлік строку розпочинається з 09.04.2018, а не 04.04.2018, як вважав відповідач.

Згідно п. 24 вказаного Порядку припис вноситься об'єкту відвідування не пізніше ніж протягом наступного робочого дня після підписання акта (відмови від підписання), а в разі наявності зауважень - наступного дня після їх розгляду.

У разі наявності порушень вимог законодавства про працю, зафіксованих актом інспекційного відвідування або актом невиїзного інспектування, після розгляду зауважень об'єкта відвідування (у разі їх надходження) інспектор праці проводить аналіз матеріалів інспекційного відвідування або невиїзного інспектування, за результатами якого вносить припис та/або вживає заходів до притягнення винної у допущенні порушень посадової особи до встановленої законом відповідальності (пункт 27 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю).

Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області, без розгляду зауваження на акт відповідача, передчасно видано припис за №ІФ506/342/АВ/П від 10.04.2018, яким позивача зобов'язано усунути виявлені порушення до 20.04.2018.

При цьому, відповідь на зауваження, Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області розглянуто та направлено Нафтогазовидобувному управлінні "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" 16.04.2018 листом за № 04-13/15-10/2518.

У відповіді відповідач констатує факт пропущення позивачем строку подання зауважень на акт, враховуючи до нього день отримання акту. При цьому відповідач, надаючи відповідь на зауваження, строк, передбачений тим же п. 21 Порядку, для її надання, обчислював вже за іншим принципом, - з наступного дня з дати надходження зауваження. (а.с. 146).

Пунктом 30 Порядку встановлено, що припис або вимога інспектора праці можуть бути оскаржені у 10-денний строк з дати їх отримання до керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці.

У разі незгоди з рішенням керівника або заступника керівника відповідного територіального органу Держпраці таке рішення може бути оскаржене до керівника або заступника керівника Держпраці.

Подання в установлений строк скарги тимчасово припиняє виконання припису або вимоги.

Скарга розглядається у 30-денний строк з дати її надходження, якщо інше не встановлено законом.

За результатами розгляду скарг вимоги, приписи можуть бути скасовані повністю або в окремій частині.

Припис Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області №ІФ506/342/АВ/П від 10.04.2018 Нафтогазовидобувним управлінням "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" 17.04.2018 оскаржено, що підтверджується відповідною скаргою за № 01/01/11/07/01/01-02/2-1341 від 17.04.2018.

В свою чергу, відповідь на скаргу заступником начальника Управління Держпраці в Івано-Франківській області Клим М.І. надано позивачу 11.05.2018 (лист № 04-13/15-10/32/2 від 11.05.2016) (а.с. 153).

У відповідності до п. 28 Порядку у разі виконання припису в установлений у ньому строк заходи до притягнення об'єкта відвідування та його посадових осіб до відповідальності не вживаються.

В даному випадку право Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", яке надане останньому пунктом 30 Порядку - виконання припису в установлений у ньому строк, який з урахування скарги на припис, переривався, порушено відповідачем шляхом завчасним прийняттям постанов про накладення штрафу за № 09-10-339/108, № 09-10-339/109 від 24.04.2018.

Щодо виявлених порушень, які зафіксовані в акті № 09-10-342/156 від 02.04.2018 на підставі яких прийнято постанову про накладення штрафу в розмірі 3 723 грн., суд зазначає наступне.

У відповідності до ч.1 ст.21 Кодексу законів про працю України трудовий договір є угодою між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

В акті відповідача № 09-10-342/156 від 02.04.2018 розділу ІІІ "Опис виявлених порушень" зазначено, що адміністрацією Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", в порушення ч. 1 ст. 21 Кодексу законів про працю України ", не забезпечено усіх працівників згідно з укладеними трудовими договорами умовами праці, необхідними для виконання ними роботи. Зокрема, не забезпечено умовами праці, необхідними для виконання роботи заступника начальника управління з транспорту -начальника цеху технологічного транспорту Боєчко Ю.М., заступника головного інженера з капітального та підземного ремонтів свердловин Томашек Я.Л., інженера - енергетика механо-енергетичного відділу ОСОБА_12, заступника начальника відділу геології та розробки родовищ нафти й газу Петриняк І.В. та інших, що привело до встановлення з 21.02.2018 року працівникам простою згідно акту простою №1 (наказ від 20.02.18 року № 381-к) (пункт 1).

Однак, якими саме умовами праці, необхідними для виконання працівниками роботи, незабезпечено позивачем, в акті відповідача не зазначено.

