
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
12 липня 2018 р. Справа№805/3638/18-а
приміщення суду за адресою: 84122, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 1
Донецький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Голуб В.А.,
при секретарі - Кіксель В.П.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача- Хлудєєвої А.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи № 805/3638/18-а за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання рішення № 65 від 05.06.2018 року незаконним та зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 (АДРЕСА_1) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (84302, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Поштова, б. 5) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що ОСОБА_2 має статус учасника ліквідації аварії на ЧАЕС 1 категорії, є ветераном війни - інвалідом 2 групи та отримує пенсію по 2 групі інвалідності, призначену відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи". Згідно копії довідки Краматорського міського військового комісаріату № 1123 позивач був призваний на спец.збори в військову частину 49903 для проходження військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та став інвалідом. Тому позивач вважає, що має право з 01.10.2017 року у відповідності до ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на перерахунок пенсії в п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати. Однак рішенням відповідача № 65 від 05.06.2018 року позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії. Позивач вважає, що вказаним рішенням йому було незаконно відмовлено в перерахунку призначеної пенсії з огляду те, що він на ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС був призваний спец.зборами, а тому прирівнюється до осіб, які перебували на дійсній строковій військовій службі. Отже, з урахуванням уточнення позовних вимог, позивач просить суд визнати незаконним рішення відповідача № 65 від 05.06.2018 року щодо відмови в перерахунку йому основної пенсії на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 15.11.2017 року № 851 з дня опублікування та застосування її положень з 01.10.2017 року; зобов'язати відповідача провести з 01.10.2017 року перерахунок та виплату позивачу основної пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Представник відповідача надав до суду відзив на позов, в якому зазначив, що згідно ст. 59 Закону України від 28.02.1991 року № 796-ХІІ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (далі - Закон № 796) право на пенсію мають особи, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Згідно документів, наявних в пенсійній справі управління та копій документів, поданих позивачем до заяви про перерахунок пенсії, не вбачається настання інвалідності під час проходження дійсної строкової служби позивача. Крім того представник відповідача зазначив, що позивач проходив дійсну строкову службу у період з 01.11.1971 року по 27.11.1973 року. Враховуючи вищевикладене, на думку представника відповідача, відсутні правові підстави для перерахунку пенсії позивачу згідно статті 59 Закону № 796.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 25.05.2018 року прийнято до розгляду позовну заяву ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії та відкрито провадження по справі № 805/3638/18-а. Призначено підготовче засідання по адміністративній справі № 805/3638/18-а за правилами загального позовного провадження на 10 годину 30 хвилин 20.06.2018 року.
У підготовчому засіданні 20.06.2018 року Донецьким окружним адміністративним судом була оголошена перерва до 03.07.2018 року на 10 годину 30 хвилин.
Ухвалою суду від 03.07.2018 року закрито підготовче провадження по адміністративній справі № 805/3638/18-а та призначено судовий розгляд справи по суті на 15 годину 00 хвилин 12.07.2018 року.
В судовому засіданні представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, а представник відповідача заперечував проти їх задоволення.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Позивач - ОСОБА_2, згідно виписки з військового квитка серії НОМЕР_2 ОСОБА_2 проходив дійсну строкову службу з 01.11.1971 року по 27.11.1973 року (а.с.21).
У період з 07.03.1988 року по 08.06.1988 року позивач виконував службові обов'язки у військовій частині 49903 в населених пунктах зони відчуження (а.с.10,65).
Вказане також підтверджено випискою з особового рахунку ОСОБА_2, та наказом ВАТ «Краматорське автотранспортне підприємство 11410» № 16 від 01.02.2005 року (а.с.63, 64).
ОСОБА_2 є інвалідом другої групи, що підтверджено копіями довідок МСЕК № 218224 від 26.06.2004 року, № 030542 від 24.05.2004 року та № 055910 від 24.05.2004 року, а також довідкою № 218224 від 26.06.2004 року з випискою з акту огляду у МСЕК № 010561 від 26.06.2004 року (а.с.8, 68-69).
Згідно експертного висновку від 20.04.2001 року № 20609/54-4 захворювання ОСОБА_2, що призвело до встановлення інвалідності, пов'язано із виконанням обов'язків військової служби по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.9).