При цьому, пунктом 2 акту відповідача розділу ІІІ "Опис виявлених порушень" встановлено порушення частини 1 статті 34 Кодексу законів про працю України, які полягали в тому, що 11-ти працівникам Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" з 21.02.2018 згідно акту простою №1 встановлено простій (наказ від 20.02.2018 № 381-к) без належних на те підстав. Зупинення роботи не відбулося, Нафтогазовидобувне управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" працює у штатному режимі, посади зазначених у простої працівників на даний час існують і їм, відповідно до трудового договору має бути надана можливість виконувати свої посадові обов'язки. Згідно з наказом від 15.02.2018 року № 344-к "Про зміни в організаційній структурі штатного розпису" виключено із організаційної структури Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" з 25.05.2018 ряд відділів, служб, цехів та посад. Наказом № 539-к від 14.03.2018 "Про попередження працівників про заплановане вивільнення у зв'язку зі скороченням штату працівників" виключено з організаційної структури та штатного розпису керівників, професіоналів, фахівців, технічних службовців Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" окремих відділів, служб, цехів та посад. Аналогічно, з порушення вимог ч. 1 статті 34 Кодексу законів про працю України встановлено поточний простій іншим працівникам. Зокрема, в табелі обліку робочого часу робітників ПРС-10 цеху К та ПРС за березень 2018 року, оператору ОСОБА_4 відображено простій 02.03.2018 та 17.03.2018, однак початок простою не було оформлено актом, де фіксуються обґрунтовані причини, які призвели до припинення роботи, початок і дата можливого припинення простою, його наслідки, рекомендації керівнику підприємства щодо шляхів їх подолання та запобігання таким явищам у подальшому, не затверджено наказом керівника Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" та не погоджено з профспілковим комітетом.

Згідно ч.1 ст.34 Кодексу законів про працю України простій - це зупинення роботи, викликане відсутністю організаційних або технічних умов, необхідних для виконання роботи, невідворотною силою або іншими обставинами. У разі простою працівники можуть бути переведені за їх згодою з урахуванням спеціальності і кваліфікації на іншу роботу на тому ж підприємстві, в установі, організації на весь час простою або на інше підприємство, в установу, організацію, але в тій самій місцевості на строк до одного місяця.

Судом встановлено, що в результаті зміни в організаційній структурі Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", відсутності організаційних та виробничих умов, необхідних для виконання посадових обов'язків, розпочався простій працівників про що складено акт за № 1-П від 20.02.2018, яким запропоновано встановити 11 працівникам управління з 21.02.2018 початок простою (а.с. 41).

Наказом від 20.02.2018 за № 381-К, у зв'язку зі змінами в організаційній структурі Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" та відсутністю організаційних і виробничих умов для виконання посадових обов'язків затверджено акт простою за № 1-П та встановлено початок простою 11 працівникам (а.с. 42).

Таким чином, факт початку простою оформлено актом за № 1-П від 20.02.2018 та наказом від 20.02.2018 за № 381-К, в яких зазначені причини та підстави, які призвели до припинення роботи, а саме - зміни в організаційній структурі Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" та відсутність організаційних і виробничих умов для виконання посадових обов'язків.

Як пояснив представник позивача, зміни в організаційній структурі призвели до тимчасового переміщення начальника управління з транспорту - начальника цеху техноголочного транспорту Боєчка Ю.М., заступника головного інженера з капітального та підземного ремонтів свердловин Томашека Я.Л., інженера - енергетика механо-енергетичного відділу ОСОБА_12, заступника начальника відділу геології та розробки родовищ нафти й газу Петриняка І.В. та працівників до інших підрозділів, цехів та структур Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта".

Згідно ст. 32 Кодексу законів про працю України у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці допускається зміна істотних умов праці при продовженні роботи за тією ж спеціальністю, кваліфікацією чи посадою. Про зміну істотних умов праці - систем та розмірів оплати праці, пільг, режиму роботи, встановлення або скасування неповного робочого часу, суміщення професій, зміну розрядів і найменування посад та інших - працівник повинен бути повідомлений не пізніше ніж за два місяці.

Підприємство самостійно визначає свою організаційну структуру, встановлює чисельність працівників і штатний розпис (ч. 3 ст. 64 Господарського кодексу України).

При цьому, статтею 38 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" встановлено повноваження виборного органу первинної профспілкової організації на підприємстві, в установі, організації, а саме: 1) укладає та контролює виконання колективного договору, звітує про його виконання на загальних зборах трудового колективу, звертається з вимогою до відповідних органів про притягнення до відповідальності посадових осіб за невиконання умов колективного договору; 2) разом з роботодавцем вирішує питання запровадження, перегляду та змін норм праці; 3) разом з роботодавцем вирішує питання оплати праці працівників підприємства, форм і систем оплати праці, розцінок, тарифних сіток, схем посадових окладів, умов запровадження та розмірів надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних виплат; 4) разом з роботодавцем вирішує питання робочого часу і часу відпочинку, погоджує графіки змінності та надання відпусток, запровадження підсумованого обліку робочого часу, дає дозвіл на проведення надурочних робіт, робіт у вихідні дні тощо; 5) разом з роботодавцем вирішує питання соціального розвитку підприємства, поліпшення умов праці, матеріально-побутового, медичного обслуговування працівників; 6) бере участь у вирішенні соціально-економічних питань, визначенні та затвердженні переліку і порядку надання працівникам соціальних пільг; 7) бере участь у розробці правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства, установи або організації; 8) представляє інтереси працівників за їх дорученням при розгляді трудових індивідуальних спорів та у колективному трудовому спорі, сприяє його вирішенню; 9) приймає рішення про вимогу до роботодавця розірвати трудовий договір (контракт) з керівником підприємства, установи, організації, якщо він порушує цей Закон, законодавство про працю, ухиляється від участі у переговорах щодо укладення або зміни колективного договору, не виконує зобов'язань за колективним договором, допускає інші порушення законодавства про колективні договори; 10) дає згоду або відмовляє у дачі згоди на розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця з працівником, який є членом діючої на підприємстві, в установі, організації профспілки, у випадках, передбачених законом; 11) бере участь у розслідуванні нещасних випадків, професійних захворювань і аварій, роботі комісії з питань охорони праці; 12) здійснює громадський контроль за виконанням роботодавцем законодавства про працю та про охорону праці, за забезпеченням на підприємстві, в установі або організації безпечних та нешкідливих умов праці, виробничої санітарії, правильним застосуванням установлених умов оплати праці, вимагає усунення виявлених недоліків; 13) здійснює контроль за підготовкою та поданням роботодавцем документів, необхідних для призначення пенсій працівникам і членам їх сімей; 14) здійснює контроль за наданням пенсіонерам та інвалідам, які до виходу на пенсію працювали на підприємстві, в установі або організації, права користування нарівні з його працівниками наявними можливостями щодо медичного обслуговування, забезпечення житлом, путівками до оздоровчих і профілактичних закладів та іншими соціальними послугами і пільгами згідно із статутом підприємства, установи або організації та колективним договором; 15) представляє інтереси застрахованих осіб у комісії із соціального страхування, направляє працівників на умовах, передбачених колективним договором або угодою, до санаторіїв, профілакторіїв і будинків відпочинку, туристичних комплексів, баз та оздоровчих закладів, перевіряє організацію медичного обслуговування працівників та членів їх сімей; 16) разом з роботодавцем відповідно до колективного договору визначає розмір коштів, що будуть спрямовані на будівництво, реконструкцію, утримання житла, здійснює облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, розподіляє у встановленому законодавством порядку жилу площу в будинках, збудованих за кошти або за участю підприємства, установи, організації, а також ту жилу площу, яка надається роботодавцеві у розпорядження в інших будинках, контролює житлово-побутове обслуговування працівників; 17) представляє інтереси працівників підприємства-боржника у ході процедури банкрутства.

Системний аналіз вказаних норм дає підставити вважати, що допускається зміна істотних умов праці та зміна в організаційній структурі підприємства, установи та організації, без погодження з виборним органом первинної профспілкової організації. Такі зміни є можливими за умови, що вони викликані змінами в організації виробництва і праці та про ці зміни працівник був повідомлений не пізніше ніж за 2 місяці.

Пленум Верховного Суду України постановою від 06.11.1992 N9 роз'яснив, що змінами в організації виробництва і праці вважаються раціоналізація робочих місць, введення нових форм організації праці, у тому числі перехід на бригадну форму організації праці, і, навпаки, впровадження передових методів, технологій тощо).

Крім цього, суд вважає, необґрунтованими посилання відповідача про те, що Нафтогазовидобувним управлінням "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" початок простою щодо оператора бригади ПРС-10 ОСОБА_4 не було оформленого відповідним актом. Дана обставина спростовується актами комісії в складі начальника цеху К па ПРС, голови цехкому, майстра бригади від 02.03.2018 та від 17.03.2018, яким встановлено факт простою працівника ОСОБА_4 не з власної вини (а.с. 43,44).