На звернення позивача Управлінням Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області листом від 10.04.2018 року № 119/Р-10-01-01 повідомлено, що оскільки в період ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи позивач не проходив дійсну строкову службу, тому здійснити перерахунок пенсії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 851 «Про внесення змін до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» немає законних підстав (а.с.11).
Поряд з цим, рішенням відповідача № 65 від 05.06.2018 року ОСОБА_2 відмовлено у перерахунку пенсії, на підставі ст. 59 Закону № 796 (а.с.44).
Проаналізувавши встановлені обставини справи та норми законодавства України, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає позовну заяву такою, що не підлягає задоволенню у повному обсязі, з наступних підстав.
Відповідно до частини першої статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Положеннями пункту 6 статті 92 Конституції України визначено, що виключно законами України визначаються, зокрема основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення.
Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, умови соціального захисту потерпілого населення визначено Законом № 796.
Відповідно до статті 9 Закону № 796 особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, є: 1) учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; 2) потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи; 3) громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації інших ядерних аварій та їх наслідків, у ядерних випробуваннях, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї, у складанні ядерних зарядів та здійсненні на них регламентних робіт; 4) громадяни, які постраждали від радіоактивного опромінення внаслідок будь-якої аварії, порушення правил експлуатації обладнання з радіоактивною речовиною, порушення правил зберігання і захоронення радіоактивних речовин, що сталося не з вини потерпілих.
Статтею 10 зазначеного Закону учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною першою статті 49 Закону № 796 пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Позивачу пенсія призначена на підставі статті 54 Закону № 796, як інваліду другої групи внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС у розмірі відшкодування фактичних збитків.
Статтею 59 зазначеного Закону регулюються питання пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до Закону України від 03.10.2017 року № 2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій", яким частину третю статті 59 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" викладено у новій редакції, згідно з якою особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Пунктом 9.1 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 листопада 2011 р. № 1210 з урахуванням внесених змін постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 року № 851, передбачено, що за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року.
Таким чином, умовою для отримання зазначеної допомоги є проходження дійсної строкової військової служби на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
При цьому, ОСОБА_2 проходив дійсну строкову службу згідно матеріалів справи з 01.11.1971 року по 27.11.1973 року, отже на момент участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС позивач не проходив дійсну строкову службу в армії, а тому положення ч. 3 ст. 59 Закону № 796 на нього не поширюються.
Згідно правової позиції Верховного Суду, висловленої в ухвалі від 08 травня 2018 року (справа № 820/1148/18 (провадження № Пз/9901/33/18) право на обчислення пенсії п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати виникає лише за наявності трьох умов у сукупності (розширене тлумачення зазначеної статті без внесення змін до ч. 3 ст. 59 Закону № 796 не допускається): 1) особа має статус особи з інвалідністю; 2) особа отримала статус особи з інвалідністю виключно внаслідок участі у ліквідації відповідних наслідків та у військових навчаннях; 3) особа брала участь у ліквідації відповідних наслідків та військових навчаннях лише під час проходження дійсної строкової служби.
З огляду на встановлені у справі фактичні обставини та досліджені докази, суд приходить до висновку, що відповідач, відмовляючи позивачеві у перерахунку пенсії на підставі ч. 3 ст. 59 Закону № 796 діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Законом № 796, а тому відсутні підстави для визнання рішення відповідача № 65 від 05.06.2018 року «Про відмову в перерахунку пенсії згідно ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» незаконним, та як наслідок - відсутні підстави для задоволення позовної вимоги щодо зобов'язання Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області провести перерахунок та виплату основної пенсії позивача, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Отже, зважаючи на встановлені у справі обставини та з огляду на приписи норм чинного законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні адміністративного позову в повному обсязі.
Судові витрати не підлягають розподілу відповідно до приписів статті 139 КАС України.
На підставі вищевикладеного та керуючись статтями 2-15, 19-21, 72-79, 90, 94, 122, 123, 132, 159-161, 164, 192-194, 224-228, 241-247, 253-263, 293-295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1, АДРЕСА_1) до Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області (код ЄДРПОУ 23346787, 84302, Донецька обл., м. Краматорськ, вул. Поштова, б. 5) про визнання рішення № 65 від 05.06.2018 року незаконним та зобов'язання вчинити певні дії, - відмовити в повному обсязі.
Повний текст рішення складено 20.07.2018 року.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Голуб В.А.