У відповідності до ст. 113 Кодексу законів про працю України час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

Наказом Нафтогазовидобувнго управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" за № 657/к від 30.03.2018 виплачено робітникам бригад ЦК та ПРС, та машиністам підіймача за період простою не по їх вині в березні 2018 року дві третини тарифної сітки, в тому числі і оператору бригади ПРС-10 ОСОБА_4 (а.с. 45).

В пункті 4 акту інспекційного відвідування № 09-10-342/156 від 02.04.2018 відповідач повторно вказує, що Нафтогазовидобувним управлінням "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" не оформлено актом початок простою по оператору ОСОБА_4 та зазначає про порушення ч. 2 ст. 30 Закону України "Про оплату праці", які полягали в тому, що в табелі обліку робочого часу робітників ПРС-10 цеху К та ПРС за січень 2018 року, оператору ОСОБА_4 не вірно відображено кількість всього відпрацьованих годин - 72 години замість 84 години. Не вірно відображено всього відпрацьованих оператором ОСОБА_4 годин в березні 2018 року, в табель обліку робочого часу робітників ПРС-10 цеху К та ПРС за березень 2018 року не внесено кількість відпрацьованих понаднормових годин.

Приписами ч. 2 ст. 30 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що роботодавець зобов'язаний забезпечити достовірний облік виконуваної працівником роботи і бухгалтерський облік витрат на оплату праці у встановленому порядку.

Як вбачається з табелю обліку робочого часу за січень 2018 Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" працівником ОСОБА_4 всього відпрацьовано 72 години. При цьому, в графі "запізнення передчасне залишення роботи і інше (чергування)" по вищевказаному працівнику зазначено 12 годин.

Як пояснив представник позивача у судовому засіданні ОСОБА_4 відпрацьовано 12 годин чергування.

Фактично працівником ОСОБА_4 всього відпрацьовано 72 години та 12 годин чергування, що в сумі складає 84 години. Однак, в табелі робочого часу за січень 2018 в графі "Всього" відпрацьовано годин - 72. Проте, на думку суду вказана помилка є механічною та жодним чином не вплинула на розмір заробітної плати вищезгаданого працівника, оскільки табель містить інформацію про чергування ОСОБА_4 12 годин.

Аналогічно, в табелі обліку робочого часу за березень 2018, Нафтогазовидобувним управлінням "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" по працівнику ОСОБА_4 розмежовано кількість відпрацьованих годин - 76, годин простою - 12 та годин чергування - 12 (а.с. 47).

Статтею 106 Кодексу законів про працю України за погодинною системою оплати праці робота в надурочний час оплачується в подвійному розмірі годинної ставки. За відрядною системою оплати праці за роботу в надурочний час виплачується доплата у розмірі 100 відсотків тарифної ставки працівника відповідної кваліфікації, оплата праці якого здійснюється за погодинною системою, - за всі відпрацьовані надурочні години. У разі підсумованого обліку робочого часу оплачуються як надурочні всі години, відпрацьовані понад встановлений робочий час в обліковому періоді, у порядку, передбаченому частинами першою і другою цієї статті. Компенсація надурочних робіт шляхом надання відгулу не допускається.

Як про це зазначає відповідач в табелі обліку робочого часу робітників ПРС-10 цеху К та ПРС за березень 2018 року дійсно не внесено кількість відпрацьованих понаднормових годин (а.с. 48).

Проте, кількість відпрацьованих годин робітників ПРС-10 цеху К та ПРС в надурочний час за березень 2018 року зазначені в наказі Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" за № 658/з від 30.03.2018, відповідно до якого, встановлено кількість "Годин переробки" працівників та зобов'язано здійснити їм оплату роботи за відпрацьовані години понад норму часу за І квартал 2018 року (а.с. 49).

З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов до висновку про необґрунтованість та необ'єктивність тверджень контролюючого органу про не забезпечення достовірного обліку виконуваної працівниками роботи та бухгалтерського обліку витрат на оплату праці позивача.

Таким чином, порушень ч. 1 ст. 21, ч.1 ст.34 Кодексу законів про працю України та ч. 2 ст. 30 Закону України "Про оплату праці" зазначених в акті № 09-10-342/156 від 02.04.2018 не знайшли свого підтвердження, як наслідок пункти 1, 2 та 4 припису Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області за №ІФ506/342/АВ/П від 10.04.2018 підлягають до скасування.

Не знайшли свого підтвердження і порушення Нафтогазовидобувним управлінням "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" ч. 2 ст. 49-4 Кодексу законів про працю України.

Так, відповідач зазначає, що адміністрація Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" листом від 16.02.2018 повідомлено первинну профспілкову організацію про скорочення штатної чисельності, яке може призвести до звільнення працівників. При цьому, інформації про причини запланованих звільнень не зазначено. Станом на 02.04.2018 жодних консультацій про заходи щодо запобігання звільнення з первинною профспілковою організацією Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" не проведено.

В ч. 2 ст. 49-4 Кодексу законів про працю України зазначено, що ліквідація, реорганізація підприємств, зміна форм власності або часткове зупинення виробництва, що тягнуть за собою скорочення чисельності або штату працівників, погіршення умов праці, можуть здійснюватися тільки після завчасного надання професійним спілкам інформації з цього питання, включаючи інформацію про причини наступних звільнень, кількість і категорії працівників, яких це може стосуватися, про строки проведення звільнення. Власник або уповноважений ним орган не пізніше трьох місяців з часу прийняття рішення проводить консультації з професійними спілками про заходи щодо запобігання звільненню чи зведенню їх кількості до мінімуму або пом'якшення несприятливих наслідків будь-якого звільнення.

Копією листа первинної профспілкової організації Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" за № 7 від 27.03.2018, адресованого відповідачу, підтверджується факт завчасного повідомлення позивачем профспілку про скорочення штатної чисельності, яке може призвести до звільнення працівників позивача з причин необхідності змін в організаційній структурі. При цьому, позивачем запропоновано первинній профспілковій організації Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" провести відповідні консультації, які, як вона зазначає, не проведені.

На думку суду відсутність реакції з боку первинної профспілкової організації Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" на пропозицію позивача щодо консультацій, не може констатуватися як їх не проведення з вини позивача.

Вказані обставини свідчать про відсутність порушень ч. 2 ст. 49-4 Кодексу законів про працю України з боку Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", а тому пункт 3 припису Управління Держпраці в Івано-Франківській області за №ІФ506/342/АВ/П від 10.04.2018 підлягає до скасування.

Протиправним, на переконання суду, є також пункт 5 припису управлінням Держпраці в Івано-Франківській області за №ІФ506/342/АВ/П від 10.04.2018 з огляду на нижчевикладене.

Так, Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області зазначено, що в порушення ч. 4 ст. 97 Кодексу законів про працю України, керівництвом Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" в односторонньому порядку без погодження з профспілковим комітетом прийнято рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективним договором, зокрема прийнято рішення оплатити час простою у розмірі двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

У відповідності до ч. 1 ст. 97 Кодексу законів про працю України форми і системи оплати праці, норми праці, розцінки, тарифні сітки, ставки, схеми посадових окладів, умови запровадження та розміри надбавок, доплат, премій, винагород та інших заохочувальних, компенсаційних і гарантійних виплат встановлюються підприємствами, установами, організаціями самостійно у колективному договорі з дотриманням норм і гарантій, передбачених законодавством, генеральною та галузевими (регіональними) угодами.

Конкретні розміри тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок робітникам, посадових окладів службовцям, а також надбавок, доплат, премій і винагород встановлюються власником або уповноваженим ним органом з урахуванням вимог, передбачених частиною другою цієї статті (ч. 3 ст. 97 Кодексу законів про працю України).

Згідно ч. 4 ст. 97 Кодексу законів про працю України власник або уповноважений ним орган чи фізична особа не має права в односторонньому порядку приймати рішення з питань оплати праці, що погіршують умови, встановлені законодавством, угодами, колективними договорами.

Як вже встановлено судом, Наказом Нафтогазовидобувнго управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" за № 657/к від 30.03.2018 виплачено робітникам бригад ЦК та ПРС, та машиністам підіймача за період простою не по їх вині в березні 2018 року дві третині тарифної ставки (а.с. 45).

У відповідності до ст. 113 Кодексу законів про працю України час простою не з вини працівника оплачується з розрахунку не нижче від двох третин тарифної ставки встановленого працівникові розряду (окладу).

Таким чином, оплата простою не відноситься до випадку, врегульованого ч.4 ст. 97 Кодексу законів про працю України, здійснювалася позивачем виходячи зі встановленої на момент оголошення простою тарифної ставки, що вказує на відсутність порушень законодавства про працю в цій частині, з врахуванням тієї обставини, що погодження акту простою не входить до повноважень профспілкової організації, передбачених ст. 38 Закону України "Про професійні спілки, їх права та гарантії діяльності" і ст. 247 Кодексу законів про працю України.

Під час проведення перевірки посадовими особами управління Держпраці в Івано-Франківській області встановлено порушення ч. ч. 1,2 ст. 115 Кодексу законів про працю України та ч.1 ст.24 Закону України "Про оплату праці" , які висвітлені в пункті 7 розділу ІІІ "Опис виявлених порушень" акту № 09-10-342/156 від 02.04.2018.

Економічні, правові та організаційні засади оплати праці працівників, які перебувають у трудових відносинах, на підставі трудового договору з підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та господарювання (далі - підприємства), а також з окремими громадянами та сфери державного і договірного регулювання оплати праці і спрямований на забезпечення відтворювальної і стимулюючої функцій заробітної плати визначає Закон України "Про оплату праці".

Відповідно до ст. 115 Кодексу законів про працю України заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

У разі коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.

Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.

Заробітна плата працівникам за весь час щорічної відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до початку відпустки.

Статтею 24 Закону України "Про оплату праці" встановлено, що заробітна плата виплачується працівникам регулярно в робочі дні у строки, встановлені колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує шістнадцяти календарних днів, та не пізніше семи днів після закінчення періоду, за який здійснюється виплата.

У разі, коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.

Розмір заробітної плати за першу половину місяця визначається колективним договором або нормативним актом роботодавця, погодженим з виборним органом первинної профспілкової організації чи іншим уповноваженим на представництво трудовим колективом органом (а в разі відсутності таких органів - представниками, обраними і уповноваженими трудовим колективом), але не менше оплати за фактично відпрацьований час з розрахунку тарифної ставки (посадового окладу) працівника.

Виплата заробітної плати здійснюється за місцем роботи. Забороняється провадити виплату заробітної плати у магазинах роздрібної торгівлі, питних і розважальних закладах, за винятком тих випадків, коли заробітна плата виплачується працюючим у цих закладах особам.

За особистою письмовою згодою працівника виплата заробітної плати може здійснюватися через установи банків, поштовими переказами на вказаний ними рахунок (адресу) з обов'язковою оплатою цих послуг за рахунок роботодавця.

Своєчасність та обсяги виплати заробітної плати працівникам не можуть бути поставлені в залежність від здійснення інших платежів та їх черговості.

Відповідно до статті 36 Закону України "Про оплату праці" за порушення законодавства про оплату праці винні особи притягаються до дисциплінарної, матеріальної, адміністративної та кримінальної відповідальності згідно з законодавством.

Статтею 265 Кодексу законів про працю України передбачена відповідальність за порушення законодавства про працю, зокрема, абзацом 2 частини 2 цієї статті встановлено, що юридичні та фізичні особи - підприємці, які використовують найману працю, несуть відповідальність у вигляді штрафу в разі порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі - у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення

При цьому, в частині першій зазначеної статті встановлено, що посадові особи органів державної влади та органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій, винні у порушенні законодавства про працю, несуть відповідальність згідно з чинним законодавством.

Тобто з аналізу наведеної норми вбачається, що обов'язковою умовою притягнення осіб до відповідальності є наявність складу вчиненого правопорушення, зокрема, його суб'єктивної сторони - вини.

Як вбачається з витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Нафтогазовидобувне управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" є відокремленим підрозділом Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (а.с. 36 - 37).

Таким чином, порушенні вимог законодавства про працю в частині несвоєчасної виплати заробітної плати відбулося не з вини Нафтогазовидобувного управління "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", оскільки розпорядником коштів є саме Публічне акціонерного товариства "Укрнафта".

Законодавчі положення щодо обов'язку своєчасної виплати заробітної плати та відповідальність за порушення строків виплати є чітко визначеними (врегульованими). Зазначені норми скеровані на захист прав працівників, саме вони є тими особами стосовно яких має працювати механізм захисту в контексті положення принципу верховенства права. Звільнення роботодавця від відповідальності призводить до його свавілля, що порушує мету спрямованості існування правової держави.

Крім того, стаття 43 Конституції України визначено, що кожен має право на належні, безпечні і здорові умови праці, на заробітну плату, не нижчу від визначеної законом. Право на своєчасне одержання винагороди за працю захищається законом.

Суд зазначає, що порушення права працівників на своєчасне одержання винагороди за працю, яке гарантовано останнім Конституцією України, не допущено Нафтогазовидобувним управлінням "Долинанафтогаз".

Фактично виплата заробітної плати працівникам проводиться після виділення Публічним акціонерним товариством "Укрнафта" коштів Нафтогазовидобувному управлінню "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", а тому пункт 7 припису Управління Держпраці в Івано-Франківській області за №ІФ506/342/АВ/П від 10.04.2018 є протиправним.

Посадовими особами відповідача зроблено висновок, що при звільненні громадянина ОСОБА_5 і нарахуванні йому компенсації за невикористані відпустки, сумарний заробіток за останні перед наданням відпустки 12 місяців поділено не на відповідну кількість календарних днів року - не виключено час, протягом якого працівник згідно з чинним законодавством був у відпустці без збереження заробітної плати, що призвело до заниженого розміру нарахованої компенсації за невикористані відпустки.

Дані порушені зафіксовані в пункті 8 розділу ІІІ "Опис виявлених порушень" акту № 09-10-342/156 від 02.04.2018.

Відповідно до статті 83 Кодексу законів про працю України у разі звільнення працівника йому виплачується грошова компенсація за всі не використані ним дні щорічної відпустки, а також додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи.

Аналогічні норми зазначені в статті 24 Закону України "Про відпустки".

Пунктом 7 розділу IV Порядку обчислення середньої заробітної плати, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 № 100 нарахування виплат за час щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв'язку з навчанням, творчої відпустки, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей, або компенсації за невикористані відпустки, тривалість яких розраховується в календарних днях провадиться шляхом ділення сумарного заробітку за останні перед наданням відпустки 12 місяців або за менший фактично відпрацьований період на відповідну кількість календарних днів року чи меншого відпрацьованого періоду (за винятком святкових і неробочих днів, встановлених законодавством). Одержаний результат перемножується на число календарних днів відпустки.

Святкові та неробочі дні (стаття 73 Кодексу законів про працю України), які припадають на період відпустки, у розрахунок тривалості відпустки не включаються і не оплачуються.

Згідно довідки Нафтогазовидобувного управління "Бориславнафтогаз" за № 09-28 від 12.01.2018 виплати для розрахунку щорічної основної відпустки за час роботи в Нафтогазовидобувному управлінні "Бориславнафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" по громадянину ОСОБА_5Г становили 71 440, 83 грн. за 347 днів у 2017 році (а.с. 187).

При цьому, в матеріалах справи міститься уточнююча довідка Нафтогазовидобувного управління "Бориславнафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" від 15.01.2018, відповідно до якої зазначена інша кількість відпрацьованих ОСОБА_5 днів у 2017 році - 353 (а.с. 188).

Як пояснив представник позивача, кількість календарних днів, яка взята до уваги при розрахунку компенсації за невикористані дні відпустки становили 353 дні.

В свою чергу, Управління Держпраці в Івано-Франківській області зазначає, що при звільненні громадянина ОСОБА_5 і визначення розміру компенсації за невикористані ним дні відпустки Нафтогазовидобувним управлінням "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" не враховано перебування вищевказаного працівника у відпустках без збереження заробітної плати.

Суд погоджується з позицією відповідача, щодо неправильності визначення розміру компенсації за невикористані ОСОБА_5 дні відпустки. Однак зазначає, що таку компенсацію здійснено на підставі помилкової інформації, наданої Нафтогазовидобувним управлінням "Бориславнафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта", а тому відсутні підстави вважати про допущення порушення саме Нафтогазовидобувним управлінням "Долинанафтогаз" Публічного акціонерного товариства "Укрнафта".

Враховуючи відсутність вищезазначених порушень, які зафіксовані в приписі управління Держпраці в Івано-Франківській області №ІФ506/342/АВ/П від 10.04.2018 (пункти 1 - 5, 7-8), прийнята на підставі них постанова 09-10-339/108 від 24.04.2018 про накладення штрафу в розмірі 3 723 грн. підлягає до скасування.

Щодо правомірності прийняття Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області постанови за № 09-10-339/109 від 24.04.2018 за порушення вимог частин 1, 2 статті 107 Кодексу законів про працю України (пункт 6 припису №ІФ506/342/АВ/П від 10.04.2018) суд зазначає наступне.

Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області в акті інспекційного відвідування зазначено, що оператору ОСОБА_4 оплата за роботу у святковий і неробочий день 01 січня 2018 року (12 годин) та 08 березня 2018 року (12 годин) у подвійному розмірі не проведена.

У відповідності до статті 107 Кодексу законів про працю України робота у святковий і неробочий день (частина четверта статті 73) оплачується у подвійному розмірі:1) відрядникам - за подвійними відрядними розцінками; 2) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, - у розмірі подвійної годинної або денної ставки; 3) працівникам, які одержують місячний оклад, - у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму.

Оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день.

На бажання працівника, який працював у святковий і неробочий день, йому може бути наданий інший день відпочинку.

Як вже встановлено судом, згідно табелю обліку робочого часу за січень 2018 року працівником ОСОБА_4 відпрацьовано 72 години. При цьому, у відокремленій графі табелю "З них" зазначено 12 годин роботи у святкові дні.

З витягу з бухгалтерської електронної бази "Парус" вбачається, що за січень 2018 року за 72 години роботи, в які, як вже встановлено судом, входили 12 годин роботи у святкові дні, ОСОБА_4 виплачено 3 652, 42 грн, та ще повторно нараховано 608, 74 грн. за роботу 01.01.2018. Аналогічна виплата здійснена в березні 2018 року за роботу 08.03.2018 (а.с. 50).

Вказана обставина не спростована Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області при проведенні інспектування.

Відповідачем у відзиві наведено свій розрахунок суми, яку слід було виплатити ОСОБА_4 за роботу в святковий і неробочий день. Однак, відповідачем не підтверджено в суді правильність такого розрахунку в розрізі доказу наданого позивачем, а саме в розрізі бухгалтерської програми "Парус", в якій вірно зазначені відрізки часу, протягом яких працював ОСОБА_4

Окрім того, відповідач не обґрунтував, яку саме норму статті 107 Кодексу законів про працю України слід обрати за основу для розрахкунку суми, належної ОСОБА_4 за роботу в святковий і неробочий дні.

На переконання суду відповідачем під час здійснення інспекційного відвідування позивача та після нього недотримано Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю.

Так, відповідачем не отримано згоди позивача на залучення представника профспілки Мариліва В.Ф.

Крім того відповідачем, внаслідок невірного обчислення встановлених Порядком строків, нерозглянуто по суті зауваження на акт інспекційного відвідування, що в подальшому призвело до передчасного винесення припису та постанов про накладення на позивача штрафів без врахування доводів позивача, викладених у зауваженні на акт та скарзі на припис. Вказані обставини, на думку суду свідчать про формальне дотримання відповідачем вимог Порядку щодо забезпечення права позивача на всебічне та повне дослідження фактів дотримання позивачем вимог законодавства про працю.

Суд, також вважає неприпустимим факт винесення постанов про накладення штрафів на позивача особою, яка згідно наказу № 256-Д від 11.03.2018 та акту від 02.04.2018№ 09-10-342/156 була в складі групи осіб, що проводила інспекційне відвідування. Вказане на переконання суду, з врахуванням допущених порушень пунктів 21,24,27,30 Порядку, свідчить про недотримання відповідачем принципу безсторонності (неупередженості) під час винесення спірних постанов.

Таким чином, недотримання Управлінням Держпраці в Івано-Франківській області вимог Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю є підставою для скасування оскаржуваних рішень.

Враховуючи порушення відповідачем порядку проведення інспекційного відвідування та відсутність вищезгаданих порушень, які зафіксовані в акті управління Держпраці в Івано-Франківській області № 09-10-342/156 від 02.04.2018, прийняті на підставі них рішення - припис №ІФ506/342/АВ/П від 10.04.2018 та постанови про накладення штрафу за № 09-10-339/108, № 09-10-339/109 від 24.04.2018 підлягають до скасування, а позов до задоволення.

У відповідності до ч.1 ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи дане положення, суд присуджує за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці в Івано-Франківській області на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" 5286 грн. сплачених судових витрат.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати припис Управління Держпраці в Івано-Франківській області про усунення виявлених порушень №ІФ506/342/АВ/П від 10.04.2018.

Визнати протиправними та скасувати постанову Управління Держпраці в Івано-Франківській області №09-10-339/108 від 24.04.2018 про накладення штрафу в розмірі 3 723 грн. і постанову Управління Держпраці в Івано-Франківській області №09-10-339/109 від 24.04.2018 про накладення штрафу в розмірі 37 230 грн.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Управління Держпраці в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 39784625 вул.Незалежності,67, м.Івано-Франківськ) на користь Публічного акціонерного товариства "Укрнафта" (код ЄДРПОУ 00135390 пров.Несторівський, 3-5, м.Київ) сплачений судовий збір у розмірі 5286 (п'ять тисяч двісті вісімдесят шість) грн.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складання повного рішення суду.

Апеляційна скарга подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд або безпосередньо до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною 2 статті 299 цього Кодексу.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.

Рішення складене в повному обсязі 23 липня 2018 р.